Radek

PRACA MATURALNA

18 postów w tym temacie

Otóż to juz za chwile a ja wolal bym dobrze zdac ta nieszczęsną mature;/

Temat: "Omów funkcjonowanie motywuwiedźmy i/lub czarodzieja w wybranych utworach literackich"

a teraz:

-jakie książki możecie polecić

-kilka słow od siebie o wiedźmie i czarowniku

-nawiązania do różnych kultów itp.

Będe wdzięczny!

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zacznij od Makbeta gdzie masz klasyczny przykład wiedźm w literaturze. Poza tym postudiuj tutaj: http://www.forumksiazki.pl/topics35/cza ... vt2096.htm

Zacznij od wyjścia z pojęciem Wiedźma i etymologia tego słowa (od wiedzieć) oraz jak ono dzis jest kojarzone. To samo z czarownikiem.

Mozesz posegregować to na trzy elementy: te postaci w literayurze dziecięcej i młodzieżowej - tu amsz i Pottera i setki bajek gdzie mzoesz pokazac ze wiedzmy i czarwonicy byl ukazywani od złych do dobrych (moja Babcia czarodziejka, albo Mała czarownica, czy sam Potter), potem w literaturze dla dorosłych tu np makbet czy Tolkien oraz cała literatura fantasy (Tolkiena i Shakespeare nie powinienes pomjać). I wreszcie w 3 części jak te psotacie wygladaja w wierzenaich i kulturze innych, tu masz szamanzim, czarostwo, szeptunki, magów.

A za ksiażkami jeszcze poszperam

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ja od siebie czytać będę władcę pierścieni no bo przecież hobbita prszeczytałem;d, a potem coś się ciekawego znajdzie;]

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

O Mistrz I Małgorzata to masz i wiedźmę i Maga a nawet diabłą ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W Mistrzu i Małgorzacie nie ma Maga. Są mądre czarownice i mądre diabły - banda Wolanda :)

Ale jeszcze możesz poszukać w mitologii, u Shakespeara w "Makbecie" są trzy wiedźmy, i w Opowieściach Arturiańskich, masz Czarodzieja Marlina. Gdy zdawałam swoją maturę, miałam zbliżony temat... :)

A jeśli chcesz z polskiej współczesnej literatury to "Wiedźmin" Sabkowskiego się może przydać .

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W Mistrzu i Małgorzacie nie ma Maga. Są mądre czarownice i mądre diabły - banda Wolanda :)

Ale jeszcze możesz poszukać w mitologii, u Shakespeara w "Makbecie" są trzy wiedźmy, i w Opowieściach Arturiańskich, masz Czarodzieja Marlina. Gdy zdawałam swoją maturę, miałam zbliżony temat... :)

A jeśli chcesz z polskiej współczesnej literatury to "Wiedźmin" Sabkowskiego się może przydać .

Owszem jest. Woland jest diabłem, ale występuje też jako Mag. Wspomnij przedstawienie w teatrze Varietes.

Poza tym mowa jest o wiedźmach (a takie tam są) i/lub czarodziajach, magach. Poza tym to klasyka i dzieło literatury światowej, więc warto choć zaznaczyć obecność.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Masz rację! Tam Woland jest magiem. Wiedźmą jest Hella w powieści, potem staje się nią Małgorzata, przez to, że paktuje, a za Małgorzatą bardzo chętnie pakuje się w to jej służąca Natasza. Niesamowita powieść!

Edytowane przez Izabela
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Fakt, ksiązka jest niesamowita. Czyuję ją średnio raz w roku i mam zwyczaj zabierania ją ze sobą w podróże i na dłuzsze wyjazdy. Ostatnio dołaczyła do tego grona "Siewca wiatru".

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

"Mistrz i Małgorzata" to też moja ulubiona powieść :D Jednak nie znam "Siewcy Wiatru", chętnie w takim razie po nią sięgnę :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak nie znasz "Siewcy " to koniecznie sięgnij, teraz jest już kontynuacja "Zbieracz burz"

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Piekara jest swietny

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

zmieniłem temat pracy na Zjawiska nad przyrodzone w literaturze. opisz poetyzm tego zjawiska. any propozycjon:D?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

zmieniłem temat pracy na Zjawiska nad przyrodzone w literaturze. opisz poetyzm tego zjawiska. any propozycjon:D?

To nie zdasz jak będziesz taką ortografię juz w temacie walił ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Post usunięty jako naruszający zasady współżycia społecznego oraz niezgodny z obowiązującym prawem.(Administracja Forum EzoDar)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Jestem absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Mam do sprzedania 16 prac rzetelnie napisanych przeze mnie

Nieźle, "kup se prace, wtedy i zdanie matury i pozostanie głupkiem masz jak w banku" :). I właśnie dlatego uważam, że na studia powinny być egzaminy, a do pracy powinno się przyjmować po testach, bo jak widać po pani filolożce, dziś papierek to można łatwiej zdobyć, niż wiedzę.

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.