Gość

Babka lancetowata

1 post w tym temacie

Babka lancetowata

babka_1.jpg

Babka lancetowata znana również pod nazwami babka wąskolistna, języczki polne oraz żywiec to bylina należąca do rodziny babkowatych. Zioło rosnące dziko w obszarze klimatu umiarkowanego, łatwo przystosowujące się do różnych warunków klimatycznych. Występuje praktycznie na całej kuli ziemskiej. Babka lancetowata rośnie na suchych łąkach, trawnikach, pastwiskach, miedzach, przydrożach i polanach w całym kraju. Zioło lecznicze posiadjące rozetę długich, wąskich liści wyrastających z krótkiego kłącza. Z rozet liściowych wyrastają pędy kwiatowe osiągające wysokość do 40 cm. tworząc biało-brunatne kwiaty w kształcie kłosów. Surowcem leczniczym babki lancetowatej są przede wszystkim liście zbierane w okresie kwitnienia. Zawierają one substancje lecznicze takie jak: glikozyd, aukubina, garbniki, substancje śluzowe, flawonoidy, sole mineralne, wśród nich krzemionka i związki cynku, z witamin przede wszystkim witamina C. W ziołolecznictwie babka lancetowata była znana już w starożytnych Chinach, w Persji, Grecji i Rzymie. Uważano ją za bardzo silny środek na rany, ponieważ rosła ona mimo deptania przez końskie kopyta i rozjeżdżania kołami wozów.

Surowce lecznicze: najczęściej liście, czasem także nasiona.

Substancje lecznicze

Zbiór i konserwacja:

Liście babki zbiera się w czasie kwitnienia, zwykle w lipcu i sierpniu.

Suszyć należy rozkładając cienką warstwą (liście pogniecione czy ułożone w zbyt grube warstwy brunatnieją i tracą właściwości lecznicze) w miejscach przewiewnych, ocienionych lub w suszarniach, w temperaturze nie wyższej niż 50°C.

Działanie:

* żołądkowe

* wykrztuśne

* przeciwzapalne

* osłaniające

* przeciwbakteryjne

* przeciwbiegunkowe

Od wieków używano liści babki do leczenia ran, zwłaszcza trudno gojących się, ropiejących, czyraków i oparzeń.

Odwary i napary z liści babki są dobrym lekiem w przypadku biegunek, stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Znoszą skurcze mięśni gładkich jelit, zwiększają nieco wydzielanie soków żołądkowych, co ułatwia trawienie. Śluzy z liści babki działają osłaniająco na przewód pokarmowy i chronią błonę śluzową przed samotrawieniem (ważne w przypadku choroby wrzodowej powodującej nadmierną produkcję kwasu solnego w żołądku).

Związki czynne zawarte w babce zwiększają także ilości śluzu wytwarzanego w oskrzelach, rozrzedzają go, co ułatwia oczyszczanie się dróg oddechowych i znosi suchy, uporczywy kaszel.

Wyciągi z liści babki mogą być korzystne w leczeniu stanów zapalnych spojówek i powiek, a także w stanach zapalnych i świądzie sromu.

Babka jest jednym z najbezpieczniejszych ziół.

Napar - łyżkę liści babki zalać szklanką wrzątku, parzyć 10 minut, stosować szklankę naparu na czczo, później w po 1/2 szklanki w ciągu dnia po jedzeniu we wrzodach żołądka i dwunastnicy, w katarze żołądka, także w nieżytach przewodu pokarmowego. Jako środek wykrztuśny w suchym kaszlu, przewlekłych nieżytach dróg oddechowych.

Sok - 1 kg liści babki gotować na małym ogniu do zgęstnienia z 1 kg cukru. lub 1,5 miodu, można przechowywać jak sok owocowy. Stosować łyżkę stołową 3x dziennie w astmie, kokluszu, także jako środek wzmacniający.

Nalewka - do 1 l soku z liści babki dodać szklankę spirytusu 70%, odstawić na 2 tygodnie, stosować po 1 łyżce 30 minut przed jedzeniem przez okres 2 miesięcy w chorobach przewodu pokarmowego.

Okład - świeże liście babki zmiażdżyć i okładać nimi miejsca użądlone przez owady.

Inne: W leczeniu może także być wykorzystany liść babki zwyczajnej (o liściach okrągłych - Plantago maior). Zawiera związki o podobnym składzie jak babka lancetowata, chociaż w innej proporcji. Ma mniej garbników, natomiast więcej śluzów i pektyn. Stąd główne jej zastosowanie to leczenie chorób przewodu pokarmowego, jak przewlekle nieżyty, bez kwaśność soku żołądkowego, choroba wrzodowa oraz uszkodzenia błony śluzowej żołądka czy jelit przez toksyny bakteryjne, spożyte przypadkowo lub celowo trucizny.

Na skórę babka zwyczajna działa podobnie jak lancetowata, natomiast ma mniejsze właściwości wykrztuśne. Stosuje się babkę zwyczajną głównie w postaci naparów lub odwarów zalewając i łyżkę suszonych liści i szklanką wrzątku.

informacje zaczerpnięte z: <!-- m -->http://zielnik.herbs2000.com/ziola/1_ziola.htm<!-- m -->

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.