Gość

Arnika

1 post w tym temacie

Arnika

457px-arnica_montana_180605a.jpg

Surowiec

Do celów leczniczych zbiera się na plantacjach kwiatostany - koszyczki w początkowym okresie kwitnienia, w dni słoneczne, po obeschnięciu rosy i suszy w cieniu i przewiewie.

Działanie:

Przetwory z arniki podane doustnie mają korzystny wpływ na układ krążenia. Podnoszą ciśnienie krwi i usprawniają jej przepływ przez naczynia wieńcowe, zwiększają liczbę skurczów serca i jego objętość wyrzutową, zmniejszają opory w naczyniach obwodowych i poprawiają krążenie w kończynach i mózgu. Pobudzają równocześnie oddech. Wyciągi z arniki podawane wewnętrznie wzmagają czynności wydzielnicze ustroju. Podnoszą nieznacznie wydzielanie soku żołądkowego i żółci, ułatwiając jej przepływ do dwunastnicy. Związki czynne kwiatów arniki podawane zewnętrznie przenikają łatwo przez skórę, wzmacniają ściany naczyń włosowatych, a w przypadku uszkodzeń, np. na skutek kontuzji lub obrzęków, zapobiegają przenikaniu osocza przez łożysko żylne. Ułatwiają resorpcję płynu wysiękowego oraz zmniejszają obrzęk i jego bolesność. Przeciwdziałają aglutynacji płytek krwi i zapobiegają powstawaniu zakrzepów żylnych.

Działanie niepożądane:

Przetwory z arniki przyjęte doustnie w zbyt dużych dawkach powodują ból głowy i brzucha, wymioty, biegunkę, a nawet osłabienie pracy serca, oddechy i zwężenie źrenic. Nie można ich przyjmować doustnie w stanach zapalnych żołądka i jelit, krwawieniach w przewodzie pokarmowym, stanach pozawałowych i leczeniu strofantyną i glikozydami naparstnicy. Należy unikać stosowania zewnętrznego przetworów z arniki na otwarte rany, oparzenia III stopnia, rozległe otarcia naskórka i ostre stany zapalne skóry, gdyż mogą wywołać silne podrażnienie tkanek.

Zastosowanie:

Przetwory z arniki stosuje się ostrożnie doustnie w zaburzeniach wieńcowego i mózgowego krążenia krwi u osób w wieku podeszłym oraz tzw. sercu starczym i postępującym osłabieniu mięśnia sercowego na tle miażdżycowym, a także w stanach zapalnych i zakrzepowych naczyń krwionośnych w kończynach dolnych.

Dla wzmocnienia całego osłabionego systemu nerwowego, zwłaszcza układu centralnego mózgu, móżdżku i rdzenia pacierzowego, zaleca się zażywanie codziennie 1 łyżkę stołową wina z arniki.

Przy chrypce zaleca się płukanie gardła co 10 minut roztworem 1 łyżeczki nalewki arniki na szklankę wody.

Znacznie częściej podaje się przetwory z arniki zewnętrznie; na krwiaki, stłuczenia, obrzęki pourazowe, oparzenia I i II stopnia, wylewy podskórne, uszkodzenia naskórka, owrzodzenia i czyraki oraz owrzodzenia jamy ustnej i dziąseł. Ze względu na silne działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze stosuje się ją do uśmierzania bólu i leczenia ww. obrażeń w formie przepłukiwania oraz okładów w postaci tamponów nasyconych wodnym roztworem nalewki arniki (2 łyżki nalewki na 1/1 litra wody), zmienianych co 3-4 godziny.

Przy bólach gośćcowych i reumatycznych różnych części ciała, w tym także w okolicy kręgosłupa, stosuje się nacieranie wyciągiem z arniki, rozrzedzonym i wzmocnionym spirytusem kamforowym lub terpentynowym.

Przetwory:

Zioła z arniką: zmieszać po 50 g kwiatów kasztanowca, kwiatów jarzębiny i kwiatów głogu oraz 20 g 20 g kwiatów arniki. Łyżkę mieszanki zalać w termosie 2 szklankami wrzącej wody. Po godzinie przecedzić. Pić małymi porcjami w ciągu dnia w stanach zapalnych i zakrzepowych naczyń krwionośnych w kończynach dolnych.

Wino z arniki: 3-5 g kwiatu arniki zalać jedną butelką wina białego na okres 2 tygodni.

Napar arnikowo-rumiankowy: zmieszać po 30 g kwiatów arniki i kwiatów rumianku. Zalać 2 łyżki mieszanki 1/2 l wrzącej wody, przykryć a po ostudzeniu przecedzić. Stosować do okładów, przymoczek i przemywań w egzemie alergicznej, do płukania jamy ustnej i gardła oraz zmywania owłosionej skóry głowy.

RADA:

Arnika jest wprost genialnym lekiem na wszelkie stłuczenia. Powinnaś mieć w swojej apteczce maść arnikową a jeszcze lepiej tubkę arniki homeopatycznej (najbardziej uniwersalna będzie o potencji CH 9). W przypadku stłuczenia wystarczy od razu zażyć 5 granulek Arniki i ewentualnie powtórzyć dawkę za pół godziny, aby ból natychmiast zniknął i nie pojawił się siniak. Sprawdzone! Pamiętaj tylko, żeby nie jeść ani nie pić pół godziny przed i po zażyciu leku homeopatycznego. Granulek oczywiście nie można dotykać palcami.

http://www.cyberbaba.pl/content/view/26/80/1/2/

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.