Gość Kuanan

Cebula Zwyczajna

1 post w tym temacie

Cebula Zwyczajna- Allium cepa

cebula.gif

Wszystkim nam dobrze jest znana cebula zwyczajna, gdzie częścią jadalną są mięsiste pochwy liściowe koloru białego, żółtego lub fioletowego, które tworzą w dolnej części rośliny cebulę, czyli tzw. organ spichrzowy. Z organu spichrzowego wyrastają również liście asymilacyjne charakteryzujące się zielonym kolorem. Zwykle używa się liści szczypiorku. Pędy kwiatostanowe cebula wykształca dopiero w drugim roku jej uprawy. Cebula zwyczajna to gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych. Należy zwrócić uwagę, że cebula pochodzi z obszarów Azji Środkowej. Obecnie cebula nie rośnie w stanie dzikim, występuje tylko i wyłącznie w uprawie. Cebula to podstawowy element w kuchni do przyrządzania posiłków lub w czasie, kiedy mamy kaszel. Z cebuli można przygotować naturalny syrop, jako środek wykrztuśny. Cebula potrafi usunąć kurzajki oraz zapobiec trądzikowi.

Uważa się, że cebula posiada właściwości moczopędne oraz potrafi obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Jednocześnie cebula to wspaniały środek odżywczy regenerujący nasz organizm, gdyż jest ona bogatym źródłem witamin, takich, jak B1, B2 oraz C.

SKŁADNIKI

Cebula zwyczajna zawiera następujące związki chemiczne: olejki lotne z siarkowymi substancjami, siarkę ? zawierającą takie związki chemiczne, jak allicin (odpowiedzialny za właściwości antybiotyczne cebuli) oraz alliin, flawonoidy, kwasy fenolowe, saponiny oraz sterole. Ponadto w składzie chemicznym cebuli wyodrębniono następujące minerały: selen, cynk, żelazo, magnez, fosfor, sole wapnia. Witaminy zawarte w cebuli zwyczajnej to: głównie witamina C, A, B1, B2, PP.

SUROWCE LECZNICZE

Całe cebule, sok oraz liście czyli szczypior.

ZASTOSOWANIE

Cebula zwyczajna posiada wiele właściwości leczniczych. Są to między innymi właściwości moczopędne, przeciwzapalne, wykrztuśne, przeciwreumatyczne, antybiotyczne oraz przeciwbólowe. Cebula zwyczajna posiada również właściwości poprawiające przemianę materii. Cebula działa także korzystnie na nasz układ krążenia. Stosuje się ją na całym świecie na przeziębienia, grypy oraz kaszel. Podobnie jak czosnek, cebula posiada właściwości obniżające dusznicę bolesną, arteriosklerozę (zwężenie żył) oraz zapobiega atakom serca. Cebula jest również stosowana w prewencji infekcji jamy ustnej oraz próchnicy zębów. Podgrzany sok z cebuli stosuje się na zapalenia ucha. Wystarczy kilka kropel ciepłego soku zapuścić do ucha. Natomiast pieczona cebula świetnie nadaje się jako okład na wrzodziejące rany. Cebula posiada także reputację afrodyzjaka i jest często stosowana w kosmetyce w celu pobudzenia wzrostu włosów. Wdychanie soku wyciśniętego ze świeżej cebuli łagodzi katar.

Cebulę zwyczajną stosuje się również w następujących dolegliwościach chorobowych: choroba wysokogórska, rak piersi, infekcje wirusowe, przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego.

HOMEOPATIA

Allium cepa to nazwa homeopatyczna cebuli. Terapeuci homeopatyczni uważają Allium cepa jako środek leczniczy na takie dolegliwości chorobowe, którym towarzyszą te same objawy jak te spowodowane przez wystawienie na czerwoną cebulę, to znaczy łzawienie i pieczenie oraz katar.

Dla celśw homeopatycznych, cebula czerwona jest zbierana w środku lata. Bulwy są miażdżone na papę, a następnie mieszane z wodą i alkoholem w długim procesie destylacji.

Allium jest używane w leczeniu jakiejkolwiek choroby, która jest związana z takimi objawami, jak piekący lub neurologiczny ból, obfita, przezroczysta i wodna wydzielina. Allium cepa jest szczególnie pożyteczna w czasie przeziębień, jak również dla osób cierpiących na katar sienny z ciągłym kichaniem, łzawieniem oraz piekącą wydzieliną z nosa, która powoduje, że nozdrza oraz usta (przede wszystkim górna warga) stają się bolesne. Wydzielina może wydzielać się raz z jednego raz z drugiego nozdrza. Powieki oraz oczy mogą być także napuchnięte.

Allium cepa jest również skuteczna w celu leczenia przeszywających neuralgicznych bólów związanych z bólem ucha u dzieci, bólem głowy za czołem, bólem zębów trzonowych, gdzie ból przenosi się z jednego zęba na drugi. Allium cepa można również podawać osobom we wczesnym stadium zapalenia gardła, któremu towarzyszy chrypa oraz kaszel.

Syrop z cebuli:cebulę kroimy na cienkie plasterki, umieszczamy je w słoiku, dodajemy kilka łyżek miodu oraz sok z całej wyciśniętej cytryny. Odstawiamy to wszystko na kilka godzin, po czym mieszamy zawartość i sprawdzamy, czy już cebula wydzieliła sok. W ten sposób przygotowany syrop pijemy kilka razy dziennie po 1 łyżce stołowej.

SKUTKI UBOCZNE I OSTRZEŻENIA

Osoby cierpiące na ciężkie schorzenia wątroby oraz nerek nie powinny stosować cebuli zwyczajnej pod żadną postacią, jak również osoby z ostrymi chorobami układu pokarmowego oraz nasiloną niewydolnością serca powinny trzymać się z daleka od cebuli zwyczajnej.

źródło: zielnik.herbs.pl

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.