Szept

Kuracja zbozowa

1 post w tym temacie

Szperając po necie trafiłam na ciekawą stronę http://www.ezoter.pl,. gdzie sporo jest ciekawych artykułów nie tylko ezoterycznych. Pozwoliłam sobie przedstawić artykuł o Kuracji zbożowej.

.............................................................................

Kuracja Zbożowa

Autor Iwona Mnich- Przesmycka, 01.10.2010

Jesień ? podobnie jak wiosna ? to idealny czas na zastosowanie kuracji zbożowych. Właśnie ten konkretny czas jest dla organizmu naturalną porą ?przestrajania się? na odmienny sposób odżywiania.

Kuracje zbożowe polegają na spożywaniu przez pewien okres (3-6-9-12-14 dni) tylko jednego rodzaju pełnoziarnistego zboża, gotowanego bez żadnych innych dodatków ? ewentualnie z niewielką ilością soli dla osób z niskim ciśnieniem krwi. Kuracje takie pomagają usunąć nadmiar pewnej jakości ? głównie chodzi tutaj o nadmiar wilgoci ? która nagromadziła się podczas stosowania zwyczajowej diety związanej z warunkami klimatycznymi danej pory roku. Tak więc jesienią dążymy do usunięcia nadmiaru zimnej wilgoci zgromadzonej przez stosowanie ochładzającej i odświeżającej diety letniej, natomiast wiosną usuwamy nadmiar gorącej wilgoci zgromadzonej przez stosowanie ogrzewającej i wzmacniającej diety zimowej.

Kuracje służą więc przede wszystkim eliminacji, dlatego też nie stosuje się ich u osób potrzebujących przede wszystkim wzmacniania.

Kuracji nie stosujemy:

- nigdy u kobiet w ciąży i matek karmiących,

- nigdy u dzieci,

- nigdy u osób z dużym niedoborem Yin,

- zazwyczaj u osób z niedowagą (a przynajmniej nie dłużej niż przez 3 dni),

- zazwyczaj u osób starszych, z poważnymi problemami zdrowotnymi

Zboża, na których możemy opierać kuracje:

ziarna%20zbo%C5%BCa.jpg

Ryż ? ma działanie ochładzające; wspomaga wydalanie moczu, usuwa gorącą wilgoć z ciała, a głównie z Dolnego Ogrzewacza; jest pomocny w schorzeniach skóry (egzemy, grzybice, trądzik); trzeba jednak uważać, aby przez długotrwałą kurację ryżem nie wychłodzić zbytnio nerek; jeżeli występują np. problemy ze skórą, a równocześnie niedobór Qi i nie jesteśmy pewni, czy ryż nie byłby za bardzo wychładzający, możemy gotować go z dodatkiem imbiru lub zastosować słodki ryż, który nie jest, aż tak chłodny, a raczej odświeżający i ma działanie wzmacniające.

Pszenica ? jej najmocniejsze działanie polega na nawilżaniu i odżywianiu Yin organizmu; głównie oddziałuje na śledzionę, serce i nerki; w dietetyce używa się jej najczęściej przy problemach z sercem; jest wskazana przy suchości w ciele, niedoborze Yin oraz niedoborze krwi, a zakazana przy wilgoci w ciele; usuwa z organizmu toksyczne złogi, gdyż wzmacnia i oczyszcza wątrobę, woreczek żółciowy, serce i układ krążenia oraz jelito cienkie; kuracja pszenicą jest zalecana minimum 9 do 14 dni; przy tej kuracji jedynym napojem pitym rano i wieczorem powinna być herbata ze świeżych liści pietruszki.

Owies ? to zboże dla zimnych konstytucji, odżywia i wzmacnia Qi; jest zalecany przy niedoborze Qi i zmęczeniu; jest najlepszym zbożem do wzmocnienia Qi; rozgrzewa, więc jest wskazany przy niedoborze Yang; wskazany przy zimnych stopach i braku entuzjazmu.

Kasza jaglana ? jest ochładzająca (nawet bardziej niż ryż); nie działa tak mocno na nerki jak ryż, ale na Środkowy Ogrzewacz; zalecana jest wtedy, gdy w żołądku jest zbyt dużo ognia (dla ludzi o wilczym głodzie, którzy są zawsze głodni, mają czerwone usta, nie tyją mimo, że dużo jedzą) oraz zbyt dużo kwasów w organizmie (np. zgaga); jest dobra dla osób jedzących dużo mięsa i mających wrzody żołądka; osusza gorący śluz (głównie w Środkowym Ogrzewaczu); wzmacnia układ immunologiczny i regeneruje błony śluzowe; wzmacnia organy kobiece i poprawia funkcjonowanie żeńskich gruczołów płciowych; leczy grzybicę narządów rodnych.

Jęczmień ? ma działnie moczopędne, lekko ochładzające; wskazany przy obrzękach, nagromadzeniu wilgoci, osuszaniu wilgoci; jest lekko ochładzający, dlatego u osób z zimną wilgocią trzeba go uprażyć, dodając imbiru i popijać herbatami ogrzewającymi (np. z kopru włoskiego); bardzo dobrze działa na serce.

Zboża, których nie stosuje się w kuracjach:

Żyto ? ma działanie podobne do pszenicy; odżywia krew i Yin serca.

Kasza gryczana ? nie jest zbożem, ale krzewem; ogrzewa i działa głównie na serce ? przeciwdziała śluzowi w kanałach serca; bardzo ogrzewa, więc dobrze jest jeść ją zimą.

Kukurydza ? jest zbyt Yin; nie jest przy tym tak bogata jak inne zboża i tam, gdzie jest głównym składnikiem pożywienia, tam występują choroby niedoboru.

Warto pamiętać, że zboża jednocześnie oczyszczają, regenerują i odbudowują organizm. Przygotowując kurację trzeba zwrócić uwagę, aby ziarna były dobrze ugotowane. Można je wcześniej namoczyć na noc, co skraca czas ich gotowania. Czasem w przypadku wychłodzenia i uczucia zimna dobrze jest umyte ziarna wyprażyć na suchej patelni, przez cały czas mieszając, aż do uzyskania lekko orzechowego zapachu. Wtedy ziarna należy zalać wodą i gotować do miękkości. Podczas kuracji zbożowej niezwykle ważne jest dokładnie żucie ziaren, aż do jednolitej papkowatej konsystencji.

Wielkość jednorazowej porcji powinna być taka, aby zaspokoić odczuwany głód. Nie ma znaczenia częstotliwość spożywania posiłków ? jeśli odczuwamy głód i czujemy, że pokarm jest dobrze trawiony, wówczas możemy jeść częściej, ale tylko ziarna. Najlepiej też nie pić w ciągu dnia, chyba że bardzo tego potrzebujemy.

Pijemy dowolną ilość płynów na czczo i wieczorem, po dłuższej przerwie od ostatniego posiłku. Najlepiej posłuży woda źródlana lub mineralna niegazowana, średnio lub niskozmineralizowana, a także wywary z ziół indywidualnie dobrane do danej osoby i jej stanu zdrowia.

Źródła:

I.Diolosa ?Dietka wg TMC?

B.Cyran ?Jedz i żyj zgodnie z porami roku?

Artykuł przygotowany przez naszego eksperta od Kuchni PP- Iwonę, do której wszelkie pytania i porady możecie kierować na forum http://www.ezoter.pl

.......................................

Źróło: http://ezoter.pl/artykul,627,Kuracje-zb ... owe,1.aspx

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.