Szept

GEBO

27 postów w tym temacie

Znaczenie: Prezent, dar

Głoska: G

Symbol: wymiana między górą, a dołem, wczoraj i jutro

Polaryzacja: aktywna

Symbolizuje: podarunek, wzajemne wsparcie i krocznie wspólną ścieżką, zapowiedź pokoju, rezygnację z egoistycznych pragnień

SŁOWA KLUCZE

dar, zmiana, jednosć, objęcie, miłość, dar zmysłów, harmonia, wzajemne obdarzanie, zgoda, szczęście, współuczestnictwo, zaufanie

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

GEBO

ZNACZENIE WYROCZNI

Ogólne i jednostkowe:

Zatroszcz się o umiejętność dawania na każdym poziomie. Jeśli jej jeszcze nie opanowałeś, a może ci dopomóc, naucz się dawać teraz; nadszedł na to odpowiedni czas. Zadbaj również o stworzenie równowagi między dawaniem a braniem (ważne!). Ureguluj wszystkie długi albo też przyjmij ochoczo pomoc innego człowieka. Nie jesteś sam.

Dokładne, w kole runicznym:

Runa gebo do dziś jest symbolem pocałunku i symbolizuje pokutę, zgodę, szczęście oraz prezenty.

W wodzie: naucz się przyjmować pomoc innych; pytaj ich o radę,

W ziemi: wkładaj więcej wysiłku w znalezienie szczęścia.

W ogniu: czeka cię szczęście i harmonia.

W powietrzu: poproś kogoś bliskiego o pomoc. Nie pora, byś był sam.

Źródło: I. Warneck.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

mandalagebo.jpg

Gebo - Prezent, Dar

Staroangielski - Gyfu

Hojność podnosi zaufanie i honor,

co jest podporą władców;

wspomaga utrzymanie i pomoc dla tych mężczyzn,

którym brakuje wszystkiego.

Runatall (fragment):

8. (147) Lepiej nie modlić się, niźli ponieść

zbyt wielkie koszty za wymodlone;

Lepiej nie dostać, niźli zbyt wielką ponieść ofiarę,

-- przerwa --

Tak Thund stary zapisał, nim ludzie powstali,

Gdy wyrósł wysoko, gdy przybył do domu;

Informacje Ogólne:

Germanie wymieniali się podarunkami. Wstępując w progi obcego domu należało przynieść ze sobą jakiś prezent. W drugą stronę działało prawo, iż dar wymagał daru. Nie musiały być to dary kosztowne, Odyn potrafił zawrzeć przyjaźń, przyjmując dar w postaci połowy butelki miodu i połowy bochenka chleba.

Nie zawsze były to również dary materialne ? skaldowie jako swój dar układali pieśni. Nie bez znaczenia jest tu również magiczne znaczenie daru. Dając coś tworzymy magiczną więź między sobą a osobą obdarowaną. Brak daru zwrotnego, powoduje stratę magii u tej osoby, w równowartości naszego daru. Był to jeden z powodów, dla których władcy obdarowywali swoich poddanych, mężowie żony, itd. W drugą stronę patrząc, na dalekiej północy, gdzie jedzenie było niezbędne do przetrwania długiej zimy a meble drogie i trudne do zdobycia, nie był przestrzegany obowiązek dawania darów ani ich rekompensowania.

W mitologii germańskiej dary i ofiary występują niezwykle często ? Odyn, aby poznać runy, musiał oddać w darze 9 dni i nocy na Yggdrasilu, aby spróbować wody ze studni mądrości ? własne oko, nie można tu zapomnieć i o ofierze Tyra z własnej ręki, którą odgryzł mu Fenris, gdy okazało się, że nie jest w stanie zdjąć założonej na siebie uwięzi. Każdy dar jest ceną, za którą coś otrzymujemy... jednak i tu należy pamiętać, aby nie przesadzić - wspaniale ujmuje to powyższy fragment Runatall.

http://runy.net.pl/

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

kupiłem kiedyś na allegro książkę z Rytuałami .. i dostałem jeszcze Runę bogactwa Fehu i Runa miłości Gebo.

Ta Runa bogactwa przyciąga pieniadze ? aa Gebo przyciąga miłosc ?.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Gebo znaczy dar. A pelne znaczenie masz wyzej więc powinieneś wiedzieć na co i jak działa Gebo ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Gebo- dar przyjemny sercu.

Runa gebo to połaczenie dwóch run isa.. Oznacza to zjednoczenie się siły energetycznej dwóch lub więcej osób. Ta runa - polaryzacja męska i żeńska, może wskazywać na koniec konfliktu, pojednanie, na psychiczna i fizyczną równowage. Prawie zawsze działa w pozytywny sposób. Jest to bardzo dobry znak, korzystny w każdym przypadku.

Runa wskazuje zwykle jakieś partnerstwo w biznesie i miłości, i często zwiastuje ważny krok w rozwoju Może to być małżeństwo lub cementowanie niektórych długoterminowych relacji. Oznacza jednośc mysli i czynów przy czym może oznaczać równiez uzaleznienie, bycie pod czyims wpływem, brak samodzielnego podejmowania decyzji i działania.

Może oznaczać również problemy emocjonalne siegające bardzo głeboko.

Wskazuje również na transakcje wszelkiego rodzaju, wszelką wymianę

Może pokazywać seks; w zalezności od otaczających run albo ten głeboko duchowo-emocjonalny albo ten czysto fizyczny. W zdrowiu odpowiada za parzyste narządy i te które odpowiedzialne są za wymiane płynów i równowagę w organizmie.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Akurat z dwiema Isa bym tego nie skojarzyła, bo lód i lód jakoś nie chcą mi dać daru ognia ;) Dla mnie każda runa to jedna runa i nie doszukuje sie w niej innych, bo wówczas praktycznie każdą z run musiałabym potraktować jako bindrunę Isy oraz np kenaz.

Ale w runach każdy ma swój własny system pracy z nimi. Swoją drogą Zosiu teraz będę chyba inaczej patrzyła na runy :) właśnie jak na bindruny ;)

Jeśli idzie o Gebo to runa ta ma wymowę Jedności. Mannaz wskazuje na partnerstwo i współpracę oraz małżeństwo, ale właśnie Gebo na tę niepowtarzalna Jednosć. Co wiecej, jak ciekawie zauważyła to runistka Maria Piasecka, Gebo wskazuje na Jednosć z zachowaniem indywidualności i własnej odrębności. Ta runa to dwoje tancerzy w idealnej harmonii, którzy swym tańcem tworzą jedno.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No to właśnie ta runa isa zawarta dwojako w gebo może mówic własnie o jedności mysli i słowa jednocześnie z uwzględnieniem własnie tej odrebności o której piszesz. Ja to tak rozumiem. Nie chodziło mi o jednośc w sensie podporządkowania sie i nie posiadania indywidualności tylko bardziej takie porozumienie dusz, rozumienie się bez słów ( w partnerstwie).

Bardzo podoba mi sie przykład i myslę ze jest odpowiedni że gebo może symbolizować pszczoły, które zapylaja kwiaty.Każde z nich jest indywidualna jednostka a jednak tworzą zaleznośc i to bardzo harmonijna.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

O widzisz, ten przykład jest dobry. Ja w tym związku widzę też wilki. ;) I każdemu zyczę takiego wilczego stada obrazujacego runę Gebo.

A co do Isa, to i owszem, masz tu rację, tyle, ze jak pisałam wyzej, staram sie runy traktować odrebnie, bo kada jest inna, a każda w sumie zawiera Isę ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To zobacz jak znacząca musi być Isa! Może wskazuje że przy każdej runie należy się chwilkę zatrzymać i zastanowić? ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Może. Isa i Lagyz to moje dwie ulubione runy.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A czemu? Pytam z ciekawości, jak to cos osobistego, nie odpowiadaj.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie to nic osobistego... Isa jest dla mnie za sztywna i za bardzo trzyma mnie w miejscu bez mozliwosci ruchu, natomiast laguz przynosi niespodzianki, zmiany i huśtawki a ja nie lubie takiego stanu.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A chyba, ze tak.

Ja zaś jestem "wodny zwierz" wiec Laguz jest niejako "moja" runą ;)

Natomiast Isę lubię właśnie za to spowolnienie i keidy potrzebuje wyciszenia to Isa mi je daje. Spokój leniwego strumienia pod tafla lodu i lekkie zimowe słońce przedostające się przez ten lód. To moje miejsce medytacyjne ;) Zawsze też jest ze mna obecne Dagaz ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie,a le moze byłam szamanką Indian Kanadyjskich :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Runa gebo to połaczenie dwóch run isa.

Przykro mi, nie podzielam Twojego zdania.

Gebo to Gebo , Isa, to Isa < a już połączenie ich w wykazanym twoim rozumieniu energetyki (na podstawie ich różnej i to jeszcze jak ) uważam za nieuzasadnione >.

Uzasadnienie :

GEBO przecież ( w/g Skandynawów reprezentowana przez Freyę ) a w/g Germanów ? jest przez boginię miłości i małżeństwa ( porównywalną dla jasności dodam z Wenus ), jako władczynię wiecznej miłości oraz przyświecających jej ku temu pobudek i PARNERSTWA, przyjaźni, gościnności, umiejętności dawania i brania owszem ( oraz harmonii a do tego potrzeba ludzi i więzi !). Z Gebo może zrodzić się ktoś trzeci ( w sensie dosłownym i nawet nie w przenośni ; jako do współpracy ktoś też). To aktywność . Tu ktoś się może dzielić i dawać. Nie na darmo jest nazywana runą szczęścia, energia tej runy jest zawsze zachęcająca, ciepła, możemy ją dawać nawet dzieciom. W tej runie NIE jesteś sam. Tu mogą być dla zobrazowania jej podam, pocałunki ( różne od miłosnych po przyjacielskie )ale dające energię witalną. Tu szansa do znalezienia szczęścia czy sprzyjającej okoliczności.

ISA ?to lodowy olbrzym Ymira i świat Niflheimu, królestwo mgieł i całej północy ( a więc zimna ) to przecież energia deficytowa człowieka , który posiada jakąś nieumiejętność kontrolowania jej z otaczającymi go ludźmi , to uczucie pustki, bezsilności , to chłód chłodzenie wszelkich namiętności , zamrożenie w działaniu i czasie, samotnia z różnych powodów, tu zamiary, czyny , kontakty są odłożone na potem , pasywność ( jakże przeciwstawna do Gebo a co dopiero podwójna ,bo skrzyżowana jak piszesz ). Tu może człowiek być naznaczony egoizmem też. Tu samotność. Z kim się tu miziać i do kogo ? no chyba ,że mają być to pocałunki śmierci ( co w niektórych układach wręcz może sugerować ; mało tego może nieraz sygnalizować wampira energetycznego ). Tu nie mamy siły, ochoty lub chęci na szukanie szczęścia, kontaktów zwłaszcza;

jest SAM z czymś !. To również może być element wyciszenia, takie stop, jeśli potrzeba oczywiście.

Natomiast Isa przy użyciu Gebo, o to od razu inna bajka. Bo może wyrównać nam te stany emocjonalne rozchwiane właśnie przez Isę. Wprowadzi ROWNOWAGĘ, harmonię.

Takie zastosowanie jest jak najbardziej sensowne.

Z tego powodu często znajduje tę zdolność Gebo do niezdolności Isy.

W potrzebie wyrównywania mocy jest od tego ta Gebo ale nie składa się ona z dwóch Isa, bo nie wyobrażam sobie na chłopski rozum co by się mogło zadziać wtedy ?.

Akurat z dwiema Isa bym tego nie skojarzyła, bo lód i lód jakoś nie chcą mi dać daru ognia.

No dokładnie tak a nie inaczej. Mam takie samo zdanie.

:?A inne skojarzenia........to daleko idąca nadinterpretacja( jak dla mnie ), sorry w stylu teorii do Isy że ją tworzą dwie do gebo, rodem bajek znanego powiedzenia o motylach, pszczółkach i zapylaniu.

Ale w runach każdy ma swój własny system pracy z nimi.

Owszem może mieć, zgoda .

Ale nie aż tak rewolucyjny.

Gebo nauczy cię/nas czego innego a Isa czego innego. Tyle tylko ,że podstawy, zasady od setek lat lub wiedza empiryczna to jedno a wizje to dwa (dobrze ,że to podkreślasz w tym zakresie, co zauważam a to ważne, że to twój punkt widzenia).

W elementarzu jest też ?od Ala ma kota? a nie od końca ,że można dostać kota na punkcie Ali, tylko dlatego ,że się czyta, bo wtedy odbywa się ze szkodą dla uczącego się.

Może wskazuje że przy każdej runie należy się chwilkę zatrzymać i zastanowić?

No właśnie to uczyniłam.

Zatrzymać się i zastanowić , wyciszyć( ISA i tylko isa).

Podzieliłam się swoimi spostrzeżeniami w wymianie zdań dla równowagi .

I podzieliłam się tym z innymi ( Gebo ).

Przykład taki hipotetyczny dla zrozumienia : przy samej Isie nikt się nie będzie dzielił wiedzą ( dobry, doskonały przykład do wykładni run w interpretacji, sytuacyjnego rzucania run czy położenia kart o ile by szło o technikę) a podwójnej jak sugerujesz skrzyżowanej jakoś ( to są znaki Odyna przecież ) a nie kreski graficzne w lewo, prawo, górę w dół, może iks ? czy krzyżyk ? bo można się zasugerować tak czytając ( Isax2 może wskazywać nawet nie chcieć być uczestnikiem forum czy jakiegoś innego zamiaru a co dopiero dyskutantem, bo się wycofuje tu ktoś celowo lub nie to zależy, podkreślam podaje przykład, tak ja to rozumiem ).

Być może nie rozumiem innych ;) . Ale runy , ja tak pojmuję i tego nie ukrywam również.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
(...)

ISA ?to lodowy olbrzym Ymira i świat Niflheimu, królestwo mgieł i całej północy ( a więc zimna ) to przecież energia deficytowa człowieka , który posiada jakąś nieumiejętność kontrolowania jej z otaczającymi go ludźmi , to uczucie pustki, bezsilności , to chłód chłodzenie wszelkich namiętności , zamrożenie w działaniu i czasie, samotnia z różnych powodów, tu zamiary, czyny , kontakty są odłożone na potem , pasywność ( jakże przeciwstawna do Gebo a co dopiero podwójna ,bo skrzyżowana jak piszesz ). Tu może człowiek być naznaczony egoizmem też. Tu samotność. Z kim się tu miziać i do kogo ? no chyba ,że mają być to pocałunki śmierci ( co w niektórych układach wręcz może sugerować ; mało tego może nieraz sygnalizować wampira energetycznego ). Tu nie mamy siły, ochoty lub chęci na szukanie szczęścia, kontaktów zwłaszcza;

jest SAM z czymś !. To również może być element wyciszenia, takie stop, jeśli potrzeba oczywiście.

Słuszne ale i... nie słuszne :twisted:

Wspaniale ukazałaś istotę Isy, jednak dla mnie ta runa to symbol jeszcze czegoś innego, a mianowicie uśpienia i oczekiwania.

Przyroda zimą zasypia by zebrać nowe siły, uśpiona w lodzie trwa, medytuje i transformuje by z wiosną wybuchnąć nowym, silnym i wspaniałym życiem. Strumienie uwiezione w lodzie płyną leniwie kojąc i uspokajając leniwym szumem.

Ja uwielbiam tę runę właśnie za jej zatrzymanie, bo ona pozwala wejść w głąb siebie i zobaczyć, ze to co naprawdę piękne i wartościowe skrywa się wewnątrz. Ukazuje idealny moment na wyciszenie, zatrzymanie i odpoczynek.

Jest też doskonałym lekiem na obniżenie gorączki. Sprawdzone ! Polecam.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Skupiałam się bardziej na wyjaśnieniu zależności o której była mowa z przedmówczyniami. ;)

Bo to wątek Gebo.

Ale oczywiście masz rację co do Isy w tym cytacie:

Przyroda zimą zasypia by zebrać nowe siły, uśpiona w lodzie trwa, medytuje i transformuje by z wiosną wybuchnąć nowym, silnym i wspaniałym życiem.

Nie tylko z punktu widzenia mitologii i ustawienia ich we właściwym szeregu ale odwiecznego cyklu przyrody i jego obiegu przede wszystkim, oraz oznaczenia .W końcu po niej następuje zaraz Jera, jako czas rozwoju po transformacji zimy, więc inaczej być może.

Oczywiście miło dziękuję za wymianę zdań koleżankom oraz Tobie za pochwałę , co intencjonalnie daje się zauważyć jak wspaniale zamanifestowała się w rzeczy samej GEBO.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Gebo

Znak Zodiaku – Waga.

Karta Tarota – Kochankowie.

Kolor – błękitny.

Pierwiastek – męski/żeński.

Runę tę łączy się z dużym bydłem rogatym, szlachetnością, relacjami partnerskimi, miłością i podarunkami. Sam sposób jej zapisywania przypomina pocałunek.

Runę gebo łączy się z jesionem, górskim wiązem i fiołkiem trójbarwnym. Jej boskim patronem jest Gefn, bóg, który zapewnia obfitość. Jednak niektórzy badacze wiążą ją z Odynem, a jeszcze inni z Thorem. I rzeczywiście, w niektórych swoich aspektach gebo dotyczy umów małżeńskich i znakami granicznymi, a to są atrybuty Thora. Żywioł, który jej odpowiada to powietrze.

Runa ta oznajmia, że świat będzie nagrodą dla tych, którzy nie odmówią pomocy swemu bliźniemu, nawet jeśli będzie ona wymagać ofiar. Z drugiej strony, jeśli znajdziesz się w potrzebie, też będziesz mógł liczyć na pomoc i to często udzieloną w dość nieoczekiwany sposób. Innymi słowy runa ta uczy umiejętności dzielenia się z innymi swoimi siłami i czasem. W przypadku osób zajmujących się działalnością dobroczynną runa ta to prawdziwa manna z nieba. Należy tylko pamiętać, że dla siebie do skarbczyka tej manny na zapas zbierać nie można.

W znaczeniu praktycznym, runa gebo związana jest ze zgodą, rozwiązaniem sporów, procesami sądowymi i zawieraniem umów. Poza tym może też oznaczać naukę.

Oprócz tego wylosowanie tej runy wskazuje na możliwość zaistnienia nowych relacji partnerskich. W odniesieniu do osób pragnących mocniej rozwinąć swoje talenty i możliwości, gebo zapowiada spotkanie z podobnymi ludźmi, który będą gotowi do wspólnego dążenia do sukcesu w imię ogólnych celów i idei.

Na poziomie ezoterycznym gebo symbolizuje dary, które otrzymuje człowiek od bogów, ale także i te, które ofiarowuje bogom człowiek, a zalicza się do nich służbę, wierność i oddanie tym, których dana jednostka uważa za swoich „bogów”. W tym znaczeniu runa ta wiąże się ze składaniem ofiar, ale w żadnym wypadku nie chodzi tu o wyrzekanie się siebie.

Gebo to dążenie do dobrowolnego ofiarowania swego majątku, czasu i sił temu, co uważamy za święte, przy tym bez liczenia na jakąkolwiek nagrodę oprócz rozwoju swego potencjału. To zlanie się w jedną nierozerwalną całość ofiarowującego, jego daru i przyjmującego – wszelkie bariery zostają pokonane, a z bezinteresownej ofiary rodzi się mistyczna jedność, która łączy człowieka z boską świadomością.

Runa nie ma położenia odwróconego.

Źródło: Witalij Zajczenko Mądrość run

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Miałbym pytanie. Czy runy mogą być na pojedynczych kartonikach i pozostawiane w różnych miejscach pokoju, w którym wypoczywam oraz śpię? Jeżeli tak, to proszę mi powiedzieć czy mają, czy też mogą mieć wpływ na moje przebywanie w tym pomieszczeniu i jak długo można runy mieć obok siebie?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Spróbuj ,poeksperymentuj ,ja tak robiłem ,by mieć pewność czy coś działa czy nie .

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Spróbuj ,poeksperymentuj ,ja tak robiłem ,by mieć pewność czy coś działa czy nie .

...a czy możesz podać jakie runy były ci najbardziej odpowiadające???

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wedug mnie ktoś w starożytności ,rysował sobie symbole z nudów ,a wyobraźnia ludzka dokonała reszty ,wszystko to auto-sugestja ,i według mnie ktoś kto się nudzi ,wymyśli każde abra-kadabra ,a tak naprawdę runy to alfabet germański .

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.