Szept

KENAZ

4 posty w tym temacie

Znaczenie: Pochodnia, wrzód, rozmach

Głoska: C i K

Symbol: lustro

Polaryzacja: pasywna

Symbolizuje: transformującą siłę ognia, wewnętrzne swiatło, zdolność tworzenia i prokreacji, biegłość w rzemiosle

SŁOWA KLUCZE

Pozycja prosta

inspiracja, transformacja, twórczość, zdolności techniczne, siła woli, pasja, przeznaczenie, kreatywność, odnowienie, swiatło w ciemności, oświecenie, miłość, zarliwość, poznanie

Pozycja odwrócona

choroba, załamanie, niezdolność, brak twórczości, gorączka, niedobór sił życiowych, zduszony ogień, zniekształcenie, stłumione pożądanie

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

KENAZ

ZNACZENIE WYROCZNI

Ogólne i pojedyncze:

W zadanym pytaniu chodzi o ogień duchowy i o lustro wewnętrznej inspiracji. Poznanie własnych słabych punktów jest równie wskazane, jak porady innych.

Dokładne, w kole runicznym:

Symbol pochodni; widzieć, ale również odstraszać dzikie zwierzęta nocą. Runa ta odpowiada także za twórczo zmieniające się moce.

W wodzie: nadarzy się okazja, by rozwinąć twórcze uzdolnienia.

W ziemi: nawrót sił życiowych, zwrot lub zmiana w życiu.

W ogniu: wiele przedsięwzięć i twórcza działalność.

W powietrzu: pomoc innych przy rozwiązywaniu problemów.

Źródło: I. Warneck

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

mandalakenaz.jpg

Kenaz - w tłumaczeniu ze staro skandynawskiego oznacza pochodnię lub zwierciadło.

W swoim rycie symbolizuje lustro.

Mówi ona do Ciebie:

Świeć własnym światłem, nie światłem odbitym.

Bądź latarnią bijącą poprzez mroki nocy.

Szukaj mistrzów i bądź mistrzem

A gdy osiągniesz ten stan

Nauczaj i ucz się od swoich uczniów.

Runa ta to strażniczka Twego podejścia do rozwoju zawodowego, ale również opiekuje się sprawami nauki, lub innego zdobywania wiedzy. W dawnych wiekach istniał w poszczególnych zawodach podział na cechy.

Czyli ściśle hermetyczne (jakby tajemne) bractwa opiekujące się wykonywaną przez siebie profesją.

Adept zawodu był najpierw:

Terminatorem (poznawcą),

Czeladnikiem (pomocnikiem i podwykonawcą),

By stać się na końcu:

Mistrzem (nadzorcą, wykonawcą i nauczycielem zarazem).

Każdy zawód, czy praca ma swe tajemne arkana. Staraj się je poznać, by być najlepszym w tym co robisz.

Nieś godnie pochodnię osiągniętej wiedzy. Nie wymachuj nią, bo poparzysz innych, albo co gorsza zaprószysz ogień, co strawi wysiłki Twoje i innych. Zwróć uwagę przyjacielu raz jeszcze. Runa ta opiekuje się wszystkimi aspektami Twego życia zawodowego i pracy. Sprawia, że będziesz wykonywać ją dobrze, mądrze i z satysfakcją.

Kenaz pilnuje byś nie zatrzymywał się w rozwoju. Porządkować będzie kolejne etapy wspinania się po szczeblach kariery. Jest idealna dla leniuszków, ale otaczać będzie również pomocą bardziej zaangażowane mróweczki. Idealna dla nauczycieli, studentów i uczniów. Polepsza lekkość i polot w uczeniu się, zdobywaniu wiedzy, przyciągając odpowiednich ludzi.

źródło: http://hagal.pl/

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Znak Zodiaku – Baran.

Karta Tarota – Rydwan.

Kolor – ognisto-czerwony.

Pierwiastek – kobiecy.

Runa ta wiąże się z puchaczem, pierwiosnkiem i sosną, której gałęzie często były wykorzystywane do robienia pochodni. Jedni runolodzy łączą tę runę z bogiem Heimdallem, a inni z Freyą. Więź tej runy z kobiecymi misteriami, choć daleka, jednak jest wyraźna – to właśnie Freya uczyła Odyna różnych form magii, w tym także seksualnej. Niektórzy runolodzy uważają, że kaunan pod względem kształtu przypomina żeńskie narządy płciowe, co daje dodatkowe pole do rozmyślań.

To czysto żeńska runa ze wszystkimi tego konsekwencjami i tajemnicami. Gromadzi w sobie nową pozytywną energię i zrozumienie. Wielu badaczy interpretuje ją jako pochodnię, który od dawien dawna był uważany za symbol wiedzy i mądrości. Dla zakochanych zapowiada powodzenie i szczęście. Kojarzona z płomieniem ogniska zapowiada ogień namiętności i powstawanie odpowiednio namiętnych i gorących relacji.

Oprócz tego można ją interpretować jako pewnego rodzaju wewnętrzny ogień stymulujący żądzę poznania prawd egzystencjalnych, intelektualno-duchową doskonałość, całkowicie wypalającą stare pojęcia i światopogląd w imię nowych ideologii i poglądów na realia życia lub na perspektywy Życia Wiecznego.

Ogień ogrzewał Wikingów, pomagał przygotowywać strawę, oświetlał drogę i chronił przed atakami dzikich zwierząt i wrogów. W związku z tym dana runa zaliczana była do ochronnych, a także do przekształcających coś w co innego, na przykład suche patyki w ogień podczas silnego pocierania.

Kaunan oznacza zdolność do znajdowania, zdobywania, stosowania i rozpoznania. Symbolizuje naukę i proces przyswajania wiedzy, światło wewnętrzne, twardą pewność siebie pochodzącą od bogów, odpowiedzialność za to, żeby nieść światu oświecenie.

Przezorność, samopoznanie, dziedziczne umiejętności, zaufanie do swojej intuicji, umiejętność koncentracji i podejmowania zdecydowanych, konkretnych działań.

Kaunan to swego rodzaju latarnia morska, symbol wewnętrznego światła, które oświetla drogę podczas podróży przez podziemny świat i z powrotem. Symbolizuje wewnętrzne przewodnictwo podczas przejścia z jednej realności do drugiej, od jednego stanu świadomości do drugiego.

Przynosi powodzenie ludziom twórczym, kierując, podtrzymując na duchu i chroniąc ich na niełatwej drodze tworzenia wartości duchowych.

W położeniu odwróconym – utrata przyjaciół lub współpracowników, a możliwe, że także wartości materialnych; prawdopodobieństwo choroby, niedomagania i innych nieprzyjemności. Krótko mówiąc nastrój i stan poniżej średniego. Czasami warto zrezygnować ze starych i nawykowych spraw w imię czegoś nowego i nieznanego. Koniecznie trzeba pokonać poczucie straty i szukać nowej gwiazdy przewodniej.

Źródło: Witalij Zajczenko Mądrość run

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.