Szept

Pijawki, czyli lecznicza hirudoterapia

5 postów w tym temacie

Sama nazwa hirudoterapia pochodzi od łacińskiej nazwy - hirudo, czyli pijawka. Do hirudoterapii mogą być wykorzystywane tylko pijawki należące do gatunku hirudo medicinalis stanowiącego nie więcej niż 0,3% populacji wszystkich gatunków pijawek.

Hirudoterapia ma na celu podnieść odporność organizmu oraz obniżyć gęstość krwi. Dlatego jest pożądana w następujących schorzeniach:

* żylaki

* niedokrwienia kończyn dolnych

* hemoroidy

* choroby kręgosłupa

* korzonki

* zaburzenia metabolizmu

* skazy krwotoczne

* reumatyzm

* impotencja

* ból głowy

* nadciśnienie, niedociśnienie

* choroby płuc i oskrzeli

* alergie

* choroby skóry

* przy operacjach przyszycia palców, uszu, prącia.

Czas i rezultaty leczenia zależą od:

* prawidłowej diagnozy

* wieku pacjenta

* stanu zaawansowania choroby

* płci

* budowy jego ciała

* nastawienia pacjenta

* czy pijawka będzie przystawiona we właściwym miejscu

* jak długie będą przerwy między sesjami

Zabieg hirudoterapii

Z punktu widzenia pacjenta zabieg polega na przystawieniu pijawki do chorego miejsca na jego ciele. Tymczasem należy uświadomić sobie, że w czasie przyssania pijawki zachodzą dwa procesy:

* zepsuta krew znajduje swe ujście,

* pijawka lekarska uwalnia wiele substancji do krwioobiegu, w szczególności hirudynę, prostaglandyny, adelinę, galantynę, hialuronidazę, lipazy, neurotransmitery, antyelestazy.

Podczas zabiegu pijawka przylega szczelnie do skóry zapobiegając przedostawaniu się do organizmu bakterii. Ranka jest chroniona przed przedostaniem się bakterii opatrunkiem jałowym - opatrunku nie należy po żadnym pozorem usuwać, bowiem grozi to zakażeniem. Po zabiegu do 24 godzin z małej rany może wyciekać krew, spowodowane jest to antykoagulacyjnymi właściwościami hirudyny zawartej w ślinie pijawki lekarskiej. Mogą również występować zaczerwienienia skóry lub pieczenie wokół rany, ustępujące po kilku dniach.

Jeśli zaobserwuje się nieprawidłowości w procesie gojenia ran należy skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg hirudoterapii.

Właściwosci lecznicze pijawek:

Paradontoza, niepłodność kobiet i mężczyzn, nadciśnienie tętnicze choroba niedokrwienna serca, migrena i wiele innych chorób znalazło swoje panaceum w zbawiennym działaniu pijawek lekarskich?

Oto ważniejsze związki produkowane przez pijawki:

Hirudyna

substancja białkowa, która zapobiega krzepnięciu krwi. U osób z niektórymi chorobami krwi, hirudyna jest o wiele lepszym antykoagulantem (w dawce 1000 At-U/na kg masy ciała przez godzinę), niż powszechnie używany w medycynie wielocukier - heparyna, czy otrzymywana z koniczyny dikumaryna. Dotyczy to szczególnie braku lub niskiego poziomu antytrombiny III we krwi i powstających skrzepów śródnaczyniowych, niewydolności nerek, wstrząsów septycznych lub różnych specyficznych przypadków dziedzicznych.

Bdelina

jest inhibitorem protez takich jak trypsyna, chymotrypsyna i plazmina, które są czynnikami stanów zapalnych i ich rozprzestrzeniania się w tkankach. Interesującym jest fakt, że bdelina i hirudyna mają dokładnie przeciwne właściwości na proces krzepnięcia krwi.

Hirustazyna

antykoagulant. Należy do związków organicznych zaliczanych do rodziny antystazyn. Jest inhibitorem sieci kalikreinowych, trypsyny, chymotrypsyny i katepsyny G.

Gilantyna

wyizolowana została z gruczołów ślinowych pijawki Haementeria ghilianii. Działa jako antykoagulant i silny lek antyprzerzutowy. Jest bardzo aktywnym inhibitorem czynnika Xa. Należy do grupy antystazyn.

Apyraza

jest potężnym enzymem upłynniającym krew (zmniejszającym jej lepkość).

Eglina

jest silnym środkiem przeciwzapalnym oraz bardzo aktywnym antyutleniaczem. Jest potężnym inhibitorem proteaz takich jak elastaza i katepsin G, uwalnianych przez ludzkie różno-postaciowo-jądrowe granulocyty, co pozwala natychmiast lokalizować urazy oraz pooperacyjne stany zapalne i je skutecznie blokować. Egliny rozkładają także chymotrypsynę i subtylizynę - proteazy produkowane przez bakterię Bacillus subtilis. W badaniach wykazano ich skuteczność w leczeniu niektórych tików nerwowych oraz wrzodów śródbłonka jelit i nieswoistego rozkładu białek związanych z posocznicą.

Hementyna

jest fibrynogenolitycznym enzymem zdolnym zapobiegać krzepnięciu krwi oraz rozkładać (inkoagulować) utworzone już zakrzepy.

Jest szczególnie interesująca w lecznictwie medycznym, ponieważ jest nieczuła na obecny we krwi naturalny enzym rozkładający białka. Jedna pijawka zawiera hementynę zdolną inkoagulować do 300 ml krwi.

Destabilaza

jest fermentem charakteryzującym się silnym działaniem przeciwagregacyjnym powodującym rozkładanie zakrzepłej krwi. Destabilaza zawiera także unikalną substancję niskocząsteczkową Prostaglandynę, która utrzymuje w dobrym stanie (regeneruje) naczynia krwionośne, przewód pokarmowy oraz reguluje poziom cukru we krwi. Najbardziej tajemniczym w działaniu prostaglandyny jest "samoregulacja" ciśnienia krwi. Jeśli jest ono za niskie zostaje podwyższone, jeśli natomiast jest zbyt wysokie zostaje automatycznie obniżone do stanu optymalnego. Nie jest jeszcze w sposób ostateczny wyjaśniony mechanizm tego działania i jest on przedmiotem usilnych dociekań naukowych.

Hialuronidaza

jest substancją o podwójnym działaniu. Jest silnym antybiotykiem oraz czynnikiem umożliwiającym szybkie przenikanie przez błony komórkowe, sąsiadujących ze sobą komórek i tkanek ciała.

Ciekawą właściwością tego enzymu jest rozpuszczanie związków wielocukrowych, tworzących ścianki przetrwalników wielu mikroorganizmów. Bagdasarova już w 1969 roku skutecznie leczyła nią jaskrę u ludzi.

Lipazy i Esterazy

to substancje powodujące rozkład tłuszczy.

Substancje znieczulające

niezidentyfikowane bliżej, silne czynniki przeciwbólowe. Powodują również: likwidację uczucia niepokoju i euforii oraz uspokojenie - usuwają psychiczne oraz fizyczne uzależnienia, zwiększają tolerancję, likwidują złe samopoczucie, depresję oddechową, nudności, depresję i inne symptomy obserwowane u osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu.

Antyelastaza

ogranicza działania elastaz, to jest fermentów, które degradują skórną elastynę.

Substancja rozszerzająca naczynia krwionośne

bardzo podobny do histaminy bliżej nie zidentyfikowany jeszcze związek organiczny.

Neurotransmitery

związki biochemiczne regulujące przepływy impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych. Mają duży wpływ na ograniczenia w odczuwaniu bólu oraz zmiany w zachowaniu polegające na uwolnieniu od niepokoju, bądź depresji, wywoływaniu snu a także potężnych emocjonalnych i czuciowych doświadczeń, ale bez behawioralnego pobudzenia, psychozy lub obłędu powodowanego przez narkotyki typu LSD czy amfetaminę.

Antybiotyk chloromycetyna

posiada bardzo silne działanie przeciwbakteryjne. Jest on produkowany przez żyjącą w symbiozie z pijawką lekarską specyficzną bakterię - Aeromonas veronii biovar sobria.

Antybiotyk ten jest bardzo skuteczny przy leczeniu wrzodów, powracającej gorączki, tężca, zapalenia opon mózgowych, zakażenia bakterią streptococcal, tularaemii oraz zakażeniom Staphylococcus aureus. Kultura bakteryjna Aeromonas veronii biovar sobria in vitro zabija prądki gruźlicy, likwiduje dyzenterię oraz chroni przed błonicą i innymi chorobami.

Substancje antynowotworowe

w doświadczeniach naukowych prowadzonych na myszach z wszczepionym laboratoryjnie nowotworem mięsaka T 241, uzyskano wstrzymanie rozwoju guzów nowotworowych, a także ich cofanie się po zastosowaniu ekstraktu z gruczołów ślinowych pijawki Haementeria ghilianii. To, że pijawki mogą mieć antynowotworowe właściwości zasugerowali po raz pierwszy Loeb i Fleisher jeszcze w 1913 roku, relacjonując swoje obserwacje z cofającymi się nowotworami u myszy po zastosowaniu ekstraktów z pijawek. Doniesienia te zostały jednak zbagatelizowane, a potem zapomniane. Dotychczas nie została rozpoznana substancja lub substancje o tych niezwykle ciekawych właściwościach.

Pijawki - lek XXI wieku

Do połowy XIX właściwości pijawek były zachwalane wyłącznie przez znachorów, lekarzy specjalizujących się w medycynie niekonwencjonalnej. Jednak po kolejnych odkryciach poprzedzonych wieloletnimi badaniami, doświadczeniami, iż hirudyna zawarta w hirudo medicinalis ma właściwości uzdrawiania, znaczenie pijawek w medycynie ciągle rośnie. Według specjalistów wkrótce stanie się powszechnie stosowanym środkiem leczniczym.

Pod koniec 2005 roku badacze z Universitat Autónoma de Barcelona odkryli w ślinie pijawek 16 białek obniżających krzepliwość krwi. Wytwarzane przez nie substancje mają małe cząsteczki, czym różnią się od stosowanych przez nas dotychczas leków - tłumaczy autor badań dr Oscar Yanes. Dzięki temu odkryciu lekarze mogą opracować nowe preparaty chroniące ludzi przed zawałami i udarami mózgu.

Pijawki doceniono też za działanie znieczulające. Badania w klinice w Essen (Niemcy) objęły 16 pacjentów (średnia wieku - 68 lat) z bólami kolan trwającymi już od dłuższego czasu . Bóle te nie były związane z urazami, lecz spowodowane przez zapalenie stawów (potwierdziło to badanie rentgenowskie). Na takim etapie, w którym ulgi nie przynoszą żadne tradycyjne lekarstwa, pijawki lekarskie działają doskonale. Wiedzą o tym chirurdzy plastycy, którzy stosują pijawki w bardzo ciężkich przypadkach - po operacjach przyszycia palców, uszu, a nawet prącia. Pijawki łagodzą opuchlizny, nie dopuszczają do powstania skrzepów, zablokowania żył.

Przed ponad rokiem amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytku pijawki lekarskie (Hirudo medicinalis), oficjalnie uznając je za lekarstwo. Lekarze przyznali, że hirudyna jest o wiele skuteczniejsza w zapobieganiu zawałom, niż stosowana do tej pory aspiryna czy heparyna.

Być może to pierwszy krok zrobiony ku przekonaniu sceptyków do leczenia przy pomocy pijawek lekarskich.

...............................................................

Źródła:

http://linemed.pl/news/details/cId,3,id,817

http://linemed.pl/nhealth_guide/details/id,736

http://linemed.pl/nhealth_guide/details/cId,23,id,735

pijawki.jpg

Nqbz6UGbKzPzL50WI7q62P5BI8c8j1.jpg

Pijawka-Lekarska.jpg

hirudoterapia_pijawki.jpg

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

O naoglądałam się tych pijawek u mojej babci.

Przychodzili ludzie, ona im stawiała, tak samo jak dawała przróżne ziółka, szkoda tylko, że byłam zbyt mała i nie wiele pamiętam co do czego było. :(

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Teraz juz nawet kursy robią z tej metody. W mojej miejscowości jedna pani ma gabinet z pijawkami :D

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pijawki są niesamowite. Moj dziadek chorowal na czerwienice (rak krwi odwrotnosc białaczki, krew staje się bardzo gesta i trzeba robic tzw. upusy) i żeby oszczędzić Mu ciągłych upustów lekarz zaproponował pijawki.Moja mama kupowała pijaki przez internet, przywozono je z Warszawy i stawiala podczas jednego zabiegu 6 pijawek dosc drogi interes ale na prawdę bardzo skuteczny.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.