Szept

UWAGI WSTĘPNE - zanim sięgniesz do run

5 postów w tym temacie

W niniejszym dziale przedstawiłam znaczenie run w formie słów kluczowych, gdyż są one wystarczające do pracy z runami. Resztę podpowie intuicja i same runy, dlatego uznałam, ze nie ma co pzrepisywać interpretacji poszczególnych znaków, różnych autorów, a lepiej pokusić się o własną.

Pominęłam też pustą runę,, tak zwaną wyrd, gdyż nie należy ona do Futharku starszego i jest stosunkowo nowym (moim zdaniem zbędnym) tworem.

Wyrd to runa dodana w latach 70 pzrez pana Ralpha Bluma, który opracował sobie nowy i odmeinny system runiczny.

Samej runie wyrd nadał znaczenie mniej wiecej takie, jakie ma w Futharku runa Nauthis.

Dla mnie runy to przede wszystkim Futhark starszy i te alfabety runiczne, które pochodzą z dawnych czasów, nie zaś nowoczesne modyfikacje i wariacje na temat run.

Oczywiście każdy runista wypracowuje sobie własny system pracy z runami ale podstaw należy się trzymać. Tym bardziej, ze jak dobrze przyjrzymy się runom, zauważymy, ze ten zamknięty system 24 znaków jest rodzajem drogi. Kolejnosć run jest bardzo dokładnie dobrana, a ich symbolika jest ściśle związana z poprzednią i kolejna runą. Każda jest niejako formą uzupełnienia, poprzedniej i wstępem do kolejnej.

Ralph Blum natomiast, który przede wszystkim fascynowal się Tarotem, zapragnął wprowadzić w systemie run odpowiednik karty "Głupiec" i tak narodziła się idea pustej runy Wyrd. Niestety wielu autorów ksiażek o runach, zwłaszcza tych o wróżebnym znaczeniu run, podchwyciło pomysł Bluma.

Dlatego pamiętajmy:

Runy (Starszy Futhark) to system 24 znaków. Zamknięty system.

Dzielimy go na trzy grupy, tak zwane Aetty - w każdym po osiem run.

Aett Pierwszy (Aett Freyra)

To runy: fehu, uruz, thurizas, anzus, raidho, kenaz, wunjo, gebo

Jeśli sie dobrze przyglądniemy zauważymy, ze ten Aett odpowida Germańskiej grupie społecznej, tych, którzy produkują, kupują, rolników, rzemieślników i kupców

Drugi Aett (Aett Hell)

Runy: hagala, nauthis, isa, jera, eihwas, pertho, algiz, sowilo

Grupa społeczna, tych którzy wlaczą, tzw Aett wojowników ale też magów, bo w tej grupie mamy runy losu i magii

Trzeci Aett (Aett Tyra)

Runy: tiwaz, berkano, ehwaz, mannaz, laguz, ingwaz, dagaz othala

Grupa społeczna tych, którzy sądzą, rządzą i kontaktują się z sacrum, kapłanów, sędziów, królów

Jak, wiec widzimy, runy prowadzą nas nie tylko pzrez świat magii, ale też ukazują niczym lustro obraz społeczeństwa, tak kiedys jak i dziś.

Ich moc słuzy nam skutecznie w magii, uzdrawianiu i medytacji, a czasem pomaga zajrzeć w przyszłość.

Zapraszam wiec do obycia podróży przez swiat run.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Słyszałam, że ''zabawa'' z runami nie jest zbyt bezpieczna :D no ja ogólnie korzystam z nich od jakiś kilku dni i musze powiedzieć że z poczatku czułam się jakoś ''lekko'' i ''słabo'' :) można powiedzieć że słaniałam sie na nogach, poza tym czułam od czasu do czasu ''dziwne'' uczucie w okolicy klatki piersiowej, brzucha.. no chyba coś z energią mi sie porobiło :) ale nieszkodzi.. minęło ;p dzis nadal mam te same runy a pomimo tego czuje się znakomicie :)

a wy co myślicie na temat korzystania z run?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

no ja wieem ana że nie powinnam, bo jak zgadłas nie umiem czytac ;p

ale mam takich ludzi, którzy umieją i sie tym zajmują ;)

oni mi dostosowali runy do potrzeb, działają i są dobre więc jest ok ;p

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.