Szept

O Reiki słów kilka

26 postów w tym temacie

Jestem zwolenniczką i propagatorka systemu Reiki, ale tylko tego tradycyjnego w systemie Usui. Jednak trzeba pamiętać, ze Reiki nie ma patentu na wszystko.

Moze wiec warto zacząć od tego czym jest Reiki, bo wokół tego narasta wiele kontrowersji. Zresztą "dzięki" działaniu wielu tzw Mistrzów.

Reiki japońskie słowo, oznacza Uniwersalną Energię Życia. Energię przenikającą cały Wszechświat. Jej źródłem jest Najwyższa Istota, Najwyższa Jaźń. Inteligencja, Absolut... Jest to Energia o swej własnej świadomości. W swej czystej postaci czyni jedynie najwyższe dobro.

Każda Czująca Istota a w szczególności Człowiek ma dostęp do tej Energii. Mówią o Niej wszystkie filozofie i religie świata. Jezus mówił o niej jako o zstąpieniu Ducha Świętego ? tak to tłumaczyła np. Mistrzyni Reiki Siostra Mariusza a teraz chyba Pani E. Królicka.. Chińczycy nazywają tę energię Chi, w Indiach - Praną, Szamani (Huna): Maną lub innymi odpowiednikami tej nazwy.

Energia Uniwersum otacza nas i przenika. Nie zawsze jednak potrafimy z Niej skorzystać. W systemie ReiKi umiejętność korzystania z tej Energii jest przekazywana poprzez Dostrojenie, zwane również Inicjacją.

I tu właśnie pojawiają się wątpliwości, bo wiele osób boi się systemów inicjacyjnych.

Dlatego wyjaśniam, ze brak inicjacji w reiki nie zamyka dostępu do tej energii.

Reiki to japoński system techniki pracy z tą uniwersalną energią, która otacza nas i przenika, która jest siłę sprawczą i kreatywną, która w końcu sprawia, ze żyjemy i funkcjonujemy.

Twierdzenie więc, ze dostęp do tej energii maja jedynie wybrani inicjowani jest fałszywa.

Każdy ma dostęp do tej energii. Każdy moze z niej skorzystać i ją stosować. Po prostu nie każdy o tym wie i nie każdy umie. Nie każdy też potrafi odróżnić ją od tzw bioterapii.

Nie znaczy to, że musi koniecznie isć na kurs by się tego nauczyć.

Natomiast podczas inicjacji, Mistrz dostraja Ucznia do przepływu reiki.

Moja znajoma ciekawie to porwnała: można nauczyć się jeździć samemu na rowerze i po wielu siniakach, stłuczkach w końcu zacząć jeździć. Jednak jeśli uczy nas ktoś, kto nas asekuruje i wyjaśnia, jak trzeba jechać, możemy oszczędzić wiele czasu i bólu by zacząć jeździć.

Właśnie tak jest w Reiki. Inicjacja otwiera szeroko kanał przepływu reiki, nauczyciel uczy tez jak z tej energii korzystać, a jak nie. Unikamy więc dochodzenia do istoty Reiki metodą prób i błędów, za to stosunkowo szybko możemy cieszyć się jej działaniem.

Jeśli mimo to wciąż ktoś obawia się tego dostrojenia zwanego inicjacją, może skorzystać z innych technik energoterapii. Mamy wszak, szereg innych metod uzdrawiania tą samą energią, gdzie nie jest wymagana inicjacja. Np uzdrawianie praniczne, które mozna się nauczyć na kursach - bez inicjacji, oraz z ksiażek - bez kursów i inicjacji.

Reiki to pewien system, stworzony przez dr Mikao Usui. System, który oparty jest na korzystaniu z Uniwersalnej Energii w taki, a nie inny sposób. Jest też systemem inicjacyjnym, jak wiele innych systemów ezoterycznych czy mistycznych (szamanizm też wymaga inicjacji i nikt tego nie neguje).

Korzysta się też dodatkowo z pewnych znaków (jest ich cztery w tradycyjnym Reiki), które mają wspomagać pracującego z energiami. Ale o tym pisałam w innym miejscu.

Reiki jako japoński system uzdrawiania energetycznego jest dla tych, którzy zechcą pójść tą drogą, przyjmując go wraz z inicjacją. Ci, którym ten system nie odpowida mogą korzystać z dobrodziejstw energii światła i miłości w innych systemach lub poprzez medytację dostroić się do niej samodzielnie. Czy też raczej nie dostroić, a nauczyć przekazywać.

Niech każdy sam wybierze, co mu pasuje.

Ja wybrałam reiki.

Pozdraiwam

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

- oooch... moja droga, nie tylko Ty wybrałaś... ;)

- bo ja też... i to dzieki Tobie... :D

- choć przy Tobie... to jestem tylko nowicjuszem... :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pozostaje się tylko cieszyć, bo im wiecej osób wybierze tym lepiej ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Właśnie odnośnie tradycyjnego Reiki i odłamów, pytam ponieważ sam poszukuję właściwego dla siebie. Ponieważ nie dysponuję żadnym doświadczeniem a coś mnie ciągnie w tym kierunku nie jestem w stanie wybrać tego odpowiedniego. Prawie każda szkoła Reiki lub odłam twierdzi że jest tym właściwym. Piszesz że Jesteś zwolenniczką i propagatorką Reiki tradycyjnego ,w moich poszukiwaniach dowiedziałem się że jedyną tradycyjną szkołą jest Usui Reiki Ryoho Gakkai.Jeśli Możesz coś na ten temat nakreślić będę wdzięczny.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hej

Ciesze się, że zainteresowalo Cie Reiki.

Co do tradycyjnego to w zasadzie dzis u nas tak się określa szkoly, gdzie mamy 3 podstawowe stopnie i 4 znaki, w tym 3 otrzymywane na II stopniu. Niektórzy rozdzielają jeszcze 3 stopień na Mistrz i osobno nauczyciel, tyle, że ta opcja to raczej nadanie po jakims czasie uprawnień nauczycielskich do inicjowania innych w systemie Reiki.

W Reiki jednak wytworzylo sie naprawdę bardzo duzo systemow łączonych. Może dlatego, że energia reiki bardzo dobrze współgra z innymi metodami i spokojnie można wiele z nich łączyć. ja jednak uważam, że jak ktoś chce reiki lączyć z czymś to jego sprawa i nie tzreba z tego od razu tworzyc szkoły Jakiestamreiki :)

Zresztą o ile Gold czy Kundalini reiki to jeszcze jakoś można wpasować to już niektore szkoły sa dla mnie osobiscie absurdalne.

Spotkalam sie z dragon Reiki, Elf Reiki, Angel Reiki, Izyda Reiki, Thot Reiki, Arkadia Reiki... Nie wylicze wszystkich.

Oczywisćie jeśli ktos chce i ma na to czas oraz pieniadze to pewnie, niech robi, bo kazda wiedza jest przydatna.

Ja wychodze z zalozenia, ze jeśli już się zrobilo Reiki, w I, II a dla tych co chca i w III stopniu, to w zupelności wystarczy, bo Reiki to Reiki, energia o takiej a nie innej wibracji i własciwościach. jak i z czym sobie to ktoś połączy to już jego sprawa i kwestia kreatywności.

Ja prowadzę seminaria w systemie Usui Reiki Ryoho I stopień , II stopień plus 3 znaki i III stopien plus znak mistrzowski. Do tego zachęcam do Gakku czyli kaligrafii samego znaku Reiki, co w zasadzie mozna robić od I stopnia.

Znam też kilku nauczycieli Reiki, którzy również prowadza podobne seminaria. Dwóch mamy nawet na tym forum wink.gif

Pozdrawiam

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Trzeba zacząć od tego co to jest energia ReiKi, a może bardziej właściwym było by pytanie : z czego ona się składa.

Pozwólcie, że nie odpowiem wprost. Będzie to taki trening , jeśli chcecie odpowiedzieć na to pytanie.

Nie bez przyczyny zadałem to pytanie na wstępie.

Niektórzy sądzą, że Usui Reiki jest tym jedynym systemem energetycznym, jedynym właściwym :D

Dla zobrazowania - pytanie : To dlaczego jest taka różnorodność marek samochodów ? Można by

wszak pozostawić markę, która pierwsza się pojawiła i ewentualnie ja rozwijać :)

Systemów energetycznych, które z grubsza dzielą się na szamańskie, anielskie i Reiki jest coś koło 500.

Każdy z nas ma możliwość wyboru począwszy od tego czy chce być szamanem, uzywać systemów anielskich

czy Reiki. Potem następuje wybór systemu. I tu oczywiście najważniejszym według mnie jest system

Usui Reiki. Dlatego, że na seminariach tego systemu uczy się podstaw energetyki, bhp , układów dłoni

(dotknięcie dłonią jest często ważniejsze w świadomości odbierającego energię niż sam przekaz)

Jednak w systemie Usui Reiki podczas inicjowania kolejnych mistrzów następowały przekłamania.

Ci co dużo czytają wiedzą o co chodzi. Np sposobów kreślenia symbolu III jest kilka a nawet kilkanaście.

(Kiedyś nie wolno było zapisywać symboli na kartkach ale natychmiast zapamiętać, a że pamięć bywa

zawodna więc i przekłamania).

Dlatego też, aby już nic nie można było "spieprzyć" zostały przekazane nam inne systemy, które

nie używają symboli. Posługujemy się w nich intencją.

Zgadzam się z przedmówczynią, że niektóre systemy już z samej nazwy nie powinny być w systemach

Reiki. Jakieś energie smocze, elfie hm.... ale to tylko moje zdanie, nikogo nie zmuszam, aby myślał

tak jak ja......

I na koniec, dlaczego jest ich tak dużo ? Odpowiedź jest prosta : bo nas jest dużo a każdy jest inny

i każdy preferuje co innego :)

Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru :)

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Każdy ma dostęp do tej energii. Każdy moze z niej skorzystać i ją stosować. Po prostu nie każdy o tym wie i nie każdy umie. Nie każdy też potrafi odróżnić ją od tzw bioterapii.

Nie znaczy to, że musi koniecznie isć na kurs by się tego nauczyć.

Elegancko ale czemu nie dokończyłaś myśli?Np każdy może z niej skorzystać-ale jak?,nie każdy potrafi odróżnić reiki od bio-tzn jaka jest różnica?Nie na kursach czyli z książek tak?Ale jakich?Która jest najlepsza bo chyba nie wszystkie?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Reiki to uniwersalna energia, a osoba przekazujaca reeiki jest przekaźnikiem. Czyli otwiera się na energię zyciową, tą co w Japoni nazywa się Ki, w Chinach Chi, w Indiach Praną itd itp. Jest to też tzw energia uniwersalna, gdyż jej wibracje współgrają z naszymi i z otaczajacymi nas. Podczas zabiegu osoba otwiera się na te energię i przkeazuje ją dalej, potzrebującej osobie lub czemuś, komuś innemu.

Bioenergoterapia to energia danej osoby, o bardzo wysokich wibracjach. Tu leczenie polega na przekzywaniu, wręcz oddawaniu swej wlasnej slnie działającej energii. Nie wiem też czy bioterapeutą moze byc każdy. Niby sa kursy bioterapii, ale ja osobiście uwazam, ze bioterapeutą albo się jest albo nie jest. To taki naturalny dar.

Reiki inaczej, nie tzreba miec daru by przekazywac, bo przekazujesz nie swoją a eneregię uniwersum.

Historia Mikao Usui pokazuje, ze praca i medytacją mozna samodzielnie się dostroić do wibracji energii ki i otworzyć na nią. Mozna też przyspieszyć to i pójśc na inicjację, gdzie nauczyciel dostraja i harmonizuje twoje czakry oraz otwiera ci czakry dłoni, dzięki czemu ki moze płynąć.

Jak przekazywać?

Najprościej to skupić się na otworzeniu na energię Ki, a następnie przyłożeniu rąk w miejsca na ciele klienta. Jest tu na forum filmik z youtuba pokazujący jak wygląda taki zabieg - gdzies w temacie pozycje rąk w reiki.

Zwykle osoba ktora przekazuje reiki wyczuwa też gdzie trzeba te nasze łapki przykładać.

Jak odrożnić?

Po reiki zwykle masz sporo siły i energi bo pzrecież pzrekazujac innym też jestes w działaniu reiki. Poza tym ta energia wycisza, daje dużo radości wewnętrznej.

Co do bioterapii, to po zabiegu terapeuta może być zmęczony bo jednak oddaje sporo swoich sil.

Sa tez inne uzdrawiające i nie tylko energie. Np swiatlo, które odczuuwasz jako wzruszenie, przeogromna radosć i takie "doladowanie akumulatorów" jak po kilku kawach.:lol: Niektórzy widzą to wąlsnie jako światlo. Reiki też wiele osób widzi nie czuje. inne powiedzą, ze czują niemal pieczenie na dloniach, kiedy ta energia plynie.

Kurs reiki daje mozliwość poznania bliżej metody (bo Reiki to metoda terapeutyczna - energoterapia), nauczenia się pod okiem prowadzącego jak czuć energie, jak przykładac dlonie, czym jest reiki itd. mozna też skorzystyac z często bardzo bogatego bagażu doswiadczeń nauczyciela. Bo w codziennej praktyce spotykamy się z różnymi sytuacjami.

I oczywiście do tego, jak i do czego stosowac reiki. A o tym tez już gdzieś pisałam.

I jeszcze odniosę się do tego, co mówil NEMO o systemach bez uzywania znaków.

Nawet sam Usui podobno uważał, ze symbole i znaki Reiki sa raczej czymś co ma w zalozeniu pozwolić młodym adeptom na skupieniu umysły, a następnie wysłaniu intencji. I z czasem znaki nie sa potrzebne.

Ktoś na jakiejs stronie www fajnie to określił: ze znaki są jak dodatkowe dwa kółka do rowerku, z których z czasem się wyrasta.

Pozdrawiam.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Niektórzy Mistrzowie reiki proponują oprócz stacjonarnych seminariów także inicjację na odległość. Myślicie, że to dobry pomysł? :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

to zależy do okoliczności, mistrza i samego adepta. Zdania w tej materii są podzielone. Choć kontaktu bezpośrednio nic nie zastąpi.

Jeśli idzie o moją osobę, to jestem pół na pół, bo miło wspominam inicjacje na odległość i w kontakcie bezpośrednim.

Ps.

Jeszcze raz wielkie dzięki dla mojego Promotora :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Lepsze są bezpośrednie i jeśli naprawdę nie ma wskazań do inicjacji na odległosć takie należy przeprowadzać

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

jeśli jest to energia uniwersalna, to po co inicjacje w coś uniwersalnego ?

to tak jakby inicjować się w bicie właśnego serca.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie jest konieczna, można samemu się dostroić do wibracji reiki, ale zwykle trzeba do tego lat praktyki i medytacji. A na takich warsztatach nauczyciel dostraja do wibracji reiki, przekazuje wiedzę jak z reiki krzystać itd itp.

Każdy sam sobie moze wybrać.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A takie pytanie z ciut innej strony, ale w temacie - czy to prawda, że tylko osoby należące do Polskiej Wspólnoty Uzdrowicieli Usui Reiki mogą nauczać i przekazywać Usui Reiki? (link)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie prawda. Nauczać reiki moze każda osoba posiadajaca III stopień reiki oraz tzw III stopień specjalistyczny lub stopień nauczycielski.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie jest konieczna, można samemu się dostroić do wibracji reiki, ale zwykle trzeba do tego lat praktyki i medytacji. A na takich warsztatach nauczyciel dostraja do wibracji reiki, przekazuje wiedzę jak z reiki krzystać itd itp.

Każdy sam sobie moze wybrać.

A ja uwarzam że nie zawsze wiele lat praktyki pomaga, czasem wystarczy dziecinne zaufanie i szczera intencja, pragnienie. Tak jak napisał Sosna tak jakby sie dostrajac do bicia serca. Ja bym sie pokusił nawet o teorie że korzystanie z niej jest dla nas jak najbardziej naturalne, niestety chyba przez nasze ograniczenia nie zawsze to się udaje.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rastar, nie zaprzeczam, że są odstępstwa od każdej reguły. Nie mniej sam wiesz, że bez odpowiedniego pokierowania można łątwo wpaść w chaos energetyczny.

Warsztaty maja to do siebie, że można się na nich sporo o samej metodzie, jak i o praktyce z nią dowiedzieć.

Czas potzrebny do samoinicjacji jest różny. Jedni są mniej inni bardziej otwarci, więc i nie jest powiedziane że wystarczy chęć i już pstryk palcami i mam I albo II stopień reiki.

Poza tym to nie jest tak, że w Reiki chodzi o samo dostrojenie się do energii. To droga takze do samoświadomosci, przebudzenia czy jak zwą niektórzy oświecenia. A tego nie zrobisz jedną chęcią.

Przy samodzielnych inicjacjach łatwo też sie pogubić i i wpaść w pewne pułapki.

A yo, ze energii uniwersum mozna kozystać i bez inicjacj to nie od dzis wiadomo. Kolejna sprawa to forma jak z niej chcemy korzystać. Tai Chi, czy Uzdrawianie praniczne też korzysta z tej energii, także wiele technik uzdrawiania energetycznego korzysta wlaśnie z tej energii. Tylko technika pracy z tą energią jest nieco inna,

W Reiki mnie osobiście podoba się metoda trzystopniowego dostrajania i otwierania na poszczególna intensywnosć tej energii. Twórca metody w przemyślany i logiczny sposób stworzył uporządkowany i harmonijny system pracy z energią Ki. Dzęki temu nie błądzimy w swiecie energetyki, nie łapiemy się chaotycznie wszystkiego.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przy samodzielnych inicjacjach łatwo też sie pogubić i i wpaść w pewne pułapki.

gdybym nie znał licznych energetyk "mistrzów" reiki, przyznałbym Ci rację. niestety ...

zawsze można sie pogubić :) poważnie pogubić :)

Edytowane przez Sosnowiczanin
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
A ja uwarzam że nie zawsze wiele lat praktyki pomaga, czasem wystarczy dziecinne zaufanie i szczera intencja, pragnienie.

Tymczasem to "czasem" to może 0.1% ludzkości, a dostrojenia Reiki umożliwiają pracę pozostałym 99.9% :).

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

gdybym nie znał licznych energetyk "mistrzów" reiki, przyznałbym Ci rację. niestety ...

zawsze można sie pogubić :) poważnie pogubić :)

Sosna, masz niestety rację, aczkolwiek to nie dotyczy tylko osób w Reiki. Ale w każdej dziedzinie. Bioenergoterapeuci, też mają miedzy soba wiele "czarnych owiec", magów, szamanów czy innej maści uzdrowicieli i energoterapeutów. W tej "branży" łatwo trafić na naciagacza, oszusta ale też na osoby wartościowe.

Nie ma co oceniać metody postawą niektorych osób praktykującyh ją, bo wtedy najlepiej nie korzystać z niczyjej pomocy.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tymczasem to "czasem" to może 0.1% ludzkości, a dostrojenia Reiki umożliwiają pracę pozostałym 99.9% :).

oczywiście nie mówiłem tu o ilości ale o warttosciowosci

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Uważasz wie, że ktoś kto się samodzielnie dostroił ma większą wartosć niz ktoś kogo dostroił nauczyciel?

Dla mnie raczej ważne jest to, co i jak taka osoba robi, a nie jak się do reiki dostroiła. Mozna się samemu dostroić a mieć dalej wokół totalny chaos, a do tego nie dzielić się reiki z innymi, a możnabyś dostrojonym przez nauczyciela i samemu włożyć w siebie bardzo dużo pracy, pomagać innym i poznawać metodę.

Przede wszystkim zaś ważne jest by być uczciwym względem siebie i osoby, której sie pomaga lub którą się inicjuje.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Uważasz wie, że ktoś kto się samodzielnie dostroił ma większą wartosć niz ktoś kogo dostroił nauczyciel?

Dla mnie raczej ważne jest to, co i jak taka osoba robi, a nie jak się do reiki dostroiła. Mozna się samemu dostroić a mieć dalej wokół totalny chaos, a do tego nie dzielić się reiki z innymi, a możnabyś dostrojonym przez nauczyciela i samemu włożyć w siebie bardzo dużo pracy, pomagać innym i poznawać metodę.

Przede wszystkim zaś ważne jest by być uczciwym względem siebie i osoby, której sie pomaga lub którą się inicjuje.

Nie powiedziałem też ze jest bardziej wartościowe, to pojecie subiektywne i nie bede sie tu sprzeczał, chodzi o osobiste doznania bo dla każdego są inne. Masz rację że moze to spowodować totalny chaos ale też więcej doswiadczeń, nie koniecznie do końca zawsze dobrych ale doświadczeń. Nie rozwarzam tematu w formoie że coś jest lepsze czy gorsze ale w formie że każdy wybiera co dla niego njlepsze i sam decyduje, że ma wybór. Tak czy tak przy inicjacjii przez nauczyciela każdy ma dużo do przepracowania i od niego zależy co z tym zrobi, i będzie miał szczęście jesli trafi na odpowiednia osobę, ja trafiłem i cieszę się że zawsze moge liczyć na dobrą radę, nawet jak będę szedł pod górkę. I ciesze się że nie zarzuca mi nieuczciwosci i niecheci do pomocy innym. :oczko:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeszcze nie spotkałam się z doświadczeniami osób, które rzekomo same się dostroiły do ReiKi. Jestem tego bardzo ciekawa ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Niestety Rastar się na forum obraził i odszedł ale moze jak kiedyś zechce wrocić to opowie

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 27.07.2012 o 14:50, Mrs Bear napisał:

Jeszcze nie spotkałam się z doświadczeniami osób, które rzekomo same się dostroiły do ReiKi. Jestem tego bardzo ciekawa ;)

Samouk z  wieloletnim doświadczeniem  w poznawaniu energii ( nazwij ją jak chcesz -Rei ki  = Medycyna Energetyczna  ,Kundalini = terapia psychologiczna /seksualno -emocjonalna   ,Bioenergoterapia / Psychoterapia ( piszę o reinkarnacyjnych wcieleniach / poprzednich żywotach , tacy mistrzowie duchowi mają w sobie tyle mądrości , i doświadczenia ,że niewiele o tych sprawach mówią  ).

Gdyż wiedza a mądrość ,nie są tym samym ,  chcesz wiedzę zdobywać -ucz się ,krztałć , czytaj ,słuchaj ,gromadź tytuły naukowe i inne ,dyplomy ,certyfikaty , itp. 

A chcesz być mądry ,musisz być gotowy na opróżnienie umysłu z nagromadzonego ,materiału /wiedzy  ( oczyszczenie umysłu -oświecony stan Buddy , lub Świadomość Chrystusową / Boską ,czy Podświadomości) ,które nieraz powodują chaos w głowie .

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.