adullam

O chrześcijaństwie- ludzi z pod znaku ciemnego krzyża.

9 postów w tym temacie

DO OGŁUPIANYCH, OSZUKIWANYCH I WYZYSKIWANYCH LUDZI SPOD ZNAKU KRZYŻYŻA

(NIE WSZYSCY NA SZCZĘŚCIE)

Ile trzeba jeszcze nieszczęść i jak długo będzie to trwało, byście wreszcie uwolnili się spod jarzma organizacji, która dała ludziom - i na bazie takich działań prosperuje -: wojny, śmierć, tortury, prześladowania, nienawiść, fanatyzm, agresję, podział na ?wiezoncych? i racjonalnie odbierających i oceniających świat - nie okaleczonych przez katolickich ?nauczycieli?(!!) - zwanych: heretykami, bluźniercami, a obecnie ateistami; ciemnotę, strach, grabieże, katolicką perfidię, nędzę ? z wszystkimi tego tragicznymi i potwornymi skutkami?!! Z czegoś co mogłoby być piękne, łączyć ludzi, być źródłem satysfakcji i rozwoju (dla 40% mężczyzn źródłem poczucia szczęścia jest seks) - będąc motywacją do dbania o kondycję psychofizyczną, a więc higienę, zdrowie - zrobiła grzech powodując wypaczenia, lęki, poczucie winy, dewiacje, źródło udręki i upokorzenia, z udziałem przedstawicieli kor włącznie! Ile osób jest obłąkanych (wystarczy popatrzeć na te twarze, posłuchać formy czy treści wypowiedzi, mamrotania ? czym ci ludzie się zajmują)?! Ilu ludzi daje sobą manipulować i wykorzystywać się ? słucha, mówi i wieży w brednie oraz uważa, że inni też powinni tak postępować! Ile nieszczęść i tragedii (w tym morderstw) miało mse z powodu ślubu?! [Co 3 morderstwo dotyczy członka rodziny i w co 3-ciej ma mse przemoc psychiczna, fizyczna ? Za kwartalnikiem ?BEZ DOGMATU?.] Ile osób się zaraziło, ile zmarło (szczególnie w średniowieczu) na pielgrzymkach, w kościele (m.in. z powodu używania cieczy (...) zawartej w kropielnicach), czy od księdza chodzącego od domu do domu?! Ile osób rocznie podczas nich ginie, lub staje się kalekami (licząc na opatrzność...)?! Ile ofiar i pieniędzy pochłonęła ta mistyfikacja?!

Gdyby bóg istniał, to każdy by o tym wiedział, a Kościół byłby ostatnią organizacją mającą coś z tym wspólnego. Prawda, wiedza byłaby do niego drogą (a tak się składa, że nie jest, dlatego kor tak zaciekle walczyła i walczy z nią, eliminując, w tym mordując niejednokrotnie najwartościowszych ludzi) i nikt nigdy nikogo nie musiałby o tym przekonywać...(!!!) co było i jest pretekstem i powodem tylu nieszczęść, okrucieństw, zbrodni i potworności ? po prostu nie istniałoby takie pojęcie. Tak jak nie ma wierzących czy niewierzących w grawitację, powietrze czy Ziemię. Poza tym bóg nie pozwoliłby na tyle zła w jego imieniu (bez względu w jakim sensie) prędzej by się ukazał zapobiegając tylu potwornym okrucieństwom, a jakby to nie pomogło przeciwdziałałby, chyba że byłby...!!! Poza tym nie sądzę, by miałoby to dla niego jakieś znaczenie czy ktoś w niego bardziej, mniej, czy w ogóle wieży, tylko jak żyje. A tak się składa, że większość, największych zbrodni i przewinień mają na swoim koncie wierzący niemal z regułą, że im bardziej, tym bardziej wynaturzeni i odstępczy, w tym od założeń religii (w imię której to robią) ? aspołeczni! Jedynymi osobami, którym zależy by wierzyć w jakieś rytuały (bóstwo) są ludzie, którzy czerpią z tego korzyści, a to na pewno temu bóstwu by się nie spodobało, jak również podszywanie się za jego posłanników, wypowiedzi w ?jego? imieniu, szerzenie fałszywych tez i posług, budowanie i nazywanie msc ogłupiania, uzależniania od wymyślonych rytuałów, wiary, wyłudzania pieniędzy ?domami bożymi?, ?świątyniami?! Jak również straszenie, upośledzanie swojego i czyjegoś życia, oraz pozwalanie na to przez ludzi mądrzejszych!

?Korzyści? z wiary są podobne do ?korzyści? z trucia się narkotykami, nikotyną, alkoholem, lekami, przejadania się itp.! Dzięki tym nałogom daje się np.: zarobić producentom i dostawcom, ludzie ?relaksują się?, poznają innych z podobnymi ?zainteresowaniami?, osłabiają pasożyty (jeśli mają) itp.... Tylko że niekorzyści są miażdżące! Przyzwalanie na to, to nie tolerancja, to krótkowzroczność, obojętność, bezmyślność (no i niestety uzasadniony strach) w najgorszym tego słowa znaczeniu! Więc jeśli ktoś nie odczuwa pobudek etycznych to niech weźmie pod uwagę materialne: Kto ich utrzymuje (oraz tych którzy produkują i dostarczają im używki), gdy chorują, leczą się, są na rencie ?!! Kto opłaca religijne usługi, uroczystości , koszty budowli, katechetów itp.?! Jak moglibyśmy żyć gdyby nie te wydatki ?!

Przy okazji. Czy to nie dziwne, że w tak obficie pokrapianym i modlącym się kraju (?świętym?) drugą kadencję (mimo agitacji i propagandy przedstawicieli kor) prezydentem jest (był?...) ateista? A mimo to podpisał konkordat, zapewniając im m.in. współrządy, dodatkowe pieniądze, przywileje i znaczną bezkarność! Wydał dzieci - naszą przyszłość - na pastwę destrukcyjnego wpływu kor, powodując ich podział i tego skutki (wiezonce okazują katolickie uczucia...(!) myślącym) - zapewniając tej organizacji kolejne pokolenia uzależnionych od ich rytuałów, usług, itp. - w dodatku za pieniądze wszystkich, nie tylko bezpośrednich, uzależnionych od nich, ich ofiar, i ma na koncie inne wyczyny...!! Pomyśleć co by było gdyby prezydentem był reprezentant lokalnej org. relig.... (a przecież i teraz oczy wychodzą na wierzch, a włosy dęba stają)?! Co na to lokalne bóstwo (?), bo przedstawiciele Kościoła wiadomo: więcej módlcie się (degradujcie swoją psychikę, przychodźcie do kościoła, słuchajcie kapłanów i... płaćcie). Swoją drogą czy ta wiara nie powinna mieć innej nazwy (odnoszącej się do rzeczywistości), a mianowicie: ?Kult pieniędzy?, a jako maksymę: ?Każda droga prowadząca do fortuny jest dobra, a cel uświęca środki?, lub krócej: ?(...) do bogactwa jest święta?.

Łaska i pokój.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nikt nic nie pisze?No co to się stało że mam zaszczyt być pierwszy? :D

Zaciekawiło mnie tylko jedno stwierdzenie,"korzyści z wiary".Nie ważne w co się wierzy ważne jak,a kościoły autentycznie z duchowością nie mają nic wspólnego tyle tylko że niszczyć w ludziach wiarę zamiast zwalczać pseudo duchowe instytucje to już przesada,co komu przeszkadza moja wiara?Kościół instytucja produkuje duchowe kalectwo,kościół to sposób na zarabianie na duchowości cudzej,ktoś ma potrzeby to mu sprzedamy trochę mistycyzmu z plastyku.Obrazeczki,figurki na wodę z odkręcaną główką :D i masa tandetnych wyrobów o "świętej" mocy.To wszystko jest obrzydliwe ale duchowość prawdziwa chyba nikomu nie wadzi co?Jedyne co mnie obŻydza w judeo-chrześcijaństwie to jego płycizna we wszystkich odnogach,dlatego trzymam się od nich z daleka ale nie mam nic przeciwko ludziom i ich duchowości pod warunkiem że są autentycznie uduchowieni a nie jak np polski kler-duchowni na pokaz byle zdobyć poparcie i zwiększyć władzę oraz wpływy.Kościół instytucja to kolejna partia z niekończącą się kadencją.Dziękuję za uwagę,wyrazy szacunku i uznania w postaci bielizny od kochanych dziewcząt,oraz pieniążków od chłopcząt :D dla skromnej mej osoby,możecie przesyłać na skrzynkę 24 godziny na dobę.Dziękuję bardzo jeszcze raz,co złego to nie ja-to oni,ci co stali tam,nie tu,kocham Cię :lol:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hmm... coś w tym musi być ;)... i dlatego coraz więcej ludzi "Szuka Własnej Drogi", kierując sie Sercem... a nie tylko rozumem...:)

- dlatego i ja uważam K.K. ogólnie za "chory organizm" który pod pozorem i etykietki "Chrześcijaństwa"... próbuje zniewolić ludzi tak by służyli tylko im, czyli ich doktrynom... trzymającym "swe owieczki" na uwięzi... dla własnych celów... ;)

- ale oczywiście Nigdy nie można generalizować... gdyż zawsze mogą znaleźć się jakieś wyjątki, które "mimo wszystko" znalazły "drogę światła" do Swego Serca... ;)

- sam też szedłem ścieżką Chrystusa? ale dopiero jak zrezygnowałem z doktryn KK i doszedłem do tego sam idąc za ?Głosem Serca?? od Filozofii Spirytyzmu, Ewangelii Tomasza, poprzez Gnozę do Prachrześcijan? jako powrotu do Korzeni Wiary... jak najmniej zdeformowanej przez Ludzki Rozum... :)

- dlatego przeciwny jestem stawiania znaku równości miedzy jednym a drugim gdyż według mnie...

... czyste Chrześcijaństwo ? Katolicyzm? gdyż K.K. tak naprawdę to tylko ?Zdeformowane Chrześcijaństwo? ? a więc tylko ?imitacja?? podszywająca się pod Prawdę? bo i nie do końca z nią w zgodzie... ;)

*** http://www.bochenia.pl/sacrum-i-profanu ... gnozy.html

*** http://www.bochenia.pl/sacrum-i-profanum.html

--- pozdrawiam... infe7 :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeszcze jedna rzecz w odniesieniu do tytułu,krzyż to nie jest wynalazek chrześcijan,nawet tych pra ;) Krzyż wyprzedza pierwszych chrześcijan całkiem sporo,jest obecny praktycznie w każdej formie pogaństwa na całym świecie,Rdzenni Amerykanie,Celtowie,Wikingowie.Kahuni itd.Kiedyś czytałem rozważania pewnego katolika na temat podobieństwa młotu Thora do krzyża i symbolu tego krzyża na pogańskich przedmiotach.Oczywiście komentarz był taki że chrześcijanie są starsi niż myślimy i widocznie Jezus chodził po świecie o wiele wcześniej ;) a poganie to w gruncie rzeczy chrześcijanie więc lepiej żeby się już nawrócili na tę światową religię(do miana której pretendują chrześcijański kościół,islamski i judaistyczny)a nie robili ciągle problemy z jakąś tam tożsamością i przodkami, bo przecież ślady mówią wyraźnie :) Do czego zmierzam:a nie wiem,tak se napisałem jako ciekawostkę. :) Chrześcijaństwo to przykład synkretyzmu religijnego,oj nie ładnie.Żeby naśladować kogoś a potem wyzywać tych na których się wzoruje od grzeszników i potępieńców,straszyć swoim piekłem,urządzać krucjaty,składać krwawe ofiary z ludzkości dla jedynego słusznego Boga - brzydko :twisted: Straszny wstiid. :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jest do tej pory problematyczne, czy faktycznie Jezus zmarł na krzyżu, czy też może na palu. Wiele dowodów wskazuje na to, że Jezus umarł na palu, albo na krzyżu w kształcie litery T.

Abstrahując na jakim krzyżu umarł rodzi się pytanie, czy godzi się czcić narzędzie tortur na którym umarł Chrystus?

Kościół twierdzi, że tak argumentując to tym, że znak krzyża jest symbolem zbawiania i nadziei, a oddając mu cześć tym samym czcimy ukrzyżowanego Jezusa.

Zauwazmy jedną rzecz, krzyż to nie jest tylko symbol chrześcijaństwa, ale przecież siegając głebiej do historii starożytnej, krzyż pojawił się już 2000lat p.n.e w Asyrii jako symbol słońca.

Leksykon religioznawczy:

Ten bogaty w treść symbol występował w Eurazji, Afryce i Ameryce, chociaż bez Australii. Już w epoce neolitu spotykamy go około 2000 p.n.e. na glinianych walcach, a w Asyrii jako symbol słońca . Wiele przemawia za tym, że w rejonie śródziemnomorskim, punktem wyjścia wędrówki krzyża był staroegipski symbol-hieroglif życia, ankli. To duże T z uchwytem u góry, zwane krzyżem z uchwytem. Wielu bogów, kapłanów i władców egipskich dzierży go na rzeźbach, płaskorzeźbach i malowidłach. Później zaczął oznaczać magiczną siłę witalną.

Wiec jakby na to nie patrzeć, to kościół ten symbol "zerżnął' od starożytnych wyznawców czczących słońce.

Oprócz tego, że dla mnie czczenie krzyża jako narzędzia na którym zmarł Jezus jest nieetyczne, to w ogóle czczenie jakichkolwiek obrazów jest niezgodne z doktryną napisaną w Biblii, bo przecież w Biblii pisze wyraźnie :

"Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole,

i tego co jest w wodzie pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał, i nie będziesz im służył,

gdyż ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach

do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a okazuje łaskę do tysiącznego

pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. 2 Mojż. 20:4-6

Pismo święte potępia bałwochwalstwo.

"Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że bóstwo jest podobne

do złota albo srebra, albo do kamienia wytworu sztuki i ludzkiego umysłu." Dz.Ap.17:29

"Mienili się mądrymi, a stali się głupi. I zamienili chwałę nieśmiertelnego Boga

na obrazy przedstawiające śmiertelnego człowieka." Rzym.1:22.23

"Przeto najmilsi moi, uciekajcie od bałwochwalstwa" 1 Kor. 10:14

"Nie łudźcie sięr30;bałwochwalcyr30;Królestwa Bożego nie odziedziczą." 1 Kor. 6:9

"Udziałem zaś r30;bałwochwalcówr30;będzie jezioro płonące ogniem i siarką." Obj. 21:8

Ich ziemia jest pełna bożków, kłaniają się dziełu swoich rąk, temu co uczyniły ich palce.

I tak poniżył się człowiek i spodlał rodzaj ludzki. Ty im nie przebaczysz." Izaj. 2:8,9

"W owym dniu rzuci człowiek kretom i nietoperzom swoje bałwany srebrne i swoje bałwany złote,

które sobie zrobił, aby im się kłaniać. A wejdzie do jaskiń skalnych i do szczelin między opokami,

ze strachu przed Panem i przed blaskiem Jego majestatu, gdy powstanie aby wstrząsnąć ziemią." Izaj. 2:20,21

"Nawróćcie się synowie izraelscy do Tego, od którego tak bardzo się oddaliliście.

Gdyż w owym dniu, porzuci każdy swoje bałwany srebrne i swoje bałwany złote

Które sporządziły dla was wasze grzeszne ręce." Izaj. 31:6,7

"Nie zwracajcie się do bałwanów i nie sporządzajcie sobie bogów odlewanych z metalu.

Ja Pan jestem Bogiem waszym." 3 Mojż. 19:4

"Z kim więc porównacie Boga i jakie podobieństwo mu przeciwstawicie? Czy bałwana, którego

ulał rzemieślnik a złotnik powlókł złotem, i przylutował srebrne łańcuszki?" Izaj.40 :18,19

"Strzeżcie usilnie dusz waszych, gdyż nie widzieliście żadnej postaci, gdy Pan mówił do was

na Horebie pośród ognia, abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzeźbionej

czy to w kształcie mężczyzny, czy kobiety czy w kształcie jakiegokolwiek zwierzęcia." 5 Mojż.4:15-18

"Boga nikt nigdy nie widział" (Jan 1; 1Cool a wszelkie ludzkie wyobrażenia o Nim,

są tylko karykaturami ośmieszającymi i obrażającymi Go

Prawdziwi czciciele Boga oddają Mu cześć "w duchu i w prawdzie" Jan 4 :23,24

Reasumując: oddawanie czci krzyżowi i obrazom oraz klęczenie i modlenie się przed nimi jest pogwałceniem drugiego przykazania.

Drugie przykazanie wyraźnie to podkreśla: "nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył"

Jak to jest w praktyce wszyscy wiem, bo zwłaszcza katolicyzm przoduje w oddawaniu czci wszelkiego rodzaju figurkom i krzyżom.

Przez wielu ludzi w przeszłosci krzyż kojarzył się z podbojami i krucjatami, tak jak to już napisaliście.

Kojarzył się ze zbrodniami i kradzieżami pod przykrywką nawracania na jedynie słuszną wiarę.

Tak na prawdę do chrześcijaństwa symbol krzyża był wprowadzony dopiero za sprawą Cesarza Konstantyna około 300r. n.e , wiec przeszło dwieście lat po śmierci Jezusa.

Stał się on przez wieki wizytówką chrześcijaństwa.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

"Nawróćcie się synowie izraelscy"-Słyszycie synowie izraelscy?Ja Słowianin,nie Żyd,więc proszę mnie nie nawracać na "izraelizm".

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To powinno działać w dwie strony,antyslawizm to też rasizm...Tak się zastanawiam,czy już sam fakt że wypowiem słowo"Żyd"powoduje że patrzy się na mnie jak na rasistę? Tym się powinien jakiś psycholog zająć bo to jest baaardzo ciekawy mechanizm który obserwuję od dłuższego czasu.żyda można tylko chwalić albo zaraz łatkę antysemita nam przykleją.DLACZEGO?Pytam ja-bo nie wiem tego :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 6.12.2010 o 14:03, Gość napisał:

Jeszcze jedna rzecz w odniesieniu do tytułu,krzyż to nie jest wynalazek chrześcijan,nawet tych pra ;) Krzyż wyprzedza pierwszych chrześcijan całkiem sporo,jest obecny praktycznie w każdej formie pogaństwa na całym świecie,Rdzenni Amerykanie,Celtowie,Wikingowie.Kahuni itd.Kiedyś czytałem rozważania pewnego katolika na temat podobieństwa młotu Thora do krzyża i symbolu tego krzyża na pogańskich przedmiotach.Oczywiście komentarz był taki że chrześcijanie są starsi niż myślimy i widocznie Jezus chodził po świecie o wiele wcześniej ;) a poganie to w gruncie rzeczy chrześcijanie więc lepiej żeby się już nawrócili na tę światową religię(do miana której pretendują chrześcijański kościół,islamski i judaistyczny)a nie robili ciągle problemy z jakąś tam tożsamością i przodkami, bo przecież ślady mówią wyraźnie :) Do czego zmierzam:a nie wiem,tak se napisałem jako ciekawostkę. :) Chrześcijaństwo to przykład synkretyzmu religijnego,oj nie ładnie.Żeby naśladować kogoś a potem wyzywać tych na których się wzoruje od grzeszników i potępieńców,straszyć swoim piekłem,urządzać krucjaty,składać krwawe ofiary z ludzkości dla jedynego słusznego Boga - brzydko :twisted: Straszny wstiid. :)

Krzyż ,to tak naprawdę  część swastyki ,pierwszego świętego i  mistycznego znaku słońca  i mocy ,dająca szczęście i powodzenie oraz ochronę przed złem ,posiadaczowi lub posiadaczom  , pochodząca jeszcze z czasów prehistorycznych ,od plemion ,Aryjskich Z Indii .

Swastyka[edytuj]

 
 
150px-HinduSwastika.svg.png
 
Swastyka indyjska
150px-Buddhist_temples_in_Kamakura.JPG
 
Swastyka jako symbol buddyzmu na tablicy informacji turystycznej, wskazującej położenie buddyjskich świątyń wKamakura w Japonii
150px-Swastika.jpg
 
Buddyjska swastyka na naczyniu z brązu wJaponii
150px-Kite_swastika.jpeg
 
Tradycyjny latawiec naBali ze znakiem swastyki
150px-Romswastika.jpg
 
swastyka na rzymskiej mozaice w Afryce
150px-Finnish_air_force_roundel_1934-194
 
Oznakowanie lotnictwa fińskiego 1918-1944
 

Swastyka (dewanagari स्वस्तिक, transliteracja svastika, transkrypcja swastika, 卐) – znak zazwyczaj w kształcie równoramiennego krzyża, o ramionach zagiętych pod kątem prostym. Nazwa svastika pochodzi z sanskrytu i oznacza „przynoszący szczęście” (svasti – powodzenie, pomyślność, od su – „dobry” i asti – „jest”, -ka sufiks rzeczownikowy). Obecnie w krajach Europy i obu Ameryk symbol ten kojarzony jest prawie wyłącznie z Adolfem Hitlerem inazizmem, natomiast w Azji jest powszechnie stosowanym symbolem szczęścia i pomyślności.

 

 

Przegląd[edytuj]

Inne nazwy:

  • niem. Hakenkreuz – hakowaty krzyż (nazwa stosowana również w języku kaszubskim i etnolekcie śląskim),
  • gr. gammadion – oznaczająca złożenie czterech liter gamma Γ, stąd również nazwa francuska: croix gammée (krzyż gamma)
  • ang. fylfot – anglosaska i skandynawska wersja swastyki, czasem słowo używane jako jej synonim
  • fin. hakaristi – fińska swastyka, pierwotnie symbol szczęścia. Formę swastyki miały amulety i talizmany mające chronić przed złem. W latach 1918-1944 niebieska swastyka na białym tle była symbolem fińskiego lotnictwa.
  • baskijski lauburu baskijska swastyka w formie czterech kropel
  • swarga[1], cyrylickie сварга – nazwa słowiańska, podobnie jak polskie świąszczyca, używane współcześnie przez polskie organizacje nacjonalistyczne i ruchy neopogańskie swarożyca, swarzyca, czy regionalne góralskie krzyżyk niespodziany[2], wariantem (na planie koła) był kołowrót[3] (słoweńskiekolovrat, bośniackie kolovrat, chorwackie kolovrat, białoruskie колаўрат/kolaurat[4], rosyjskie коловрат/kalowrat lub коловорот/kalowarot, ukraińskieколоврат/kołowrat, serbskie коловрат/kolowrat)

Starożytny znak magiczny o nieznanych początkach. Pochodzi najprawdopodobniej z Indii, gdzie nazwa ta oznacza talizman.

Formy i symbole[edytuj]

150px-Broken_crossed_circle.svg.png
 
Swastyka jako jedna z form krzyża słonecznego

Swastyka może mieć ramiona zgięte w prawo albo w lewo. Postać "prawoskrętna", naśladująca kształtem ramion ruch Słońca(widziany z półkuli północnej Ziemi), kojarzona jest najczęściej z kultami solarnymi, jako symbol ognia i Słońca (krąg promieni); jest talizmanem przynoszącym szczęście; bywała symbolem bogiń, a więc płodności. Swastyka z ramionami skierowanymi w lewo (nazywana sauvastika) jest znakiem nocy i magii, emblematem straszliwej bogini Kali, żony Śiwy.

Na skutek zaanektowania symbolu swastyki przez III Rzeszę, symbol ten czasami błędnie uważa się za znak germański. Swastyka występuje jednak na całym świecie (poza Australią) od pradawnych czasów. Jedno z najstarszych malowideł z motywem swastyki pochodzi z paleolitu – ma więc około 10 000 lat. Swastykę odkrywano w znaleziskach z późnego neolitu naBliskim Wschodzie, w późniejszych w Babilonie i u Hetytów. W epoce brązu znana była już w Troi, Mykenach, Skandynawii, później w Grecji, Italii, Chinach, Japonii. Znak ten odkryto również na palestyńskich synagogach sprzed 2000 lat.

Swastyka w Azji[edytuj]

220px-Swastikas_on_the_wedding_dress%2C_
 
Swastyki jako symbole szczęścia na sukni ślubnej uszytej w jednej z brytyjskich kolonii w 1910

W hinduizmie swastyka jest często stosowanym znakiem. Jest uznawana za symbol Ganapatiego[5], słoniogłowego bóstwa o ludzkim ciele, ku któremu kierowana jest początkowa mantra lub recytacja w większości praktyk religijnych hindusów. Podobnie, w nowożytnym hinduizmie, znak swastyki pojawia się na pierwszej karcie ksiąg.

W Chinach znak swastyki pojawił się ok. 2000 lat temu, wraz ze sprowadzeniem buddyzmu z Indii. Za czasów dynastii Tang z woli jedynego w historii Chin kobiety cesarza Wu Zetian znak ten trafił do chińskiego pisma wraz z lekcją "wan", zapożyczoną od znaku “万” (dosł. dziesięć tysięcy)[6]. Dziesięć tysięcy to w Chinach symbol pełni, kompletności, a znaczenie znaku "卍" to "pomyślne zgromadzenie dziesięciu tysięcy cnót" (chiń. 吉祥万德之所集). MnichXuanzang, jeden z najważniejszych chińskich tłumaczy literatury buddyjskiej w epoce Tang, tłumaczył znaczenie swastyki terminem "德" (cnota). Wraz z innymi chińskimi znakami lewoskrętna postać swastyki trafiła do Korei (만 – man), gdzie jest najbardziej znanym symbolem buddyjskim, a potem także do Japonii. W kanji ma czytanie "man" lub "ban" i znaczenie takie, jak w Chinach.

Jest symbolem religijnym w dźinizmie i buddyzmie, a także w tybetańskiej tradycji bon. Podobnie jak w Korei, gdzie symbol swastyki widnieje na wielu świątyniach buddyjskich, także w Japonii związany jest z buddyzmem (w odróżnieniu od rodzimego shintō).

Swastyka w Europie[edytuj]

150px-ReceBogaSwargi.svg.png
 
Swastyki w motywie zdobniczym zwanym potocznie Rękami Boga, pochodzącym z popielnicy z Białej k. Łodzi.
150px-Kolovrat_%28%D0%9A%D0%BE%D0%BB%D0%
 
Kołowrót jest jedną ze słowiańskich odmian swastyki.

U plemion germańskich w I-IV w. n.e. pojawiła się forma trójramienna (triskelion). Do dziś wzór ten przetrwał w herbach Sycylii i Wyspy Man. Jeszcze w 1918 roku, przed niemieckimi nazistami, swastyka w kolorze niebieskim (jak na fińskiej fladze) została przyjęta jako znak przynależności państwowejfińskich wozów bojowych. Miała ona zagięte ramiona krótsze od ramion krzyża. Następnie stała się znakiem rozpoznawczym fińskich samolotów, z ramionami długości równej ramionom krzyża, lecz w odróżnieniu od niemieckiej, malowana jako krzyż prosty, a nie ukośny. Jako znak rozpoznawczy fińskich sił zbrojnych, swastyka zniknęła w 1944 roku, jako jednoznacznie kojarzona z nazizmem. Fińska ochotnicza organizacja pomocnicza kobietLotta Svärd, działająca od początku lat 20. do 1944 r. przyjęła w 1921 r. jako swój symbol niebieską swastykę z różami. Lotnictwo Łotwy znakowało w latach 1935-1940 swoje samoloty ciemnoczerwoną (jak kolory łotewskiej flagi) swastyką. Islandzka firma transportowa Eimskip używała od czasu swego powstania w 1914 roku, starego nordyckiego symbolu oznaczającego Młot Thora, który jest swastyką o skróconych ramionach. Odmianą swastyki jest również słowiański kołowrót (kolovrat), który ma osiem ramion. Także Baskowie mają swój, ważny i pochodzący z dawnych czasów znak lauburu nazywany czasem baskijską swastyką.

Heraldyka[edytuj]

Niektóre godła pochodzące od "trifosu" przypominają polskie herby Brodzic (odmiana bez kółka), Kroje, Trąby, Cielątkowa i Drogomir (Złota Goleń). Natomiast różne kształty "fyrfosu" odpowiadają herbom Boreyko[1] i Jelce[7].

150px-Kruszwica_kolegiata_swastyka.jpg
 
Podwójna swastyka na ścianie kolegiaty z XII w. w Kruszwicy
150px-Kamie%C5%84_Kar%C5%82owicza_a1.jpg
 
Swastyka na "Kamieniu Karłowicza" wTatrach
150px-2_Pluton_Strzecow_Podhalanskich%2C
 
Góralskie krzyże podczas defilady święta pułkowego – 2. PSP, Sanok, 1936
150px-T.W.Ignis1920_1939.png
 
Swastyka była znakiem Towarzystwa Wydawniczego „Ignis”działającego w Polsce w latach 1920-1928

Na ziemiach polskich[edytuj]

Znak swastyki znany był wśród Słowian, również na ziemiach polskich – zwana była też swargą[1].

W okresie I Rzeczypospolitej symbol swastyki widniał również na herbie szlacheckim Boreyko. W swej starożytnej roli talizmanuprzetrwała na Podhalu, gdzie nazywana jest "krzyżykiem niespodzianym"; nazwę tę zaproponował prof. Antoniewicz (w latach 20. ubiegłego wieku), w różnych kształtach rzezana lub malowana na belkach stropu i w innych zakamarkach, miała – jako symbol Słońca – płoszyć "złe", które by chciało się zagnieździć w domu. Można ją zobaczyć m.in. w schronisku Murowaniec naHali Gąsienicowej, w barierce klatki schodowej.

W dwudziestoleciu międzywojennym symbol swastyki pojawił się w Wojsku Polskim jako część emblematu noszonego na kołnierzu munduru przez artylerzystów 21 i 22 Dywizji Piechoty Górskiej oraz odznak pułkowych: 1, 2, 3, 4, 5 i 6 Pułku Strzelców Podhalańskich i 4 Pułku Piechoty Legionów. Granatowa swastyka była tłem odznaki instruktorskiej Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Znak ten był też symbolem założonego w 1822 Towarzystwa Wydawniczego IGNIS (łac. ogień).

Symbol swastyki szczególnie lubił Mieczysław Karłowicz, kompozytor i taternik, autor licznych pionierskich wejść i przejść tatrzańskich. Sygnował nim swoje znaki na górskich szlakach, bilety wizytowe i listy do przyjaciół. Gdy w 1909 zginął w lawinie pod Małym Kościelcem, przyjaciele postawili w miejscu jego śmierci głaz z pamiątkowym napisem i znakiem swastyki. Podobnie znakiem tym posługiwał się Walery Eliasz-Radzikowski – Boreyko, umieszczając swastykę przy podpisie.

  • 120px-Denar_rys_mieszko1.png

    Denar Mieszka I lub jego wnuka Mieszka II

  •  
  • 119px-POL_COA_Boreyko.svg.png

    herb Boreyko XIV–XV w.

  •  
  • 120px-2PSP_odznaka.jpg

    Góralski krzyż na odznace oficerskiej 2 PSP w Sanoku 1921-1939

  •  
  • 116px-4_Pulk_Piechoty_Legionow-badge.jpg

    Odznaka 4 Pułku Piechoty Legionów 1918

  •  
  • 118px-Liga_Obrony_Powietrznej_i_Przeciwg

    Granatowa Swastyka na odznace LOPP 1928-1939

  •  
  • 120px-4_Pu%C5%82k_Piechoty-odznaka.jpg

    Odznaka 4 Pułku Piechoty

  •  
  • 120px-4_Pu%C5%82k_Strzelc%C3%B3w-odznaka

    Odznaka 4 Pułku Strzelców

  •  
  • 120px-POL_Odznaka_1_PAM.svg.png

    Odznaka 1 Pułku Artylerii Motorowej

  •  
  • 120px-6pspSambor.jpg

    Odznaka 6 Pułku Strzelców Podhalańskich (Sambor)

  •  
  •  
  • 102px-Korpusowka_Podhalanczykow.svg.png

    Podhalańska korpusówka (1919-1939)

  •  
  • 120px-Fed.Pol.Zw.Ob.Oj.1927.jpg

    Federacja Polskich Związków Obrońców Ojczyzny wzór MSW nr 24, poz. 285 z roku 1929

Symbole nazizmu[edytuj]

150px-Nazi_Swastika.svg.png
 
Swastyka III Rzeszy
150px-CurtisHawk.JPG
 
Swastyka na ogoniesamolotu Curtiss Export Hawk II Ernsta Udetaużytego do pokazów lotniczych z okazji Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 r. Eksponat Muzeum Lotnictwa Polskiego wKrakowie.
220px-Swastika%2C_Pz.W._743_-_FFOWB.jpg
 
Międzyrzecki Rejon Umocniony – 1997. Swastyka z łusek karabinowych wciśnięta w świeży beton przez niemieckich budowniczych schronu MG u. PAK 743 dla armaty p.panc.

Niemieccy naziści, tworząc ideologię wyższości "rasy aryjskiej", zaczerpnęli z tradycji Ariów również ten starożytny symbol, czyniąc zeń w 1920 roku godłoNSDAP, a następnie symbol państwowy III Rzeszy. Za osobę, która namówiła Hitlera do użycia swastyki uważa się współtwórcę DAP, Antona Drexlera. Związany był on pośrednio z Towarzystwem Thule, gdzie po raz pierwszy użyto tego symbolu w kontekście narodowym. W odróżnieniu jednak od tradycyjnej swastyki, rysowanej jako krzyż prosty, swastyka hitlerowska rysowana była zazwyczaj ukośnie, obrócona o 45°. Miała ona ramiona zagięte w prawo, długości równej ramionom krzyża. Skojarzona ze zbrodniami niemieckiego systemu nazistowskiego, swastyka obecnie uważana jest za symbol nazistowski i konkretnie jako taki (w stylistyce używanej przez nazistów) jest prawnie zabroniona w wielu krajach (np. w Niemczech regulują to przepisy§86 i §86a niemieckiego kodeksu karnego StGB). Niektóre organizacje neonazistowskie odwołują się do symboliki swastyki, używając zbliżonych symboli wpisanych w plan koła, a nie kwadratu lub swastyk trójramiennych (triskelionów).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Swastyka

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.