Szept

HAWAYO TAKATA

19 postów w tym temacie

Twórcą Reiki, jak wszyscy wiemy, był Mikao Usui. Jednak to Hawayo Takata była tą, która przyniosła Reiki do swiata zachodniego i to od niej wyszli zachodni Mistrzowie Reiki.

Dzięki niej dziś w swicie zachodnim mozemy cieszyć się dobrodziejstwem reiki.

Oto portret Pani Hawayo Takaty, znaleziony na stronie: http://www.reikimast...eiki_takata.htm

Stronę te polecam wszystkim zaointeresowanym Reiki. Są tam też ciekawe zdjęcia Pani Takty i dr Mikao Usui.

HAWAYO TAKATA

24 grudnia 1900 roku w Hanamaulu na Hawajach, przyszła na świat Hawayo Kawamuru, córka japońskich imigrantów pracujących na plantacji trzciny cukrowej.

Hawayo zaczęła pracować dość wcześnie, kiedy miała 13 lat. Początkowo pomagała innym w nauce, i dorywczo pracowała w kiosku, później pomagała w kuchni, aby wreszcie objąć stanowisko gospodyni domu u pewnej bogatej rodziny.

W tym ostatnim miejscu przepracowała około 25 lat, i w tamtym właśnie okresie, spotkała swojego przyszłego męża Saichi Takata. Pobrali się w marcu 1917 roku. Jak opowiadała, byli ze soba bardzo szczęśliwi i doczekali się 2 córek (jedna z córek Alice Takata-Furumoto, urodziła później Phyllis Lei Furumoto)

Niestety pan Takata pod koniec 1920 roku poważnie zachorował. Pojechał wtedy do Japonii, leczyć się w klinice dr. Maeda w Tokio. Niestety niewiele dało się zrobić. Saichi w 1930 roku, w wieku 34 lat zmarł na raka płuc. Hawayo Takata bardzo przeżywała śmierć męża. Pozostała sama z dwójką dzieci.

"Tylko ich istnienie powstrzymywało mnie przed samobójstwem... Mogłam patrzeć na ich małe twarzyczki kiedy spały z takim spokojem. Wiedziałam, że nie mogę im tego zrobić. Byłam dla nich matką i ojcem."

Mimo ogromnego smutku pracowała ciężko przez wiele godzin dziennie, by utrzymać rodzinę. Praca na dwóch etatach była bardzo wyczerpująca. Nadmierna eksploatacja nadwyrężała ją i wywoływała coraz poważniejsze niedomagania. W końcu po czterech latach przeszła załamanie nerwowe. Zaraz potem w 1935 roku zmarła jedna z sióstr Takaty.

"...W wieku 35 lat, miałam wszystkie możliwe rodzaje dolegliwości: zapalenie wyrostka robaczkowego, łagodne nowotwory, kamienie w woreczku żółciowym i na dodatek astmę, która nie pozwalała mi na poddanie się operacji z powodu przeciwskazań anestezjologa...

...Schudłam do 97 funtów (44 kg)... byłam emocjonalnie zdewastowana. Moi bliscy umierali...

...Zawsze wierzyłam w Boga i chodziłam do kościoła. Któregoś dnia podczas modlitwy powiedzałam: "Boże, przede mną jest mur, pomóż mi."

I powiedziałam do siebie: "Jeżeli Bog mnie słyszy, to mi pomoże" Byłam tak skoncentrowana, i wtedy coś się stało. Usłyszałam głos. Teraz nazywamy to jasnowidzeniem, czy jasnosłyszeniem. Ja nie wiedziałam o czymś takim w 1935 roku. Słyszałam głos mówiący zaraz po tym, kiedy żaliłam sie tak gorzko. Wtedy, stało się coś takiego, jakbym poczuła całe zmartwienie, cały ciężar, całe ubóstwo Świata. Powiedziałam: "Czemu jestem biedna? Czemu jestem tak schorowana, obolała? Czemu jestem tak całkiem pogrążona w smutku?". Głos, który mi odpowiedział był głośny i czysty. Powiedział trzy razy: " Uwolnij wszystkie swoje choroby! Po prostu odkryj swoje zdrowie, szczęście i bezpieczeństwo!". Nie mogłam uwierzyć własnym uszom dopóki nie usłyszałam tego trzy razy. Słyszałam ten przekaz trzy razy!...

...Po 21 dniach byłam na łódce do Tokio, mając nadzieję odlaleźć tam pomoc."

Hawayo odbyła podróż do Japonii, aby powiadomić rodziców o śmierci siostry.

Gdy zjawiła się u nich, była naprawdę w złym stanie. Cierpiała na okropne bóle brzucha i kaszel, a więc namówili ją do złożenia wizyty w klinice Dr. Maeda w Tokio. Była tam badana przez trzy tygodnie i stwierdzono u niej zapalenie wyrostka robaczkowego, mięśniaki, kamienie w woreczku żółciowym i astmę (appedicitis). Szykowano sie do operacji, jednak ze względu na niedożywienie i wycieńczenie Dr. Maeda najpierw zalecił jej odpoczynek. Powiedział, że powinna nabrać trochę siły przed operacją. Pani Takata i jej dwie małe córki zostały wiec w szpitalu ...

Po 21 dniach pobytu w szpitalu, Hawayo Takata była gotowa na operację. Kiedy leżała już na operacyjnym stole, nagle znowu usłyszała głos, który tym razem powiedział jej, że nie powinna poddawać się operacji, gdyż nie jest to potrzebne. Pani Takata powiedziała, że uszczypnęła się aby mieć pewność że jest świadoma i przy zdrowych zmysłach. Ponieważ i tym razem trzykrotnie usłyszała upomnienie, nagle zeszła ze stołu operacyjnego. Kiedy pojawił się Dr. Maeda, powiedziała mu że przyczyną jej zachowania nie jest obawa przed śmiercią. Chciałaby po prostu wiedzieć, czy możliwa jest jeszcze jakaś inna forma leczenia. Kiedy na pytanie, jak długo zamierza pozostać w Japonii odpowiedziała, że dwa lata, Dr. Medea poprosił o to by się ubrała i wezwał swoją siostrę, która pracowała w szpitalu jako dietetyczka.

Pani Shimura, siostra Dr.Madea, kilka lat wcześniej zapadła w śpiączkę, z powodu dezynterii. Właściwie już umierała, kiedy szkolna koleżanka jej córki zwróciła się o pomoc do mistrza Reiki Dr. Chijuro Hayashi. Dzięki zastosowanej przez niego terapii, ku ogromnemu zdziwieniu wszystkich, wyszła ze śpiączki i ostatecznie powróciła do zdrowia.

Pani Takata skontaktowała się z Dr. Hayashi. Niezwłocznie została przewieziona do małej kliniki Hayashi'ego, gdzie codziennie otrzymywała zabiegi Reiki.

"Dwóch jego praktykantów pracowało nade mną... Jeden zajmował się pozycjami na oczach, głowie, zatokach, tarczycy i grasicy, a drugi nad resztą ciała...

...Jestem ciekawską kobietą. Powiedziałam sobie: "Muszę dowiedzieć się jak oni to robią. Co sprawia, ze czuję najpierw ciepło, a następnie gorąco emanujące z ich dłoni?" Spoglądałam ponad stół, na sufit, wszędzie. Nie mogłam znaleźć żadnych przewodów, ani instrumentów. Wtedy pomyślałam: "Aha, rękawy!" Asystenci Dr. Hayashi'ego nosili japońskie kimona z długimi rękawami, do których można było coś włożyć. Oni pracowali tak cicho. Nie było żadnych rozmów... ...Moja chwila nadeszła... Kiedy byłam uzdrawiana, nagle chwyciłam praktykanta za rękaw. Był bardzo zaskoczony, ale pomyślał, ze potrzebuję trochę Kleenex (preparat na astmę?), więc troskliwie mi go podał. Ja odpowiedziałam: "Nie, chcę zobaczyć to urządzenie w twoim rękawie" Wtedy wybuchnął niekontrolowanym śmiechem. Ponieważ zabiegi przeprowadzane były w całkowitej ciszy, Dr. Hayashi natychmiast wszedł, żeby zobaczyć co wywołało to nadzwyczajne poruszenie..."

Dr.Hayashi wyjaśnił Pani Takacie kwestię Uniwersalnej Siły Życia, energii która pojawia się podczas zabiegów, i przepływa przez uzdrowiciela do osoby uzdrawianej. To właśnie ona daje moc dłoniom i sprawia że stają się elektrodami. Właśnie ta siła zaczyna uzdrawiać i przywracać balans w całości wewnętrznego systemu.

"...Reiki pomaga osobom, które mają szczere pragnienie wyzdrowienia,

i które porzucają nawyki zagrażające ich zdrowiu.

Tym, którzy chcą ustanowić normalny balans w zdrowiu..."

Stan zdrowia Hawayo Takaty cały czas był monitorowany przez Dr.Madea. Po trzech tygodniach pojawiły się pierwsze rezultaty codziennych zabiegów, a po czterech miesiącach jej choroby całkiem zniknęły. Takata była pod wrażeniem uzdrowienia i zapragnęła nauczyć się czegoś więcej o Reiki. Została studentką Dr.Hayashi'ego i rozpoczęła pracę w klinice. Swój pierwszy stopień otrzymała w 1936 roku, a kilka miesięcy później w 1937 została wprowadzona w drugi stopień Reiki. Podczas pracy w klinice była też wysyłana, aby pomagać innym w terenie. Kiedy później sporządzono raport dla Dr. Hayashi, wynikało z niego, że Takata zdała swój egzamin perfekcyjnie.

Kilka tygodni później Hawayo Takata wraca na Hawaje. Początkowo nie miała zamiaru zajmować się Reiki profesjonalnie, ale po pierwszych sukcesach uzdrowienia przyjaciół i osób z rodziny, wieść o jej uzdolnieniach szybko się rozprzestrzeniła, więc Takata otworzyła swój pierwszy gabinet.

W listopadzie 1937 roku na Hawaje przyjeżdza Dr.Hayashi. Daje publiczne wykłady o Reiki, przeprowadza kursy i leczy ludzi. Gości wraz z córką u Hawayo Takaty, której 1 lutego 1938 roku nadaje oficjalnie, potwierdzając ten fakt u notariusza, tytuł Mistrza Reiki. (Jak opowiadała później jedna z uczennic Hawayo - Helen Haberly, podobno na opłacenie stopnia mistrzowskiego, Takata wystawiła na sprzedaż swój dom.)

w 1938 roku, Takata wyjechała do Chikago, aby doszkolić się w tematyce medycznej i odnowie biologicznej. Kiedy wróciła na Hawaje bardzo szybko otworzyła swoją pierwszą klinikę w Hilo, Big Island na Hawajach.

W 1940 Takata otrzymuje telegram od Hayashi'ego z prośbą niezwłocznego przybycia. 10 maja 1940 roku Chujiro Hayashi odbiera sobie życie w obliczu nadchodzącej wojny. Powiedział, ze jest człowiekiem pokoju i nie zamierza iść na wojnę.

W 1941 Japończycy zaatakowali na Hawajach Pearl Harbor. Jak wiadomo, Amerykanie odpowiedzieli dwoma atomowymi atakami bombowymi. Długo trwał klimat zimnej wojny pomiędzy USA a Japonią. Dr. Barbara Weber Ray, jedna z uczennic Takaty, opisywała iż Hawayo żyła w klimacie "rządów dysharmonii, animozji i uprzedzeń". W USA bardzo długo, wszystko co japońskie odbierane było bardzo źle. Jednakże, sztuka kładzenia dłoni była zakotwiczona również w chrześcijaństwie. Być może właśnie z tych wszystkich powodów, Takata rozprzestrzeniła chrześcijańską wersję opowieści o Dr.Usui, oraz zabroniła pisemnego przekazywania symboli.

Takata w 1955 posiada już swój własny ośrodek odnowy biologicznej SPA w La Jocinta w Kaliforni. Było to piękne miejsce z basenami, służącymi do uzdrawiania, rekonwalescencji oraz rekreacyjnego pływania. Jednakże sprzedała go i wróciła na Hawaje. Otworzyła tam klinikę Reiki w Kurtistown, a potem drugą na Oahu. Sama wycofała sie z pracy. Zaczęła podróżować i rozprzestrzeniać Reiki po USA. Podczas wykładów opowiadała historię o tym jak uczyła się "Usui Reiki Ryoho" od Dr. Hayashi. Mówiła, iż Hayashi udzielając jej lekcji przekazał jej dokładnie to samo, czego nauczał Usui, i że właśnie tego, ona sama uczy bez żadnych zmian. Na wystawianych przez siebie certyfikatach używała jednak nazwy Usui Shiki Ryoho (System Naturalnego Uzdrawiania (wg.) Usui).

Hawayo Takata pobierała opłaty za szkolenia w wysokości 125$ za I stopień, 500$ za II stopień. Gdy w 1976 roku zaczęła inicjować pierwszych Mistrzów, ustanawiła za to szkolenie opłatę w wysokości 10,000$. Jednak zdarzały się przypadki, że przyjmowała zapłatę 1000$ w gotówce, resztę rozliczenia przyjmujac w organizowanych dla niej kursach. Podobno Virginia Samdahl, Ethel Lombardi i Barbara Weber (Ray) organizowały dla pani Takaty dużą liczbę kursów, najprawdopodobniej właśnie w rozliczeniu za stopień mistrzowski. Jej pierwsi czterej mistrzowie to Virgina Samdahl, Barbara McCullough, Ethel Lombardi and John Harvey Gray.

W USA, zainteresowanie Reiki stale rosło. Wykłady Hawayo Takaty zawsze prowadzone były ciekawie i z humorem. Poruszała podczas nich również codzienne, życiowe tematy.

"... Dlaczego zwierzęta miałyby nie skorzystać na Reiki? Nawet wasze rośliny będą rosły lepiej, jeśli będzicie je dotykać...

...Chore organy dosłownie piją z rąk uzdrowiciela, wibracje głęboko penetrują ciało w okolicach, które tego potrzebują... Nawet jeśli nie jesteśmy świadomi, gdzie znajdują sie nasze kłopoty, obserwujemy reakcję na dotyk...

... Nigdy nie jedz kiedy się martwisz, lub jesteś zdenerwowany ...jeśli możesz wybieraj owoce i warzywa ... Zasadą jest umiarkowanie we wszystkim...

... Powinniśmy być zdrowi i szczęśliwi w tym świecie, a wiec powinniśmy spełniać się zgodnie z przeznaczeniem z którym tu przybyliśmy. Zdrowy rozsądek i energia Reiki mogą uczynić to możliwym...

z artykułu opublikowanego w 1974r.

Pani Hawayo Takata zmarła w 1980 roku, pozostawiając po sobie 22 Mistrzów.

Virginia Samdahl 1976

Ethel Lombardi 1976

John Harvey Gray 1976

Dorothy Baba 1976

Bethel Phaigh

Harry Kuboi 1977

Fran Brown 1979

Barbara McCullough

Kay Yamashita

Iris Ishikuro

Phyllis Lei Furumoto 1979

Shinobu Saito 1980

Barbara Weber Ray 1979

Beth Gray 1979

Paul Mitchell 1979

Rick Bockner 1980

Barbara Brown 1979

Wanja Twan 1979

George Araki 1979

Patricia Ewing

Ursula Baylow

Mary McFadyen

Źródła z których pochodzą poniższe wiadomości, podają że:

- Dorothy Baba, George Araki, Ursula Baylow, Barbara Brown, Iris Ishikuro, Bethel Phaigh, Barbara Mc Cullough, Virginia Samdahl i Kay Yamashita już nie żyją.

- Beth Gray, Patricia Bowling Ewing - nie uczą już Reiki.

- Harry Kuboi, Ethel Lombardi, Barbara Weber Ray - nie uczą już Reiki Usui.

- Rick Bockner, Fran Brown, Phyllis Furumoto, John Gray, Mary McFadyen, Paul Mitchell, Shinobu Saito oraz Wanja Twan nadal nauczają Reiki Usui.

................................................................................................

Źródło: http://www.reikimast...eiki_takata.htm

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Szeptucha to ja nie jestem ale i tak dzieki

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki za tę biografię ,wcześniej jakoś się na nią nie natknąłem. A to jest również ciekawy kawałek historii Reiki.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzisiaj Reiki zrobilo dla mnie coś cudownego. Prosiłam, żeby żal i nienawiść pomiędzy mną, a pewną osobą się zakończyły..I tak się stało. Choć bolało na poczatku i była burza. Sorki za off top..

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jednak to Hawayo Takata była tą, która przyniosła Reiki do swiata zachodniego i to od niej wyszli zachodni Mistrzowie Reiki. Dzięki niej dziś w swicie zachodnim mozemy cieszyć się dobrodziejstwem reiki.

Witam!

Chciałam tylko dopisać małe sprostowanie - uzyskałam przekaz w linii nie związanej z Hawayo Takata i to w Polsce, więc nie tylko dzięki niej możemy cieszyć się Reiki.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A możesz napisac jaka jest twoja linia przekazu? Bo sama jestem ciekawa, kto jeszcze poza Takatą "wywiózł" Reiki poza Japonię.

I czy to jest przekaz wywodzący sie z Japonii i z tego kraju "wyszedł" dalej juz po II wojnie świat. ?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mikao Usui (1865-1926) - Chujiro Hayashi (1879-1940) - Chiyoko Yamaguchi (1921-2003) - Hyakuten Inamoto (ur.1940 niezależny nauczyciel nie związany z Usui Reiki Ryoho Gakkai ani też z linią Hawayo Takaty) - moi Nauczyciele

Edytowane przez Nina
1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

wszyscy?? :chytry:

Opowiedz cos więcej o Tym niezależnym nauczycielu? I czy miałas w Jponii inicjacjie czy jak?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak, to już wszyscy. Podaję adres strony tego niezależnego nauczyciela http://www.komyo-reiki.jp/english/

Niestety nie jestem aż taką szczęściarą i inicjacje miałam w Polsce. Ale moi nauczyciele jeżdżą do Japonii i chyba obydwoje otrzymali swoje inicjacje właśnie w kraju kwitnącej wiśni.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ale twoim bezposrednim mistzrem był ktoś z tych powyższych? Czy kto?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

sorry za "dociekliwość" ale czy to nie oni byli założycielami Amway`a? :chytry:

Edytowane przez peyotl
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ale twoim bezposrednim mistzrem był ktoś z tych powyższych? Czy kto?

Moi Nauczyciele (obydwoje mnie inicjowali równocześnie) przyjęli inicjacje bezpośrednio od Hyakutena Inamoto.

Post o Amway powinien chyba być w dziale "Doza humoru".

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

"Głównymi" bodaj w Polsce nauczycielami tej linii są Darek i Gabi Bukałowie.

To ich, w zasadzie jej, strona http://reiki.ewolucja.net/?page_id=12

jest jeszcze Elżbieta Lewańska (http://elalewa.w.interia.pl/). Prowadzi ona także tzw "kobiece kręgi"....

Hyakuten INAMOTO (http://www.h4.dion.ne.jp/~reiki/english/index.html) został inicjowany przez panią Chiyoko YAMAGUCHI w 2002 roku, na rok przed śmiercią swojej mistrzyni, która dostała inicjację OKUDEN od Chujiro HAYASHI jako 17-latka...

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Maleńka korekta...

"Dariusz Bukała. Jest mistrzem-nauczycielem Reiki. Otrzymał przekaz

nauczycielski od trzech mistrzów Reiki: Josepha Sparti w 2000 roku,

Richarda Rivarda w 2001 roku i Hyakutena Inamoto w 2003 roku.

Od 20 lat praktykuje medytację zen oraz różne metody pracy z

energią."

http://forum.gazeta.pl/forum/w,15954,31150217,31224743,Re_nowotwor_kosci.html

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 5.03.2011 o 21:47, goya napisał:

Maleńka korekta...

"Dariusz Bukała. Jest mistrzem-nauczycielem Reiki. Otrzymał przekaz

nauczycielski od trzech mistrzów Reiki: Josepha Sparti w 2000 roku,

Richarda Rivarda w 2001 roku i Hyakutena Inamoto w 2003 roku.

Od 20 lat praktykuje medytację zen oraz różne metody pracy z

energią."

http://forum.gazeta.pl/forum/w,15954,31150217,31224743,Re_nowotwor_kosci.html

Fiu  ,Fiu też mi mecyje ,ja od  35 lat praktykuję medytację -zen ,jogę ,techniki szamańskie ,magiczne i pracę z różnymi energiami ,.i co z tego mam ,nic ,bo opinia społeczna i reklama tłumu zrobią swoje , i na piedestał wyniosą niejednego oszusta .

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 13.07.2010 o 22:23, Szept napisał:

Szeptucha to ja nie jestem ale i tak dzieki

A wiesz że Szeptucha (baba jaga  ) wierzy w gusła i zabobony ,a  wierzyli chłop i baba  w gusła ,to im wyrosły na pupci rusła ,a na głowie bombony :lol:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 5.03.2011 o 18:37, Szept napisał:

ale twoim bezposrednim mistzrem był ktoś z tych powyższych? Czy kto?

Mistrzów się miało jeszcze w poprzednich żywotach ,według  odwiecznego przyczynowo-skutkowego , prawa reinkarnacji  .

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 5.03.2011 o 07:05, Szept napisał:

A możesz napisac jaka jest twoja linia przekazu? Bo sama jestem ciekawa, kto jeszcze poza Takatą "wywiózł" Reiki poza Japonię.

I czy to jest przekaz wywodzący sie z Japonii i z tego kraju "wyszedł" dalej juz po II wojnie świat. ?

Oto dokładna linia przekazów rei ki -bio-energoterapii :

Reiki: Biała magia 

Dodano dnia 09.04.2013 22:00
Uzdrawianie dotykiem, bioenergoterapia, stały się ostatnio powszechne, wręcz banalne. Reiki jednak nie jest banalne. Jednym z liderów tego ruchu w Polsce była katolicka zakonnica, a wśród mistrzów Reiki w innych krajach są katoliccy księża!

Nie przeszkadza im ani uważanie Chrystusa jedynie za twórcę jednej z religii, na równi z Buddą, ani wywodząca się z buddyzmu wiara w reinkarnację, ani bezosobowe pojmowanie Ducha Świętego, ani magiczne rytuały inicjacyjne i magiczne rozumienie skuteczności praktyk Reiki.

Reiki pierwotnie nie miało nic wspólnego z chrześcijaństwem. Wymyślił je na początku XX wieku Japończyk, buddysta, doktor Mikao Usui. Miał on odkryć w starej japońskiej świątyni buddyjskiej zapiski zaklęć i znaków, którymi posługiwał się, uzdrawiając, Budda. Kiedy jednak w Reiki zaangażowała się siostra Mariusza Bugaj z zakonu sióstr pasjonistek z Pułtuska, "okazało się", że ów Japończyk - doktor Mikao Usui był duchownym chrześcijańskim, a w buddyjskiej świątyni znalazł metody, którymi uzdrawiając posługiwał się nie tylko Budda, ale także Jezus Chrystus! Katolikom pokazywano też błogosławieństwo papieskie, które otrzymała siostra Mariusza. Do oryginalnego tekstu ("Ojciec Święty Jan Paweł II udziela całym sercem Apostolskiego Błogosławieństwa S. Mariuszy Jadwidze Bugaj wzywając obfitości łask Bożych") ktoś dopisał nad nazwiskiem siostry "Wielkiemu Mistrzowi Reiki", a na zakończenie: "jej uczniom i potrzebującym pomocy". Stworzono w ten sposób wrażenie jakoby Jan Paweł II błogosławił Reiki. Skutek tych zabiegów był taki, że wśród osób inicjowanych na mistrzów Reiki znaleźli się nawet księża. W 1995 r. władze kościelne nakazały siostrze Mariuszy wycofać się z Reiki. Siostra zastosowała się do tego polecenia, a po kilku latach zmarła. Tym niemniej zwolennicy ruchu wciąż powołują się na jej zaangażowanie jako dowód, że Reiki nie jest sprzeczne z katolicyzmem.

 

Wystarczy krótki kurs
Reiki pojawiło się w Polsce w roku 1988. W następnych latach bardzo się rozpowszechniło. W całym kraju organizowane są seminaria, kursy i inicjacje. Pojawiały się książki popularyzujące tę ideę, jedną z nich napisała siostra Mariusza. Jej książka, pod tytułem "Reiki Usui Shiki Ryoho" ukazała się w roku 1992, bez wymaganej w takich sytuacjach zgody przełożonych. Siostra pisała m.in., że uzdrowienia dokonane przez Jezusa miały miejsce dzięki posiadaniu przez Niego umiejętności leczenia. Tę "umiejętność" może posiąść adept Reiki.

 

To jedna z przyczyn ogromnej popularności Reiki. Wystarczy krótki kurs, magiczna inicjacja i już można "czynić cuda". Jak w białej magii (polegającej na czynieniu dobra), zaklina się bezosobowe duchy, "kosmiczną energię", by "leczyć". Duch Święty zostaje sprowadzony do roli energii, którą można przekazywać innym przez gesty magiczne. Idea Boga jest określana terminami: "Wielki Duch", "Siła Ożywiająca", "Energia Życia", "Fala Eteryczna", "Moc, która wibruje" - w podobny sposób określają Boga teozofia i antropozofia potępione przez Kościół. Kolejnym elementem doktryny Reiki jest przyjęcie prawa karmy i wiara w reinkarnację.

 

Zgodnie z oryginalną, autentyczną tradycją, wtajemniczenie w Reiki Usui jest ośmiostopniowe lub czasem skrócone do sześciu stopni, które podzielone są na trzy poziomy certyfikacji (Shoden, Okuden i Shinpiden) i może być dokonane jedynie przez osobę Nauczyciela Reiki (Reiki Sensei). Wprowadzenie w naukę i praktykę oraz wtajemniczenie inicjacyjne o charakterze absolutnie podstawowym odbywa się w czasie przynajmniej czterech kolejnych sesji inicjacyjnych, w przeciągu czterech kolejnych wieczorów lub częściej w czasie kolejnych weekendów poświęconych leczeniu Reiki. W praktyce w Polsce pierwszy stoppień wtajemniczenia zdobywa się w ciągu jednego dnia, a całą wiedzę przekazuje się w trzech stopniach. Aby otrzymać dar uzdrawiania wystarczy wyrazić szczere życzenie nauczenia się metody Reiki. Inicjacja, podobnie jak leczenie, jest płatna.

 

Buddyjska tradycja
Mikao Usui urodził się 15 sierpnia 1865 r. w dystrykcie Gifu w Japonii. Był doktorem historii literatury. W rzeczywistości nie miał nic wspólnego z chrześcijaństwem. Należał do buddyjskiej szkoły Tendai, która przywędrowała do Japonii z Chin, gdzie znana była pod nazwą Tien Tai.

Około 1900 r. sformułował system (Ryoho) naturalnego uzdrawiania osadzony na starożytnych zasadach orientalnej medycyny, przede wszystkim chińskiej. Podobno znalazł go w starych buddyjskich księgach, zapisanych w sanskrycie. System posługuje się zestawem pozycji nakładania rąk, używa także symboli - magicznych znaków.

Cudowną moc uzdrawiania uzyskał jednak ponoć później, po 21-dniowym poście o samej wodzie oraz modlitwie i medytacji w odosobnieniu na japońskiej świętej górze Kuriyama, gdzie studiował pisma buddyjskie i sintoistyczne. Swoją pierwszą klinikę terapii Reiki otworzył w Tokio 11 kwietnia 1922 r. Wkrótce powstało ich wiele, gdyż rozprzestrzeniając metodę, dokonał inicjacji w Japonii ponad 2000 osób, w tym około 20 zostało Nauczycielami Reiki. Usui zmarł 9 marca 1926 r. w Fukuyamie.
Jego myśl kontynuuje organizacja japońska znana jako Reiki Usui Shiki Ryoho Gakkai lub krócej Usui Reiki Kai. Jej obecnym przezydentem jest Masaki Kondoh Sensei.
Co ciekawe, w Polsce znana jest tzw. zachodnia boczna gałąź Reiki... nie mająca najlepszej opinii w Japonii. Następcy Usui twierdzą, że nauczyciele Reiki nie powinni używać tytułów mistrzów czy wielkich mistrzów (jest to objawem pychy, nawet sam Usui zwał się tylko sensei - nauczycielem), a swoją wiedzę powinni zweryfikować u nich, w Japonii.

Zachodnia gałąź Reiki została zainicjowana przez Chujiro Hayashi - jednego z wielu instruktorów, których wykształcił Usui - i kontynuowana przez panią Hawayo Takata oraz dalej przez jej wnuczkę, Phyllis Lei Furumoto.

 

Mrowienie i wibracje
Wiele osób na pewno zadaje sobie pytanie czy leczenie metodą Reiki jest skuteczne. Odpowiedzi nie udzielają nawet sami instruktorzy. Nikt nie prowadzi statystyki uleczeń, wśród pacjentów można znaleźć zarówno pozytywne jak i negatywne wypowiedzi. Sensei twierdzą, że "Reiki nie należy badać, reiki trzeba stosować". W każdym razie na stronach internetowych zwolenników i Nauczycieli Reiki znaleźliśmy ostrzeżenie, zarówno dla leczących jak i leczonych. Mogą oni odczuwać "silne ciepło lub gorąco w dłoniach, mrowienie, wibracje, drżenie (czasem jakby "uderzenia prądu"), uczucie gorąca w całym ciele, jak również gwałtowne pocenie się". Mogą być jeszcze inne doświadczenia jak: "ziewanie, kaszel, odbijanie się, czkawka, uczucie pragnienia, ucisk w głowie, ukłucia błyskawicznie pojawiające się w ciele, itd.".

Nauczyciele Reiki przyznają także, że "trudno oczekiwać, aby Reiki bezpośrednio oczyściła organizm z toksyn, lub uzupełniła braki minerałów w organizmie. Na pewno nie usuwa również przyczyn powstania choroby".

 

Osoba poddająca się leczeniu Reiki musi też zdawać sobie sprawę, że oddaje się w ręce człowieka, o którym nic nie wie. Zastanawiający jest jeden cytat z oficjalnej strony internetowej Reiki, który przytoczymy na zakończenie: "Różne odmiany zwesternizowanego, uproszczonego Reiki pochodzącego od Hawayo Takaty, nie mają z oryginalnym systemem Reiki Usui wiele wspólnego. Różne osoby bowiem usiłują tę starożytną sztukę udoskonalać i modyfikować, wedle swoich doświadczeń, niestety nie zawsze z dobrym skutkiem, jak chociażby inicjowanie w znaki Reiki na drugim stopniu tylko na lewą rękę, (co na wschodzie od razu kojarzy się z czarną magią, a nie z wyższym stopniem uduchowienia po inicjacji na prawą, słoneczną rękę) czy też wprowadzając nowe znaki własnego autorstwa lub ściągnięte z innych systemów, czasami jak w wypadku specjalistycznego symbolu Johre (światło lucyferyczne) zaczerpnięte są wprost z kultów lucyferycznych czy jak w przypadku symbolu Marah (demon iluzji i zwiedzenia) z czarnej tantry i niewłaściwie użytkowanie ich być może dla nieświadomego szkodzenia innym".

 

Źródło : 

http://swjozef.com/zagrozenia_duchowe/reiki_biala_magia/1457.html

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.