Gość Kuanan

Alesandra

3 posty w tym temacie

ALEKSANDRA

Pochodzenie: greckie

Znaczenie: od imienia Aleksander

Liczba: 9

Znak zodiaku: Wodnik i Koziorożec

Planeta: Saturn

Imieniny: 18 marca, 15 i 18 maja, 24 listopada

Aleksandra pochodzi oczywiście od imienia Aleksander, ale nie jest tylko jego cieniem czy echem. Posiada swój własny, bardzo wyraźny magiczny sens. Liczbą tego imienia jest dziewięć. Ludzie spod tej liczby to natury niezależne, ambitne, nastawione w życiu na rozwój i osiągnięcia. W Polsce najsłynniejszą Aleksandrą jest Oleńka Billewiczówna, wielka miłość Andrzeja Kmicica z "Potopu". Oleńka była wcieleniem wierności i innych cnót niewieścich. Gdy Andrzej ze zmiennym szczęściem wojował, czekała na niego; a gdyby zdradził ojczyznę (na co się zanosiło) mogła uczynić tylko jedno: zamknąć się w klasztorze. Umiała też odrzucić zaloty Bogusława Radziwiłła... Ale pamiętamy, że Kmicic - już po ślubie - szybko trafił pod jej pantofel... I dobrze o tym pamiętają dzisiejsze matki Polki. Gdy nadają swoim córeczkom imię Aleksandra, to tak, jakby im życzyły, aby kiedyś, w przyszłości, wzięły swoim mężów w cugle, pod troskliwą opiekę. Bo jakże można ufać naszym mężczyznom, coraz bardziej niewieściejącym!

Ale już bez żartów: Aleksandry to kobiety odpowiedzialne i mierzące w życiu wysoko, nie pozwalają, aby życie rozmieniło się na drobne. W razie potrzeby umieją zachować dyscyplinę, porządek i zimną krew. Może tylko nie są tak spontaniczne i tak skore do zabaw, jak przedstawicielki innych imion, ale trudno mieć wszystko na raz.

To wymagające imię z największą gracją będzie nosić Wodnik oraz drugi znak saturnowy, Koziorożec. W ogóle imię Aleksandra lepiej służy paniom urodzonym w chłodnej połowie roku, a więc (oprócz wymienionych) Skorpionom i Rybom, a także Wagom, Pannom i Rakom. Mniej odpowiednie jest dla wiosennych Byków, dla gorącokrwistych Baranów i Strzelców, zaś Bliźnięta i Lwy można nazwać tak dla celów wychowawczych - aby łatwiej było uczyć je rozsądku i dobrych manier.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pochodzenie

Aleksandra to imię utworzone od jego męskiego odpowiednika: Aleksander. W Polsce spopularyzował je Henryk Sienkiewicz, nazywając tak główną bohaterkę ,,Potopu".

Formy obcojęzyczne

Alexandra, Aleksandra (ogólnie przyjęta forma), Alexia, Alexandrina, Sandy (ang.), Alexandre, Alexandrine (fr.), Alejandra (hiszp.), Alexandra, Alexandrine, Sandra (niem.), Alessa, Alessia, Alessandra, Sandra (wł.)

Odmiany i zdrobnienia

Ala, Alka, Ola, Oleńka, Olesia, Olka

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Aleksandra

Pochodzenie i znaczenie: Imię jest żeńską formą od imienia Aleksander czyli obrońca mężów.

Charakterystyka osoby: Sprawiedliwa i posiadająca kierownicze zdolności. Ma wiele idei, ale mało inicjatywy. Marzycielka.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.