Gość Kuanan

Danuta

3 posty w tym temacie

DANUTA

Pochodzenie: litewskie

Znaczenie: prawdopodobnie zdrobnienie imienia Daniela

Liczba: 3

Znak zodiaku: Bliźnieta

Planeta: Merkury

Imieniny: 3 Stycznia, 16 Lutego, 24 Czerwca, 1 Października

Imię Danuta przywędrowało do nas z Litwy. Tak miała na imię córka litewskiego księcia Kiejstuta, która została żoną księcia Mazowsza, Janusza. Było to jeszcze przed bitwą pod Grunwaldem, kiedy Mazowsze było osobnym państwem (chociaż zaprzyjaźnionym z Polską). Tym imieniem: Danuśka, Henryk Sienkiewicz nazwał jedną z bohaterek swojej powieści "Krzyżacy". Imię Danuta powstało prawdopodobnie jako litewskie zdrobnienie imienia Daniela. W czasach księżnej Danuty Litwini byli jeszcze poganami, ale chrześcijańskie imiona docierały do nich z Rusi. Zauważmy dla ścisłości, że w takim razie Danuta miałaby pochodzenie nie tyle litewskie, co raczej, jak Daniel, hebrajskie.

Liczba imienia równa jest trzy. Trójka jest liczbą czynu, działania, a w numerologicznym kodzie oznacza ludzi samodzielnych, zaradnych i pewnych siebie. Zgodnie z tym, imię to zwykle jest nadawane dziewczynkom, które jako dzieci są ruchliwe i psotne - i wyrastają na kobiety o żywym usposobieniu, energiczne i pełne inicjatywy. Natura stwarza Danuty na ludzi czynu, do czego mają one liczne predyspozycje. Są śmiałe, przebojowe i nie lękają się wygłaszać własnego zdania. Mają mnóstwo przyjaciół i potrafią się znaleźć w każdym towarzystwie i każdej sytuacji. Często trudno nadążyć za ich skojarzeniami i tempem, w jakim prowadzą rozmowę. Często też wokół Danuty skupia się życie towarzyskie. Lubią podkreślać swoją niezależność i oryginalność. Pociągają je miejsca i role społeczne, w których można się wybić i zabłyszczeć, w tym sport i estrada. Wiele spośród nich ma wrodzony talent aktorski.

Imię to, ze względu na swój "powietrzny" charakter, skłania do podróży i do częstych zmian w życiu. Danuty raczej nie przywiązują się do przeszłości, do spraw i ludzi, których czas minął. Najbardziej odpowiednie jest to imię dla powietrznych znaków: wszechstronnych Bliźniąt i wędrowców Wodników. Danuta ze znaku Wagi będzie bardziej dynamiczna od przeciętnej Wagi. Również można polecić to imię znakom ognia, czyli Baranom, Lwom i Strzelcom, chociaż Danuty z tych znaków mieć mogą typowo męskie zainteresowania. Z kolei na Koziorożca i Pannę imię to podziała jak "przyspieszacz": doda im werwy, a ich życiu tempa. Danuty ze znaku Skorpiona mogą gonić za oddalającymi się celami. Jedynie Bykom, Rakom i Rybom właściwy jest charakter raczej odmienny od tego, który kryje się za imieniem Danuta.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pochodzenie

Danuta to imię pochodzące od litewskiego słowa danutie (połączenie znaczeń słów: niebo i córka). Inne możliwe pochodzenie tego imienia to łacińskie słowo donata (darowana przez Boga) lub któreś z południowosłowiańskich imion: Dana, Danka, Danica. Oznacza dziecko darowane przez boga.

Formy obcojęzyczne

Danuta (ogólnie przyj. forma), Dany (fr.), Danuta (niem.), Dana, Danica, Danka (połud.-słow.)

Odmiany i zdrobnienia

Danka, Daniś, Danna, Danusia, Danuś, Danuśka, Danutana, Danute, Danutta, Danyta

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Danuta

Pochodzenie i znaczenie: Imię prawdopodobnie pochodzi od łacińskiego słowa: donatio - dawanie, darowizna.

Charakterystyka osoby: Dobry organizator. Odważna w wypowiadaniu myśli, chociaż nie zawsze dobrze przemyślanych ocen postępowania innych ludzi. Towarzyski. Lubi podróże i częste pochwały.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.