Rachael

Pogaństwo

13 postów w tym temacie

Pogaństwo (łac. pagus - "wioska") - określenie (często o wydźwięku negatywnym), zazwyczaj używane przez wyznawców religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu w stosunku do wyznawców innych religii, głównie politeistycznych i animalistycznych.[1]

Samo słowo "pogaństwo" pojawiło się w V w. Wtedy to miała miejsce wzmożona chrystianizacja Cesarstwa Rzymskiego, której skutecznie opierali się mieszkańcy wiosek. Wioski te po łacinie nazywano pagus i właśnie od tego słowa powstało określenie "pogaństwo"[2] (według części odmiennych opinii słowo paganus oznaczało pierwotnie "górala", mieszkańca górskiej gminy pasterskiej). Początkowo określenie to nie miało więc pejoratywnego znaczenia wieśniak. Dopiero w czasach dużo późniejszych wyznawcy religii monoteistycznych zaczęli stosować je - dla określenia wyznawców innych religii - w znaczeniu pogardliwym. Poganie etniczni powszechniej stosują (bez tego rodzaju nacechowania) termin - rodzimowierstwo (jako ogólnie pojmowany system wierzeń etnicznych oraz religii bezpośrednio do nich nawiązujących). Terminem poganin bądź neopoganin określają się wyznawcy nieetnicznych religii pogańskich takich jak np. Wicca, bądź też osoby poszukujące własnych form niechrześcijańskich i niemonoteistycznych form duchowości.

Poganami dawniej chrześcijanie określali muzułmanów, mimo iż islam jest religią monoteistyczną.

Słowo "poganin" czasem bywa również niepoprawnie używane jako obraźliwy synonim słowa "ateista".

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja tak od siebie napisze reflekcsje na temat poganina kiedyś kojarzyło mi się głównie pogaństwo z wiarą w nic. Po poznaiu pogan bardziej podoba mi się poganizm niż inne wiary monteistyczne. Pogaństwo to raczej wiara w szereg rzeczy i przestrzeganie jakiś zasad poszanowania dla tego w co się wierzy z sensem. Wielu wierzy w ziemie ale mało kto się do tego przynaje.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Według mnie poganin, to ktoś, kto jest poza wiarą, ważną dla danej osoby. Dla katolika poganami są wyznawcy innych religii, choćby - tak jak to było początkowo - starej religii Słowian. Natomiast dla wyznawcy tej starej wiary, poganinem będzie katolik. Czyż nie? :lol:

Tak to chyba powinno wyglądać, jednak nacechowanie słowa "pogaństwo" znaczeniem odnoszącym się do wiary w wielu bogów, bożęta i magię, przyjęło się bezpretensjonalnie w kulturze współczesnej. Teraz poganin dla współczesnych, to ktoś, kto zajmuje się czarostwem, magią, starymi, niekatolickimi praktykami.

Ale czy to są praktyki rzeczywiście nie mające nic, zupełnie nic wspólnego z religią katolicką ...? ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak to chyba powinno wyglądać, jednak nacechowanie słowa "pogaństwo" znaczeniem odnoszącym się do wiary w wielu bogów, bożęta i magię, przyjęło się bezpretensjonalnie w kulturze współczesnej. Teraz poganin dla współczesnych, to ktoś, kto zajmuje się czarostwem, magią, starymi, niekatolickimi praktykami.

Zawsze mnie to frapowało. Niestety, jedyny myślący i inteligentny ksiądz, jakiego znam, do tej pory nie odpowiedział mi na pytanie czym jest pogaństwo - według stanowiska Kościoła oraz samego owego księdza.

Należy pamiętać, że nazwa ta odnosi się w szczególności do kultów celtyckich - a może tylko ja odnoszę takie wrażenie, nigdy się bowiem nie spotkałam z poglądem twierdzącym, że np. muzułmanie to poganie.

Nazwa może trochę negatywna - lecz jak inaczej można nazwać starożytne kulty Bogini, mające związek z okultyzmem, magią i tym podobnymi?

Mogę siebie śmiało nazwać trochę ateistyczną poganką - bardzo bliski memu sercu jest dawniej kultywowany światopogląd, choć jakoś nie jestem w stanie uwierzyć w istnienie Bogini i Boga takich, jakich przedstawiano.

Drażni mnie trochę to, że ruchy neopogańskie są traktowane jak ruchome wariatkowo. I swoją drogą niesamowite jest, że pamięć pozostała, nie jako wiedza, ale i wiara, osobiście nie słyszałam o żadnym innym ruchu, który by z podobną determinacją utrzymywał przy życiu religie inne niż wiara celtycka.

Jednak każda religia kiedyś przeminie, nadejdzie "moda" na nową, zupełnie inną od współczesnego chrześcijaństwa i wtedy to katolicy staną się poganami, potępionymi i tępionymi.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie do końća sie z Toba zgodzę w kwestii tych Celtów, bo np taka Wicca tworzy neopoganizm w stylu: Bierzesz sobie Boga i Boginie, tu masz mity świata to wybierz sobie jakąś boska parę,, a jak ci nie pasuje to módl sie tylko do Boga i Bogini. Wiem bo swego czasu mialam okres poszukiwań i byłam zwiazana z jednym Covenem. Mieliśmy tam czcicieli Izydy i Ozyrysa, Diany i Apolla, Frei i Freya i... o dziwo żadnych Celtycnkich bóstw.

Co do ruchu neopogańśkiego, nie wiem czy są traktowani jak wariaci. Rodzmowiery np nie. Podobnie do wskrzeszonych kultów Druidzkich czy Szamańskich.

Nie przecze, że sporo osb postrzega pogaństwo przez pryzmat wicca, bo ta ostatnia stała sie bardzo populrana, a tak naprawdę to misz masz bialej magii, czarostwa, dawnych wierzeń wszelkiego rodzaju.

Co do samego terminu Poganie to odnosi sie on głównie do spoleczeństw plemiennych czczących wiele bóstw. A także do tych, któzy nie wierzą w Boga Jedynego a w Bogów. Poza tym Żyd czy Muzułmanin modlą sie do tego samego Boga co Chrześcijanie, dlatego tu o pogaństwie mowy być nie moze. Gnostycy i Absolutyści tez wierzą w Jednego Boga wiec moze na wszelki wypadek gdyby był on tym samym Bogiem (a dla wielu jest) lepiej nie nazywać poganinem kogoś takiego. Zamiast tego obrzuca sie takich błotem w stylu (innowierca lub nieiwerny, albo pachnacy siarką na kilometr).

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

albo heretyk ("co ty za bzdury gadasz, jaka energia wszechświata? magii szatańskiej się zachciało?")

Być może masz rację.

Ale jeśli chodzi o mityczne pary - właśnie o to mi chodziło. Nie jestem w stanie ubrać Bogini w sukienkę i nadać jej imienia, nie istnieje dla mnie w ten sposób. Tak samo, jak nie mogę się modlić do Jezusa czy do świętego Krzysztofa, patrona kierowców. Bóg tym dla mnie nie jest - to wiem na pewno. Nie nosi sukienek i nie ma pomocników patronujących kierowcom, uczniom, samotnym matkom i wariatom. Dlatego chyba trudno nazwać mi Go "Bogiem osobowym". Ale co by się nie powiedziało, zawsze się będzie miało dylemat, czy się wysłowiło w należyty sposób, bo każdy patrzy przez pryzmat tego, w co sam wierzy.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I właśnie dlatego tak cenię gnostyków :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Czyż nie? :)

Nie :) Katolik to katolik-antypoganin,ktoś kto wierzy w semicki system monoteistyczny mimo że jest np rdzennym mieszkańcem Arktyki ;) Kompletne oderwanie od własnych korzeni i przodków.Poganin to ktoś taki kto pozostaje przy swoich korzeniach i tożsamości bez względu na to co sobie tam mamroczą pod nosami samozwańczy"oświeceńcy",którzy są tak dumni i pyszni że aż przekonani o znajomości tzw"prawdy".Poganin nie uznaje jedynej słuszności,katolik uważa politeizm za bluźnierstwo,a siebie za znawcę tajemnicy stworzenia.Cóż dla mnie bluźnierstwem jest przekonanie o swojej wyższości nad innymi,czytaj:islam,judaizm,chrześcijaństwo.Monoteistyczne religie produkują fanatyków,nie pogan,mimo że monoteizm to zwyczajne zżynanie z pogaństwa ile wlezie,zwykły plagiat.Ot,taka "głęboka"doktryna ten katolicyzm że aż nie jest w stanie pokryć ułamka mojego zapotrzebowania na duchowość.Pogaństwo było jest i będzie,katolicyzm to taki New Age sprzed 2000lat,NA starożytny,o :) z tradycjami :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Pogaństwo było jest i będzie,katolicyzm to taki New Age sprzed 2000lat,NA starożytny,o :lol: z tradycjami :D
I like it!

to samo powiedziałam pewnemu katechecie. stwierdził, że jest odwrotnie - przecież "popatrz, jak długo chrześcijaństwo trzyma się na nogach. nasza wiara jest słuszna i przetrwa wieki"... ile tych wieków? ze trzy jeszcze? potem przyjdzie jeszcze bardziej modna i na czasie religia, to chrześcijanie staną na miejscu pogan. :mrgreen:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Powiedz katechecie że ma jakieś nieaktualne dane :lol: katolicyzm się trzyma?To trup podtrzymywany sztucznie przy życiu za pomocą propagandy przez swoich funkcjonariuszy.Na każdym kroku widać hipokryzję i zakłamanie,np dominikanie-"duchowni"zwalczający przejawy wszelkiej duchowości która nie ma związku z katolicyzmem.Coraz więcej ludzi to dostrzega na szczęście.Katolicy boją się zwątpić w "swój"katolicyzm ze strachu,to jest religia?Podtrzymywanie i potęgowanie w ludziach lęków?I co to za argument że "tyle lat się trzyma"?Jak się ma kasiorę i wpływy to się trzyma(posadek ciepłych). ;) Sztuczny system,bardzo go nie lubię.Ma strasznie destruktywny wpływ na psychikę,zwłaszcza dzieci poddawanych indoktrynacji od najmłodszych lat,żeby przypadkiem nie wyrosły na niekatolika bo nie ważne jakim jesteś człowiekiem-ważne żebyś był/a katolikiem.

No ale cóż,pewnie ta syntetyczna religia długo jeszcze się utrzyma bo ludzie ze strachu przed piekłem gotowi są nawet zabić w imię "wartości" jedynych słusznych.

Możesz powiedzieć katechecie że chrześcijaństwo jest młode a katolicyzm stworzony na jego podstawie jeszcze młodszy,młodziaczki :D

I teraz morał:oba te nurty powstały na bazie pogaństwa znacznie je wyprzedzającego.Większość zwyczajów i rytuałów w kościele katolickim,jest wyrwane siłą od pogan,gdyby nie pogaństwo to skąd by katolicy wzięli jajko,choinkę,różaniec,msze,rytuały chrztu,pogrzebu,ślubu,symbole krzyża albo run?Chodzi mi o Gebo i Wunjo.ICHTHYS-Oko Horusa.Krzyż-wiadomo rdzenni amerykanie,Celtowie itd,ogólnie poganie z całego świata.Przykłady można mnożyć ale po co,chyba każdy wie co i jak.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

dobrze godosz! nie chciałam się już z facetem kłócić, zaczęłam przysypiać przy jego monologu. Jeśli według niego 2000 lat to dużo...

strasznie nie lubię słowa "pogaństwo". niestety, ale przez wpływy chrześcijańskie wyraz ma wydźwięk trochę negatywny. Przynajmniej dla większości ludzi.

No i zgadzam się oczywiście - chrześcijaństwo siadło dupskiem na rodzimowierstwie i się cieszy. Teraz coś się we mnie gotuje jak słyszę o "chrześcijańskich symbolach" i takich pogańskich, okultystycznych czy satanistycznych. Dodajmy jeszcze władzę Kościoła, apodyktyczność wręcz.

Ahh, chyba muszę się oduczyć jeżdżenia po katolikach. Zacznę jak tylko znikną mi z horyzontu.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Uwielbiam słowo "pogaństwo" jest takie...rozkosznie przedchrześcijańskie :lol: swojskie,nasze,rdzenne arrrrrr,nic tylko przytulić :D

Co się przejmujesz jaki ma wydźwięk u "wszystko wiedzących-lepiej wiedzących",dumnych jak paw i pysznych?Oni tworzą swoje tezy,mają prawo,niech sobie tworzą co chcą i wmawiają że to jest PRAWDA(jakby "prawda" faktycznie mogła istnieć,nie ma czegoś takiego,są tylko domysły,tezy,spekulacje i każdy ma prawo do własnych a ktoś nam to prawo próbuje odebrać strasząc Szatanem i piekłem).

Słyszałaś już o "dębach papieskich"może? :D Ci ludzie są śmieszni ale oni muszą rżnąć głupa bo gra toczy się o władzę a nie o "prawdę".Przeciwko ich"prawdzie" świadczy historia,nic z tym nie zrobią,nie zmienią jej,mogą tylko fałszować ale teraz w dobie internetu coraz trudniej tego dokonać. Rodzimowierstwo to źródło inspiracji dla katolików.Tak jak pogaństwo było jest i będzie inspiracją dla chrześcijan.Mało tego,chrześcijanie to kolejny pogański kult solarny tyle że krypto.Nie dość że pogański to na dodatek anty pogański!Myślisz że dlaczego tak niszczyli/niszczą pogan?Trzeba zniszczyć tożsamość,tworzyć lukę w miejsce której wstawi się"swój"system.Teraz nazywają Europę-chrześcijańską i jakiś korzeni szukają wśród ludów semickich.Esseńska sekta sobie wymyśliła swego czasu mesjasza,podobnych reformatorów jak Joshua było na pęczki w owym czasie gdy wiele różnych grup religijnych żarło się o władze,a dziś po 2000lat odbywa się marsz intronizacyjny Joshuego na króla Polski??Świetny pomysł.Polska ma swoich królów na banknotach.

"Jeździć po katolikach"-a cóż to za termin prawny? :) Wyczuwam subtelne,podświadome"przepraszam że żyję".Nikt tak jak oni nie zasługuje na krytykę,to nie są święte krowy..tzn są(we własnym mniemaniu ) i właśnie dlatego należy im się krytyka :) Z Żydami jest podobnie,o Żydach albo dobrze albo wcale,a kiedy któryś z nich Cię znienawidzi to stajesz się antysemitką(bo antysemita to osoba której nienawidzą Żydzi jeśli ktoś nie zauważył).

Może pogadajmy o pogaństwie zamiast zaśmiecać wątek,temat odnoszący się do katolików jest obok :) Proszę bardzo http://www.pl.paganfederation.org/slavonic.php to jest nasza ideologia,nasze korzenie i tradycja,tożsamość a nie jakieś..."przybłędy" wciskane siłą do gardeł ogniem i mieczem,ewentualnie szantażem gospodarczym:"albo chrzest albo z głodu zdechniecie bo z poganami nikt handlował nie będzie".Ktoś się czuje obrażony to przepraszam,nie to jest moim zamiarem,po prostu mnie obraża nieustannie arogancja i fałszowanie naszej historii przez takich bajko pisarzy jak np Kadłubek ,wymyślanie niestworzonych historyjek o tym jacy to poganie są "źli i fałszywi i głupi" etc

http://www.slowianskawiara.pl/indexpolska.html to są nasze korzenie i tożsamość.

http://www.slowianskawiara.hekko.pl/ind ... &Itemid=37

a tutaj można poczytać o tym czemu kościoły katolickie stoją tam gdzie stoją i dlaczego "grzeszni" rodzimowiercy,"szataniści",nie mają prawa do SWOJEJ własności,tzn naszej narodowej.

Katolicy nie zniknął Ci z horyzontu bo to ich opatentowana metoda,stawiać się w roli ofiary będąc prześlad-owcą (owieczką,barankiem boshym aj waj).

(Ładnie?Wystarczająco kontrowersyjnie?Obiecywałem że nie będzie lekko :) kocham Was wszyscy )

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.