Gość Kuanan

Grażyna

5 postów w tym temacie

GRAŻYNA

Pochodzenie: stworzone na wzór litewski

Znaczenie: "piękna"

Liczba: 2

Znak zodiaku: Koziorożec

Planeta: Księżyc

Imieniny: 1 Kwietnia

Imię to wymyślił Adam Mickiewicz, który Grażyną nazwał bohaterkę swojego poematu, litewską księżnę. Po litewsku *grażys* znaczy "piękny". W opowieści Mickiewicza Grażyna stara się naprawić błędy swojego męża, szalonego Litawora, który sprowadził do swojego kraju Krzyżaków. Przebrana w mężowski strój staje do bitwy z nimi i ginie. Pod imieniem Grażyny Mickiewicz przedstawił wzór bohaterskiej kobiety, która rozsądkiem i poświęceniem góruje nad egoistycznym mężczyzną. Te zalety charakteru, które ona wykazuje: rozsądek, wytrwałość, nieuleganie pokusom, wierność i gotowość do obrony straconych pozycji - to wszystko cechy znaku Koziorożca.

Liczba imienia Grażyna to dwa. Również bohaterka poematu Mickiewicza wykazuje cechy tej liczby: występuje jako wierna towarzyszka swojego męża, służy mu jako doradca - jest, można powiedzieć, jego zastępczynią i "cieniem".

Magiczny wpływ stworzonej przez Mickiewicza legendy sprawia, że imię to jest nadawane dziewczynkom, które w późniejszych latach okazują się odpowiedzialne i nad wiek dorosłe. Grażyny są zaradne i rozsądne. W tym, co robią, znają umiar i nie mają pokusy, aby żądać od życia rzeczy niemożliwych. Przestrzegają zasad i pilnują swoich obowiązków. Jako numerologiczne dwójki nie wysuwają się na pierwszy plan, wolą pozostawać w cieniu. Chętnie pracują w zawodach wymagających cierpliwości i dokładności. Ich ideałem są realne dokonania, a nie osobisty rozgłos. Silne są ich uczucia opiekuńcze, gotowość służenia innym pomocą i wsparciem. Często właśnie dzięki trosce i pomocy dzielnej Grażyny jej mąż czy dzieci sięgają po wielkie sukcesy. A Grażyny jak nikt potrafią się cieszyć szczęściem bliskich osób. Grażyny są nieco surowe i zwykle wyznają proste i jasne zasady. Od luksusów wolą miejsca, gdzie życie nie rozpieszcza. Nie uciekają od spraw trudnych i wymagających pracy, ale zawsze pragną pozostać wierne sobie i słowu, które dały innym.

Grażyna to imię odpowiednie przede wszystkim dla Koziorożca, a także dla Raka i Panny. Legenda tego imienia przywodzi na myśl również znak Skorpiona. Także energicznym Strzelcom będzie do twarzy z tym imieniem. Imię Grażyna prowadzi jednak w inne obszary ludzkiego ducha niż łagodne i stateczne znaki Byka, Wagi i Ryb, kłóci się także z nim niepokorna natura Baranów, Wodników, Bliźniąt i Lwów.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pochodzenie

Imię Grażyna pochodzi z języka litewskiego. Słowo grażus oznacza piękna. Imię to wymyślił Adam Mickiewicz specjalnie dla bohaterki swojego poematu.

Odmiany i zdrobnienia

Grazia, Grażka, Grażynka

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zgodze się co do znaczenia tego imienia. Moja mama taka dokładnie jest:)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

WOW:) zgadzam się, że pasuje do energicznego Strzelca:)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Grażyna

Pochodzenie i znaczenie: Imię przypisywane Mickiewiczowi - miał je stworzyć na potrzeby poematu 'Grażyna' - za źródło posłużyło litewskie: - piękno. Co ciekawe na Litwie jest ono rodzaju męskiego, więc można przypuszczać, że to przede wszystkim piękno duchowe - stąd: 'piękny czyn' - choć jedno drugiemu nie przeczy.

Charakterystyka osoby: Miła, sympatyczna, o wdzięcznej powierzchowności i dobrym charakterze. Wrażliwa na ludzką nędzę i umęczenie. Nieugięta w swojej walce i w osiągnięciu celu.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.