Gość Kuanan

Iwona

3 posty w tym temacie

IWONA

Pochodzenie: germańskie

Znaczenie: związane z cisem

Liczba: 2

Znak zodiaku: Koziorożec

Planeta: Księżyc

Imieniny: 19 Maja, 23 Maja, 27 Października

Są różne zdania na temat tego, skąd się wzięło imię Iwona. Na pewno jest odpowiednikiem męskiego imienia Iwo. A imię to zapewne pochodzi od germańskiego słowa *iwa*, czyli cis, chociaż niektórzy twierdzą, że jest to celtycki wariant imienia Jan. Nam bardziej się podoba wyprowadzenie Iwony od słowa "cis" niż od Jana, gdyż pozwala na uchwycenie bogatszego kręgu magicznych znaczeń.

Cis, iglaste drzewo z czerwonymi jagodami zamiast szyszek, wyróżnia się twardością i sprężystością swojego drewna. Z cisu robiono łuki; słowo *iwa* oznaczało także łuk. Poszczególne gatunki drzew niosą ze sobą szczególne wibracje, szczególny "klimat" i znaczenie. Cis wprowadza w sam środek tajemnicy życia i śmierci. Cis, ze swoimi ciemnozielonymi, niemal czarnymi igłami, nie zmienia się przez cały rok, kiedy inne drzewa tracą liście i zielenia się od nowa, jakby upływ czasu jego nie dotyczył. Przypomina więc o wiecznym życiu; jest też najbardziej długowiecznym z europejskich drzew. Jednocześnie cis przypomina o śmierci, gdyż jego igły i drewno są trujące (chociaż jagody jadalne). Drzewo to sadzono na cmentarzach, aby ochraniało zmarłych.

Po tym drzewie, od którego biorą swoje imię, Iwony dziedziczą wolę życia, odporność i elastyczność charakteru. Liczba imienia, dwa, w przypadku Iwony oznacza przede wszystkim umiejętność przystosowania się do warunków życia, do ludzi i środowiska. Iwony mają zdolność brania tego, co najlepsze ze swego wycinka świata, do którego rzucił je ich los. Iwony tak samo jak ich totemiczne drzewo z wdziękiem wrastają w każde otoczenie, zapuszczają korzenie i wszędzie czują się jak u siebie. Są odporne na przeciwności losu. W obliczu trudności nie załamują się: przypominają tym cis, którego sprężyste gałęzie gną się, ale nie łamią. Są opiekuńcze, służą innym ochroną - też tak jak ich drzewo, kryjące wędrowców w swoim cieniu. Iwony rozumieją świat przyrody i wszelkie żywe stworzenia. Intuicyjnie czują, że należą do wielkiego kręgu życia, które nie ma końca. W kontakcie z przyrodą odzyskują siły. Lubią hodować rośliny, są miłośniczkami kwiatów i ogrodów. Jak wszystkie dwójki nie potrafią żyć same dla siebie i do poczucia pełni konieczny jest wokół nich krąg istot, które kochają i które otaczają opieką.

Imię Iwona najbardziej jest wskazane dla tych znaków zodiaku, którym właściwa jest wytrwałość, dobry związek ze światem materialnym i umiejętność wykorzystywania do własnego rozwoju wszelkich warunków, nawet tych mało sprzyjających. Dlatego głównym znakiem odpowiadającym temu imieniu jest Koziorożec, a ponadto Wodnik i Skorpion. Z kolei ze względu na związki ze światem przyrody imię Iwona kojarzy się z księżycowymi znakami Raka, Ryb i Byka. Przypomina również znak Strzelca, jako że z cisu wyrabiano łuki; zresztą św. Iwo jest patronem adwokatów, czyli jednego z typowych zawodów Strzelca.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pochodzenie

Imię Iwona pochodzi z języka staroniemieckiego. Jego pierwowzorem było słowo iwa (łuk z drzewa cisowego).

Formy obcojęzyczne

Ivona (łac., ogólnie przyj. forma), Yvonne (ang.), Ivonne, Yvonne (niem.), Ivonne, Yvonne, Yvette, Ivette (fr.), Ivonne, Yvonne (wł.).

Odmiany i zdrobnienia

Iwona, Iwa, Iwana, Jana, Janina

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Iwona

Pochodzenie i znaczenie: Iwa - prasłowo używane do określenia cisu i wierzby; dla porównania: niem. 'iwa' (dis die Eibe), lotew. 'iwe'. Drewno cisu bardzo dobrze nadawało się do wyrobu broni, zwłaszcza łuków, być może, Iwona, ma być równie giętka i sprężysta.

Charakterystyka osoby: Łagodna, spokojna. Odważna w obronie innych. W razie potrzeby potrafi być wojownicza. Nie waha się przed użyciem ostrego języka.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.