Gość

Aloes

1 post w tym temacie

Aloes

aloes8.jpg

Surowiec:

Do celów farmaceutycznych i doraźnego użytku domowego obrywa się liście wraz z obejmującymi łodygę pochwami (nie ścina nożem!) i otrzymuje świeży liść aloesu. Surowiec powinien pochodzić z roślin co najmniej trzyletnich i przed dalszym użyciem być przechowywany w lodówce 10-15 dni.

Działanie:

Aloes ma własności bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwbólowe, regenerujące błony śluzowe i skórę, hamujące rozwój niektórych nowotworów, a przede wszystkim immunostymulujące, czyli pobudzające lub regulujące mechanizmy obronne człowieka. Ze względu na zawarte w aloesie różnorodne związki działa on także w innych schorzeniach, zwłaszcza skóry i błon śluzowych.

Działania niepożądane:

Domowe przetwory z liści aloesu podawane w zalecanych dawkach nie wywołują zazwyczaj objawów szkodliwych. Natomiast alona, jako środek przeczyszczający, może powodować przekrwienie okrężnicy oraz narządów miednicy małej. Przetwory z alony mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Nie zalecane są również dla kobiet karmiących, gdyż mogą wywołać biegunkę u niemowlęcia.

Zastosowanie:

Świeże liście aloesu lub sok służą do sporządzania wielu preparatów w postaci maści, płynu, iniekcji, syropu, wyciągu na winie, mazidła przysypki i innych. Stosuje się je: podskórnie, doustnie lub zewnętrznie w licznych schorzeniach, m.in. w nieżycie żołądka i jelit, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, wrzodzie żołądka i dwunastnicy, kurczach mięśni, nerwobólach, bólach stawów na tle reumatycznym, dychawicy oskrzelowej; w postaci iniekcji i przemywań - w chorobach oczu, m.in. zapaleniu rogówki i spojówek, zmętnieniu rogówki, zmianach zwyrodnieniowych, stanach po przeszczepieniu rogówki; zewnętrznie - przeciw oparzeniom, owrzodzeniom, pęknięciom skóry, ukąszeniom przez zwierzęta i owady, wysypkom, odleżynom, świądowi i innym.

Przetwory:

Wino aloesowe

Obrywa się kilka większych liści z roślin co najmniej trzyletnich, myje, osusza i przechowuje w lodówce 7-10 dni. Bierze się 50 dag liści, usuwa brzeżne kolce, kroi liście na kilkucentymetrowe kawałki, miele w maszynce (lub miksuje), dodaje do miazgi 1/2 l czerwonego wina gronowego, miesza, dolewa 50 dag miodu i po starannym wymieszaniu pozostawia w zamkniętym naczyniu w ciemności na 3-5 dni. Otrzymane wino cedzi się przez gęste sitko, rozlewa do butelek i przechowuje w lodówce.

Dawkowanie: w pierwszym tygodniu 3 razy dziennie po łyżeczce od herbaty, w następnych 3-4 tygodniach 3 razy dziennie po łyżce stołowej, w dalszych 3-4 tygodniach 3 razy dziennie po łyżeczce od herbaty, zawsze na godzinę przed jedzeniem. Okres przyjmowania leku: 2-3 miesiące, po czym przerwa 1-2 tygodnie i następny cykl.

Wino aloesowe stosuje się w wielu schorzeniach, zwłaszcza we wrzodzie żołądka i dwunastnicy oraz owrzodzeniu jelita grubego.

Napar aloesowy

Przygotowany jak poprzednio liść aloesu tnie się na drobne kawałki, wkłada do termosu, dodaje po łyżeczce szałwii i kwiatów nagietka lub liści babki lancetowatej, zalewa 1,5 szklanki wrzącej wody, zakręca termos i pozostawia na godzinę. Napar stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła, przemywania przewodów nosa, obmywań sromu i odbytu, tamponowania, okładów na wrzody i rany oraz do wlewań doodbytniczych w zapaleniu odbytnicy i odbytu.

Miód aloesowy

Liście przygotowane jak poprzednio zmiażdżyć i na każde 100 g miazgi dodać 200 g miodu, po czym powoli ogrzewać do wrzenia, odstawić do następnego dnia, ponownie ogrzać do wrzenia, przecedzić przez gęste sitko do słoika i przechowywać w lodówce. Przyjmować rano na czczo oraz na godzinę przed obiadem po łyżeczce jako środek pobudzający apetyt, przeciwnieżytowy i ogólnie wzmacniający. Jest wskazany dla dzieci, młodzieży i osób w podeszłym wieku.

RADA:

Na rynku znajduje się wiele tzw. preparatów z aloesu, które zawierają znikome ilości tego cennego zioła. Niektóre zawierają minimalne ilości aloesu, inne zawierają ?ekstrakt aloesowy? lub ?uwodniony aloes?, czyli rozwodnioną jego postać, która nie jest tak skuteczna jak prawdziwy żel z aloesu. W produkcie zawierającym prawdziwy aloes powinien on być umieszczony jako podstawowy składnik (czyli na pierwszym lub drugim miejscu na ulotce) albo ulotka powinna informować, że produkt zawiera 97-99% czystego aloesu. A najlepiej hodować własny aloes w doniczce i zbierać świeże liście w miarę potrzeby.

http://www.cyberbaba...view/26/80/1/1/

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.