Gość

Borówka czernica

3 posty w tym temacie

Borówka czernica

borowka_3.jpg

Od ciemnej barwy owoców nazywana popularnie czarną jagodą lub jagodą. Występuje w lasach całego kraju, zwłaszcza w borach iglastych.

Inne nazwy: czernica, jagodzina, borownia.

Surowce lecznicze: owoce i liście borówki czernicy.

Substancje lecznicze Owoce zawierają dość dużo garbników katechinowych, antocyjany, kwasy organiczne, karotenoidy, pektyny, witaminy B2 i C.

Liście również są bogate w garbniki, flawonoidy, trójterpeny, kwasy organiczne oraz sole mineralne, z których najwięcej jest związków manganu. Ponadto w liściach występuje substancja podobna w działaniu do insuliny.

Zbiór i konserwacja

Liście należy zbierać w czasie kwitnienia w maju i czerwcu. Suszyć rozkładając cienką warstwą w miejscach ocienionych lub w suszarniach, w temperaturze nie wyższej niż 35°C.

Owoce zbierać należy jędrne, tuż przed całkowitym dojrzeniem, od lipca do września. Suszyć można w miejscach ocienionych lub w suszarniach, w temperaturze nie wyższej niż 40°C i dosuszać w temp. 60°C.

Działanie

owoce:

* przeciwbiegunkowe

* dezynfekujące

* przeciwkrwotoczne

* przeciwrobacze

liście:

* przeciwcukrzycowe

* przeciwbiegunkowe

Owoce borówki czernicy (jagody) od wieków były używane jako lek przeciwbiegunkowy. Dziś także nie straciły tego znaczenia. Hamują przepuszczalność błon śluzowych, zmniejszają wydalanie ze stolcami wody, niszczą w przewodzie pokarmowym wiele rodzajów bakterii chorobotwórczych, nawet te, które są oporne na antybiotyki. Mają także działanie przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne. Uszczelniają ściany naczyń włosowatych.

Karotenoidy zawarte w owocach borówki czernicy poprawiają widzenie, szczególnie widzenie w nocy, a także wiążą toksyny bakteryjne oraz inne toksyny w przewodzie pokarmowym.

Świeże owoce mają właściwości przeciwrobacze i mogą być pomocne w walce z glistami i owsikami.

Liście borówki czernicy, ze względu na zawartość garbników, są skutecznym lekiem w biegunkach i nieżytach jelit, szczególnie korzystne w leczeniu dzieci najmłodszych i niemowląt. Wywary z nich mogą być używane do lewatyw w walce z owsikami.

W liściach borówki czernicy zawarta jest substancja, która obniża poziom cukru we krwi, stąd korzystne działanie przy leczeniu cukrzycy, zwłaszcza w postaciach łagodniejszych i wczesnych okresach choroby. Liście borówki czernicy są lekiem jedynie uzupełniającym leczenie cukrzycy, a przy dłuższym stosowaniu mogą pozwolić na zmniejszenie dawek innych leków, zawsze jednak tylko pod kontrolą lekarza.

ciekawostka:

"Czarna jagoda wzmacnia pamięć i poprawia wzrok

Fakt, że czarna jagoda poprawia wzrok znany jest od czasu II wojny oświatowej, podczas której brytyjscy piloci zjadali przed nocnymi lotami słoik konfitur z czarnych jagód. Twierdzili oni, że po takim posiłku wyraźniej widzą, zwłaszcza w nocy.

Naukowcy próbowali zweryfikować te doniesienia pilotów i doszukiwali się w jaki sposób związki czynne z czarnej jagody wpływają na siatkówkę oka i jakie zjawiska zachodzą w oku, że widzi się ostrzej.

Okazało się, że badacze po latach doświadczeń odkryli, iż nie w oku należy szukać przyczyn poprawy ostrości widzenia, a w mózgu.

Czarna jagoda poprawia widzenie poprzez stymulacje pracy tej części mózgu, która odpowiada za przetwarzanie obrazu, który dociera z oczu.

Zatem borówka czarna działa na poziomie mózgu, a nie oczu. Wydaje się, że to odkrycie zainspirowało innych badaczy do prac nad czarną jagodą. Efektem tego była praca opublikowana przez amerykańskich i kanadyjskich naukowców w Journal Agricultural and Food Chemistry.

Naukowcy zalecili osobom po 70 r.ż. pić 2 szklanki soku z czarnych jagód codziennie przez 2 miesiące. Po 2 miesiącach przeprowadzono u tych osób testy na pamięć i szybkość uczenia się. Osoby, które przyjmowały czarne jagody rozwiązywały test lepiej niż przed eksperymentem. Wynika z tego, że czarna jagoda stymuluje zarówno te części mózgu, które odpowiadają za poprawę pamięci jak i te w których odbywa się analiza obrazu przekazywanego do mózgu przez oczy."

informacje zaczerpnięte z: <!-- m -->http://zielnik.herbs2000.com/ziola/1_ziola.htm<!-- m -->

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

borowka.jpg

Wygląd, występowanie i cechy charakterystyczne

Borówka czarna, powszechnie zwana jagodą, jest niską (osiągającą 15-30 cm), gęsto rozgałęzioną krzewinką. Jej gałązki są nagie i ostrokanciaste, liście zielone, spodem bledsze, cienkie, jajowate lub podługowatojajowate, drobno piłkowane. Kwitnie w maju i czerwcu, kwiaty o zielonawobiałej z różowym odcieniem, kulistodzwonkowatej koronie wyrastają w kątach liści. Owocuje od czerwca, jej owocem są kuliste, czarne jagody o niebieskawym nalocie i purpurowym miąższu.

Jest rośliną powszechną w całej Europie, zwłaszcza na ubogich glebach terenów podgórskich. W Polsce najczęściej występuje w borach iglastych, mieszanych i na wrzosowiskach, lubi kwaśne, bezwapienne gleby.

Z liści czarnej jagody pozyskiwano zielony barwnik do tkanin. Z kolei z owoców można uzyskać barwnik granatowy, przydatny zarówno do farbowania tekstyliów, jak i jako atrament.

Surowiec, skład chemiczny i działanie

Surowcem leczniczym są liście i owoce czarnej jagody. Liście odrywa się od bezkwiatowych gałązek i szybko suszy rozłożone cienkimi warstwami. Owoce można zbierać do twardych naczyń, przy użyciu specjalnych grzebieni. Suszy się je na słońcu lub w suszarni, w podwyższonej temperaturze.

Owoce zawierają barwnik pochodny syringidyny - myrtylinę, wakcyninę, garbniki, pektyny, kwasy organiczne, cukier i witaminy A oraz C. Mają działanie lekko przeciwbiegunkowe, ściągające i odkażające. W liściach znajduje się arbutyna, irydoidy (monotropeina i asperulozyd), flawonoidy (kwercetyna i izokwercetyna), kwas ursolowy i oleanolowy. Działają przeciwcukrzycowo, moczopędnie i bakteriobójczo.

Zastosowanie lecznicze i dawkowanie

Myrtyllina i witamina A zawarte w owocach czarnej borówki działają korzystnie na narząd wzroku, między innymi poprawiając widzenie w ciemności. Zmniejszają również przepuszczalność i łamliwość drobnych naczyń krwionośnych. Owoce są poza tym świetnym, łagodnym środkiem przeciwbiegunkowym, skutecznym zwłaszcza u dzieci przy przewlekłych zaburzeniach trawiennych. Działanie ściągające owoców można wykorzystać przy schorzeniach śluzówek krtani (angina) i różnego rodzaju egzemach, również w postaci zewnętrznie stosowanych kompresów.

Liście są środkiem pomocniczym w mmieszankach przeciwcukrzycowych, zwiększają wydzielanie moczu i lekko odkażają, działąjąc również bakteriostatycznie i przeciwzapalnie.

Owoce stosuje się zazwyczaj w postaci odwaru (10-16 g suszu na szklankę wody), który należy pić 2-3 razy dziennie, płukać nim gardło (również 2-3 razy dziennie) lub zwilżać nim kompresy przyładane na skórne egzemy.

Jako lek moczopędny stosuje się napar z liści (20-30 g suszu zalewane 500 ml wrzątku). Przy cukrzycy susz z liści miesza się z zielem rutwicy i naowocnią fasoli.

Zastosowanie magiczne

Up on the hill where the birches are black

And the shouts of the bluejays keep coming back,

And the skirts of the blueberry pickers sail

Over the gems in the blueberry pail,

Away up there like bowls of sky.

The bushes dry their fruits like rain

And nothing lives upon the earth

Can duplicate the stain.

Not the blue of the gentian sunk

Low in the wood by the alders trunk,

Nor the blue of the chicory fresh and wild

And gaudy in its spindle stile;

Not the blue of the dawn or even

The bluebird's wings that leap at heaven,

Nothing can copy the blueberry colour

Soft on the bush and lush as water.

And there's the smell in the blueberry glade

Warm and sweet as if the sun

Dipped its arms in the blueberry roots

And rose to grow as one.

And there's the pleasure without word,

The thrill of the heart no word can fit,

When the mouth takes in a blueberry pearl

And the tongue can copy the stain of it.

Elisabeth Jane Ashtly

Borówka czarna jest związana z Lughiem i Crom-Dubhem. Jest rośliną męską, przypisaną Jowiszowi. Służy zaklęciom dotyczącym pokoju, spokoju, osiągnięcia sukcesu finansowego i ogólnie pojętej ochrony. Stosowano ją również w magii zwierzęcej oraz dla ułatwienia projekcji astralnej i świadomego śnienia oraz w celach dywinacyjnych, dla odpędzenia rozproszeń.

Noszenie przy sobie saszetki z zaszytymi liśćmi jagody ma odpędzać złe uroki i zwiększyć szczęście (odpędzić pecha) w codziennych sprawach. Podobnie ochronnie ma działać spożywanie owoców, niezależnie od tego, czy suszonych, czy świeżych. Palenie przez tydzień liści borówki w sypialni ma sprawić, że marzenia senne staną się prawdą.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

BORÓWKA CZERNICA – Niweluje poczucie mdłości, zapobiega odwadnianiu, pomaga przy zaparciach pokarmowych, zmniejsza poziom cukru i poziom cholesterolu.

Stosowanie – parzyć 1 łyżkę na szklankę wody przez 5 minut, pić 3 razy dziennie pomiędzy posiłkami 1/3 szklanki.

źródło: http://www.medycynanaturalna.org/ziola-ziololecznictwo-fitoterapia.html

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.