Gość

Bez czarny

1 post w tym temacie

Bez czarny

20030807030347m.gif

Krzew pospolity w całym kraju, rośnie często na skrajach lasów, łąk i w ogrodach.

Kwitnie w czerwcu i lipcu, kwiaty ma drobne, kremowobiałe, zebrane w kwiatostany o wyglądzie parasoli. Owoce fioletowoczarne dojrzewają w sierpniu i we wrześniu.

Inne nazwy: bez lekarski, bez apteczny, bez biały, holunder, hyczko, hyćka, bzowina, bzina.

Surowce lecznicze: kwiaty (Sambuci flos) i owoce (Fructus sambuci), czasem kora i korzeń.

Substancje lecznicze

Kwiaty czarnego bzu zawierają flawonoidy, kwasy wielofenolowe, kwasy organiczne, aminy, olejek eteryczny, garbniki, sole mineralne i nie wyodrębniony dotąd związek o działaniu napotnym.

Owoce są bogate w antocyjany, garbniki, kwasy wielofenolowe, kwasy organiczne. Zawierają witaminę C i witaminy z grupy B, pektyny oraz ślady olejku eterycznego.

Zbiór i konserwacja

Kwiaty zbieramy w pełnym rozkwicie w czerwcu i lipcu, ścinając kwiatostany i rozwieszając je na sznurkach lub w suszarniach. Wysuszone kwiaty oddziela się od szypułek (powinny mieć barwę żółtobiałą) i przechowuje w pojemnikach szczelnie zamkniętych.

Owoce zbierać należy w sierpniu i wrześniu, ścinać całe baldachy. Suszyć początkowo w temp. 30°C, potem 60°C. Po wysuszeniu obrywa się owoce z szypułek. Przechowywać podobnie jak kwiaty.

Korę zdejmuje się z 2-3 letnich pędów jesienią, a następnie suszy w miejscach przewiewnych, ocienionych, lub suszarniach.

Działanie

kwiaty:

* moczopędne

* napotne

* wzmacniające naczynia

owoce:

* napotne

* przeciwbólowe

* rozwalniające

Kwiaty bzu zwiększają ilość wydalanego moczu, a z nim produktów przemiany materii. Powodują obfite pocenie się, co może być przydatne w leczeniu przeziębień i chorób przebiegających gorączkowo.

Wyciągi z kwiatów czarnego bzu uszczelniają naczynia włosowate, zapobiegają ich nadmiernej łamliwości. Mogą być używane zewnętrznie do płukania gardła i jamy ustnej w przypadkach zapaleń i angin, do przemywania spojówek w przypadkach zapaleń, oraz do kąpieli zdrowotnych i kosmetycznych.

Owoce także zwiększają ilość wydalanego moczu, mają działanie napotne. Są uważane za lek odtruwający, powodują bowiem łatwiejsze usuwanie toksyn oraz produktów ich przemiany z organizmu. Mają łagodne działanie przeczyszczające.

Działają przeciwbólowo, co może być wykorzystane w leczeniu rwy kulszowej, nerwobólu nerwu trójdzielnego, bólów zębów i migreny.

Kora ma głównie działanie moczopędne. Od wieków była używana jako lek odchudzający.

Uwaga! Owoce bzu mogą służyć do wyrobu konfitur i soków. Natomiast nie mogą być wykorzystywane do wyrobu win i wódek, ponieważ w procesach fermentacji powstają toksyczne frakcje alkoholi, które mogą spowodować wymioty i omdlenia.

Napój orzeźwiający:

Należy wymyć i usunąć szypułki z 0,5 kg dojrzałych owoców bzu. Dodać jedną rozdrobnioną cytrynę lub 20 dkg czerwonych lub czarnych porzeczek. Całość zalać 5 litrami przegotowanej i ostudzonej wody. Następnie posłodzić do smaku, szczelnie nakryć i odstawić na siedem dni. Po tym okresie przecedzić.

Sok z bzu:

Dojrzałe, oczyszczone i umyte owoce trzeba przepuścić przez sokowirówkę. Otrzymany sok zmiksować z cukrem, przelać do butelek i pasteryzować przez około 10 minut. Pić z wodą lub używać jako dodatku do galaretek.

Napar:

Należy zalać dwoma szklankami wrzątku łyżeczkę wysuszonych kwiatów lub jagód bzu oraz łyżeczkę kwiatu lipy i parzyć przez około 10 minut pod przykryciem. Pić zawsze ciepłe średnio po 1/2 szklanki kilka razy dziennie.

Nalewka z owoców:

Trzeba 500 gram owoców bzu czarnego zalać szklanką wódki i odstawić na 7 dni. Po tym okresie wyciskamy całość przez płótno. Dodaje się około 40 ? 50 kropli na szklankę herbaty i pije się trzy razy dziennie.

Syrop z bzu czarnego:

Kilogram owoców zasypujemy 0,5 kg cukru i dodajemy około 1 szklanki wody. Następnie gotujemy wszystko, aż do uzyskania syropu, nie dopuszczając do zbyt długiego wrzenia. Na koniec rozlewamy syrop do naczyń, przecedzając nasiona i resztki po owocach.

informacje zaczerpnięte z: <!-- m -->http://zielnik.herbs2000.com/ziola/1_ziola.htm<!-- m -->

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.