Gość Kuanan

Doględa Wielka

1 post w tym temacie

Doględa Wielka- Grindelia camporum

herbs_grindelia.jpg

Opis: Doględa wielka jest wieloletnim ziołem osiągającym wysokość do 1m. Roślina ta posiada liście trójkątnego kształtu, kwiaty są koloru żółto-pomarańczowego i przypominają w swoim wyglądzie kwiaty stokrotki.

Doględa wielka była używana pzez plemiona indiańskie Ameryki Północnej w leczeniu problemów z oskrzelami oraz chorób skórnych takich jak np. reakcji na sumaka jadowitego. Właściwości lecznicze zioła nie były uznawane przez ortodoksyjnych lekarzy w Stanach Zjednoczonych aż do połowy XIX wieku.

skład:zawiera diterpeny, żywice oraz flawonoidy.

zastosowanie:Doględa wielka jest cenionym środkiem leczniczym w przypadkach oskrzelowej astmy oraz w stanach, gdzie flegma zalegająca w drogach oddechowych utrudnia oddychanie. Zioło to posiada właściwości zarówno przeciwkonwulsyjne, jak i wykrztuślne. Dzięki tym właściwościom doględa wielka pomaga w relaksowaniu mięśni mniejszych przewodów oskrzelowych oraz czyści przekrwiony śluz. W dodatku, uważa się, że zioło to odczula zakończenia nerwowe w tzw. ?drzewie oskrzelowym? oraz zwalnia częstość akcji serca, co prowadzi do łatwiejszego oddychania. Doględa wielka jest również stosowana w przypadkach zapalenia oskrzeli oraz rozedmy płuc. Zioło to jest także pożyteczne w oczyszczaniu śluzu zalegającego w gardle oraz w nosie. Doględa wielka jest używana w leczeniu kokluszu, gorączki siennej oraz w zapaleniu pęcherza. Zioło używane zewnętrznie pomaga w przyspieszaniu procesu gojenia się podrażnień skóry jak również poparzeń.

surowce lecznicze: Liście, kwitnące wierzchołki.

dawkowanie:

*Napar: zalać szklanką gotującej się wody 1 łyżeczkę suszonych ziół i pozostawić do zaparzenia na 10 do 15 minut. Tak sporządzoną herbatkę ziołowa należy pić trzy razy dziennie.

*Nalewka: brać 1 ? 2 ml nalewki z doględy wielkiej trzy razy dziennie.

uwagi: W przypadku leczenia problemów astmatycznych, doględa wielka może być używana razem z lobelią (stroiczka rozdęta) oraz z wilczomleczem.

źródło: zielnik.herbs.pl

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.