Gość

Drapacz lekarski

1 post w tym temacie

Drapacz lekarski

drapacz.jpg

Jest to roślina jednoroczna z rodziny Złożonych (Compositae), występująca w stanie naturalnym w krajach basenu Morza Śródziemnego. W Europie Środkowej nie rośnie dziko. W Polsce drapacz bywa uprawiany na plantacjach i udaje się dobrze.

Roślina z wyglądu przypomina oset. Łodygę ma wzniesioną, do 40 cm wysoką, silnie rozgałęzioną, podłużnie bruzdowaną, zwykle nieregularnie pięciokątną, pokrytą lepkimi, odstającymi włoskami. Liście przyziemne w zarysie podłużnie lancetowate, do 20 cm długie, ogonkowe. Liście łodygowe mniejsze, bezogonkowe, nasadą obejmują łodygę i spływają po niej listewkowato. Blaszki liściowe nieregularne zatokowatowrębne, na brzegach kolczasto ząbkowane. Każdy wycinek zakończony jest kolcem. Kwiaty zebrane w duże kolczaste koszyki o koronie żółtej.

Surowiec. Do celów leczniczych zbiera się w lipcu lub w sierpniu górne części pędów w okresie rozkwitania, odrzuca grubsze, zdrewniałe fragmenty łodyg, a otrzymane liście i kwiatostany suszy w suszarniach naturalnych w cieniu i przewiewie. Otrzymuje się jako ziele drapacza lekarskiego- Herba Cnici bendicti

Podstawowe związki czynne. Ziele drapacza zawiera 7 związków pochodnych germakranu, zwanych kardolinami, zawierających w swej strukturze nienasycony lakton seskwiterpenowy. Wśród nich znajduje się znana wcześniej knicyna o gorzkim smaku. Według norm aptecznych wskaźnik goryczy powinien wynosić około 20. W testach farmakologicznych wykazano słabą aktywność przeciw białaczkową tych związków. Ponadto występuje w zielu interesujący związek o działaniu antybiotycznym- dodekanotetralina i kilka pokrewnych z grupy poliacetylenów, a także laktozowe ligniny, jak nortracholezyd, trechelogenina i arktigenina, garbniki, flawonoidy, jak pochodne apigeniny i kamferolu, ponadto ślady olejku eterycznego i do 12% soli mineralnych.

Działanie. Substancje goryczkowe ziela drapacza drażnią zakończenia nerwów w kubkach smakowych i za pośrednictwem ośrodkowego układu nerwowego kierują bodźce do nerwów wydzielniczych w błonie śluzowej żołądka. Zwiększa się dzięki temu ilość śliny oraz wytworzonego soku żołądkowego, obfitującego w kwas solny, niezbędny do pobudzania procesu trawienia białka. Gorycze poprawiaj więc trawienie pokarmów i zwiększają łaknienie. Efekt pobudzenia jest niewielki, gdy procesy trawienia przebiegają prawidłowo, natomiast duży u osób cierpiących na brak apetytu i dyspepsje. Ponieważ działanie związków goryczkowych ujawnia się dopiero po upływie 30 do 60 minut, należy przyjmować je w takim właśnie czasie przed posiłkami.

Ziele drapacza ma również słabe własności odkażające wobec niektórych bakterii np. gronkowców, a nawet niektórych wirusów (m.in. półpasiec).

Dzięki zawartości flawonoidów przetwory z drapacza zwiększają wydalanie moczu, a ponadto uważane są za dobry środek regulujący przemianę materii. Uzupełniają także zapotrzebowanie organizmu na sole mineralne, a zgłasza na niektóre mikroelementy.

Działania niepożądane. W większych dawkach wyciągi z ziela drapacza wywołują nudności, wymioty i biegunki.

Zastosowanie. Napar lub odwar z ziela drapacza lekarskiego stosuje się jako dobry środek pobudzający wydzielanie soku żołądkowego bezsoczności , stanach nieżytowych błon śluzowych przewodu pokarmowego, wzdęciach spowodowanych nadmiernym rozwojem niepożądanej flory bakteryjnej i w trudnościach przyswajania składników pokarmowych. Przetwory z drapacza są szczególnie zalecane osobom w podeszłym wieku, cierpiącym na zanikowy nieżyt błony śluzowej żołądka, a nawet pomocniczo w chorobie nowotworowej jako środek wspomagający przed operacją i po niej oraz w trakcje zalecanego przez lekarza onkologa leczenia farmakologicznego.

Zaleca się je również osobom anemicznym i wycieńczonym oraz rekonwalescentom po ciężkiej chorobie, z niedoborem soli mineralnych i ogólnym osłabieniem na tle wadliwej przemiany materii.

informacje zaczerpnięte z: <!-- m -->http://zielnik.herbs2000.com/ziola/1_ziola.htm<!-- m -->

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.