Gość

Dąb szypułkowy

1 post w tym temacie

Dąb szypułkowy

dab.JPG

Dąb szypułkowy jest powszechnie znanym, dużym drzewem liściastym z rodziny Bukowatych (Fagaceae), rozpowszechnionym w lasach niemal całej Europy. W Polsce rośnie często na terenach nizinnych i w dolnych partiach górskich do wysokości 600-700 m.

Dąb ma liście odwrotnie jajowate, do 14 cm długie, a 8 cm szerokie, skórzaste, nierówno zatokowawrębne. Kwiaty rozdzielnopłciowe. Żeńskie na szypułkach 3-8 cm długości. Owocem jest jajowaty orzeszek osadzony w pokrytej łuskami miseczce, zwany potocznie żołędziem. Roślina dostarcza twardego drewna cenionego w meblarstwie i budownictwie.

Surowiec. Do celów leczniczych zbiera się wiosną korę z młodych pni i gałęzi drzew, wycinanych podczas przesadzania lasów, bądź ze specjalnych upraw i suszy w suszarniach naturalnych w miejscach przewiewnych, w suszarni ogrzewanej lub na słońcu. Surowcem jest kora dębu- Cortex Quercus. Na stronie zewnętrznej powinna być gładka i lśniąca, lecz nie spękana i chropowata, gdyż wówczas zawiera mniej garbników. Równowartościowy surowiec otrzymuje się z dębu bezszypułkowego- Quercus sessilis Ehrhart, również występującego w Polsce.

Z dębu galasowego- Quercus inferctoria Olivier, drzewa, a czasem krzewu rosnącego w Turcji i Syrii otrzymuje się dębianki- Galla, zwane też galasami, będące patologicznymi naroślami na młodych pędach tej rośliny. Podobnie galady, lecz o znacznie mniejszej zawartości garbników, spotyka się na dębach w Polsce.

Podstawowe związki czynne. Kora dębowa zawiera około 9, a niekiedy do 14,5% garbników pochodnych pirokatechiny i pirogalloolu, kwasy fenolowe, jak galusowy i elagowy, flawonoidy, jak kwercetyna i kwercytryna, trójterpeny, jak frydelanol, frydelanon, flobafeny i związki żywicowe oraz inne sole mineralne.

Dębianki zawierają do 70% garbników, tworzących kompleks taniny, ponadto około 3% kwasu galusowego i do 2% kwasu elagowego oraz inne związki.

Działanie. Wyciągi z kory dębowej zawierają garbniki, które tworzą z białkami trwałe połączenia, nierozpuszczalne w wodzie. Po podaniu doustnym łącza się z białkowymi składnikami nabłonka jelitowego i powodują jego kurczenie się, nazywane działaniem ściągającym. Przy prawidłowej czynności przewodu pokarmowego garbniki przyjęte doustnie wywołują zaparcie, a przy biegunce przeciwdziałają rozrzedzeniu mas kałowych, odwodnieniu organizmu i nadmiernemu ubytkowi soli mineralnych z ustroju.

Godny uwagi jest też korzystny wpływ garbników pirokatechinowych i samej katechiny na ściany włosowatych naczyń krwionośnych przewodu pokarmowego, polegający na zmniejszaniu ich przepuszczalności, osłabieniu przenikania osocza poza łożysko naczyń i hamowaniu mikrokrwawień z uszkodzonych włośniczek. Jest to zespół działań charakterystyczny dla związków z grupy witaminy P, np. rutyny.

Garbniki wiążą się również z białkiem komórek drobnoustrojów, dzięki czemu działają bakteriobójczo lub hamują rozwój mikroorganizmów. Poza tym unieczynniają toksyny bakteryjne wytwarzane przez różne drobnoustroje chorobotwórcze. Dają również nierozpuszczalne osady z alkaloidami i solami metali ciężkich, co bywa czasem wykorzystane w zatruciach tymi związkami.

Działania niepożądane. Długotrwałe przyjmowanie wyciągów roślinnych obfitujących w garbniki jest niekorzystne, a nawet szkodliwe, ponieważ związki te unieczynniają witaminę B1, oraz wiążą się z solami żelaza, magnezu, wapnia, manganu, miedzi, kobaltu, cynku, selenu i inne, utrudniając lub uniemożliwiając ich przyswajanie. Przez bezpośrednie działanie na błonę śluzowa jelit hamują resorpcję ważnych składników pokarmowych.

Zastosowanie. Wyciągi z samej kory dębowej stosuje się wewnętrznie tylko w sporadycznych przypadkach: w biegunkach nieswoistych, zatruciach pokarmowych oraz podostrych i przewlekłych nieżytach żołądka i jelit. Niemal z reguły podaje się je z innymi ziołami o podobnym lub uzupełniającym działaniu.

Zewnętrznie stosuje się wyciągi z kory dębowej w zapaleniu jamy ustnej i gardła, w niebyt rozległych oparzeniach I i II stopnia, odmrożeniach, owrzodzeniu żylakowatym, zapaleniu skóry, żylakach odbytu, egzemie, a nawet na małe rany i drobne krwawienia. Ponadto w postaci irygacji w upławach oraz obmywań w zapaleniu i świądzie sromu, do nasiadówek przy świądzie i pękaniu odbytu, lewatyw przy wrzodziejącym zapaleniu odbytnicy, a także do kąpieli w nadmiernym poceniu się i niektórych chorobach skórnych.

Tanina z dębianek tureckich (galasów dębowych) jest typowym związkiem garbnikowym. Drażni jednak przewód pokarmowy i uszkadza wątrobę. Rzadko bywa więc podawana wewnętrznie, natomiast w biegunce, nieżycie żołądka, małych krwawieniach oraz zatruciach pokarmowych stosuje się jej połączenie z białkiem (białczan taniny, tanalbina), działające łagodniej. Obecnie taninę podaje się przede wszystkim zewnętrznie.

informacje zaczerpnięte z: <!-- m -->http://zielnik.herbs2000.com/ziola/1_ziola.htm<!-- m -->

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.