Szept

Ostrozeń Warzywny zwany Czarcim zielem

13 postów w tym temacie

Ostrozeń Warzywny zwany Czarcim zielem

Ostrożeń warzywny ? Cirsium oleraceum (L.) Scopoli = Cnicus oleraceum Linne (złożone ? Compositae = Asteraceae) jest pokaźną i ładną rośliną rozpowszechnioną w naszym kraju. Rośnie przy lasach, na polanach, pastwiskach, ugorach, w dolinach rzek. Lubi wilgotne gleby. Górna część rośliny i liście otulające pąk kwiatowy, a potem owoc są barwy żółtozielonej, przez co zwracają na siebie uwagę. Kłącze poziome, po ugotowaniu jadalne i odżywcze (inulina, fitosterole). Roślina łatwa do uprawy.

W Szwajcarii (Punschun da pra) i w Niemczech również wykorzystywane w ziołolecznictwie ludowym i znany pod nazwą Kohldistel (franc. Cirse maraicher, ital. Cardo giallastro).

Surowcem leczniczym jest ziele ? Herba Cirsii (Kohldistelkraut), zbierane w czasie kwitnienia lub owocowania. Proponuję zbierać liście i wierzchołki pędów, bowiem łodygi są twarde i długo schną.

Składnikami aktywnymi ziela są: flawonoid linaryna (pochodna akacetyny), pektolinaryna, glikozydy apigeniny i luteoliny; kwasy fenolowe,alkaloidy, olejek eteryczny, garbniki, fitosterole, laktony seskwiterpenowe.

Ostrożeń posiada właściwości odtruwające, żółciotwórcze i żółciopędne. Zawiera kwasy fenolowe i flawonoidy ochraniające miąższ wątroby przed marskością i stłuszczeniem. Działanie żółciopędne i rozkurczowe jest pożyteczne w leczeniu i profilaktyce kamicy żółciowej, stanów zapalnych wątroby i niedoboru żółci. Poprawia funkcje wątroby po resekcji pęcherzyka żółciowego. Zmniejsza cofanie żółci do żołądka i stany zapalne dwunastnicy żołądka z tym związane. Wzmaga regenerację komórek wątrobowych.

Fitosterole i flawonoidy hamują stan zapalny przy przeroście gruczołu krokowego. Laktony i fenolokwasy zawarte w ostrożeniu mają właściwości przeciwnowotworowe, o czym pisałem w wielu swoich pracach i czym zajmowałem się podczas badań in vitro blisko 10 lat temu.

Napar z ziela ostrożenia warzywnego nie jest toksyczny i można go przyjmować szklankami (1 łyżka na szklankę wrzątku). Jest smaczny. Wspomaga przemianę materii, aktywuje procesy detoksykacji, przyśpiesza usuwanie szkodliwych metabolitów i ksenobiotyków z ustroju. Napar z ostrożenia obniża poziom cukru we krwi. W medycynie ludowej ostrożeń warzywny jest stosowany w leczeniu reumatyzmu, w tym dny oraz przewlekłych chorób skóry, co z punktu widzenia naukowego wydaje się racjonalne i uzasadnione. Ziele jest dostępne w sklepach zielarskich.

Intrakt z ziela (1:5 na gorącym winie lub wódce do 50%) można przyjmować codziennie, przez 1 miesiąc po małym kieliszeczku dla poprawienia trawienia i jako diureticum (środek moczopędny), oczyszczający drogi moczowe oraz aktywator przy spowolnionej przemianie materii. W reumatyzmie polecam przynajmniej 3 ?miesięczną kurację z zastosowaniem naparu. Przez pierwszy miesiąc dobrze jest nasycić organizm naparem przyjmując 2 szklanki naparu dziennie, rano i wieczorem. Po miesiącu dawka 1 szklanki naparu wieczorem przez 2 miesiące jest wystarczające. Potem polecam zmienić zioło ? na przynajmniej kwartał, po czym można wrócić do ostrożenia. Podobnie zalecam postępować przy leczeniu cukrzycy, przewlekłych chorób skórnych (łysienie, trądzik, łuszczyca, łojotok z wągrami, ciągłe wypryski i rumień).

Mocny napar działa ściągająco na skórę i błony śluzowe i ma właściwości przeciwbiegunkowe.

W naparze można czynić także kąpiele, np. dzieci przy chorobach skórnych i osłabieniu. Okłady z roztartego ziela na okolice stawów i miejsca kontuzjowane ? ponoć przynoszą ulgę.

Ostrożeń w przypadku zastosowania wątrobowego wykazuje synergizm (spotęgowane współdziałanie w jednym kierunku) z ostropestem, karczochem, rzepikiem i mniszkiem. W zakresie przerostu prostaty polecam łączyć ostrożeń warzywny z wilżyną, wierzbówką (lub wierzbownicą), niecierpkiem, znamieniem kukurydzy, kłączem pokrzywy i korą czeremchy. W zakresie działania moczopędnego dobrze sprawdza się w mieszankach z wilżyną, połonicznikiem, rdestami, perzem, nawłocią i brzozą. W zakresie działania przeciwreumatycznego polecam kojarzyć ziele ostrożenia z kwiatem wiązówki, zielem zagorzałka, zielem pszeńca, zielem szelężnika, liściem topoli, pączkami topoli, rdestem japońskim, lukrecją lub kolcoroślem (sarsaparilla).

.............................................................

Źródło: <!-- m -->http://rozanski.li/?p=803<!-- m -->

ostrozenw-kl.jpg

roslin24.jpg

Z forum Reiki:

To zioło oprócz nazwy Czarcie żebro ma wie innych nazw. Ostrożeń łąkowy; Ostrożeń warzywny; strachopłoch.Łacińska nazwa -CIRSIUM OLERACEUM/ostrożeń warzywny/ CIRSIUM RIVULARE /ostrożeń łąkowy/. Jest byliną pospolicie rosnącą na mokrych, wilgotnych łąkach, na skraju lasów cienistych, na torfowiskach, nad brzegami stawów, jezior. Można nabyć w sklepach zielarskich i aptekach. Zbierane w maju. Należy uważać, podobny jest do ostu, lecz bez kolców, ale po ususzeniu jest kłujący.

Odwar z czarciego żebra:

- stosowany wewnętrznie uspokaja nerwy i wzmacnia siły człowieka cierpiącego na ogólne osłabienie;

- stosowany zewnętrznie zapobiega bólom głowy i wypadaniu włosów. Leczy zapalenie oczu, zatok bocznych nosa. Usuwa uroki rzucane przez złych ludzi. Kąpiel z odwaru działa orzeźwiająco, wyciąga chorobę z organizmu. Odwar taki gęstnieje czasem galaretowacieje. Wygląda to tak, że po obmyciu chorego na powierzchni wywaru z czarciego żebra pojawiają się tak jakby tłuste plamy, płyn może gęstnieć lub wyglądać jak galareta. Gdy natomiast kąpie się człowiek zdrowy, to odwar nie zmienia swojej gęstości. Tak, więc gęstnienie odwaru jest wskaźnikiem nasilenia choroby. Czarcie żebro działa moczopędnie, odtruwająco i oczyszczająco. Przeciwreumatycznie, wzmacnia organizm i jego odporność. Wpływa na wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Łagodzi stany zapalne i świąd skóry. Stosować go można przy wysypkach alergicznych i trądziku, uszkodzeniach skóry. Leczy oparzenia termiczne, chemiczne, słoneczne. Można go również, stosować do mycia skóry głowy przy występowaniu łupieżu. Wykazuje dużą skuteczność powstrzymującą wypadanie włosów i przyspiesza ich odrost.

Sposób użycia: Jedną łyżkę stołową ziół zalać wrzącą wodą. Pozostawić do naciągnięcia. Wewnęrznie: Pić 2 razy dziennie po filiżance przed posiłkami. Zewnętrznie. Około 50 gram ziół zalać półtora do dwóch litrów wody. Zagotować Odstawić pod przykryciem na 15 min. Po przecedzeniu wlać do wanny.

.................................................................................

Źródło: <!-- m -->http://www.reiki.fc.pl/viewtopic.php?t=1528<!-- m -->

Zastosowanie w magii do zdejmowania uroków i klątw:

2-3 łyzki stołowe ziela zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przyryciem. Po 10 minutach odwar wlewamy do wanny z wodą, dodajemy garść soli i moczymy osobę chorą lub podejrzana o posiadanie uroku :D pzrez około 20 minut.

Zostawiamy wodę na godzinę i obserwujemy czy nie gęstnieje, nie ma kłączków czu tłustych plamek na powierzchni i dziwnych zabrudzeń. Jak są to zabieg powtarzamy codziennie aż woda będzie czysta.

Najlpeiej przy ubywajacym księżyciu.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kochana Szept, gdzie go mogę dorwać? Ostatnio szukałam na targach ezo we Wrocławiu i z przykrością stwierdzam, że nikt go nie miał :(

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No to się będę musiała przejść do zielarskiego, ale to taka apteka zielarska i wątpię by tam też był, grrr :D

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No to się będę musiała przejść do zielarskiego, ale to taka apteka zielarska i wątpię by tam też był, grrr :D

W zielarskim na bank będzie. Jakbyś miała problem tu tu masz producenta:

DARY NATURY

Koryciny 73, 17-315 GRODZISK

tel. 85 65 69 021

e-mail: biuro@darynatury.pl

www.darynatury.pl

Na pewno udzielą informacji, gdzie można dostać. U nas w Jeleniej Górze jest w każdym zielarskim. Ewentualnie zostaje allegro.

Właśnie jestem na etapie próbowania:)

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

JA TEŻ CHCE!!! Kurde mowie jak Śmierć, caps lockiem :D

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W sklepach zielarskich jest dostępny pod nazwą "Ziele ostrożenia. Herbatka ekologiczna." Ale panie i tak wiedzą o co chodzi i do czego ziele służy :ph34r:

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Doczekasz się Makary na tą czekoladę :p Przyniosę na Ezochatkę :D

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.