Gość Kuanan

Dang Gui

1 post w tym temacie

Dang Gui - Korzeń arcydzięgiela chińskiego

m_2666.jpg

Dong Quai (arcydzięgiel chiński) to roślina pochodząca z Chin. Nazwa według systematyki to Angleica Sinensis. W języku chińskim nazwę wymawia się dang gui. Dong Quai należy do rodziny Apiaceae (selerowate). Ma ładne zielone liście i kwitnie malutkimi białymi kwiatkami podobnymi do parasolek. Korzeń dong quai's jest brązowy i mięsisty.

Nazwa Chińska : Dang Gui

Farmacuetyczna : Radix Angelicae Sinensis - Korzeń arcydzięgiela chińskiego

Botaniczna : Angelica sinensis (Oliv.) Diels (Rodzina - Selerowate)

Inne nazwy : Sheng Dang Gui

Opis Korzeń dzięgla.

Chińczycy uważają że dong quai to żeń-szeń dla kobiet. Powszechnie stosuje się go wśród Chinek jako suplement w przypadku problemów ginekologicznych, chronicznego zmęczenia, łagodnej anemii i przy wysokim ciśnieniu krwi. Dong quai posiada wiele właściwości poprawiających zdrowie. Jest bogaty w witaminy A, B3, B12, C, E, ma wysoką zawartość minerałów, jak wapń, żelazo, cynk, sód, magnez, olejków eterycznych, itp.

Prawie sto lat temu naukowcy europejscy badali działanie dong quai na grupie kobiet. Odkryli, że kobiety, którym codziennie podawano ekstrakt płynny korzenia dong quai stwierdziły zmniejszenie bóli przedmiesiączkowych i miesiączkowych, a sam przebieg miesiączki był gładszy. Naukowcy zgodnie stwierdzili, że dong quai może służyć jako środek łagodzący dolegliwości macicy oraz regulator hormonalny, a więc jest pomocnym suplementem dla żeńskiego systemu rozrodczego.

Na rynku dong quai jest dostępny głównie w formie tabletek, ekstraktów w płynie lub surowych korzeni w plastrach. W medycynie chińskiej, korzeń dong quai często jest gotowany lub namaczany w winie. Następnie pije się taki napój.

Warto zauważyć, że NIE poleca się dong quai kobietom w ciąży w związku z jego działaniem hormonalnym, przeciwzakrzepowym oraz anty-płytkowym. Według medycyny chińskiej, dong quai może zwiększyć ryzyko poronienia. Spożywanie należy skonsultować z specjalistą ziołolecznictwa.

Przygotowanie

Zbierane późną jesienią z korzonek i gleby, lekko osuszone i zwinięte w małe paczuszki, umieszczane na półkach, ususzone palone i cięte na kawałki. Korzenie mogą być również podsmażane.

Właściwości :

Rodgrzewające

Smak Słodki, ostry

Organ Wątroba, Serce, Śledziona

Toksyczność: Brak

Działanie :

Tonizuje krew

Pomaga w przepływie krwi

Działa kojąco na ból

Nawadnia jelita

Przeciwwskazania :

Biegunka bądź wzdęcie brzuszne spowodowane nawodnieniem błony śluzowej jelit.

Nadmierne nawodnienie w środkowej części “Burner”.

Niedobór Yin (Esencji Życiowej) oraz gorączka

Ciąża.

źródło:http://www.bogutynmlyn.pl/go/_info/?id=4040&idc=69&page=

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.