Aaricia

ZNaczenie karty: I - Mag

5 postów w tym temacie

Nazwa karty kryje w sobie cały arsenał słów, często o przeciwstawnym znaczeniu. Jedne z nich mają charakter gloryfikujący osoby nazywane tym mianem. Inne wręcz przeciwnie, ukazują całą ohydę skrywaną pod dźwięcznym brzmieniem tej nazwy.

Często obok słowa MAG pojawiają się inne, mniej eleganckie, choćby takie jak: sztukmistrz, kuglarz, manipulant, szalbierz albo nieco sympatyczniej czarodziej albo magik. Bywa, że i słowo szaman jest tłumaczone jako słowo mało pozytywne. Często słowem MAGIK określa się osoby wykorzystujące swoją wiedzę i uzdolnienia do manipulowania innymi ludźmi w celach komercyjnych albo dla zaspokojenia własnych chęci lub dla własnej przyjemności. Nie ma więc sensu rozwijać tematu dotyczącego próby wyjaśnienia znaczeń poszczególnych wyrazów, pokrewnych ze słowem MAG. Tym bardziej, że już w dawnych czasach słowo to miało swoich zwolenników i przeciwników, a nazywano tak osoby, które uprawiały zarówno pozytywną działalność, jak i wręcz przeciwnie.

A ponadto moim celem jest przybliżenie, w sposób jednoznaczny nazwy karty na potrzeby odczytania skojarzeń powiązanych ściśle ze znaczeniem jej treści, w sensie wróżebnym, zwłaszcza u początkujących tarocistów.

U ludów Starożytnego Wschodu MAGAMI nazywano kapłanów, którzy zajmowali się astrologią, wróżbiarstwem i przepowiadaniem przyszłości. Osoby zajmujące się tymi sprawami uważano za mędrców i wykorzystywano ich predyspozycje na dworach władców, dostojników i królów. Piastowali oni zaszczytne stanowiska doradców królewskich.

Słowem MAG określano więc osoby posiadające ogromną wiedzę i wiadomości niedostępne dla przeciętnie wykształconych ludzi. To stąd obecnie postać TAROTOWEGO MAGA nazywana jest często magistrem, a przede wszystkim możliwości jego intelektu porównuje się z możliwościami człowieka, który posiadł wszechstronną wiedzę i umie z niej korzystać w życiu codziennym. W ten oto sposób można wysnuć wniosek, że nazwa karty jest adekwatna do możliwości, uzdolnień i posiadanej wiedzy przez postać widoczną na karcie.

Słowo - manipulacja, w odniesieniu do tej karty nabiera nowego znaczenia. Miano to przypisać można każdemu, kto tworzy rzeczywistość siłą własnego intelektu i umiejętnością manipulowania posiadaną wiedzą dla dobra innych, w tym również dla dobra całych społeczeństw rodowych, państwowych i narodowych.

A jako ostateczne znaczenie tej karty należy odczytać, że MAG jest postacią, która zgromadziła w swoich rękach wszystkie atuty i od niej tylko zależy, co z nimi uczyni. Tak więc MAG to człowiek mądry, inteligentny, wszechstronnie wykształcony, umiejący godzić to, co na górze, z tym, co na dole.

- Bardzo silna osobowość z ugruntowanymi poglądami

- Otwarty umysł na wszystko, co może ulepszyć świat

- Uzdolnienia dyplomatyczne i mediacyjne

- Umiejętność korzystania z posiadanej wiedzy

- Wszechstronna kreatywność ułatwia osiąganie sukcesów

- Umiejętność współpracy z partnerami na podobnym poziomie intelektualnym

- Poznawanie świata poprzez naukę i doświadczenia

- Zapał, bogactwo inwencji i siła woli

- Wiara we własne możliwości i odwaga podejmowania ryzyka

- Oryginalność działania wyzwala szacunek osób trzecich

- Uzdolnienia twórcze i manualne. Logiczny umysł, lecz niepozbawiony wrażliwości

- Umiejętność abstrakcyjnego myślenia i zdolność przewidywania stawia go w szeregach najwybitniejszych umysłów

- Możliwość zmiany pracy, awansu lub zawodu

- Predyspozycje do pracy w zawodzie nauczyciela

- Umiejętność dokonywania wyboru, selekcjonowania spraw

- pomyślny rozwój na wielu płaszczyznach

- Zdanie egzaminu, obrona pracy magisterskiej lub dyplomu

- Nowa znajomość może przerodzić się w wielką miłość

- Wskazany krótki wypoczynek i zmiana klimatu

Karta odwrócona:

- Brak zdecydowania odbije się niekorzystnie na życiu zawodowym

- Zachwianie równowagi emocjonalnej odbije się niekorzystnie na pracy twróczej

- Kłopoty z nauką, oblanie egzaminów, przerwanie studiów

- Źle wykorzystana wiedza zaprzepaści szanse awansu

- Oszustwa, kłamstwa, brak otwartości, kombinatorstwo

- Brak pomysłów, słaba wola i manipulacje staną się przyczyną kłopotów w pracy

- Uleganie wpływom ludzi nieżyczliwych, uzależnienie się od silnych charakterów

- Niechęć do podejmowania ryzyka bycia dobrym

- W pobliżu jest wiele fałszu powodującego zamieszanie

- Wykorzystywanie wiedzy w niegodnych zamiarach

- Manipulowanie ludźmi i wykorzystywanie ich zdolności dla własnych celów

- Bra odpowiedzialności, lekkomyślność i zła wola

- Zdrada przyjaciół, życie w kłamstwie

- Kłopoty w partnerstwie, związku lub małżeństwie

- Zaniedbywanie obowiązków rodzinnych

- Źle obmyślony plan na nowe działanie

- Niepowiedzenie, możliwość utraty pracy

- Kłopoty ze zdrowiem, wskazana wizyta u lekarza

- Romans nie ma szansy na przetrwanie

- Zapowiedź konfliktów w partnerstwie

Źródło: Helena Żuk, "Podręcznik Tarota. Wielkie Arkana"

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Blaski: Początek nowych działań, wzięcie życia w swoje ręce, siła woli, wiedza, inicjatywa, siła przebicia, siła przywódcza, rozwój osobisty, gotowość do podjęcia ryzyka, rozwój osobisty, witalność, aktywność, poszukiwanie nowych dróg, bycie panem swojego losu, wzięcie odpowiedzialności za swoje życie, lider, lekarz.

Cienie: brak zdecydowania, siły woli, strach, negatywny obraz siebie, nieśmiałość, trudności z wyrażaniem siebie, określaniem swoich potrzeb, nieumiejętność obrony swoich granic, swojego zdania i poglądów, apatia, duchowy niepokój, "czarna magia", przywódca sekty, choroba, przecenianie siebie, przekonanie, że mężczyzna jest lepszy od kobiety z racji płci i praw mu przysługujących z tego tytułu, próżność.

Co zrobić? W końcu wziąć na siebie odpowiedzialność za siebie i swoje życie. Masz kierować się tym, co dla Ciebie jest ważne i tym, czego pragniesz. Jeśli rodzice albo ktoś inny wymusza na Tobie zgodę na jakieś decyzje dotyczące Ciebie, sprawdź, czy Ty tak naprawdę tego chcesz, czy boisz się przeciwstawić.

Jeśli cierpisz na jakieś dolegliwości zdrowotne, lepiej abyś udał się do lekarza i przestał udawać, że ten problem tak naprawdę nie istnieje. To nie jest dobra droga.

Jeśli jesteś mężczyzną i Twoim problemem są relacje z kobietami, przestań przed nimi uciekać. Popracuj nad sobą terapeutycznie. W ten sposób pomożesz sobie o wiele lepiej.

Czego nie robić? Może ostatnio masz przekonanie, że wiesz wszystko lepiej? Tylko ja, ja i ja! Przyjrzyj się więc sobie, bo Mag mówi, abyś przestał. Ludzie nie lubią takich zarozumialców. Zalecany więc odwyk od takiego zachowania, bo się nie obejrzysz, a coraz mniej ludzi będzie chciało Cię słuchać i przyjaźnić się z Tobą!

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska, "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mag to mądrość, skuteczność, pewność siebie i aktywne kształtowanie życia. Mag mówi o czasie, w którym rozwiązujemy nawet najtrudniejsze problemy, podchodząc do wyzwań z zaostrzoną świadomością i czujną mądrością życiową, przeświadczeni o powodzeniu swoich działań. Mimo, że karta ta przedstawia moc silnej osobowości, nie oznacza wcale, że można zaniedbać intuicję i inne nieświadome siły. Przeciwnie - nadzwyczajna umiejętność wywierania wpływu i skuteczność działań, na które wskazuje Mag, opierają się na głębokiej harmonii między świadomością i nieświadomością. Tylko powstała w ten sposób wewnętrza pewność siebie może "przenosić góry".

Źródło: Hajo Banzhaf, "Tarot dla każdego"

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mag jest drogą kartą w Wielkich Arkanach tarota. przedstawia działanie, samoświadomość, umiejętności, jakie posiadamy i przejęcie inicjatywy. symbolizuje osoby o silnej osobowości, postawę egoistyczną, działanie z zaskoczenia i wolę, której potrzebuje tarotowy Głupiec do podejmowania kolejnych życiowych wyzwań.

symbolika:

karta przedstawia pewnego siebie mężczyznę, który jest mistrzem i artystą w wielu dziedzinach. na stole przed nim leżą symbole czterech żywiołów : ognia,wody,powietrza i ziemi.on umie się nimi posługiwać, aby wyczarować taki świat jaki chce. karta mag oznacza tajemnicę,niespodziankę, a także balansowanie na granicy dwóch światów: fantazji i rzeczywistości. to odwieczne marzenie człowieka o opanowaniu świata za pomocą magii.

w popularnym tarocie Waite'a Mag jest ubrany w czerwony płaszcz. czerwony kolor oznacza żywotność i siłę woli. koszula,różdżka i przepaska na głowie są białe- to kolor symbolizujący bezinteresowność i czystość jego zamiarów oraz świadome tworzenie. ma przed sobą kwadratowy stół, który nawiązuje do symboliki liczby 4 oznaczającej rzeczywistość materialną. atrybuty dworów czyli symbole czterech żywiołów, które są na stole, to zadania, z jakimi musimy się uporać w życiu, aby stać się w pełni człowiekiem. symbol nieskończoności unoszący się nad głową Maga oznacza połączenie dwóch światów: duchowego i materialnego, które nieustannie przenikają się. oznacza też nieograniczone możliwości Maga oraz jego skupienie na rzeczach wykraczających poza możliwości ludzkiego umysłu.

znaczenie ogólne:

Mag wskazuje że wydarzy się coś nowego i nieoczekiwanego. to karta nowych możliwości, które można w porę dostrzec i wykorzystać.karta wróży nową propozycje lub zawarcie znajomości osobą, dzięki której wiele można się nauczyć. Mag radzi aby obserwować uważnie wszystko, co teraz nam się przydarza i nie obawiać się ryzyka. to znak że czegoś możemy nie wiedzieć, ale nasza intuicja podpowie właściwe rozwiązanie. w pytaniach dotyczących codziennego życia karta ta oznacza spotkanie z ważną lub silniejszą od nas osobą, zatrudnienie fachowca, zwrócenie się o rade do kogoś bardziej doświadczonego. zapowiada wydarzenia takie jak sen lub niezwykły zbieg okoliczności, które sprawiają, że zwrócimy swoja uwagę we właściwym kierunku. karta może oznaczać odkrycie życiowego kierunku.

miłość:

karta zapowiada niespodziankę lub zbieg okoliczności, który ujawni prawdziwe oblicze związku. oznacza wspólną realizację celu, potrzebę intelektualnego porozumienia miedzy partnerami. Mag to również tajemniczy kochanek, nieobliczalny mężczyzna szybki romans lub niebezpieczny, ale pociągający flirt. oznacza też kłamstwo z miłości, chwilową erotyczna fascynację, wyrafinowany seks,ale też trudności w komunikacji.

praca i finanse:

przejecie zawodowej inicjatywy, ryzyko, wybranie odpowiedniego zawodu, zdobycie dodatkowych kwalifikacji to domena Maga. podobnie jak umiejętność dostosowania się do trudnej sytuacji. Mag oznacza podpisanie umowy, zatrudnienie dobrego pracownika, pomoc fachowca, konsultacja specjalisty. ostrzega też przed zbyt łatwemu uleganiu wpływom, które odciągają nasza uwagę od ważnych spraw i obowiązków. karta przestrzega przed znajomością z kimś, kto oszukuje i wykorzystuje nas do ukrytych celów. jeśli widzimy ja w rozkładzie to musimy być ostrożni. w sprawach finansowych oznacza spory kapitał, inwestowanie w umiejętności, patenty, umowy. zapowiada negocjacje z trudnym partnerem. wskazuje na fachowca w swojej dziedzinie, na osobę ze sporym kapitałem. ostrzega przed oszustem i nieuczciwym współpracownikiem, szefem lub wspólnikiem.

zdrowie:

karta wskazuje na zaawansowaną fazę choroby, konieczność szybkiej interwencji lekarza, oznacza konsultację u specjalisty. choroby z nią związane to wada wymowy, jąkanie się, głuchota, niedosłyszenie, a także infekcje i choroby gardła oraz całych dróg oddechowych. karta wskazuje na uzdrowiciela i oznacza zastosowanie medycyny niekonwencjonalnej.

źródło: Kwartalnik Tarocista nr.2(2)2009

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.