Gość Kuanan

Stanisław

1 post w tym temacie

STANISŁAW

Pochodzenie: słowiańskie

Znaczenie: "ustanawiający sławę"

Liczba: 9

Znak zodiaku: Strzelec

Planeta: Jowisz

Imieniny: 8 Maja, 17 Maja, 18 Września, 13 Listopada

Imię Stanisław trudno jest jednoznacznie przetłumaczyć na współczesny język polski, jednakże do dziś jest jasne, z czym się ono naszym przodkom kojarzyło. Słowa zawierające rdzeń *stan* oznaczają przecież stanowczość i stałość, umiejętność postanawiania (czyli decydowania), ustanawiania praw i zastanawiania się nad różnymi sprawami. Wszystkie te słowa odnoszą się do władzy rozumianej jako zdolność decydowania o losie własnym i innych ludzi. Odnoszą się też do prawa i sprawiedliwości, kojarzą się z silną wolą i umiejętnością odróżniania dobra od zła.

Imię to przez wieki było chyba najpopularniejsze w Polsce. Swoją sławę zawdzięcza jednemu z pierwszych polskich świętych, Stanisławowi ze Szczepanowa. Św. Stanisław, biskup Krakowa, wypominał błędy królowi Bolesławowi Śmiałemu, za co został zabity. Wielkich Polaków, którzy nosili to imię, było w następnych wiekach bez liku i gdy wymawia się to imię, niemalże widać biało-czerwone flagi powiewające na wietrze. Rzeczywiście, charakter związany jest z imieniem Stanisław, bardzo przypomina narodowy charakter Polaków.

Św. Stanisław zginął, dlatego że sprzeciwił się królowi. Inni Stanisławowie podobnie mają swoje zdanie na różne sprawy, są niezależni i nie ufają ślepo autorytetom. Sami decydują o sobie; wolą sami rządzić niż słuchać innych. Ale z drugiej strony liczbą tego imienia jest dziewięć - a ludzie dziewiątki kierują się w życiu nie tyle osobistym, egoistycznym interesem, co ogólnymi zasadami i względem na wspólne dobro. Myślą raczej o przyszłości niż o teraźniejszości, a sprawy duchowe są dla nich ważniejsze niż materialna konieczność. Dziewiątka oznacza bowiem także szerokie horyzonty i rozległe zainteresowania. Jeżeli nadamy synkowi imię Stanisław, możemy być pewni,że będzie kontynuował stare polskie cnoty - i zarazem wady. Będzie samodzielny i zaradny, ale niechętnie będzie słuchał rozkazów. Różne prawdy głoszone przez innych musi sprawdzić po swojemu. Miła będzie mu sława i rozgłos, choć może nie mieć ochoty na zbyt mrówczą pracę. Bardziej będzie polegał na swojej błyskotliwości niż na głębokiej wiedzy. I chętnie będzie zabierał głos przy konferencyjnym stole.

Imię Stanisław najlepiej współdziała z energią Jowisza i jowiszowego znaku Strzelca. Bliskie jest również dwóm stałym znakom zodiaku, Lwu i Bykowi, oraz miłośnikom tradycji - Rakom. Nadane Baranom i Bliźniętom, uczy te nazbyt "prędkie" znaki opanowania i rozsądku, zaś Pannie i Koziorożcowi dodaje lotności i rozmachu. Skorpionom, Wodnikom i Rybom może dostarczyć zapału potrzebnego do rozwoju. Wagom wyda się pewnie zbyt staromodne.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.