Gość

REBIRTHING - SZTUKA ODDYCHANIA

2 posty w tym temacie

Rebirthing (spolszczone: Odradzanie, Ponowne Narodziny), w skrócie RB, jest to u podstaw metoda oddechowa polegająca na oddychaniu świadomym, pogłębionym, rytmicznym, połączonym i kołowym. Głęboki naturalny wdech jest wykonywany intencjonalnie, aktywnie, natomiast wydech jest spontanicznym, nie forsowanym wypuszczeniem powietrza. Osoba oddychająca dba o to, żeby nie robić pauzy, zatrzymania pomiędzy wdechem, a wydechem nadając pogłębionemu oddechowi płynny rytm. Angielskie słowo "Rebirthing" znaczy dosłownie "odradzanie". Rebirthing, to relaksacja oddechowa oraz wyzbywanie szkodliwych, tłumionych emocji poprzez wejście w kontakt z podświadomością. Rebirther (Odrodziciel) to z definicji Nauczyciel Oddychania i innych technik pomocniczych Rebirthingu. Metoda jest rozpowszechniania na zachodzie, począwszy od USA przez jej odkrywcę Leonarda Orra od 1974r. Aktualnie szacuje się, że liczy kilkanaście milionów aktywnych uczestników na całym świecie.

żródło

Wiecej: http://www.eioba.pl/a77097/rebirthing_s ... z0qZGDl500

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

O sztuce oddychania wiedzieli już starożytni Jogini ,z Dalekiego Wschodu ,i jest to określane jako -PRANAJAMA (OD SANSKRYCKIEGO -PRANA -ENERGIA WITALNA /KOSMICZNA /ŻYCIOWA , JAMA - UMYSŁ ) :

Pranajama[edytuj]

 
 

Pranajama – w praktykach jogi technika opanowania oddechu, mająca na celu jego maksymalne spowolnienie i zrytmizowanie[1]. Oddech podzielony jest na trzy fazy: puraka (głęboki wdech), rećaka (wydech) oraz kumbhaka (wstrzymanie oddechu po wdechu lub wydechu)[2]. W ośmioczłonowej klasycznej jodze indyjskiej pranajama stanowi kolejny człon po asanie. Pranajama stanowi również istotną część praktyki hathajogi. Celem ćwiczeń oddechowych jest usunięcie przeszkód pojawiających się na drodze poznania[3]. Spowalniając oddech, joginmoże z pełną świadomością wniknąć w pewne stany świadomości, które podczas zwykłego czuwania są dla świadomości niedostępne, np. w stan marzeń sennych (skr.: svapna)[4]. Zgodnie z zaleceniami traktatu Hathajogapradipika, ćwiczenia oddechowe należy wykonywać cztery razy na dobę, za każdym razem 80 cykli oddechów. Odpowiednie asany tosiddhāsana, vīrāsana, padmāsana i baddhakoṇāsana[5].

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pranajama

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.