Obserwator

Makrybiotyczna dieta i co nie co o posiłkach.

7 postów w tym temacie

Jak przygotować Makrybiotyczny posiłek?Jak przejść na dietę Makrybiotyczną?

Na te i kilka innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tym temacie.

Zapraszam do lektury!

Makrobiotyczna Dieta zestawienie

Co jeść:

* Pełne zboża: 50-60% codziennego pożywienia - ryż naturalny, pszenica, jęczmień, owies, proso, żyto, kukurydza, gryka, produkty pełnoziarniste: grubo zmielona pszenica, płatki owsiane, kluski, makaron, chleb i inne produkty mączne.

* Zupy: jedna-dwie filiżanki dziennie - do zup można użyć warzywa, zboża, fasolę, ryby, miso i sos sojowy; zupa powinna mieć zrównoważony, łagodny smak tzn. niezbyt słony i niezbyt mdły oraz nie powinna być ani za gorąca ani za zimna.

* Warzywa: 20-25% - gotowane w wodzie lub na parze, pieczone, smażone, w postaci sałatek i marynat; najlepsze są sezonowe warzywa spożywane w okresie ich dojrzewania; około dwie trzecie gotuje się, z jednej trzeciej przyrządza się surówki (więcej wiosną i latem); unikać należy warzyw sztucznie konserwowanych i mrożonych.

* 'Warzywa strączkowe: 5-10% - świeże lub suszone, gotowane oddzielne lub łącznie ze zbożem, warzywami oraz jako dodatki do zup; przykłady: fasolka azuki, bób, ciecierzyca, fasola półksiężycowata (limeńska), soczewica, soja, fasola, groch.

* Ryby: kilka razy w tygodniu - w niewielkich ilościach; lepsze są te o białym mięsie: dorsz, flądra, halibut, okoń morski, stynka, sola, gdyż zawierają mniej tłuszczu niż ryby o mięsie czerwonym jak: sieja, śledź, makrela, łosoś, sardynki, tuńczyk; zaleca się też spożywanie ryb morskich zamiast słodkowodnych.

* Nasiona i orzechy: jako przekąska - sezam, słonecznik, pestki dyni, migdały, orzechy laskowe, orzechy ziemne, orzechy włoskie, orzeszki pistacjowe, kasztany jadalne.

* Owoce: kilka razy tygodniowo - najlepiej gotowane lub suszone w sposób naturalny, w postaci przekąsek lub deserów, powinni pochodzić z najbliższej okolicy: jabłka, gruszki, morele, czereśnie, śliwki, brzoskwinie, winogrona, jagody; unika się owoców tropikalnych, np.: grejpfrutów, ananasów, mango.

* Desery: kilka razy w tygodniu - w niewielkich ilościach: placki, budynie, ciasta, leguminy; zamiast cukru oraz miodu stosuje się wyprodukowane ze zboża naturalne środki słodzące: syrop ryżowy, słód jęczmienny.

* Olej: - do pieczenia ryżu, klusek, warzyw, zboża, ryb, do zapraw sałatkowych i sosów, najlepszy jest tłoczony na zimno, nierafinowany olej roślinny: sezamowy, kukurydziany, gorczyczny, oliwkowy, orzechowy.

* Napoje - woda źródlana lub studzienna; najlepsze napoje to kawa zbożowa i niearomatyzowane herbaty ziołowe; rzadziej można stosować herbatę zieloną, soki owocowe i warzywne, mleko sojowe, piwo, wino; należy unikać lub co najmniej znacznie ograniczyć picie czarnej herbaty i kawy, lemoniady, koktajli mlecznych, spirytualiów.

Teoria kompozycji makrobiotycznych dań

jest podzielona / odnosi się do:

* pory roku (wiosna, lato, jesień, zima)

* pory dnia (rano, południe, po południu)

* ilości oleju (tłuszczu) i soli w posiłku

* proporcji yin/yang w produktach, z których przygotowano danie

* koloru produktów, z których przygotowano danie (5 kolorów powinno zostać użytych w standardowym daniu: czerwony, biały, niebieski, żółty i czarny)

* smaków (aromatów) produktów użytych do skomponowania dania (5 smaków powinno być użyte: słodki, gorzki, ostry, kwaśny, słony) ? patrz teoria 5 przemian

* temperatury produktów z podawanym daniu (suma powinna być -,0,+ w zależności od pory roku/dnia, kiedy podajemy posiłek)

Techniki przygotowania posiłku

Jedzenie makrobiotyczne można przygotowywać na wiele sposobów, większość jest wymieniona tutaj: Gotowanie na parze, gotowanie, na surowo, ohitashi, nishime, nitsuke, kinpira, sukiyaki, nabe, pieczenie w piekarniku, gotowanie w szybkowarze, tempura, smażenie.

Jedzenie w zależności od pory roku

Na wiosnę:

* pokarmy które zwiększają moc energii (w nas)

* dzikie krzaki, kiełki, lekko sfermentowane jedzenie, gatunki ziarna, śwież zieleń

* styl lekkiego gotowania: na parze, gotowanie przez krótko w małej ilości wody, itd.

W Lecie:

* pokarmy z mniejszą dawką mocnej energii (bardziej styl-yin (chłodzenie) żywienia)

* dużo zielonego, słodka kukurydza, owoce, dynia

* lekkie gotowanie: na parze, obgotowywanie, itd.

Na Jesień:

* jedzenie wzmacniające energetycznie

* korzenne warzywa, dynia (zimowa), fasole, zboża itd.

W zimie:

* gorące, energetyzujące pokarmy

* okrągłe warzywa, marynaty, warzywa korzeniowe, itd.

* więcej miso, shoyu, oliwy i soli

Przechodzenie na dietę makrobiotyczną

Tym, którzy chcą przejść na dietę makrobiotyczną, poleca się, jak w przypadku przechodzenia na jakąkolwiek dietę, aby poczytali oni więcej na ten temat i w miarę możliwości skonsultowali się z dietetykiem albo lekarzem, zanim rozpoczną swoja przygodę, albo na wypadek zachorowania. Jest zalecane, aby każda dieta była wprowadzana stopniowo. Można zacząć od zredukowania pokarmu pochodzenia zwierzęcego, rafinowanej mąki, cukru, produktów mlecznych i powoli zacząć wprowadzać pełne ziarno i dobrej jakości świeże warzywa.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ponieważ posiada zbyt dużą ilość kofeiny, bardzo niszczy żołądek i wypłukuje dużo wapnia, co innego czarna herbata, która zawiera o 10 mg statystycznie więcej kofeiny od kawy i jest zdrowsza.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Ponieważ posiada zbyt dużą ilość kofeiny, bardzo niszczy żołądek i wypłukuje dużo wapnia, co innego czarna herbata, która zawiera o 10 mg statystycznie więcej kofeiny od kawy i jest zdrowsza.

Niestety, czarna herbata rzeczywiście posiada więcej kofeiny, ale jest ona (kofeina) trudniejsza do przyswojenia przez organizm, jako że jest związana licznymi garbnikami. Trochę się sytuacja poprawia, gdy się doda cytryny. Ale tylko trochę ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Ponieważ posiada zbyt dużą ilość kofeiny, bardzo niszczy żołądek i wypłukuje dużo wapnia, co innego czarna herbata, która zawiera o 10 mg statystycznie więcej kofeiny od kawy i jest zdrowsza.

I cóż Ty biedny zrobisz kawopiju? :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.