Gość Sok ze skał

Pogadać z Bogiem, czy to możliwe i jak?

22 postów w tym temacie

Zastanawialiście się kiedyś czy dało by się...wywołać boga?Czy to jest złe czy dobre?Czy to jest możliwe by stanąć z bogiem oko w oko tu i teraz,nie dopiero po śmierci?Czy taka chęć porozmawiania z nim nie za pomocą podszeptów intuicji tylko zwyczajnie,jest etyczna czy nie etyczna?...Dziwne myśli mam w piątki ale cóż.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Owszem to ma znaczenie Soczku, bo w zależności czy to ktoreś z Bostw, Demiurgów czy Absolut, masz inne odpowiedzi.

Niektóre bóstwa, czy ich emanacje można przywołać albo samemu do nich dotrzeć astralnie. Z Demiurgami, już jest większy problem, o egregorach nie wspomne.

Absolutu się wywolać nie da, ale da się czerpać wiedzę z niego, jak ze Źródła, stąd niektorzy (ja zresztą też) okreslają to mianem Wiedzy ze Źródła własnie.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

jest to możliwe, choć nie jest to proste.

a może to najprostsza rzecz na świecie hm

zależy jak patrzeć :roza:

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pewnie, ze mozliwie tylko... gdzie na jednej naszej malej planetce zmiesici się Wszystko? Hmmm... :)

A w zasadzie po co wywoływac coś co jest w nas?

A bóstwo? A to jzu inna inszośc ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ciekawe czyich imion ochronnych użyć w kręgu przy wywoływaniu bogów :) no chyba nie boskich?Może tych których się wzywa ale wtedy wyjdzie na to że chcemy się przed nimi chronić nimi samymi...to jest genialne w swej prostocie :) ;)

Po co wywoływać coś co jest w Nas...po to by zobaczyć co w nas jest tak na prawdę a nie tylko nam się wydaje.Pisałem już o tym że nie chodzi o podszepty intuicji i wizje transowe tylko rozmowę na żywca,tu i teraz po ludzku,w pełni swojej świadomości.

Skoro ma znaczenie o jakiego boga chodzi to ja mam całą listę :> Najpierw chciałbym porozmawiać z Welesem i Thotem,to bracia po fachu są więc jest szansa że zapanuje miła rodzinna atmosfera w czasie konwersacji ;)W razie czego Świętowit mógłby objąć patronat nad moim "wszystko w porządku" tudzież "wywoływanie nie musi boleć".

Jest to zaledwie wycinek i obawiam się że każde z tych bóstw ma swoją egregoryczną kserokopię wymodloną przez tych którzy prze lata straszyli nimi swoich poddanych.Jak to zrobić by wzywając boga nie wyjawiło było się nam inne ustrojstwo,jakiś larew astralny czy inne pieruństwo?

Czy przypadkiem chęć nawiązania kontaktu z bogiem nie powołuje do życia serwitora którego następnie doświadczamy i jesteśmy rozanieleni bo bozia przyszedł do nas,podczas gdy sam bozia nawet nie zdążył rozważyć za i przeciw? ;)

tylko... gdzie na jednej naszej malej planetce zmiesici się Wszystko? Hmmm...

We łebie Szeptu :D we głowie i we sercu...ale bardziej jednak we głowie.

Edytowane przez Sok ze skał
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Ja bym chciał żebyś powspominała właśnie i rozwinęła wątek demiurgów i egregorów :>

Demiurgowie, tacy jak Jaldaboat, który przez gnostyków jest uważany za tego od dekalogu i gorejącego kzrewu, czyli Boga opisanego w Biblii, stworzyciela Nieba i Ziemi, jest potężnym aniołem, dokłądnie Archontem. Archonci uwazani są za pierwotne eony, pierwszych przez Boga stworzonych posłańców (czyli anioły) - nie mylic z greckim pojęciem Archonta.

Ci, jako obdarzeni mocą twórczą z czasem sami zaczęli tworzyć swoje swiaty i to co na tych swiatach jest, stając sie niejako Bogami jego mieszkańców i ziem. Jak Jaldaboat naszej ziemi, dokłądnie opisany w Biblii pzrez Hebrajczyków.

Demurgowie, a jest ich więcej niz jeden Jaldaboad, są dość poteżnymi istotami i przywołąnie takowej nie jest ani łątwe, ani też madre w zamierzeniu. Do łągodnych tacy nie należą, a i nie waidomo czy nie mają rozbuchanego ego, jako stwórcy i uznani bogowie tego swiata, wiec czort wie jak zareaguja na takie prówby.

Egregory zaś to wzbudzone duchy świadomosci zbiorowej, często poteżne, jak te uznane za Bogów dużych religii, wielomilionowych wyznawców. Moze wiec tzreba całej grupy wyznawców do wywołania?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Egregory zaś to wzbudzone duchy świadomosci zbiorowej

Ja wiem,mnie chodziło o sam proces wywoływania.Gdy wywołujesz ducha,rysujesz krąg ochronny z boskimi imionami.

Co rysujesz i z czyimi imionami gdy wywołujesz boga/demiurga/Archonta?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Yyyy, to tak się duchy wywołuje? A nie wystarczy chciec?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

dobra, całości nie czytam, bo nie mam czasu na to ;D

wywołać boga... no, ma znaczenie, jakiego. w tradycyjnych rytuałach wiccańskich przywołuje się Boginię, która przemawia przez kapłankę. ale nic konkretnego powiedzieć nie jestem w stanie. przecie są różne religie i różni bogowie je reprezentujący. Pod jaką postacią chcesz go wywołać zależy od tego, w co wierzysz.

więc wybacz, ale w tym temacie się zupełnie nie orientuję, bo to, w co wierzę, do wywoływania się nie nadaje ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Trza było jednak przeczytać o czym pisaliśmy bo ja pytałem czyich imion ochronnych użyć w kręgu gdy wzywasz bogów :thumbsup:

Przed duchami bronisz się imionami boskimi,a przed bogami?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jest jeden duch stwórczy -Bóg ,Bogów , co stworzył niebo  i ziemię duchy  i bogów ,przez którego wszystko się stało .,co się stało ,od wieków na ziemi ,a który wiele imion ma na świecie ,a to inwokacja /rytuał /modlitwa /medytacja  :

Wersja Chrześcijańska /Katolicka  :

Zamykamy oczy ,siadamy , ręce krzyżujemy na piersi ,i wypowiadamy szeptem, :

OJCZE NASZ ,KTÓRY JESTEŚ W NIEBIE .

BĄDŹ WOLA TWOJA , PRZYJDŹ  KRÓLESTWO TWOJE  .

JAK W NIEBIE ,TAK NIECH BĘDZIE I NA ZIEMI .

CHLEBA NASZEGO POWSZEDNIEGO ,DAJ NAM DZISIAJ .

I ODPUŚĆ NAM, NASZE WINY .

JAKO I MY ODPUSZCZAMY NASZYM WINOWAJCOM .

I NIE WÓDŹ NAS NA POKUSZENIE .

ALE NAS ZBAW ,ODE ZŁEGO .

AMEN .

Wersja Buddyjska /Tybetańska :

OM

MA

NI

PAD

ME

HUM,  

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 10.01.2011 o 09:24, Sosnowiczanin napisał:

jest to możliwe, choć nie jest to proste.

a może to najprostsza rzecz na świecie hm

zależy jak patrzeć :roza:

To paradoks wielki jest historyczny Sosnowiczaninie :) ,wywołać , zobaczyć ,poznać jakąś istotę wyższą -Boga ,Anioła ,Devy ,Boginię ,Demiurga ,Archonta ,Myślokrztałt ,Egregora ,itp. ,lecz różnie nazywaną przez ludzi ,na całym świecie ,po przez kolejne pokolenia ,wydaje się czymś trudnym ,ale w rzeczywisdtości jest bardzo proste ,gdyż każdy mając na myśli coś wyższego i nieuchwytnego ,.ma na myśli swoje wyższe ja ,nad-świadomość ,czy też własną świadomość Boską /Chrystusową /Transcendentną . .

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 14.01.2011 o 21:31, Gość Sok ze skał napisał:

Trza było jednak przeczytać o czym pisaliśmy bo ja pytałem czyich imion ochronnych użyć w kręgu gdy wzywasz bogów :thumbsup:

Przed duchami bronisz się imionami boskimi,a przed bogami?

Przede mną bronić się nie trzeba :) ,to ja muszę się bronić  ,wszelkie te rytuały ,magiczne ,religijne i inne ,mają za zadanie nawiązanie kontaktu ze swoim wyższym Ja ,czy wewnętrznym Bogiem ,oraz wyzwolić własną kreatywną energię twórczą  ,w innym przypadku jest to karmienie swych podświadomych - lęków ,obaw ,strachu ,ego ,pychy ,itp. co przeradza się w wielkie mniemanie o sobie samym i wielikie rozszczepienie osobowości - choroba psychiczna /duchowa , jaką jest paranoidalny strach przed jakąś wymyśloną siłą wyższą ,bytem ,lub istotą ,jest to schizofrenia duchowa .

Dekalog, według klasycznego ujęcia, zawiera w sobie dwie części odpowiadające dwom wymiarom przykazania miłości: miłości Boga i miłości bliźniego. Pierwsza część, zawierająca trzy przykazania, jest bardziej rozbudowana. Jest ona niewątpliwie ważniejsza, bo stanowi warunek, bez którego druga część traci swoje znaczenie i nawet przy dobrej woli człowieka wcześniej czy później zostanie złamana. Tak się dzieje na naszych oczach w Europie, w której dzięki chrześcijańskim korzeniom druga tablica przykazań była przestrzegana, a przynajmniej wszyscy deklarowali jednoznacznie, że trzeba jej przestrzegać. Kiedy jednak w oświeceniu odrzucono pierwszą tablicę, po latach zakwestionowano również drugą. Moment takiego odrzucenia wiąże się w Europie z rokiem 1968. Warto sobie dzisiaj uświadomić, że obecnie żyjemy w okresie, gdy już żadne przykazania nie są dla ludzi oczywiste. Ale z tym wiąże się tragiczna konsekwencja w wymiarze społecznym, co się czasem streszcza w określeniu „cywilizacja śmierci”.

Społeczeństwo dzisiaj, niestety, nie pomaga nam samym zakorzeniać się w więzi z Bogiem. Coraz bardziej potrzeba osobistego wyboru, i to nieustannie potwierdzanego. W Ewangelii Pan Jezus komentuje przypowieść o ziarnie. Wskazuje w niej na istniejące zagrożenia. Wszystkie mają dwa wymiary: brak osobistego wejścia w żywą więź, co jednak jest zależne także od warunków społecznych, w jakich żyjemy. Pierwsze zagrożenie (ziarno na ścieżce) polega na zupełnym braku zrozumienia słowa. Wiąże się to z całkowicie odmiennymi kategoriami patrzenia na życie, wartościowania, a nawet innego traktowania samych słów, jakie człowiek słyszy. W społeczeństwie, gdzie nie ma zrozumienia dla wartości transcendentnych, trudno zrozumieć Ewangelię. Jeżeli nawet człowiek się zafascynuje jej pięknem, to w społeczeństwie konsumpcyjnym brak mu siły do wytrwania w wierze (ziarno posiane na miejscu skalistym). A jeżeli nawet Ewangelia zostanie przyjęta ze zrozumieniem i człowiek świadomie się zadeklaruje jako wierzący, to często troski doczesne okazują się w praktyce ważniejsze. Jest to sytuacja schizofrenii duchowej – co innego się deklaruje, a czym innym się człowiek kieruje w życiu (ziarno posiane między ciernie). Dopiero wiara przyjęta do serca świadomie ze zrozumieniem jej wartości i konsekwentnie realizowana, daje pełnię życia (ziarno zasiane na dobrej glebie). Wówczas plon tego ziarna jest niewyobrażalnie obfity, przerasta wszelkie nasze wyobrażenia. Plonem jest sam dar życia. Wówczas dopiero doświadcza się prawdy o Bogu żywym, o Tym, który Jest, jest z nami i dla nas, i który daje nam życie.

http://ps-po.pl/2015/07/23/schizofrenia-duchowa-problem-dzisiejszego-czlowieka-24-lipca-2015/

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 9.01.2011 o 23:44, Gość Sok ze skał napisał:

Zastanawialiście się kiedyś czy dało by się...wywołać boga?Czy to jest złe czy dobre?Czy to jest możliwe by stanąć z bogiem oko w oko tu i teraz,nie dopiero po śmierci?Czy taka chęć porozmawiania z nim nie za pomocą podszeptów intuicji tylko zwyczajnie,jest etyczna czy nie etyczna?...Dziwne myśli mam w piątki ale cóż.

Rozmawiać można z Bogiem Wszechmogącym przez analizę Biblii - instrukcji życia w systemie duchowo - informacyjnym.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 26.06.2017 o 12:15, teodor44 napisał:

Rozmawiać można z Bogiem Wszechmogącym przez analizę Biblii - instrukcji życia w systemie duchowo - informacyjnym.

Rozmawiać z Bogiem można ,ale w sobie , swym sercu (a Biblia to tylko dobry spis faktów historycznych ,nie tylko poprzez Biblię Boga można poznawasć ,ponieważ Bóg jest wszędszie i nigdzie (jest wszechmocny ) ,wiele dróg do Boga prowadzi (* jest czasem /życiem /egzystencją /paradoksem /prawdą ) ,Bóg jest androgyniczny ,czyli ma dwie natury -dobrą i złą ,kobiecą i męską ,jest transcendentny i immanentny

Androgynia (andros mężczyzna, gyne kobieta) – w religioznawstwie występujący w wielu religiach i mitologiach atrybut bogów i postaci mitycznych, u których występuje połączenie przeciwieństw, w tym przeciwstawnych płci. Często spotykany jest archetyp androgyna jako boskiego protoplasty rodzaju ludzkiego

https://pl.wikipedia.org/wiki/Androgynia_(religia)

,jest Wszechmiłością Doskonałą -agapiczną  ,bo zawiera w sobie - gniew ,nienawiść ,złość i = spokój ,dobroć ,radość 

 

Agape (starogrecki ἀγάπη, agápe) jest to „miłość: najwyższa forma miłości, zwłaszcza miłość braterska, dobroczynność, miłość Boga do ludzi i ludzi do Boga”[1]. Nie należy mylić z philēo – miłością braterską – agápē unosi uniwersalną, bezwarunkową, transcendentalną (wszechobecną) miłość, która istnieje niezależnie od sytuacji. Rzeczownik ten pierwszy raz występuje w Septuagincie, a w formie czasownika zapisana już przez Homera – dosłownie tłumacząc jest to afekt, życzliwość, szacunek, np. „witać z uczuciem” i „okazywać uczucie martwym.” Inni starożytni autorzy używali tego słowa jako symbol miłości małżonka lub rodziny, albo uczucie do konkretnej czynności, w kontraście do philia (przyjaźń, miłość braterska) i eros (miłość intymna).

Chrześcijaństwo wykształciło Agape jako miłość Boską lub Chrystusową do ludzi. W Nowym Testamencie odnosi się do przymierza miłości Boga do ludzi a także ludzka miłość do Boga; termin ten rozciąga się także na wzajemną miłość do bliźniego. Mimo że to słowo nie miało religijnych skojarzeń, to zostało użyte przez rozmaitych źródłach zarówno starożytnych jak i współczesnych, wliczając autorów biblii i autorów Chrześcijańskich.

W początkach Chrześcijaństwa w liczbie mnogiej określano tak wspólną ucztę mająca charakter duchowy, której celem było podkreślenie jedności wyznawców i podtrzymywanie ich trwania w wierze.

Pojęcie Agape jest rozpoznawane przez tradycje religijne i naukowe.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Agape

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mówi się Bóg Jest Miłością ,a więc idąc tym tokiem rozumowania , najpierw w toku swej wieloletniej ,wewnętrznej samo-dyscypliny ,samo-doskonalenia /samo-realizacji (samo-rozwoju )pokonajmy swoje wewnętrzne Demony /.Splamienia Umysłu ,Lub Nieczystości Powodujące Naszą Niewiedzę  - Pycha ,Chciwość ,Zazdrość ,Gniew , Ambicja ,Lenistwo , Egoizm , Pożądanie , Skąpstwo ,Zachłanność , itp. ,pozostaje nam Oświecone /Czyste  Ciało I  ,Boski Umysł Pełen Miłości ( A Czysta ,Doskonała Miłość , To Największa Magia Świata ), czyli Jesteśmy Przepełnieni Bogiem  ,Lub Duchem Świętym  .

Namaste :)  

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
2 godziny temu, Mistyk napisał:

Mówi się Bóg Jest Miłością ,a więc idąc tym tokiem rozumowania , najpierw w toku swej wieloletniej ,wewnętrznej samo-dyscypliny ,samo-doskonalenia /samo-realizacji (samo-rozwoju )pokonajmy swoje wewnętrzne Demony /.Splamienia Umysłu ,Lub Nieczystości Powodujące Naszą Niewiedzę  - Pycha ,Chciwość ,Zazdrość ,Gniew , Ambicja ,Lenistwo , Egoizm , Pożądanie , Skąpstwo ,Zachłanność , itp. ,pozostaje nam Oświecone /Czyste  Ciało I  ,Boski Umysł Pełen Miłości ( A Czysta ,Doskonała Miłość , To Największa Magia Świata ), czyli Jesteśmy Przepełnieni Bogiem  ,Lub Duchem Świętym  .

Namaste :)  

Bóg Wszechmogący jest twórcą prawa powszechnej miłości w trosce o człowieka.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
11 minut temu, teodor44 napisał:

Bóg Wszechmogący jest twórcą prawa powszechnej miłości w trosce o człowieka.

To samo ,tylko inny Język ,jak wszędzie na świecie ,każdy ma to samo na  myśli ,lecz inne są charaktery  ludzkie ,wierzenia ,światopogląd ,uczucia i mentalność ,oraz nie każdy jest tak samo rozwinięty duchowo .

Pozdrawiam :) 

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
9 minut temu, Mistyk napisał:

To samo ,tylko inny Język ,jak wszędzie na świecie ,każdy ma to samo na  myśli ,lecz inne są charaktery  ludzkie ,wierzenia ,światopogląd ,uczucia i mentalność ,oraz nie każdy jest tak samo rozwinięty duchowo .

Pozdrawiam :) 

Świadomość jest jedna i dla wszystkich.

 

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Teraz, teodor44 napisał:

Świadomość jest jedna i dla wszystkich.

 

Dokładnie tak ,lecz nie każdy jest świadomy swojej nieświadomości ,którą zwie się Bogiem Wszechmogącym  .

 

"Dopóki nie uczynisz nieświadomego - świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem." - Carl Gustav Jung
Wyświetlenia: 4.315 Zamieszczono 27/10/2011
 

holography_animation.jpg
 

Szmaragdowa Tablica to prawdopodobnie najstarszy i najważniejszy tekst alchemiczny. Jej legendarnym autorem jest Hermes Trismegistos, Hermes Po Trzykroć Wielki: bóg i prorok. Według legendy miał on być wynalazcą pisma i wielu umiejętności związanych z medycyną, astronomią i magią. Główne założenie hermetyzmu głosi, że wszechświat jest jednością, której części pozostają współzależne.

Wielki Isaac Newton poświęcił wiele czasu i energii na zgłębienie tego tekstu twierdząc, że jest kluczem do zrozumienia Wszechrzeczy. Alchemią hermetyczną interesował się także m.in. C.G.Jung. (Psychologia i alchemia).

Jej tekst brzmi: (na podstawie tłumaczenia Sir Isaaca Newtona)

To jest prawdą, całą prawdą, na pewno i bez kłamstwa:
To co jest na dole jest takie jak to co jest na górze; a to co jest na górze jest takie jak to co jest na dole. Poprzez to dokonują się wszelkie cuda.
I tak jak wszystkie rzeczy istnieją w Jednym i pochodzą od Jednego, które jest najwyższą Przyczyną, poprzez mediację Jednego, tak wszystkie rzeczy są zrodzone z Jednej Rzeczy przez adaptację.
Słońce jego ojcem, Księżyc matką;
Wiatr nosił go w swym łonie. Ziemia jest jego żywicielką i strażnikiem.
 Jest Ojcem wszystkich rzeczy, zawarta jest w nim wieczna Wola.
Jego siła, jego moc pozostają całe, kiedy przemienia się w ziemię.
Ziemia musi zostać oddzielona od ognia, subtelne od gęstego, delikatnie z nieustającą uwagą.
Powstaje z ziemi i wznosi się ku niebu i z powrotem schodzi na ziemię; gromadzi w sobie siłę wszelkich rzeczy wyższych i niższych.
Poprzez poznanie tej rzeczy cała wspaniałość świata stanie się twoja a wszelka niejasność odejdzie od ciebie.
Jest to moc ponad moce, siła posiadająca siłę wszelkiej mocy, gdyż przezwycięży każdą subtelną rzecz i przeniknie każdą litą rzecz.
W ten sposób został stworzony świat.
Z niej są zrodzone różnorodne cuda, do których osiągnięcia podano tu wskazania.
Z tego właśnie powodu nazywają mnie Hermes Trismegistos, gdyż posiadłem trzy części filozofii wszechświata.
To co nazwałem Słonecznym Dziełem jest teraz zakończone.

Nieświadomość zbiorowa to strukturalna część ludzkiej psychiki, której istnienia dowodził Carl Gustav Jung. Ma ona zawierać podstawowe wzorce reagowania (instynkty) oraz myślenia, przeżywania i zachowania człowieka (archetypy). Można ją przyrównać do morza, po którym płynie statek świadomego „ja” (naszego ego). Nieświadomość zbiorowa jest fundamentem dla chaotycznej nieświadomości indywidualnej pojedynczego człowieka. Jung nigdy tego pojęcia do końca nie zdefiniował.

Nieświadomość według psychoanalizy to wyobrażenia, które są nieakceptowane przez świadomość i między innymi z tego względu nie mogą zostać uświadomione. Zachowują jednak duży ładunek energetyczny, dzięki czemu stale próbują przedostać się do świadomości. Efektem tych dążeń mają być takie akty psychiczne jak marzenia senne, objawy nerwicowe (np. lęki, natręctwa, objawy konwersyjne), przejęzyczenia i czynności pomyłkowe.

Współczesna teoria holonomicznego ujęcia wszechświata ma swe źródła w historii starożytnej duchowej filozofii indyjskiej i chińskiej, jej gorącym zwolennikiem był wielki niemiecki filozof i matematyk Gottfried von Leibniz. Wychodzenie poza tradycyjne podziały między całością a częściami, to ważny dorobek modeli holonomicznych i jest zasadniczą właściwością różnorodnych systemów filozofii.

Wedy - święte księgi hinduizmu ( o objętości 6-krotnie większej od Biblii) zgodnie z przekazem to wiedza o świecie, która istniała od zawsze, nie jest tworem ludzkiej myśli, lecz została objawiona tzw. ryszim – wieszczom-poetom. Pierwsza postać która otrzymała tę wiedzę to bóg Brahma, pierwsza istota w naszym wszechświecie, a ten z kolei przekazał ją swoim synom i uczniom. J. Robert Oppenheimer amerykański fizyk ojciec bomby atomowej specjalnie, by poznać wedy nauczył się sanskrytu. Teksty te zrobiły na nim ogromne wrażenie. Twierdził, że wiele opisów to próba wyjaśnienia zjawisk, którymi dziś zajmuje się fizyka kwantowa. Owcześni nie mogli dysponować tego typu wiedzą. 

W Sutrze napisano:

Powiedziano, że w niebiosach Indry znajdziesz wzór pereł tak ułożonych, że patrząc na jedną, widzisz odbicie wszystkich pozostałych. Tak samo każda rzecz na świecie nie jest jedynie sobą, ale zawiera wszystkie inne rzeczy i w istocie jest wszystkim.” 

Odpowiednie wyobrażenie w starożytnej tradycji chińskiej można znaleźć w szkole myśli buddyjskiej hua jen, holistycznej wizji wszechświata, która ucieleśnia jedną z najgłębszych idei ludzkiego umysłu. Jesteśmy wszechświatem.

Cesarzowa Wu by pogłębić swą wiedzę czerpaną z literatury hua jen, poprosiła jednego z założycieli tej szkoły o przedstawienie wzajemnych powiązań w kosmosie. On zawiesił świecę u sufitu komnaty, której całe wnętrze pokryte było zwierciadłami, aby zademonstrować związek Jednego z wieloma. Umieścił na środku pokoju niewielki kryształ i pokazując jak odbija się w nim wszystko dookoła: zobrazował w jaki sposób w Ostatecznej Rzeczywistości nieskończenie małe zawiera nieskończenie wielkie, a nieskończenie wielkie – nieskończenie małe. Stwiedził jednak, że jego statyczny model nie jest w stanie pokazać nieustającego, wielowymiarowego ruchu wszechświata i wzajemnego przenikania się Czasu z Wiecznością, gdzie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są nierozłączne.

W tradycji dżain holonomiczne ujęcie świata przedstawione zostało w sposób bardziej subtelny. Według dżainistycznej kosmologii świat zjawisk składa się z bezgranicznie złożonego systemu „oszukujących” jednostek świadomości, tzw. dziw, uwięzionych w materii na różnych etapach kosmicznego cyklu. System ten łączy świadomość i pojęcie dziwy nie tylko z formami ludzkimi i zwierzęcymi, ale także z roślinami i nieożywionymi przedmiotami oraz wszelkimi procesami.

Monady w filozofii Leibniza mają wiele cech dżainistycznych dziw: wszelka wiedza o całym wszechświecie może zostać wyprowadzona z informacji związanej z pojedynczą monadą. Leibniz był także twórcą metody matematycznej, która potem przyczyniła się do rozwoju holografii.

Techniki holografii to dziś przekonująca metafora nowego podejścia i bardzo efektowna ilustracja jego zasad. Holografia to trójwymiarowa fotografia bez użycia soczewek, zdolna do odtwarzania nadzwyczaj realistycznych wizerunków przedmiotów matelialistycznego świata. Zasady matematyczne tej metody pod koniec lat czterdziestych opracował Dennis Gabor – w 1971 roku za to osiągniecie przyznano mu nagrodę Nobla.

Kiedy sporządza się zdjęcia holograficzne pod różnymi kątami, to z jednej warstwy światłoczułej, dzięki odtworzeniu początkowych warunków momentu naświetlania, można zdjąć po kolei wszystkie poszczególne obrazy z osobna. Ilustruje to inną własność doświadczeń, na tym samym obszarze pola doświadczenia starają się ujawnić w błyskawicznej sekwencji niezliczone obrazy, które pojawiają się i znikają niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.Pojedyncze obrazy holograficzne mogą być spostrzegane jako odrębne całości, ale zarazem stanowią one integralną część obszernej macierzy wzorów interferencyjnych światła, które były jej praprzyczyną.

Zdjęcia holograficzne sporządza się w taki sposób, że poszczególne obrazy zajmują w nich niejednakowe położenie, tak jak podczas równoczesnego fotografowania pary lub grupy osób. W takim przypadku hologram pokaże ich jako dwie odrębne osoby albo grupę osób. Jednak dla każdego znającego zasady holografii będzie oczywiste, że można je także uważać za całkowicie niezróżnicowany obszar światła, który dzięki określonym wzorom interferencji powoduje złudzenie oddzielnych obiektów. Ta cecha względności, odrębności i jedności ma ogromne znaczenie podczas doznań mistycznych i psychodelicznych. Ta paradoksalna cecha niezwykłych stanów świadomości wydaje się być wytłumaczalna w przyszłości poprzez badanie zjawisk holografii.

Najciekawsze jednak własności hologramów to „pamięć” i przekaz informacji. Hologram optyczny posiada rozproszoną pamięć: każda jego cząsteczka jest zarazem wystarczająco duża, aby pomieścić cały wzór dyfrakcyjny zawierając informację o całej strukturze.

http://www.eioba.pl/a/3g77/nieswiadoma-swiadomosc

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.