Gość Kuanan

Chen Pi

1 post w tym temacie

CHEN PI (Pericarpium Citri Reticulatae) - suszona skórka dojrzałej mandarynkichen-pi.gif

NAZWY POSPILITE

* Skórka Mandarynki

* Chen-Pi

Świeża skórka mandarynki nazywana jest chen-pi i spotykana jest w dużych kawałkach. Czerwona skórka mandarynki jest cienka, elastyczna, oleista i zapachowa. Na początku, zioło to ma słodki i ostry posmak ale po pewnym czasie staje się gorzkie i ostre. Wszystkie części mandarynki zawierają właściwości lecznicze i dlatego są używane jako zioła lecznicze.

Mandarynka może być spożywana w postaci surowej bądź upieczona w ciastach, wyrobach cukierniczych, puddingach.

Składniki

Ten gatunek owoców cytrusowych / pomarańczy zawiera zestaw składników energicznych a naukowcy wciąż dokonują badań w celu poszukiwania nowych zastosowań ziół. Mandarynka zawiera bogatą zawartość flawonoidów, witaminy C, kwasów i niestabilnych olejów. Ponadto, takie gatunków cytrusów zawierają również kumaryny takie jak bergapten. Czasami, bergapten jest zawarty w środkach opalających, które wspierają zabarwianie się skóry. Jednak kumaryny takie jak bergapten mogą także powodować stan zapalny skóry i reakcje / lub uczulenia u wielu osób. Ostatnio, badania naukowe potwierdziły że zioła mogą być stosować również jako przeciwutleniacz a także specjalny kosmetyk jest w stanie chemicznie usunąć martwe komórki i zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Ponadto chen-pi zawiera fitochemikalia takie jak limonen, linalol, octan linalilu i hesperydynę.

Zastosowanie

- łagodzeniu objawów alergii.

- problemów związanych z układem pokarmowym.

- Zioło zawiera środek, który usprawnia pracę serca oraz jego wydajność.

- związki zawarte w Chen-pi działają jako środki antykoncepcyjne dla kobiet. Czasami, jest stosowane do leczenia ciężkich przypadków nieropnego zapalenia gruczołu mlekowego.

- Mandarynka działa jak afrodyzjak (wzbudza pożądanie seksualne)

- środek przeciwwymiotny (powstrzymuje wymioty i nudności),

- środek przeczyszczający i tonizujący (pobudzający).

- wspomaga krążenie krwi w śledzionie i żołądku wzmacniając śledzionę.

- zmniejsza także obrazoburcze żołądka i zatrzymuje wymioty.

- nawet kwiaty ziół służą jako: środek wzmacniający a owocnia jest lekiem przeciwbólowym (uśmierza ból), środkiem anty-astmatycznym, antyseptycznym, przeciwszkorbutowym (zapobiega szkorbutowi),zmniejsza poziom cholesterolu we krwi,działa przeciwzapalnie, przeciwkaszlowo,

- Owocnia ma działanie wiatropędne oraz wykrztuśne i jest stosowana w leczeniu niestrawności, wzdęć żołądkowo-jelitowych, kaszlu i dużej ilości śliny (flegmy). Niedojrzały zielony egzokarp ma również działanie wiatropędne i łagodzi problemy żołądkowe oraz jest powszechnie stosowany w łagodzeniu bólu w klatce piersiowej i hipochondrii. Ma również zastosowanie w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych, wzdęć, zapalenia wątroby i śledziony, a także marskości wątroby.

- nasiona owoców służą jako środek przeciwbólowy jak również preparat wiatropędny i są zalecane w leczeniu lumbago (ból w dolnej części pleców), przepukliny, zapalenia gruczołu mlecznego i bólu lub zapalenia jąder.

W przypadku

* alergii: W tradycyjnej medycynie chińskiej, chen-pi jest szeroko stosowany w zapobieganiu i leczeniu reakcji alergicznych. Poza skórką z owoców cytrusowych, cała Mandarynka może być używana do leczenia dolegliwości alergicznych.

*Biegunka, wymioty, wrzody, niestrawność: Herbata przygotowana z gorzką skórką Mandarynki obniża napięcie w mięśniach. Ta właściwość zioła ma także wpływ na układ trawienny. Picie takiej herbaty obniża napięcie w mięśniach przewodu pokarmowego i pomaga utrzymać pokarm w odpowiednim miejscu.

* Wielu używa zapachowej skórki Mandarynki do wysuszenia błony śluzowej płuc i brzucha. Co więcej, zioło pomaga w kontrolowaniu i polepszeniu procesu trawienia. Chen-pi używany jest w wielu preparatach chińskiej medycyny tradycyjnej przeznaczonych do leczenia biegunki, niestrawności, wymiotów oraz kaszlu, szczególnie w powiązaniu z dużą ilością wydzieliny bądź ropy połączonej ze śliną.

* Chen-pi poprawia wydzielanie płynów oraz łagodzi kaszel i pomaga w czkawkach oraz wymiotach.

* Niedojrzała skórka Mandarynki posiada właściwości podobne do skórek dojrzałych owoców i jest przepisywana na problemy związane z układem pokarmowym, błoną śluzową oraz zaparciami.

Dawkowanie

Chen-pi jest uważany za stosunkowo bezpieczny przy długotrwałym stosowaniu. Niektóre z dawek tego zioła lub leków wytwarzane z tych ziół zostały przedstawione poniżej.

* Suszone Chen-pi Puder: Chen-pi w odwodnionej formie proszku może być stosowany od ok. trzech do dziewięciu gramów na dobę.

* Suszone Chen-pi Skórka: Odwodnione części skórki Mandarynki mogą być przyjmowane w ilości dwie łyżeczki dziennie.

* Cały Owoc: Zaleca się spożywanie jednej lub kilku świeżych owoców Mandarynki codziennie w sezonie wraz z spożywaniem soków owocowych, jak również białych skórek.

UWAGA!

Należy tu wspomnieć, że zioła te powinny być stosowane z ostrożnością podczas leczenia, takich stanów jak kaszel z krwią, gorąca flegma lub nadmiar ciepła. Ogólnie, zioło jest stosunkowo bezpieczne do długotrwałego użytkowania.

Tradycyjna medycyna chińska zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas stosowania ziół w przypadku jakichkolwiek objawów zaczerwienień, na przykład, zaczerwienienie twarzy wraz z gorączką i kaszlem, plucie krwią oraz czerwony język. Według tradycyjnej medycyny chińskiej, zioło należy stosować ostrożnie w przypadku gorącej flegmy, kaszlu z krwią i / lub nadmiaru ciepła.

Chen-pi nie powinno być stosowane kiedy osoba cierpi z powodu suchego kaszlu wynikającego z niedoboru Yin (energii). Ponadto, kobiety w ciąży lub kobiety z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi powinny zachować ostrożność podczas stosowania Chen-pi. Nawet gdy środek ziołowy lub skórka Mandarynki są stosowane w małych ilościach to i tak ma swoje działanie i spowalnia zwężenie macicy i jelit. Jednak, gdy są przyjmowane w dużych ilościach, gorzki smak skórki wzmacnia skurcze macicy oraz jelit.

źródło: http://www.bogutynmlyn.pl/go/_info/?id=4037&idc=69&page=

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.