Gość Kuanan

Historia i symbolika tatuażu

16 postów w tym temacie

Słowo "tatuaż" wywodzi się z tahitańskiego "tatau", co znaczy ranić. Najprawdopodobniej w Polinezji powstała technika umieszczania tatuaży na ciele, do dnia dzisiejszego stosuje się tą samą technikę umieszczania farby pod skórą przy pomocy igieł. Tatuaże czyli obrazy graficzne na skórze ludzkość umieszcza na swoich ciałach od początku istnienia. Wygląd naszej skóry decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie pozostawiamy na otoczeniu i ma zasadniczy wpływ na naszą atrakcyjność. Rysunki na ciele miały ogromne znaczenie w kulturze Indian. Noszone przez Indian malunki zawierały informacje o pozycji społecznej właściciela, jego męstwie, zasługach i innych przymiotach. Kobiety w Indiach malują czerwoną kropkę na czole, która chroni przed złem. W Europie, malunki na ciele zobaczyć można coraz częściej podczas zbiorowych imprez lub zabawach karnawałowych. Podobnie działo się w innych starożytnych cywilizacjach jak Egipt, Grecja, Persja, Rzym, wszyscy tatuowali sobie ciała, a najbardziej znanymi symbolami były chyba symbole wojenne, lub chociażby znak ryby tatuowany w starożytnym Rzymie na znak wiary chrześcijańskiej. Bardzo często zdarzało się także że tatuowano niewolników, by móc im na skórze wyryć przynależność do danego właściciela. Kolejny etap to Afryka i Ameryka. Obecnie tatuaże coraz rzadziej postrzegane są jako tabu czy oznaka powiązań przestępczych, choć wiele młodzieżowych gangów nadal stosuje tę formę potwierdzenia lojalności.

W kulturze europejskiej, tatuaż pojawia się bardzo późno ze względu na zakazy wydawane przez władze kościelne. Cesarz Rzymu, który uczynił chrześcijaństwo urzędową religią imperium, zakazał znaczenia niewolników, argumentując, że zniekształca to człowieka "stworzonego na obraz i podobieństwo Boga". A papież w 787 roku zabronił tatuażu, jako tradycji pogańskiej. Jednak w XIX wieku, tatuaż przyjął się i był powszechnie stosowany w brytyjskiej marynarce.

Zdobienie ciała stało się popularne także w kręgach arystokratycznych. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się motywy związane z Dalekim Wschodem.

Tatuowanie zyskało także charakter praktyczny - znakowano jednakowym wzorem matki i ich nowonarodzone dzieci by nie dochodziło do zamiany noworodków (Francja).

Przełom w sztuce tatuowania nastąpił wraz z wynalezieniem przez Samuela O'Reillyego elektrycznej maszynki tatuującej (Nowy Jork 1890 rok).Wynalazek sprawił,że tatuowanie stało sięmniej bolesne,a "zabieg" trwał o wiele krócej.

Niechlubnym wydarzeniem w dziejach tatuażu była II Wojna Światowa.Tatuaż stał się elementem pomocnym w identyfikacji zwłok.Hitlerowcy znakowali więźniów obozów koncentracyjnych tatuując im na przedramionach numery ewidencyjne.

Tatuaż stał się więc symbolem traumatycznych przeżyć, okrucieństwa.

Przełom nastąpił dopiero w latach 60-tych XX wieku.Szerzący się ruch "dzieci-kwiatów" zapoczątkował w kręgach akademickich modę na tatuowanie się. Studia tatuażu stały się bardzo popularne i oblegane przez chętnych do ozdabiania swoich ciał.Wkrótce środowisko rokowe zaczęło poddawać sę nowej modzie na tatoo.

Tymczasem w Polsce tatuaż kojarzony był ze środowiskiem przestępczym, z więźniami.Nie był niczym pozytywnym, a wręcz przeciwnie.

Z upływem lat zaczęły powstawać profesjonalne studia tatuażu. Ewoluowało nastawienie społeczeństwa. Tatuowanie stało się popularne i pozytywnie odbierane. Zyskało nawet miano odrębnej dziedziny sztuki.Ludzie zajmujący się profesjonalnie tą dziedziną stali sie mistrzami w swoim fachu.

3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

FOO DOG

ACF4DE4.jpg

azjatycki Foo Dog jest również nazywany ''Lwem Buddy'' i to określenie owiele bardziej do niego pasuje gdyż faktycznie jest to lew a nie pies, znane są również określenia Fu Dogs, Fo Dogs i Karashishi (z jap.), ekstensywnie uzywane w sztuce azjatyckiej, rzeźbiarstwie i oczywiśćie tatuażu. Jego symbolika wywodzi się z Buddyjskiej i Shintoistycznej religji, która to też uznaje go jako obrońce, Lew z czerwoną głową, który odpędza złe duchy i przynosi zdrowie i dostatek. Niezależnie jednak od pochodzenia Chińskiego czy Japońskiego, Buddyjskiego czy Shintoistycznego, Foo Dogs symbolizuje opiekę, siłę i męstwo, kiedy są młode ich matka zrzuca je z urwiska i tylo najsilniejsze mają szanse na przetrwanie. Wielokrotnie Foo Dogs przedsatwiane sa w parach umieszczone przed bramami lub drzwiami zawsze czuwajace i gotowe. Foo Dogs z prawej strony to zazwyczaj samiec z otwartą szeroko paszczą i jedną przednią łapą przytrzymujący kulę lub perłę, która jest symbolem nieba i ogólu praw Buddyjskich. Z lewej strony stoi samica z zamkniętą paszczą i młodym pod przednia łapą który jest zazwyczaj odwrócony łapami do góry i symbolizuje ziemię. W tatuazu zcęsto przedstawiane są jako groźne dumne stworzenia, kroczące w dół lub w górę wzdłuż ramienia bądź uda.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tu jest fajna stronka Larsa Kurtaka, który bada i fotografuje tatuaże antropologiczne http://www.larskrutak.com/

Strona jest po angielsku ale swego czasu w miesięczniku Focus był swietny artykuł jego autorstwa :Skóra szamana i magiczne tatuaże" poswiecony magii i symbolice tatuażu wśród Kalingów.

Nie pamiętam nr, ale był z 2010 Jubileuszowy.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tatuaż celtycki

Sztuka celtycka znana jest z mnogości przeplatających się wzorów, składających się na swego rodzaju niezwykle złożone i wypracowane plecionki, form spiralnych, zwierzęcych, bardzo często kolorystycznie zróżnicowanych.

Węzły celtyckie pełne są pętli, o niemożliwym do odnalezienia początku ani końcu. Podobnie jest z wzorami przeplatających się zwierząt, z tą jednak różnicą, że zwieńczeniami splotów są głowy, łapy bądź ogony przedstawianej fauny.

Znaczenie celtyckich węzłów przeciwstawia się jakiejkolwiek dosłowności i należy go szukać na o wiele głębszych poziomach: przeplatające się węzły symbolizują nieustające krzyżowanie się tego, co duchowe z materialnymi aspektami życia, zaś nigdy niekończące się sploty oznaczają ciągłość i trwałość kontinuum życia, miłości i wiary. Tradycyjne celtyckie tatuaże to: Trzy Sfery (Three Realms; niebo, morze i ziemia), Głowa (The Head), Drzewo (The Tree), Spirala (The Spiral), Krąg (The Circle), Złote Koło Życia (The Golden Wheel of Life), Mandale, Sploty i wiele, wiele innych.

celtic-circle.jpg

37.jpg

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ameryka Północna

Nieopisane znaczenie przykładali do tatuażu Indianie z Ameryki Północnej. "Niczym mundury wojskowe z dystynkcjami, odznaczeniami i barwą, noszone przez Indian malunki zawierały informacje o pozycji społecznej właściciela, jego męstwie, zasługach i innych przymiotach. Czerwień symbolizowała wojnę, błękit zaś przegraną (np. w plemieniu Cheerokee). Indianie wierzyli, że liczne zjawiska naturalne, takie jak burza czy tęcza, są sygnałami pochodzącymi od bogów i starali się ochronić przed ich gniewem, przekształcając się przy pomocy farby i licznych rekwizytów w inne istoty - bizony lub niedźwiedzie."

Tatuaże indiańskie były przedstawieniami zwierzęcymi, roślinnymi, ludzkimi oraz wzorami geometrycznymi, zróżnicowanymi ze względu na przynależność plemienną.

297px-traditional_samoan_tattoo_-_back1-198x400.jpg

Dla mających więcej czasu polecam stronkę gdzie z której można ściągnąc odcinki programu dokumentalnego, nt. rytualnego zdobienie ciała, pt. Tattoo Hunter

link- rytualne zdobienie ciała- Tattoo Hunter

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tatuaż Japoński

Motywy wiodące w tatuażu Kraju Wschodzącego Słońca koncentrują się wokół czterech głównych grup tematycznych: flory, fauny, tematów religijnych i mitologicznych oraz przygód bohaterów czy postaci zaczerpniętych z folkloru. Najbardziej popularne tatuaże roślinne to: chryzantemy (symbol uporu i determinacji), piwonie (symbol zamożności), kwiat wiśni (symbol przemijania i nietrwałości), liść klonu (symbol miłości). Wśród tatuażów o tematyce zwierzęcej dominują: smok (symbol władzy i siły), karp (męskość, odwaga, postawa stoicka), tygrys (odwaga). Warta podkreślenia jest obecność licznych motywów związanych z wodą: obok wodnych stworzeń pojawia się często motyw fali, który wzbogaca tło i podkreśla fakturę ciała. Jeżeli chodzi o tematy religijne, mieszkańcy Nipponu dekorowali swoją skórę postaciami drobnych bóstw buddyjskich, jednak nigdy samego Buddy. Ponadto często wykorzystywanymi motywami były postaci bohaterów narodowych, świętych, samurajów i mnichów, kurtyzan, gejsz, aktorów i zapaśników sumo.

2.jpg

tatuaze-na-ramieniu-2876_4.jpg

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przepraszam ,ale nie mogłam się powstrzymać , ale pupcia tam wyżej :p

:p

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W Egipcie henna nazywają się "Khenna", w Indiach "Mehandi" lub "Mendee". Arabska nazwa brzmi "Khanna", w Anglii mówi się o "egypyian privet" a w zachodniej części Indii o "Jamaica mignonette". Wszystkie te określenia oznaczają sztukę malowania ciała przy pomocy specjalnie wymieszanej pasty z ususzonych liści henny.

393_000170_b.jpg

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

tatuaż z henny jest praktyczny utrzymuje się od dwóch do trzech tygodni. W Indiach zdobi się nią kobiety które mają wyjśc za mąż. Zdobi się wówczas dłonie i stopy. Im bardziej skomplikowany wzór, tym zamożniejsza panna czy jakoś tak.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tatuaż na Wyspach Samoa

W kulturze samoańskiej obecne są dwie oddzielne, zarezerwowane tylko dla mężczyzn lub tylko dla kobiet, tradycje wykonywania tatuażu. Męska jej odmiana nosi nazwę pea (latający lis) i wykonywana jest w okresie wchodzenia w dojrzałość płciową. Tatuaż taki pokrywa całe ciało od kolan do nadgarstków. Każdy tatuaż jest unikatowy, jednak pewne jego elementy powtarzają się. Bardzo duża waga przykładana jest do kolejności wykonywania rysunku: najpierw nakłuwa się okolice lędźwiowe, ponieważ właśnie tam spotykają się mityczne samoańskie postaci Taema i Tilafaiga, kończy się zaś w okolicach pępka. Rysunek wokół pępka ma ogromne znaczenie, gdyż bez niego tatuaż uważa się za niekompletny, a osoba, która nie dotrwała do końca rytuału nosi na sobie brzemię wstydu.

Ceremonia nanoszenia tatuażu, ze względu na dużą czasochłonność a także znaczną część powierzchni ciała, jaką zajmuje rysunek, trwa często wiele tygodni i jest niezwykle bolesna. Stanowiła niegdyś niezbędny krok na drodze do osiągnięcia tytułu matai, co oznaczało wejście w dorosłe, męskie życie. Rytualizacja procedury, obok ściśle przestrzeganej kolejności nanoszenia wzorów, obejmowała specjalne piosenki, które śpiewały kobiety przechodzącym przez nią mężczyznom.

Kobieca odmiana tatuażu (malu) również wykonywana była w momencie osiągnięcia dojrzałości płciowej. Noszenie tatuażu oznaczało, że kobieta przygotowana jest do samodzielnego życia, dorosłości oraz służby własnej społeczności. Procedura wykonywania rysunków na ciele nie była tak zrytualizowana jak u mężczyzn: większość elementów miała znaczenie czysto dekoracyjne, nie istniały żadne wytyczne odnośnie kolejności ich wykonywania. Stałym elementem był ornament w kształcie diamentu na tylnej stronie kolana.

Motywy nanoszone na skórę mieszkańców Samoa to silnie zgeometryzowane tematy roślinne, z dużą ilością linii prostych, biegnących przez znaczne partie ciała. Stosowany barwnik był wyłącznie koloru czarnego.

Dla Samoańczyków tatuaż jest po dziś dzień wyrazem szacunku wobec obecnych w nich boskich właściwości.

źródło:Mój odnośnik

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

tatuaż z henny jest praktyczny utrzymuje się od dwóch do trzech tygodni. W Indiach zdobi się nią kobiety które mają wyjśc za mąż. Zdobi się wówczas dłonie i stopy. Im bardziej skomplikowany wzór, tym zamożniejsza panna czy jakoś tak.

To znaczy tak czy nie tak? Bogata czy każda?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

zdobi się stopy i dłonie każdej pannie na wydaniu.

Mahandi, mehendi , mehndi w wielu częściach Indii henna jest nieodłączną częścią życia kobiety, wykonywaną na specjalne okazje: śluby, festiwale i święta.Dla kobiet z Indii to rytuał, tradycja o podłożu głębszego znaczenia i sensu. Noc przed ślubem jest znana jako ‘Noc Henny’ (Mehendi) ręce panny młodej i stopy są udekorowane w skomplikowane kwieciste symbole płodności, szczęścia i zdrowia. Podczas nocy henną, u panny młodej zbierają się wszyscy członkowie jej rodziny i najbliżsi przyjaciele, malują ręce i stopy w wyrafinowane wzory (żonaci jak i niezamężni). Podczas nocy malowania henną, panna młoda jest uświadamiana przez malujące je kobiety o tajemnicach nocy poślubnej jak i dalszego życia w związku. Mówi się tam, że jeśli henna na rękach świeżej mężatki utrzymuje się przez co najmniej 2 – tygodnie, to tylko potwierdzenie, że jest kochana, dobrze traktowana i oszczędzają jej domowych obowiązków. Kiedy córka przychodzi w odwiedziny do swojej matki kilka dni po ślubie i widzi ręce córki, wzory jeszcze są i nie zniknęły, odczuwa olbrzymią ulgę bo to potwierdzenie że jest jej dobrze w rodzinie męża. Gdy pan młody, mąż ma wyraźne plamy i wzory na rękach od czerwonej henny, to oznacza jego zadowolenie, miłość i oddanie. Mehendi stosują kobiety i dziewczyny w różnym wieku. Wdowy ponoc nie mogą robic takich tatuaży, ale dla czego to nie wiem.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A co powiecie na tatuaże z demonami. Coś jak tutaj w galerii http://dziarownia.pl/tatuaze/demony?

Ciało to emocje ,a emocje to psychika i głębia świata psychicznego /duchowego , ich poziomy - nieświadomość ,podświadomość ,

nad-świadomość ( transcendencja ,Intuicja ) ,psychika ma wpływ na nasze myśli i wyobrażenia , a całość jest ze sobą połączona systemem nerwowym rozmieszczonym jak pajęcza sieć ,po całym ciele .

Więc wniosek jest prosty , tatuaże z demonami na ciele człowieka , to jak kodowanie w głębsze warstwy psychiki podświadomej , demonicznych /negatywnych treści ,a z tąd tylko krok ,by tatuaże te działały negatywnie na nasz centralny system nerwowy jakim jest mózg ludzki .

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.