Gość Kuanan

Kim jest opiekun kart?

23 postów w tym temacie

właśnie tak zaczęłam się zastanawiac czy karty klasyczne, tarot, i wszystkie inne mają swojego opiekuna tego jednego konkretnego. Wiadomo karty anielskie pochodzą od aniołów, ale czy aby na pewno? czy inne rodzaje kart są jakiemuś Władcy, Bożkowi a może Bóstwu przypisane?

zapraszam do rozważań.

Pozdrawiam

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Wiadomo karty anielskie pochodzą od aniołów

Właściwie to ja nie wiem jak to jest z tym pochodzeniem anielskich kart.Kto pierwszy ich użył i gdzie?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Niby anielksie pochodzą od aniołów, ale ja głowy sobie za to przekanonie nie dam uciąc. Parę razy przy jednej z talii, zobaczyłam połączenia idą i nie szły one na pewno do góry.

Kiedyś gdzieś czytałam, że Tarot to przypisany jest Zohar... ale gdzie to wyczytałam, i dla czego tak to nie pamiętam...

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Góra dół,to umowne określenia więc nie trzeba się zaraz martwić ;)

Świat Dolny to też nie piekło(zależy od tradycji,w sumie...)

"Wszechświat, w którym swobodnie porusza się dusza szamana,

dzieli się na trzy światy: górny (niebo), środkowy (ziemia) i dolny (podziemia),

które zamieszkują odmienne (w charakterze stosunku do spraw ludzkich) duchy, tj. dobre i złe."

"Moc szamańska jest darem sił pozaziemskich dla ludzi,

próbą powiązania ich świata ze światem ludzi,

w interesie tych ostatnich. Jest to więc moc kontaktu

(ściślej mediacji), w którym szaman występuje jako rzecznik konkretnej społeczności

"Europa pozostawia dowody istnienia najstarszych form szamanizmu, z plastycznym przekazem ptaka - ducha opiekuńczego i ekstazy"

To jako ciekawostka o górze i dole :D a wracając go kart...hmmm

mam wrażenie że to zwykła kopia tarota z nowymi symbolami.

"Kartomancja (stawianie kabały), to wróżenie z kart, przeważnie są to karty do gry 24-listkowe

(od asa do dziewiątek), 32-listkowe (od asa do siódemek) lub 52-listkowe (od asa do dwójek),

używany jest również tarot składający się z 78 kart, znane są także specjalne karty

przeznaczone tylko do wróżenia (np.: karty anielskie lub cygańskie).

Poszczególnym kartom przypisuje się różne znaczenia, a z ich wzajemnego rozkładu odczytuje się przepowiednię.

Przyjęcie pewnej konwencji znaczenia poszczególnych kart jest sprawą indywidualnych,

osobistych zapatrywań i skłonności. Różni autorzy nadają jednej karcie nieco odmienne znaczenie."

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Światy światami, podziały podziałami... te jedne o których mówię, koło aniołów tych świetlistych nie stały, chociaż ich nazwa na cos innego wskazuje.

Co do nadawanie znaczeń kartom, cóż do mnie klasyczne od zawsze mówiły po swojemu, a druga talia kart anielskich, które posiadam, zaczyna teraz przemawiac swoim językiem.

Ale w tym temacie chodzi mi raczej o wspólne dojście do jakiegoś konsensusu, czy karty mają swojego przełożonego....

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Yhm...to ja powiem tak

Wróżbiarstwo ma swoich przełożonych bo wróżyć można ze wszystkiego :D Zgodzisz się ze mną?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pochodzenie Tarota jest owiane tajemnicą. Wszystko co wiemy na pewno, to to że karty pojawiły się w Europie w XIV wieku. Prawdopodobnie pochodziły z takich krajów jak Arabia, Indie, czy Egipt. Początkowo wykorzystywano je do gier, stopniowo jednak nabierały głębszego znaczenia, jako narzędzie do przewidywania przyszłości.

Antoine Court de Gebelin przedstawił teorię, iż Tarot zawiera w sobie wiedzę sekrety przekazane przez egipskich kapłanów. Zauważył, że w języku staroegipskim słowo Tarot oznacza” królewską drogę”.

Kolejny badacz sto lat później w XIX wieku Eliphas Levi, powiązał Tarota z żydowską Kabałą, skomplikowanym systemem magii i mistycyzmu, wywodzącym się ze średniowiecznej Hiszpanii i będącym podstawą okultyzmu w Europie.

Wierzył on że słowo Tarot pochodzi od łacińskiego słowa „ rota”, oznaczającego koło.

Koncepcja ta została rozwinięta przez Bractwo Złotego Brzasku, towarzystwa ezoterycznego, założonego w Londynie w 1888 roku. Członkowie zaprojektowali popularne angielskie karty Tarota, znane powszechnie pod nazwą Rider.

źródło:http://www.tarotanielski.com/pochodzenie-tarota.html

Jeśli mogę dodać :

Ja do tarota nie mam przekonania , ale to jest tylko mój osobisty odbiór , nie czuje go w sposób dla mnie odpowiedni , jest dla mnie szorstki i zimny ,mało delikatny ,krzyczący .

Jednak co do kart anielskich mam zachwiane zdanie , z jednej strony boskie postacie ,a z drugiej strony zakazana wiedza w zależności od wiary .

Nie znalazłam nic o pochodzeniu kart anielskich ani kto je stworzył , ale możliwe że osoba ta chciała ukazać łagodniejszy obraz kart -być może zainicjowały ich powstanie inne karty do wróżenia przed którymi czuła lęk i być może przed Sądem Bożym.

To tylko moja taka teoria :D niczym nie poparta .

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Yhm...to ja powiem tak

Wróżbiarstwo ma swoich przełożonych bo wróżyć można ze wszystkiego :D Zgodzisz się ze mną?

tak zgodzę się z Tobą...

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Nie znalazłam nic o pochodzeniu kart anielskich ani kto je stworzył

To ja Ci pomogę,stworzył je rynek new ageowy i ludzkie zapotrzebowanie na aniołki

tarot z aniołkami zejdzie szybciej niż ze Śmiercią,Diabłem i Wisielcem ;)

Mechanizm kart ten sam tylko opakowanie inne.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
To Soku, ja Ci powiem że w swoich kartach anielskich mam Lucyfera, Szatana, i Ahrimana, i co? :oczko:

...chcę mieć z Tobą dziecko XD

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

właśnie tak zaczęłam się zastanawiac czy karty klasyczne, tarot, i wszystkie inne mają swojego opiekuna tego jednego konkretnego. Wiadomo karty anielskie pochodzą od aniołów, ale czy aby na pewno? czy inne rodzaje kart są jakiemuś Władcy, Bożkowi a może Bóstwu przypisane?

zapraszam do rozważań.

Pozdrawiam

no wlasnie - dobre pytanie...

nie jestem przekonana, ze wszystko musi miec swich opiekunow badz wladcow

to raczej ludzie wpadaja na jakis pomysl i go rozwijaja ;)

wiedza nie musi byc pozyskana przez "oswiecenie"

jest idea, jest czas testowania, potem powstaje narzedzie - i moze jeszcze czasem byc udoskonalane (lub "psute" :) )

mysle, ze to ludzie przypinaja opiekunow (intencja), a nie ze pomysl przyszedl z gory

to raczej potem, po wynalezieniu czegos dorabia sie teorie, badz po prostu przywoluje magiczne dzialanie

mozna tez tego unikac, nie "nastawiajac" sie magicznie a traktujac to, co mamy jako zwykle narzedzie, nie wiazac z tym bostw, duchow opiekunczych, demiurgow, itd.

- i przypadku np. tarota to dziala

jest to wedlug mnie raczej kwestia naszego podejscia

nie łaczac przedmiotow/kart/run z magia nie mamy problemu, ze potem cos jest dla nas "zabronione"

czesto slyszy sie, ze komus sie zle dzieje, kiedy uzywa jakichs kart, ze "gora grozi paluszkiem badz, ze im sie zle w zyciu zaczyna dziac...

to jest nasza wina, nei tych pzredmiotow

magia dziala w nich (kartach, pzredmiotach) wtedy, gdy w nia wierzymy - i gdy ją niejako przywolujemy/powolujemy do zycia - to jak budzenie uspionego dżina

spal sobie smacznie, a my wolamy:

-dżiiinieee - patrz, klade karty tarota! dżinie, poomoz mi...!

na dodatek robimy jeszcze pare rytualow, co alarmuje wszystko, co czujne na takie gesty...

i mamy czasem pasztet :hahaha:

Edytowane przez Bagheera
2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bagheera,troche masz rację a trochę...zapominasz że Daimony/Duchy Opiekuńcze to właśnie ta część nas samych którą wyciągamy na wierzch.

Czy część nas samych jest iluzją czy istnieje naprawdę?Po co ją wyciągać skoro jest w nas?Po to żeby wreszcie zrobić z niej użytek praktyczny.

Uśpiona niczego nam nie da.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

bo mozna bez niej (magii) ;)

"z" jest bardziej bajkowo - przyznaje - ale sa i niebezpieczne bajki :)

tu wlasciwie nie chodzi o iluzje

inaczej to widze

myslac o czyms (bostwie, etc.) tworzymy polaczenia...

i wtedy takie bostwo zaczyna miec na nas wplyw/ oddzialywuje na nas - otwieramy sie, dajemy dostep do siebie, swojego zycia i istoty

mozemy tez cos kreowac, oczywiscie - jako wspomaganie, kolejne narzedzie - ale tu ono moze zaczac zyc wlasnym zyciem...

mowie tylko, ze duzo mozna bez magii

choc pewnie jak z magia - to adrenalinka roznie :hahaha::)

ahoj, przygodoo..! :33_8:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

:hahaha: Wiesz co Ci powiem?Co Ci powiem to Ci powiem ale Ci powiem :)

Magia jest wszędzie i nie jest niczym niezwykłym(tzn nienaturalnym bo życie ogólnie jest niezwykłe ale magiczne/naturalne)

ludzie sobie nawrkęcali do głów niepotrzebnie jakieś teorie na jej temat.

Bez magii czyli bez emocji,życie jest puste.Wszystko co robisz z adrenaliną jest lepsze bo skuteczniejsze.

To się nazywa entuzjazm chyba,u Was ludzi :33_8:

Kiedyś nawet taka piosenka była śpiewana w radiu:"każdy ma prawo do orgazmu,orgazm to fala entuzjazmu".

Wiem co mówię,orgazm to w większości przypadków nowe życie więc trzeba ostrożnie z nimi

bo potem biegają nam po domu i się drą,jakieś duchy podopieczne :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

właśnie tak zaczęłam się zastanawiac czy karty klasyczne, tarot, i wszystkie inne mają swojego opiekuna tego jednego konkretnego. Wiadomo karty anielskie pochodzą od aniołów, ale czy aby na pewno? czy inne rodzaje kart są jakiemuś Władcy, Bożkowi a może Bóstwu przypisane?

zapraszam do rozważań.

Pozdrawiam

Ja osobiście uważam, podkreślam słowo osobiście, że karty tarota jako odbicie naszej duszy oraz obraz naszego życia nie są związane z jakimś Władcą czy Bogiem. Tarot mówi o życiu, problemach, przyjemnościach, jednakże sam w sobie nie mówi nic typu "Władca Tarota Tak Ci Wskazuje". My posiadając karty mamy nad nimi kontrole oraz obowiązek dbania o nie. Możemy zauważyć, że na kartach anielskich są przedstawione anioły i to od nich pochodzą. Na kartach tarota najczęściej pojawiają się ludzie, owszem są talie na których są smoki oraz elfy, mogą być im poświęcone co nie znaczy, że są one ich Władcami czy Bogami. W żadnych książkach nie znajdziemy informacji, że karty tarota potrzebują aby czcić ich Władcę czy coś w tym rodzaju. Jednakże warto mieć szacunek do ich energii oraz przekazywanych przez nich wartości. Ale podkreślam to tylko moja opinia....

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Możemy zauważyć, że na kartach anielskich są przedstawione anioły i to od nich pochodzą.

Niby gdzie napisane, że te karty pochodzą od Aniołów i skąd ta pewność ? :p

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wlasnie nie wiem kto by mogl byc straznikiem Tarota, dla mnie on sam jest jak takie Jumanji, sam sobie jest strażnikiem...

Edytowane przez tribalbellydancer
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Niby gdzie napisane, że te karty pochodzą od Aniołów i skąd ta pewność ? :p

Odnosiłem się do słów Kuanan, trzeba czytać cały wątek a nie tylko ostatnie posty :p

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A ja czytam co Ty piszesz i skupiam się na tym :p Dzieki za odpowiedz :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Wlasnie nie wiem kto by mogl byc straznikiem Tarota, dla mnie on sam jest jak takie Jumanji, sam sobie jest strażnikiem...

pewien mądry Tarocista rzekł mi kiedyś, że Mag albo Kaplanka ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 21.01.2011 o 21:50, _Domi_ napisał:

Pochodzenie Tarota jest owiane tajemnicą. Wszystko co wiemy na pewno, to to że karty pojawiły się w Europie w XIV wieku. Prawdopodobnie pochodziły z takich krajów jak Arabia, Indie, czy Egipt. Początkowo wykorzystywano je do gier, stopniowo jednak nabierały głębszego znaczenia, jako narzędzie do przewidywania przyszłości.

Antoine Court de Gebelin przedstawił teorię, iż Tarot zawiera w sobie wiedzę sekrety przekazane przez egipskich kapłanów. Zauważył, że w języku staroegipskim słowo Tarot oznacza” królewską drogę”.Tarot pochodzi od łacińskiego słowa „ rota”, oznaczającego koło.

Koncepcja ta została rozwinięta przez Bractwo Złotego Brzasku, towarzystwa ezoterycznego, założonego w Londynie w 1888 roku. Członkowie zaprojektowali popularne angielskie karty Tarota, znane powszechnie pod nazwą Rider.

źródło:http://www.tarotanielski.com/pochodzenie-tarota.html

Jeśli mogę dodać :

Kolejny badacz sto lat później w XIX wieku Eliphas Levi, powiązał Tarota z żydowską Kabałą, skomplikowanym systemem magii i mistycyzmu, wywodzącym się ze średniowiecznej Hiszpanii i będącym podstawą okultyzmu w Europie.

Wierzył on że słowo rota znaczy koło  

Ja do tarota nie mam przekonania , ale to jest tylko mój osobisty odbiór , nie czuje go w sposób dla mnie odpowiedni , jest dla mnie szorstki i zimny ,mało delikatny ,krzyczący .

Jednak co do kart anielskich mam zachwiane zdanie , z jednej strony boskie postacie ,a z drugiej strony zakazana wiedza w zależności od wiary .

Nie znalazłam nic o pochodzeniu kart anielskich ani kto je stworzył , ale możliwe że osoba ta chciała ukazać łagodniejszy obraz kart -być może zainicjowały ich powstanie inne karty do wróżenia przed którymi czuła lęk i być może przed Sądem Bożym.

To tylko moja taka teoria :D niczym nie poparta .

 *(T)arot  czytany wspak to Tora -święta księga żydowska .

Cytat :Kolejny badacz sto lat później w XIX wieku Eliphas Levi, powiązał Tarota z żydowską Kabałą, skomplikowanym systemem magii i mistycyzmu, wywodzącym się ze średniowiecznej Hiszpanii i będącym podstawą okultyzmu w Europie.

Wierzył on że słowo rota znaczy koło  

a z Indyjskiej jogi kundalini - rota czyli czakra - koło /wir energetyczny 

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.