Gość Sok ze skał

Tadeusz Miciński

1 post w tym temacie

Przedewszystkiem zaś należałoby stwierdzić, że poeta, którego dzieł prawie nikt nie zna, o którym mówi się z gestem politowania: “mistyk”, a myśli “szaleniec” – jest wieszczem!

Słowa te zapisane przez Jana Stura w 1919 r. odnosiły się do Tadeusza Micińskiego. Zdanie to doskonale podsumowuje twórczość Micińskiego, poety i pisarza okresu Młodej Polski, autora mistycznych powieści i poematów. Na studiach zainteresował się okultyzmem, satanizmem i wiedzą tajemną. Już za życia otoczyła go legenda "poety maga" i "czciciela tajemnic".

W ekspresjonistycznym pisarstwie Micińskiego ważną rolę odegrały rozważania nad narodem polskim, fascynacja filozofią Słowackiego, panslawizmem. Utwory takie jak "Witeź Włast", "Bojan" czy najsłynniejsza "Nietota. Księga tajemna Tatr" kreślą postać witezia Własa/Własta - słowiańskiego bohatera, herosa podobnego Perunowi, wyzwoliciela.

Zadaniem witezia Własta było wyzwolić swój lud (plemię słowiańskie) z moralnego marazmu i doprowadzić do odrodzenia dawnej świetności. Miciński chciał w oparciu o dawne tradycje uczynić kulturę narodową inspirującą i promieniującą na inne narody. Pokusił się nawet o wizję "mocarstwa Azyatycko-europejskiego" na tronie którego stanął by "Wódz wszechsłowiańsko-indyjski".

Według słów Micińskiego katolicyzm "sam już nie ma słowa, które uzdrawia i ślepym wzrok przywraca. To biuro, które misjonarzy swoich wysyła na misję ludów lepszych niż katolicy". Słowian powinny integrować ich wierzenia plemienne.

Rodzime bóstwa z rzadka pojawiają się w utworach poety, jednak zawsze przypisane mają ważne, bardzo współczesne funkcje. Jednak by dowiedzieć się jakie oraz co jeszcze pisał Miciński o odrodzeniu się Słowiańszczyzny trzeba będzie sięgnąć do czerwcowego numeru "Gniazda" a w nim tekstu Tomasza Mikiciuka "Alchemik ruin 'słowiańskiej Jeruzalem'".

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.