malgosia

Tarot- pochodzenie

2 posty w tym temacie

TAROT

Pochodzi od egipskiego słowa tar – droga, ścieżka oraz od słowa ro, ros, rog – król , królewski. Tarot więc, to “królewska droga” prowadząca do zrozumienia tajemnic świata i do przepowiadania przyszłości.

Talia kart TAROTA składa się z 78 kart i podzielona jest na dwie zasadnicze części zwane arkanami, od łacińskiego słowa arcanum – wtajemniczenie.

Część pierwsza to Major Arkana / Wielkie Wtajemniczenia. Zawiera ona 22 karty – karty atutowe.

Część druga to Minor Arkana / Małe Wtajemniczenia, zawiera 56 kart, podzielonych na cztery kolory.

W tradycyjnym Tarocie kolory te są symbolizowane przez wyobrażenia :

- buław, od których wywodzą się trefle,

- kielichów, od których wywodzą się kiery,

- mieczy, od których wywodzą się piki,

- denarów, od których wywodzą się kara.

Na każdy kolor składa się dziesięć blotek : od Asa do Dziesiątki, oraz cztery karty figuralne : Król, Królowa, Rycerz, Paź (Giermek).

Najprawdopodobniej na przełomie wieków XVIII i XIX z Minor Arkanów wyłoniły się współczesne karty do gry i ukształtowała się odrębna talia, w której wyobrażenia Rycerza i Giermka zastąpiła postać Waleta.

TAROT narodził się między wiekami XIII i XIV. Jego pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione. Zdaniem niektórych okultystów, karty te przywędrowały do Europy wraz z Saracenami, o czym ma świadczyć najstarsza nazwa kart do gry – “naipu” lub “nahipu”, zbliżona do arabskiego słowa nabi, napa, nabaa – prorok, wieszcz.

Inni badacze szukają korzeni TAROTA w Indiach przypuszczając, że dotarł on do naszego kręgu kulturowego dzięki Cyganom, którzy opuściwszy w X wieku Subkontynent Indyjski przywędrowali przez Iran, Mezopotamię i Egipt do krajów basenu Morza Śródziemnego.

Studia specjalistów, badaczy nad kabałą i księgami starożytnego Egiptu doprowadziły do przekonania, że Major Arkana wzorowane są na egipskich symbolach magicznych i obrazują hermetyczną wiedzę kapłanów, gnostyków, alchemików i kabalistów, zapisaną pierwotnie w “Księdze Thotha”.

Istnieją dowody, że już w XV wieku wróżono tymi kartami a także używano ich do celów magicznych. Zapewne z tego powodu władze kościelne dość szybko doszły do wniosku, że tylko Szatan mógł coś podobnego wymyślić i nazwały karty tarocchi (nazwa włoska) Biblią Szatana.

W ten sposób piętnasto- i szesnastowieczni wróżbici znaleźli się w godnym towarzystwie heretyków, kacerzy, alchemików i czarownic, na własnej skórze doświadczając sprawiedliwości Świętego Oficjum.

Z biegiem lat stosy przygasły, zaś inny diabelski wynalazek – druk – sprawił, że karty się rozpowszechniły we wszystkich państwach Europy.

Karty Tarota malowali wielcy artyści – Leonardo da Vinci, Salvadore Dali.

Do celów medytacyjnych używali go indyjscy jogini i guru, np. Sai Baba i jego następcy.

Tarot doczekał się naukowej analizy badaczy.

Uważa się, że nie myśmy Go znaleźli. To On nas znalazł.

W Tarocie przeplatają się wszystkie bez wyjątku sfery naszego życia. TAROT ma wiele twarzy. Tę świętą, mistyczną, przepełnioną symbolami i alegoriami i tę zwyczajną, trywialną. Obie twarze się uzupełniają, zgodnie z zasadą, że wszelkim zjawiskom “na górze” odpowiadają analogiczne zjawiska “na dole”, bo rządzi nimi ta sama zasada : życie jest jedno, Tarot też jest jeden, niepodzielny i wielowarstwowy zarazem.

Ze słowa TAROT daje się wyodrębnić kilka innych słów:

TORA – to żydowskie Prawo, Pięcioksiąg i cała Biblia, przedmiot subtelnych rozważań kabalistów.

TROA – brama (w języku hebrajskim)

ROTA – koło (w języku łacińskim)

ORAT – mówić (od łacińskiego oratio – mowa, mówienie)

ATOR – skrót imienia egipskiej bogini zmarłych Hathor (także bogini miłości i tańca).

TARO

ATOR

ROTA

ORAT

Anagram ten doskonale odzwierciedla istotę Tarota, wszystkie jego mitologiczne, symboliczne, medytacyjne, psychologiczne i wróżbiarskie aspekty.

źródło: http://galbas.ovh.org/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=61

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pochodzenie symboli, które ilustrują karty Tarota nie jest do końca jasne. Pojawiły się one w średniowieczu pod koniec XIV wieku we Włoszech i Francji.. Jednak dopiero kilka stuleci później przypisano tym kartom, które były używane do gry, znaczenie magiczne i dokonywano pierwszych prób wróżenia z nich.

Można również spotkać wiele podań i legend wskazujących na to iż owa talia została sprowadzona z Indii przez wędrownych Cyganów, lub też takie, które twierdzą iż Tarot jest pozostałością po starożytnej Egipskiej "Księdze Toth'a".

Jednak patrząc na niektóre zapiski można stwierdzić, że Tarot w porównaniu na przykład do I Ching czy też naszego horoskopu, jest względnie nowym zjawiskiem a nie pradawną metodą przepowiadania przyszłości i życia.

Jedną z najstarszych talii kart Tarota, która przetrwała do naszych czasów jest talia Visconti, która została namalowana w 1422 roku przez włoskiego artystę Bonifacio Bembo. Została tak nazwana ze względu na nazwisko rodowe ich właściciela, którym był Książe Mediolanu. Tarot składa się z 78 kart, podzielonych na 2 części.

Pierwszą z nich są tak zwane Wielkie Arkana, składające się z 22 kart przedstawiają wielkie tajemnice, archetypu ludzkich doświadczeń życiowych z perspektywy mistycznej i świeckiej. Owe 22 karty zawierają wszystkie możliwe w życiu wydarzenia i zmiany losowe. Natomiast drugą są Małe Arkana składającą się z 56 kart. Przedstawiają one powszednie lub zwykłe tajemnice, określają to na co mamy bezpośredni wpływ.

Wielkie Arkana można bardzo łatwo odróżnić od Małych Arkan. Te pierwsze są oznaczone cyframi i mają nazwy. Natomiast drugie są najczęściej oznaczone cyframi, zdarza się również iż mają nazwy. W każdym kolorze znajdują się po 4 karty dworskie (król, królowa, rycerz i giermek) oraz po 10 kart oznaczonych cyframi (10,9,8,7,6,5,4,3,2,As). Można tu zauważyć pewne podobieństwo i nawiązanie do zwykłej talii kart, z tą różnicą iż w Talii Tarota istnieje dodatkowa karta dworska - rycerz, której nie znajdziemy w zwykłych kartach do gry. I tak buławy odpowiadają trefle, mieczom - piki, kielichom - kiery, a denarom zwanym także pentakle - karo.

Jeżeli natomiast chodzi o samo określenie "Arkana", jest to forma liczby mnogiej łacińskiego słowa "Arcanum", które oznacza tajemnicę.

Wypadałoby w końcu napisać coś o samym słowie "Tarot". Otóż samo to słowo nie oznacza generalnie nic. Jednak ma pewne aspekty, które nie wszystkim są znane. Czy coś oznaczają? Przez to pytanie mógłbym rozpocząć tutaj dość długą polemikę, dlatego na to pytanie odpowiedź pozostawiam Wam. A jeżeli chodzi o te aspekty. W samym słowie Tarot zawarte są inne słowa zaczerpnięte z różnych języków. Czytając Tarot wspak i usuwając ostatnią literę T otrzymamy słowo Tora, które jest niczym innym jak Żydowskim Prawem.. Natomiast dzięki zamienieniu kolejności niektórych liter otrzymamy wyrazy takie jak: Troa - które w języku hebrajskim oznacza bramę. Rota - co w języku łacińskim oznacza koło. Również otrzymamy wyraz Orat, jest to również łacińskie słowo, które oznacza "mówić". I jeszcze jedno słowo, a dokładnie skrót od imienia bogini zmarłych Hatior - Ator. Razem odpowiednio ułożone tworzą magiczny anagram, który przedstawiam poniżej.

źródło : http://www.angelard.ostrowiec.net.pl/tarot_01.php

Edytowane przez kornelia1008
1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.