Gość Kuanan

HOROSKOP ZIOŁOWY

15 postów w tym temacie

Czasami uważa się, że każdy z nas ma nie tylko "swoje" drzewo, roślinę kwitnącą, ale także zioło lecznicze. Umiejętność korzystania z energii tych roślin częściej jest dostępna "ludziom ogrodów" niż osobom mało zbliżonym do natury.

Baran 21 III - 19 IV mniszek Taraxacum officinale opis

Byk 20 IV - 20 V nagietek Calendula officinalis opis

Bliźnięta 21 V - 21 VI podbiał Tussilago farfara opis

Rak 22 VI - 22 VII rumianek Matricaria chamomilla opis

Lew 23 VII - 22 VIII dziurawiec Hypericum perforatum opis

Panna 23 VIII - 22 IX cykoria Cichorium intybus opis

Waga 23 IX - 22 X krwawnik Achillea millefolium opis

Skorpion 23 X - 21 XI tatarak Acorus calamus opis

Strzelec 22 XI - 21 XII pokrzywa Urtika dioica opis

Koziorożec 22 XII - 19 I żywokost Symphytum officinale opis

Wodnik 20 l - 18 II melisa Melissa officinalis opis

Ryby 19 II - 20 III babka Plantago lanceolatopis

źródło: Mój odnośnik

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mniszek- 21 III - 19 IV

Ludzie urodzeni pod opieką mniszka są silni i pełni optymizmu. Mają tyle energii, że mogliby obdzielić nią kilka osób. Bardzo odważni, nie unikają walki ani niebezpieczeństw. Są przy tym wymagający - wobec siebie i innych. Zawsze szukają nowych rozwiązań, przecierają szlaki. Mają jedną poważną wadę: najpierw coś robią, a dopiero potem się zastanawiają. Dlatego częściej niż innym zdarza im się popełniać gafy. Słabymi punktami ich zdrowia są woreczek żółciowy i bardzo wrażliwy na infekcje układ moczowy, ale związane z tym dolegliwości pomaga leczyć mniszek.

Roślina ta zawiera substancje, które pobudzają wytwarzanie żółci, a także działają moczopędnie oraz przeciwzapalnie. Mniszek, zwany popularnie dmuchawcem, rośnie prawie wszędzie, nawet na miejskich trawnikach, od maja do sierpnia. Wszystkie części dmuchawca mają lecznicze i odżywcze właściwości. Z kwiatów tego ziela robi się pyszne wino, a z łodyżek i liści - odżywczą sałatkę. Herbatką z dmuchawca można przemywać oczy, a napar z korzeni i kwiatów leczy wątrobę, woreczek żółciowy oraz błony śluzowe.

Napar oczyszczający: zmieszaj po pól łyżki suszonych korzeni i kwiatów. Zalej szklanką wody i gotuj przez 5 minut. Odstaw na 10-15 min, następnie przecedź i pij w 2-3 porcjach. Napar ma działanie moczopędne i przeciwzapalne. Oprócz tego wypity pół godziny przed jedzeniem wzmaga łaknienie, natomiast po jedzeniu - poprawia trawienie i zapobiega wzdęciom. Herbatka regeneracyjna: 3 łyżeczki suszonego mniszka zalej wrzątkiem, odstaw pod przykryciem na 15 mi- nut. Pij rano i wieczorem przez 21 dni - odzyskasz energię, a przy okazji ubędzie ci niepotrzebnego tłuszczyku.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nagietek- 20 IV - 20 V

Ludzie „nagietki" są wytrwali, honorowi i serdeczni. Do życia podchodzą radośnie i pełną garścią czerpią z niego przyjemności. Zawsze eleganccy i wytworni, cenią sobie wygodę. To sprawia, że bardzo ważne jest dla nich zabezpieczenie materialne. Są zdolni do wielu wyrzeczeń, by powiększyć swoje konto i zbudować wygodny dom. Nie znoszą prowizorki. Lubią przyrodę i zwierzęta, dobrze się czują w ich towarzystwie. W kuchni bywają prawdziwymi artystami. Niestety, lubią używki - papierosy, alkohol - i często się podtruwają. Nierzadko cierpią również na bóle gardła. Opiekujący się nimi nagietek oczyszcza ciało z substancji trujących, chroni także przed zakażeniami bakteryjnymi i grzybicami. Oprócz tego leczy trudno gojące się rany i oparzenia słoneczne.

Nagietek kwitnie od czerwca do jesieni. Nie rośnie dziko, ale możesz posiać go w ogrodzie lub nawet w doniczce na balkonie. W celach leczniczych zbiera się tylko kwiaty z odmian pomarańczowych.

Napar leczący stany zapalne: łyżeczkę zmiażdżonych płatków nagietka zalej szklanką wrzątku, odstaw na 15 minut pod przykryciem, pij trzy razy dziennie.

Napar na zatrucia: garść kwiatów nagietka zagotuj z jedną szklanką białego wina, przecedź napar i wypij. Drugą garść płatków nagietka zaparzaj 15 minut. Lekko odciśnij przez gazę i taki ciepły kompres połóż sobie na brzuchu.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Podbiał 21 V - 21 VI

Ludzie, którymi opiekuje się podbiał, są inteligentni, dowcipni i... chwiejni w nastrojach. To niespokojne duchy - mówi się o nich, że długo w miejscu nie usiedzą. Są przy tym wszechstronnie utalentowani i bystrzy. Mają wielu przyjaciół i znajomych. Zazwyczaj należą do grona „najlepiej poinformowanych": lubią nowinki i ploteczki. Trzeba bardzo uważać na ich cięty, nieposkromiony język. Są prześmiewcami i nie warto im się narażać, bo z przyjemnością przypną ci „łatkę". Mają słaby układ oddechowy, zwłaszcza oskrzela. Podbiał pomoże im uchronić się od przeziębień, katarów i gryp. Oczyszcza i dezynfekuje drogi oddechowe, łagodzi uporczywy kaszel oraz działa wykrztuśnie. Podbiał rośnie w miejscach wilgotnych, na polach, groblach, w cienistych lasach. Kwitnie od marca do maja. Zrywa się tylko liście bez ogonków i koszyczki kwiatowe zaraz po zakwitnięciu. Herbatka na przeziębienie: 2 łyżeczki ziela zalej szklanką wrzątku, przy- kryj na 15 minut, żeby napar naciągnął. Herbatkę pij jeszcze ciepłą, 2-4 razy dziennie. Możesz dodać miód albo sok malinowy.

Eliksir przeciw przeziębieniom: garść kwiatów podbiału zalej 1/2 litra wódki i zostaw na 6 tygodni w ciepłym miejscu. Potem przecedź. Zażywaj po 10 kropli na łyżce cukru przez 21 dni. Taka kuracja zabezpieczy cię przed chorobami dróg oddechowych.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rumianek 22 VI - 22 VII

Jeśli urodziłeś się „pod rumiankiem", na pewno cieszysz się ogólnym uznaniem i zaufaniem. Rumianki to ludzie prawi i honorowi. Ich wadą jest nadopiekuńczość, zbyt często biorą na swoje barki kłopoty innych, zapominając o sobie. Bardzo wrażliwi, czasami nadmiernie przejmują się opinią otoczenia. Są naprawdę szczęśliwi, gdy mają wokół siebie najbliższych. Bardzo dbają o więzy rodzinne, a wokół ich domu skupia się cały klan. Cierpią na kłopoty żołądkowe i niestrawność. Doskonałym antidotum na problemy układu trawiennego może być herbatka z rumianku. Ta roślina ma bowiem właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Rumianek kwitnie od maja do mrozów na wszystkich ugorach i przy polnych drogach. Zbiera się tylko koszyczki kwiatowe, najlepiej w pogodne, suche dni.

Napar z rumianku: 1-2 łyżeczki suszonych kwiatostanów zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 10-15 minut. Przecedzony napar pij w 2-3 porcjach w ciągu dnia. Pomaga nie tylko przy nieżytach żołądka i jelit, ale także w przewlekłych zapaleniach nerek oraz pęcherza. Zewnętrznie stosuje się go do okładów i przemywania w stanach zapalnych spojówek, jamy ustnej i gardła.

Nalewka poprawiająca trawienie: 100 g suszonych koszyczków rumianku zalej 1/2 litra spirytusu. Zostaw na tydzień, a potem przecedź. Pij przed posiłkiem 20-40 kropli rozpuszczonych w kieliszku wody.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dziurawiec 23 VII - 22 VIII

Dziurawce są aktywne, żądne czynu i bardzo wytrwałe w dążeniu do celu. Doskonale wiedzą, czego chcą i zazwyczaj to osiągają. Nie pozwalają, by inni nimi sterowali. Uwielbiają być w centrum zainteresowania i zrobią wiele, by zwrócić na siebie uwagę i zyskać sympatię otoczenia. To sprawia, że mają wielu przyjaciół oraz bogate życie towarzyskie, choć bywają zbyt despotyczne i wymagające. Ci, którymi opiekuje się dziurawiec, cieszą się dobrą kondycją i zdrowiem. Prowadzą bardzo intensywny tryb życia, zdarza się, że są znerwicowani i mają problemy z sercem. Ich zioło pomaga im się zrelaksować i rozluźnić. Dzieje się tak za sprawą olejków eterycznych zawartych w dziurawcu, które mają działanie rozkurczowe i antydepresyjne. Uwaga! Jeśli pijesz napar lub zażywasz leki z dodatkiem tego ziela, unikaj słońca. Dziurawiec zawiera hiperycynę, czyli substancję uczulającą na światło i słoneczna kąpiel może zakończyć się niebezpiecznym poparzeniem.

Dziurawiec kwitnie od maja do września na leśnych polanach, suchych łąkach i pastwiskach. Ścina się tylko młode, nie zdrewniałe pędy.

Napar rozluźniający: łyżkę suszonego ziela zalej szklanką wrzątku. Przykryj i zostaw na 15 minut. Działa jak łagodny środek uspokajający, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Poza tym, wypity przed jedzeniem, pobudza wydzielanie soków trawiennych i ułatwia trawienie. Stosowany po jedzeniu - zapobiega wzdęciom.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Cykoria 23 VIII - 22 IX

Ludzie będący pod opieką tego ziela wyróżniają się trzeźwością umysłu i umiejętnością analitycznego myślenia. Mają silną wolę i uparcie dążą do celu. Są otwarci, uczciwi i aktywni. To wspaniali przyjaciele i współpracownicy. Niewiele mówią, za to dużo robią. Są przy tym skromni, zaradni, pracowici. Wokół nich zawsze jest czysto i wszystko ma swoje miejsce. Są oszczędni, czasem aż do przesady. Mają słabą wątrobę, śledzionę i jelita. Pomaga im cykoria, ponieważ zawarte w niej substancje pobudzają działanie układu trawiennego i wspomagają leczenie nieżytów żołądka oraz jelit. Ziele cykorii może być również stosowane przy chorobach skóry, wysypkach i wypryskach. Cykoria rośnie na glebach piaszczystych i kamienistych. Ziele zbiera się na początku kwitnienia - w lipcu, natomiast korzenie wykopuje w końcu października.

Napar na poprawę trawienia: łyżkę suszonych korzeni zalej szklanką wrzątku i odstaw na 15 minut pod przykryciem. Potem odcedź i pij w 2-3 porcjach w ciągu dnia.

Nalewka na korzeniach: 100 g rozdrobnionych korzeni zalej 1/2 litra spirytusu. Po dwóch tygodniach nalewka jest gotowa - pij 10-20 kropli trzy razy dziennie przed jedzeniem.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Krwawnik 23 IX - 22 X

Ludzie, którymi opiekuje się krwawnik, są inteligentni i dowcipni. Zawsze eleganccy i pedantyczni, uwielbiają otaczać się pięknymi i kosztownymi przedmiotami. Aby zapewnić sobie dobrobyt, potrafią ciężko pracować, choć nigdy nie zostaną pracoholikami. Ważną rolę w ich życiu odgrywają kontakty z rodziną i przyjaciółmi. W towarzystwie są bardzo lubiani, gdyż potrafią uatrakcyjnić każde spotkanie. Są bardzo podatni na różnego rodzaju infekcje, często cierpią na migreny. Pomaga im krwawnik, który ma działanie przeciwzapalne i rozkurczowe. Jednak świeże ziele może uczulać, dlatego ludzie skłonni do alergii nie powinni go sami zbierać. Krwawnik rośnie na wszystkich łąkach i nieużytkach. Powinno się go zbierać w okresie kwitnienia: od lipca do sierpnia. Warto wiedzieć, że kwiaty krwawnika mają działanie znacznie silniejsze niż jego liście.

Herbatka z krwawnika: płaską łyżeczkę suszonych kwiatów zalej szklanką wrzątku. Przykryj i odstaw na 15 minut. Herbatkę pij rano i wieczorem - poprawia krążenie, działa przeciwzapalnie i hamuje krwotoki wewnętrzne. Przy obfitych i bolesnych miesiączkach działa przeciwbólowo i zmniejsza krwawienie.

Sok z ziela: świeże ziele przepuść przez sokowirówkę. Uzyskany sok zmieszaj z mlekiem lub miodem. Pij: po łyżce pół godziny przed jedzeniem - skutecznie pobudza łaknienie.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tatarak 23 X - 21 XI

Ludzie urodzeni „pod tatarakiem" są trochę nieufni i zdystansowani. Niełatwo zaskarbić sobie ich przyjaźń i miłość. Ale kiedy już zdobędziesz zaufanie, pójdą za tobą w ogień. Pod płaszczykiem oschłości kryją bowiem wrażliwość i ogromną potrzebę bliskości. Lubią władzę i umieją z niej korzystać. Doskonale potrafią walczyć z przeciwnościami losu i niemal zawsze zwyciężają, w czym pomaga im niezwykła intuicja. Cenią luksus i potrafią go sobie stworzyć. Są bardzo silni, ale nawet oni mają słaby punkt, kości, a szczególnie zęby. Na szczęście korzeń zioła tataraku jest antidotum na paradentozę i wszystkie kłopoty związane z dziąsłami i zębami. Tatarak lubi wilgoć rośnie na brzegach jezior i stawów, na bagnach l w rowach Jego kłącza wydobywa się wiosną lub jesienią.

Korzenie tataraku: żuj je zamiast gumy - uzdrowią twoje dziąsła i zęby Są bardzo smaczne. Napar z kłączy: 1/2 łyżki kłączy tataraku zalej szklanką wrzątku. Po 10 minutach przecedź. Ten napar leczy stany zapalne jamy ustnej i gardła, uśmierza ból zębów.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pokrzywa 22 XI - 21 XII

Człowiek „pokrzywa" wyróżnia się szczerością. Jest bardzo pogodny i wszystkim życzliwy. Naprawdę trudno go nie lubić. Nie tylko błyskotliwy, ale i waleczny, zawsze stanie w obronie słabszego. Tryska energią, a nieposkromiona ciekawość świata ciągle gna go do przodu. W dodatku znakomicie potrafi zarazić innych swoim entuzjazmem l pociągnąć ich za sobą. Jest bardzo podatny na choroby układu moczowego i pokarmowego. Powinien raz dzienne pić napar z pokrzywy - ta roślina poprawia przemianę materii, działa moczopędnie, oczyszczająco i przeciwzapalnie. Pokrzywa rośnie w lasach liściastych, zaroślach, na brzegach rzek i jezior. Zbiera się korzenie i liście - najcenniejsze są tuz przed okresem kwitnienia. Sałatka z młodych liści zawiera mnóstwo cennych mikroelementów i minerałów.

Herbatka z liści: łyżkę suszonych liści zalej szklanką wrzątku i odstaw na 10-15 minut. Przecedzony napój pij w 2 3 porcjach w ciągu dnia. Leczy stany zapalne dróg moczowych i przewodu pokarmowego.

Napar z korzeni: łyżkę suszonych korzeni zalej wrzątkiem i zostaw na kwadrans. Przestudzony płyn wcieraj we włosy i skórę głowy - staną się lśniące i puszyste.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żywokost 22 XII - 19 I

Ludzie „żywokosty" sprawiają wrażenie bardzo tajemniczych. To dlatego, że po mistrzowsku panują nad sobą i swoim życiem. Są uparci i cierpliwi. Pchani do przodu wielką ambicją, nie szczędzą trudu i wysiłków, by osiągnąć wyznaczony cel. Niezwykle pracowici, przeważnie osiągają sukces. Praca jest ich pasją i potrafią dla niej zrezygnować z każdej przyjemności. Są poważni, ale nie nudni. Cale życie się uczą i robią to z przyjemnością. Są wspaniałymi przyjaciółmi i rodzicami. Czasami bywają nadopiekuńczy, ale w ich towarzystwie zawsze możesz czuć się bezpiecznie. Żywokost zawsze był uważany w medycynie ludowej za zioło cudotwórcze, gdyż ma bardzo wszechstronne działanie. Jest to roślina pospolita, często nieproszona wyrasta w ogrodzie, skąd bardzo trudno ją wyplenić. W celach leczniczych używa się korzenia żywokostu.

Okład na bolące stawy: świeży korzeń żywokostu stłucz na papkę. Nałóż na bolące miejsce, następnie przykryj albo owiń bandażem.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Melisa 20 l - 18 II

Jeżeli twoim ziołem opiekuńczym jest melisa, ciało masz ruchliwe, a duszę niespokojną. Ciągle się uczysz, jesteś oryginalna i pomysłowa. Masz naturę niezależną, choć przeważnie za bardzo przejmujesz się opinią otoczenia Nie można cię przekupić, w przyjaźni jesteś szczera i oddana. Czasami bujasz w obłokach, czego nikt nie ma ci za złe, bo bardzo ci z tym do twarzy. Twoja, często nadmierna wrażliwość sprawia, że jesteś bardziej niż inni narażona na stres. Skołatane nerwy pomoże ukoić uspokajająca herbatka z melisy. Melisa, niestety, nie rośnie w Polsce dziko. Ale możesz uprawiać to pachnące zioło w doniczce na oknie lub w ogródku Zwłaszcza, że oprócz właściwości leczniczych ma cenione walory kulinarne.

Herbatka na sen: 3 łyżeczki suszonych liści melisy zalej szklanką wrzątku. Odstaw na 15 minut, potem odcedź. Jeśli wypijesz taką herbatkę wieczorem, łatwiej ci będzie zasnąć.

Eliksir z melisy: do litra białego wina wsyp płaską łyżeczkę melisy, szczyptę goździków, po szczypcie cynamonu, gaiki muszkatołowej i kolendry. Odstaw na sześć tygodni Jest to nalewka uwalniająca od migreny, łagodząca bóle i skurcze, zaburzenia nerwowe, lecząca bezsenność i bóle miesiączkowe.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Babka wąskolistna 19 II - 20 III

Ci, którymi opiekuje się babka, to idealiści i marzyciele. Cechuje ich uczciwość i prostolinijność. Są uczuciowi, wrażliwi i obdarzeni wielką intuicją. Jeżeli nauczą się jej słuchać, nie grożą im żadne niebezpieczeństwa. Dzięki niej potrafią znaleźć się zawsze we właściwym miejscu i o właściwej porze. Zazwyczaj odnoszą sukcesy i udaje im się zarobić pieniądze. Lubią pomagać innym i nie oczekują niczego w zamian. Są wiernymi przyjaciółmi. Mają problemy z przemianą materii, często cierpią na zapalenia spojówek. Babka leczy ich układ pokarmowy i zapobiega podrażnieniom oczu dzięki swoim właściwościom łagodzącym i przeciwzapalnym. Pomaga również leczyć otwarte rany i miejsca ukąszone przez owady. Babka rośnie na groblach, miedzach, pastwiskach. Używane w ziołolecznictwie liście zbiera się w czasie kwitnienia rośliny - w lipcu i sierpniu.

Napar z babki: łyżkę suszonych liści zalej szklanką wrzątku i odstaw na 10 minut. Pij 2-4 razy dziennie - leczy biegunki i nieżyty przewodu pokarmowego. Jeśli cierpisz na zapalenie spojówek, napar powinnaś przygotować z 2 szklanek wody i łyżki ziół. Przemywaj nim oczy przynajmniej kilka razy dziennie.

Sok ze świeżych liści: wyciśnij go ze zmiażdżonych liści rośliny i nacieraj miejsca ukąszone przez komary lub użądlone przez pszczołę czy osę. Dzięki temu znikną ból i opuchlizna.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pokrzywa 22 XI - 21 XII

Powinien raz dzienne pić napar z pokrzywy -

wazne jest aby kuracji ziolowych nie ciagnac w nieskonczonosc - poniewaz pewne skladniki moga sie kumulowac, co jest szkodliwe dla organizmu

po 4 tygodniach picia pokrzywy powinno sie zrobic tydzien przerwy

a tak np. - zbyt dlugie stosowanie rumianku moze spowodowac nadmierne wyczulenie skory na promieniowanie UV (grozi poparzeniem podczas opalania)

innymi slowy, co wszystko dobre - ale z umiarem :D

Edytowane przez Bagheera
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.