Gość zoska1977

kalendarz runiczny

1 post w tym temacie

Miesiąc/dzień miesiąca

Styczeń

SNOWMOONPierwszy weekend

kądziel Frigg,

święto ku czci Bogini Frigg oraz ogniska domowego. Frigg jest żoną Odyna, boginią małżeństwa, opiekunką ogniska domowego i rodzin oraz Boginią deszczu.

Pełnia

Thurseblot,

rytuał poświęcony potężnemu Thorowi odprawiany podczas styczniowych pełni księżyca. Jest to dobry dzień na prośby o pomoc i siłę kierowane doThora.

Luty

HORNINGPierwszy weekend lutego (lub 2 luty)

Disablot/Disting

jest świętem ku czci Freya,Frei, innych Bogiń oraz Disir. Świętuje się rychłe nadejście wiosny.

14 luty

Valisblot

podczas którego czcimy Valego syna Odyna.

Marzec

LENTINGPierwszy weekend marca

Święto upamiętniające stworzenie Świata.Oddajemy cześć Odynowi, Vili i Ve.

20/21 marca

Ostara

(wiosenna równonoc inaczej ,,odkrycie” lub ,,odnalezienie” lata). Jest to święto Bogini płodności Ostara której symbolem są jajka i zając. W tym czasie kultywujemy zwyczaje malowania lub zakopywania, ukrywania jajek. Zakopane w ziemi jajka mogą być traktowane jako dar dla Alfów i duchów roślin lub magiczne przekazanie płodności ze świata zwierzęcego do roślinnego przez co zwiększa się urodzajność ziemi. Rytuał Blot odprawiany w tym czasie poświęcamy Bogini Wiosny oraz duchom Ziemi. Bardzo wiele zwyczajów i symboli Pogańskiego wiosennego przesilenia zostało zagrabionych przez chrześcijaństwo (od jajek i zająca aż po datę w kalendarzu).

Kwiecień

OSTARAPierwszy weekend kwietnia

Blot ku czci Alfów

W tym dniu składamy ofiary Alfom i duchom natury(powszechnie noszą one różne nazwy takie jak np. Elfy).

30 kwietnia

Noc Walpurgii

(inaczej Majowe noce) jest mistyczną uroczystością poświęconą Boginiom posiadającym aspekty związane z magią i śmiercią( Freya,Frigg oraz Hell). Święto to jest odpowiednie do praktykowania sztuki seidr oraz innych rodzajów magii kobiecej.

Maj

MARYMOON1 maj

dzień poświęcony Frei iFreyowi

Boga i Bogini płodności oraz natury. Kontynuujemy tradycje tańca wokół majowych drzewek, ognisk i nocnych zabaw.

Czerwiec

MIDYEARPierwszy tydzień czerwca

święto miodu poświęcone Aegirowi, Byggwirowi oraz Beyli.

Jest to dobry czas na składanie ofiar duchom natury oraz Alfom (sam Byggwir jest Alfem i sługom Freya).

21 czerwca

Letnie przesilenie

jest jednym z najważniejszych świąt Asatru. Jest to dzień poświęcony Sunnie, Bogini Słońca. Letnie przesilenie jest czasem płodności, radości i urodzaju. Po całonocnym czuwaniu w najkrótszą noc roku oddajemy cześć Bogini Sunnie w postaci rytuału Blot poświęconego odradzającemu się Słońcu. Innym zwyczajem jest palenie ognisk czy staczanie ze wzgórza płonących bali (będących symbolem obracającego się koła roku). Najkrótsza noc w roku jest też dobrym czasem na rytuał Sumbel i wszelkiego rodzaju radosne uroczystości.

Lipiec

HAYMOONPierwszy tydzień lipca

Blot poświęcony Baldurowi.

Sierpień

HARVESTPierwszy tydzień sierpnia (tradycyjnie 1 sierpnia)

Freyfaxi/Lithasblot/Lammas

jest festiwalem plonów poświęconych Freyowi oraz Blodughofiemu( jest to końFreya który został podarowany jego przyjacielowi Skinirowi). W tym czasie odbywają się pierwsze żniwa i zbiory, wskazane jest także oddanie czci Thorowi jako Bogu burzy i urodzaju.

Wrzesień

SHEDDINGPierwszy tydzień września (lub 1 września)

Świętowanie ku czciOdyna jako Boga Mądrości i Wiedzy

rytuał upamiętniający odkrycie Run.

21 września

Jesienna Równonoc/Odnalezienie Zimy

jest świętem plonów i ostatecznego zakończenia żniw. W tym czasie oddajemy cześćFreyowia i Frei oraz Nerthus i Njordowi choć jest to odpowiedni czas na składanie ofiar wszystkim Bogom i Boginią dbającym o urodzaj ziemi uprawnej oraz duszkomDisir. W dniu Jesiennej Równonocy najlepiej przygotować ucztę złożoną z miejscowych plonów z jak najmniejszym udziałem mięsa. Święto to jest szczególnie ważna dla tych z nas którzy są rolnikami od pokoleń związanymi ze swą ziemią.

Październik

HUNTINGPierwszy weekend października

Blot ku czci Boga Tyra

patrona wojny sprawiedliwej i przysiąg wojennych. Święto ku czci Sprawiedliwości i Honoru.

12 października

Zimowe noce( Vetrablot/ Alfarblot)

są świętem podczas którego oddajemy cześć Disir oraz innym pomniejszym duszkom. To czas pamiętania o naszej rodzinie i zmarłych przodkach. Wskazany jest tu Blot na cześćOdyna, Perchcie oraz Frei a także rytuał Sumbel na cześć naszych zmarłych przodków. Uroczystości te powinny przebiegać raczej w powadze i bez hucznych zabaw i uczt, nie należy ich łączyć z celtyckim Halloween. Zimowe Noce mogą też być cyklem świąt/rytuałów odbywających się przez kilka dni o tej porze roku.

Listopad

FOGMOON1 listopada

Dzień Bogini Sunny

11 listopada

Einherjar

święto poległych w boju. Jest to rytuał poświęcony Odynowi iFrei oraz wszystkim tym którzy polegli walce i w ten sposób dołączyli do Bogów w Asgardzie. Pamiętamy w nim o naszych walczących przodkach oraz wszystkich którzy oddali życie za Ojczyznę. Osobiście uważam że w tym dniu powinno się odprawić Blot z ofiarą dla Bogów oraz Sumbel poświęcony poległym.

Grudzień

YULE20/21 grudnia do dnia Nowego Roku

Yule/ Zimowe Przesilenie

jest wielodniowym świętem podczas którego rodzi się Nowy Rok i odradza Słońce. Czas Yule wyznacza pęknięcie zimy, dając nadzieję na powrót ciepłych i słonecznych dni urodzaju(stąd składamy ofiarę dla Freya). Innym Bogiem któremu oddajemy cześć podczas Yule jest Thor - z racji jego walk z Lodowymi Thursami przyczynia się on do powrotu wiosny - oraz Bogini Sunna jako symbol odradzającego się Słońca. Podczas Yule praktykujemy takie zwyczaje jak przystrajanie wiecznie zielonego drzewka( jako obietnice powrotu wiosny), pozostawianie mleka i ciasteczek dla duchów natury, obdarowywanie bliskich upominkami, śpiewanie piosenek czy też zapalanie świec i całonocne czuwanie aby przypomnieć Słońcu o powrocie i wskazać mu właściwą drogę. Yule jest radosnym świętem i idealnym czasem na składanie noworocznych przyrzeczeń. Święto Yule zostaje zakończone 31 grudnia ofiarą dla Freyaoraz ucztą (Yuleblot) podczas której spożywamy pokarmy takie jak wieprzowina i jabłka. Należy pamiętać iż podczas Yule możemy oddawać cześć też innym Bogom np. Odynowi a rytuały te nie muszą odbywać się codziennie lecz mogą zostać odpowiednio rozdzielone na okres 12 dni.

Dni tygodnia w języku staronorweskim:

-Mánadag-rdzień Manniego (Księżyc)

-Týsdagr-dzień Tyra

-Óđinsdagr-dzień Odyna

-Ţórsdagr-dzień Thora

-Frjádagr-dzień Frei (Bogini płodności i urodzaju) oraz Frigg (Bogini ogniska domowego)

-Laugardagr-dzień Wash

-Sunnudagr-dzień Sunny (Bogini Słońca)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.