Gość zoska1977

Panteon

11 postów w tym temacie

ODYN

Charakterystyka Odyna

Bóg wojny, mądrości, poezji i magii sprawujący władzę w Asgardzie. Jest on jednym z najstarszych i najważniejszych bóstw w Asatru (wraz ze swymi braćmi stworzył wszechświat, jest także współtwórcą ludzi). Odyn jest władcą tajemniczym i nieprzewidywalnym, nieustannie poszukującym wiedzy dla której był gotowy cierpieć a nawet poświęcić własne oko. Potrafi on przybierać różne postacie (tak jak duża część naszych Bogów może również pojawiać się na ziemi jako człowiek choć zapewne nie zdarza się to zbyt często), i podróżować pomiędzy światami także do krainy umarłych. W dawnych czasach za najbliższych temu Bogu uważano władców-wojowników posiadających również wiedzę tajemną związaną z runami. Odyn zginie podczas Ragnaroku pożarty przez wilka Fenrira. Postać Odyna pojawia się praktycznie w całej germańskiej mitologii od początków istnienia świata aż do jego końca.

Atrybuty

 • Dwa kruki o imionach Hugin i Munin przynoszące codziennie wieści z całego świata,
 • wilki Geri i Freki,
 • włócznia Gungnir,
 • ośmionogi rumak Sleipnir,
 • tron Hlioskjalf pozwalający obserwować wszystkie 9 światów.

Imiona i przydomki

 • Stary Ojciec
 • Jednooki
 • Szalony
 • Loddfafnir
 • Sidor
 • Wotan

THOR

Charakterystyka Thora

Thor - Bóg burzy, piorunów, sił witalnych, urodzaju a także pośrednio małżeństwa i ogniska domowego (czwartek „dzień Thora” jest uznawany za najlepszy dzień do ślubu), obrońca Asgard i najsilniejszy wojownik ze wszystkich Asów. Thor jest patronem herosów i zwykłych prostych wojowników, o wiele mniej tajemniczym i bliższym zwykłym ludziom niż jego ojciec Odyn. W dawnym wikińskim społeczeństwie był Bogiem najbliższym wolnym wojownikom- rolnikom broniącym swej ziemi i niezależności przed rosnącymi wpływami władzy centralnej. Jego śmiertelnymi wrogami są lodowe Thursy oraz wąż Jormugand z którym Thor stoczy śmiertelną walkę podczas Ragnaroku. Mąż Bogini Sif i jeden z najważniejszych Bogów w Asatru.

Imiona i przydomki

Donar, Thunar, Thunor, u Lapończyków Horagalles. Wszystkie typy imienia mają związek ze słowami grom/grzmot.

Atrybuty

 • Bojowy młot Mjolnirm_asatr.gif powszechnie nazywany „Młotem Thora”. Został on wykonany przez Ciemne Alfy zamieszkujące podziemną krainę Svartalfheim przez wielu ludzi uważane za pierwowzór krasnoludów obecnych w literaturze Fantazy. Jest to broń przed którą żaden przeciwnik nie jest w stanie się uchronić, w magiczny sposób zawsze powracająca do właściciela niczym bumerang (przed jej wykonaniem Thor używał kamiennego młota). Już nasi przodkowie utożsamiali Mjolnir z uderzeniem błyskawicy, jest on też najbardziej rozpoznawalnym symbolem Asatru.
 • Wóz zaprzężony w dwa kozły - Tanngniosta i Tanngrisniego - odradzające się zawsze po tym jak zostaną zabite i spożyte na wieczerze. Kozły stanowią symbol płodności oraz wojny, sam wóz Thora podczas podniebnych podróży roztacza dookoła błyskawice.
 • Pas siły Megingiard
 • Żelazne Rękawice Mocy
 • Czarodziejski kij lub laska Grydariwol mogący powstrzymać każdy napierający ciężar.

FREY

Jeden z trzech najważniejszych nordyckich bogów blisko związany z dawnymi jak i współczesnymi rolnikami z racji opieki jaką sprawuje nad ziemią uprawną i zbiorami. Patron pokoju, radości i wszelkiego dobrobytu przyczyniający się do pokonywania zimy poprzez małżeństwo z olbrzymką Gerdą (a więc w przeciwieństwie do Thora mamy tu do czynienia z pokojowym działaniem a nawet miłością).

Frey jest władcą Alfów utożsamianych z duchami natury. Pochodzi z rodu Vanów jednakże na po zawarciu pokoju z z Asami jego los na stałe został z nimi złączony.

Imiona

Frejr, Frej, Freyr, Yngwe (warto zaznaczyć że samo słowo Frey w tłumaczeniu znaczy "Pan" więc możliwe że prawdziwym imieniem Freya jest Frey Yngwe czyli Pan Yngwe)

Atrybuty

 • Koń Blodughofi podarowany później Skirnirowi
 • Dzik Gullinbursti o złotej szczecinie na którym można było jeździć, pływać, latać... jest też symbolem wojowniczości o czym świadczy jego drugie imię Slidrugtanni - Straszliwy Kieł
 • Latający statek Skidbladnir
 • Pierścień Draupnir otrzymany po śmierci Baldra
 • Miecz podarowany potem Skirnirowi
 • Jeleni róg (lub miecz wykonany z rogu) używany przez niego do walki po podarowaniu Skirnirowi swej poprzedniej broni

FRIGG

Frigg jest boginią opiekującą się małżeństwem, ogniskiem domowym oraz porodami (według różnych przekazów również deszczu co zapewne było związane z mitologicznym opisem tkania przez nią chmur). Posiada ona moc przepowiadania przyszłości, nie może jej jednak zmienić. Często jest mylona lub utożsamiana z Freyą jednakże są to dwie zupełnie inne boginie. Mężem Frigg jest Odyn. Warto wspomnieć iż Anglosasi uważali ją za swoją specjalną opiekunkę a nawet wierzyli iż była matką (ojcem zaś miał być Odyn) siedmiu władców którzy założyli królestwa germańskiej Brytanii.

Imiona - Frija, Frea, Saga

SIF

Złotowłosa małżonka Thora, Bogini zbóż, urodzaju, płodności i urody.

Należy do rodu Asów.

Matka Ulla.

Podobno zdradzała Thora podczas jego wypraw np. z Lokim.

FREYA

Freja, Freyja - Bogini Nordycka należąca do Vanów, siostra Frejra. Jest bóstwem wegetacji, miłości, płodności i magii. Ponadto patronuje wojnie, polegli wojownicy podlegali jej władzy. Jej mężem jest Od, córkami Hnoss („skarb”) i Gersimi („klejnot”). Daje innym bóstwo szczęście i życie.

Jej atrybutem jest złoty naszyjnik Brisingamen, za którego otrzymanie oddała się czwórce karłów - Brisingów

Towarzyszą jej koty, które prowadzą jej rydwan. Jest najpiękniejsza boginią, przyczyną dla której olbrzymy zaatakowały Asgard.

Gdy Freja miała poślubić Oda, Odyn podstępem przemienił się w Oda. Następnie wyjechał na wojnę i długo nie wracał. Freja płakała za nim złotymi łzami. Po wojnie z Asami Freja, jej brat i jej ojciec udali się do Asgardu, gdzie Freja została jedną z najważniejszych bogiń.

Od jej imienia w językach germańskich pochodzi nazwa friday, Freitag – dzień Freji

Atrybuty Frei:

 • złoty naszyjnik Brisingamen
 • Hildisvin – dzik będący jej wierzchowcem
 • szata z sokolich piór
 • powóz zaprzężony w koty

Freja często zmienia postać w sokoła. Posiadała swój pałac, Folkwang w Asgardzie.

Przy stole wojowników w Walhalli miała miejsce równe Odynowi. Posiadała moc zmieniania ludzi w dziki.

TYR

Tyr jest synem Thursa Hymira i białowłosej olbrzymki nieznanej z imienia. Bóg wojny sprawiedliwej, przysiąg, praw wojennych i ogólnie sprawiedliwości. Stracił on rękę odgryzioną przez wilka Fenrira - podczas ragnaroku będzie walczył z psem Garmem i mimo że zabije przeciwnika sam również zginie. Dawniej runę Tiwaz związaną z tym bogiem bardzo często umieszczano na głowniach mieczy.

Imiona - Tiu, Ziu, Zio, Tiwaz, Tiw, Saksnot

SUNNA

Bogini słońca przemierzająca niebo w swym złotym rydwanie - przez cały czas ścigana przez wilka Skölla chcącego ją pożreć. Stanie się to jednak dopiero tuż przed Ragnarokiem. Siostra Maniego i Sinhtgunty, żona człowieka Glena. Bogini ta nie pochodzi z rodu Asów (w młodości została do Asgardu przez Lokiego).

Imiona

Sol, Alfrodull

Atrybuty

 • Rydwan zaprzężaony w dwa konie o imionach Arwak i Alswid swym wewnętrznym zimnem chroniące boginię przed spaleniem przez słońce.
 • Tarcza Swalin osłaniająca ziemię przed nadmiarem promieni słonecznych

HEIMDALL

Bóg jasności i prawości, strażnik mostu Bifrost prowadzącego do Asgardu posiadający doskonały wzrok i słuch, zdolność zmieniania postaci oraz wiedzę o przeszłości i przyszłości. Znany z niezwykłego kunsztu wojennego oraz bogactwa. Wędrując po świecie symbolicznie podzielił ludzką rasę na trzy klasy społeczne - niewolników(lub też chłopów nie posiadających własnej ziemi), boendów czyli wolnych rolników oraz jarlów. Podzielił się też z ludźmi wiedzą o runach - od tego czasu człowiek posługujący się nimi był nazywany Rigiem (pod imieniem Rig Heimdall podróżował po ziemi).

Tylko on może zadać w róg Gjallarhorn dając sygnał bogom do zebrania swych wojsk przed Ragnarokiem. Stoczy z Lokim pojedynek w którym obaj zabiją się nawzajem.

Imiona

Rig, Hallinskidi, Gullintanni

Atrybuty

 • złota zbroja
 • złote zęby
 • złoty koń Goltoppur
 • miecz Hoffud

LOKI

Loki - Olbrzym Ognia przyjęty do grona Asów jako bóg tego żywiołu nazywany też Bogiem Oszustów lub Bogiem Oszustem. Potrafi zmieniać postać i płeć. Znany ze swego niezwykłego sprytu i zamiłowania do płatania figli. Ojciec Hel oraz takich potworów jak wilk Fenrir. Brat krwi Odyna. Sprawił podstępem że Hód zabił Baldra po czym uniemożliwił mu powrót do świata żywych za co między innymi został przywiązany do skały jelitami wyprutymi z brzucha własnego syna. Olbrzymka Skadi w zemście za śmierć ojca umieściła nad jego głową żmiję której jad zbiera do naczynia żona Lokiego Sigyn, lecz gdy musi opróżniać naczynie trucizna spływa na jego głowę. Zostanie uwolniony z więzów w przeddzień Ragnaroku aby walczyć przeciw bogom

.

Imiona

Lodhurr, Lothur

NJORD

Bóg z rodu Wanów, mąż Skadi która urodziła mu parę bliźniąt Freya i Freyę. Bóg morza, wód przybrzeżnych - przyjazny ludziom. Jako Wan zna on przyszłość. Przez jakiś czas (po wojnie Asów z Wanami) przebywał w Asgardzie jako zakładnik po czym przeniósł się do nadmorskiego pałacu Noatun.Tuż przed Ragnarokiem powróci do Wanaheimu.

MANI

Opiekun księżyca jako dziecko porwany do Asgardu wraz ze swoją siostrą - Sunną. Jego zadaniem jest także regulowanie biegu gwiazd co pozwala na określenie stałego czasu. Ścigany po niebie przez wilka Hatiego (zostanie schwytany w czasie Ragnaroku). W języku staro islandzkim słowo "mani" znaczyło tyle co "księżyc".

Bogowie nordyccy

250px-Thor.jpg
magnify-clip.pngThor walczący z gigantami, Mårten Eskil Winge,1872

 • Azowie (Asowie) – ród dobroczynnych bogów rządzących światem, który pokonał ród Wanów; ich siedzibą był Asgard:
  • Odyn (Wodan) – najwyższy z bogów, władca Walhalli, bóg wojny i wojowników, bóstwo mądrości i poezji (wynalazł runy)
  • Thor (Donar) – bóstwo burzy i piorunów, bóg sił witalnych
  • Tyr (Ziu)- bóg wojny, prawa i sprawiedliwości
  • Baldur (Baldr, Phol) – bóg dobra, piękna, sprawiedliwości i wiosny, syn Odyna i Frigg
  • Hajmdal (Iring, Rigr)- bóg światła dziennego i tęczy, opiekun bogów, twórca podziału społecznego wśród ludzi

  [*]Azyny – boginie z rodu Azów:

  • Frigg (Frija, Frick) – bogini miłości, opiekunka małżeństwa i rodziny, bóstwo płodności i bogactwa, żona Odyna, matka Baldura,
  • Nanna
  • Sif

  [*]Wanowie – ród bogów usunięty przez Azów, głównie bóstwa wegetacji i płodności:

  • Njördhr – bóstwo pokoju, urodzaju i płodności, opiekun myśliwych i żeglarzy, ojciec Frejra i Frei
  • Frejr (Freyr, Fro Ing) – bóg płodności, urodzaju i bogactwa, bóstwo pokoju i radości, syn Njörda, brat Frei
  • Freja (Freyja, Frowa) – bogini piękna i miłości, bóstwo wegetacji roślin, córka Njörda, siostra Frejra jej poświęcony był piątek np. niem. Freitag

  [*]inni:

  • Loki – pół-olbrzym, ojciec rodu potworów (między innymi bogini Hel)
  • Hel (Hellia)- bogini śmierci, władczyni Niflheim
  • Mimir (Mime) – bóg mądrości
  • Urdur (Wurt, Wyrd) – bogini przeznaczenia
  • Norny – boginie przeznaczenia i losu ludzkiego.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Fajnie, a możesz teraz podać spis: Bóstwo i przypisana mu runa?

SIF

Złotowłosa małżonka Thora, Bogini zbóż, urodzaju, płodności i urody.

Należy do rodu Asów. Matka Ulla.

Podobno zdradzała Thora podczas jego wypraw np. z Lokim.

:) Loki nie próżnował widać :) Charakterny chłop :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A proszę cie bardzo Wilku :)

Fehu - Aeisrowie

Uruz - Vanirowie

Thurisaz - Thor

Ansuz - Odyn

Raidho - Forseti

Kenaz - Freya/krasnoludy

Gebo - Odyn/Freya

Wunjo - Freyr

Hagalaz - Ymir

Naudhiz - Norny

Isa - Szronowe Olbrzymy

Jera - Freyr

Eihwaz - Idhunna/Ullr

Perthro - norny

Algiz - Walkirie

Sowilo - Sol

Tiwaz - Tyr/Mani

Berkano - Nerthus

Ehwaz - Freya

Mannaz - Heimdall

Laguz - Njord

Ingwaz - Ing

Dagaz - Odyn

Othala - Odyn

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

fehu-> Frey

uruz-> Njord

thurisaz-> Thor

ansuz-> Odin (Odyn)

raido-> Thor

kenaz-> Wieland

gebo-> Odin/Frigg

wunjo-> Frey

hagalaz-> Ymir

naudhiz-> Nornir

isa-> Verdandi

jera-> Frey

eihwaz-> Odin

pertho-> Nornen

algiz-> Heimdall

sowilu-> Balder/Sonne

teiwaz-> Tyr

berkana-> Nethus/Frey/Frigg

ehwaz-> Odin

mannaz-> Heimdall

loguz-> Njord

ingwaz-> Ing/Frey

othila-> Odin

dagaz-> Oestre/Verdandi

Zosiu - zerkniesz/skomentujesz?

cora miala to w szkole ;)

widze, ze jest troche inaczej...

Edytowane przez Bagheera
1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

że też ja się nie uczyłam takich rzeczy w szkole...smutny.gif

Bagi źródła są rózne tak więc nie będę wydawać opinii czy twoja wersja jest poprawna czy tez nie.

Zeby bardziej zakręcić wątek wkleję kolejny art.

RUNY I NORDYCCY BOGOWIE

Frey i runa Fehu, runa Ingwaz oraz runa Jera

Frey jest synem Njorda i jednym z Vanirów i jako taki jest związany z naturą i jej cyklami. Słowo Frey znaczy Pan i często sugerowane jest iż był on pierwowzorem dla Wiccańskiego "Rogatego" bóstwa płodności i urodzaju. Ma również piękną siostrę - Freyę, Panią miłości i obfitości - wielu Bogów w Asgardzie, gigantów i krasnoludów a nawet ludzi straciło dla niej głowę.

Dzielny i mężny Frey jest związany z latem i światłem słonecznym, jako Bóg odpowiedzialny za wegetację i wzrost płodów ziemi. Jest bogiem odpowiedzialnym za dostatek plonów i idąc tym aspektem dalej za pozytywną strone seksualności.

Ma we władaniu Ljosalfheim, z którego rządzi świetlistymi elfami, goblinami i faerie.

Runy związane z Frey to runa Fehu - zarówno w swym aspekcie źródła energii, wzrostu i zdrowia jak i w bardziej prozaicznym aspekcie "męskiej sprawności", oraz Ingwaz - związaną z rolnictwem i płodnością - włącznie z jej konsekwencjami, zarówno z przyjemnościami związanymi z seksem jak i jego owocem - dziećmi.

Również runa Jera jest łączona w ujęciu cykli natury z parą tych Bogów - Freyem i Freyą.

Osobną sprawą jest łączenie Ehwaz - runy "konia" i przewodnika, z Freyem, jako runy mu poświęconej szczególnie w praktykach szamanistycznych.

Frigga i runa Pertho oraz runa Berkana

Można rzec iż Frigga jako żona Odyna jest głową pozostałych Bogiń. Jest wiązana z miłością, małżeństwem i macierzyństwem. Często jest przedstawiana jako piękna kobieta, z pękiem kluczy domowych i chmur, na kółku.

Niektóre źródła podają, iż Frigga jest matką Thora.

Przypisywane jej jest zdecydowanie bycie matką i żoną. Jednocześnie posiada umiejętności czarodziejki, ubierającej skórę sokoła i spoglądającej w przyszłość oraz bycie typową kobietą kolekcjonującą zloto i biżuterię oraz... miłość mężczyzn.

Te różnice utrudniają jednoznaczne jej określenie i powodują iż czasem Frigga i Freya są traktowane jako różne odcienie jednej Bogini.

Aspekt macierzyński oraz aspekt "niespodzianki" i owego ukierunkowania na patrzenie w przyszłość powoduje iz z Friggą łączona jest Runa Pertho. Z jej macierzyńskim aspektem również wiązana jest runa Berkana.

Freya i runa Gebo oraz runa Jera

Freya jest córką Njorda i jedną z Vanirów i jako taka jest związana z naturą i jej cyklami. Słowo Freya znaczy Pani i często sugerowane jest iż była ona pierwowzorem dla Wiccańskiej Bogini. Jest piękną panią miłości i obfitości - wielu Bogów w Asgardzie, gigantów i krasnoludów a nawet ludzi straciło dla niej głowę.

Freya przyniosła do Asgardu swe talenty magiczne, oraz umiejętności rzucania zaklęć i warzenia mikstur. Istotnym wydaje się wspomnieć iż Freya nie stroniła od wojny, podzielając w tym zakresie zamiłowania Odyna, dzieląc się z nim również poległymi wojownikami - część z nich trafiała do Valhalli a część do Sessrumnir'u - sali biesiadnej, która stworzyła dla nich Freya. Freya jest Pania złotego dzika - Hildisvini, który był symbolem wojny. Jej rydwan ciągnęły dwa wielkie koty. Posiadała również skórę sokoła, pozwalającą jej latać. To Freya nauczyła właśnie Odyna magii szamanistycznej.

Wedle niektórych źródeł późniejszym wcieleniem Freyi jest żona odyna Frigga.

Freya wiązana jest w swym miłosnym aspekcie, oraz powiązań z darami jakie ze sobą niesie z runą Gebo.

Również Jera jest łączona w ujęciu cykli natury z parą tych Bogów - Freyem i Freyą.

Odyn i runa Ansuz oraz runa Othala

Lista imion Odyna jest dłuższa niż jego broda, najbardziej ogólnym okresleniem więc jest stwierdzenie iż był on ojcem wszystkich ludzi i bogów. Warto nadmienić iż jego imię tłumaczone jest jako "Wiatr" a u Germanów zwany był Wotanem, co znów tłumaczyć można jako "Furia". Nie zajmował też swej zaszczytnej pozycji "z natury rzeczy", lecz początkowo był "podrzędnym bogiem" nocnych wichrów, za pomocą których uprawiał swoje "przejażdżki" wraz z duchami martwych wojowników.

Dopiero jego późniejsze wcielenie, uczyniło z niego człowieka w płaszczu, z kapeluszem nasuniętym na jedno oko - oko, które oddał w zamian za mądrość i elokwencję. Jego towarzyszami są dwa kruki - Munin (Pamięć) i Hugin (Myśl), dwa wilki - Freki (Dziki) i Geri (Chciwy), które zjadają każde mięso z jego talerza, więc Odyn "żyje" jedynie na miodzie (w/g niektórych źródeł na winie) oraz ośmionogi koń - Sleipnir.

Posiada również żonę - Friggę, ale to inna historia, bowiem Odyn posiada tyleż funkcji ile imion, jest bowiem bogiem:

· śmierci,

· wojowników i wojny,

· pogody i...

· magii

Łączy w sobie cechy nauczyciela, szamana, wojownika i lekarza, co więcej jest również poetą. Te cechy, oraz elokwencja i umiejętność negocjacji powodują iż wiązana z nim jest Runa Ansuz - zwana runą bogów, ale będąca również runą komunikacji i dialogu. Jako Bóg związany z przodkami oraz ojciec i mąż jest również wiaany z runą Othala

Thor i runa Thurisaz, runa Uruz oraz runa Raido

Thor jest jednym z synów Odyna - dokładniej synem Odyna i Ziemi, co więcej na podobieństwo Ojca, powiązany jest ze sztormami i wichrami. Jest bogiem żeglarzy i farmerów, odpowiedzialnym za grzmoty, błyskawice, wiatr i deszcz. Jest również bogiem wojny - prawodpodbnie w swej wcześniejszej formie występował jako Donar.

zazwyczaj Thor przedstawiany jest jako potężnie zbudowany mężczyzna, z długą brodą, i szalnym wzrokiem. Thor nosi zawsze swój magiczny pas, podwajajacy jego siłę oraz rękawice, dzięki którym może udźwignąć swój młot "Mjolnir". Przemierza niebiosa w swym rydwanie strzegąc Asgardu i Midgardu przed "Lodowymi Gigantami". Podczas wichury, grzmoty, są odgłosami jego rydwanu a błyskawice, towarzyszą ciosom zadawanym przez jego młot.

Jest gwałtowny i brutalny wobec wrogów, ale jest też obrońcą i taka jest właśnie związana z nim Runa Thurisaz - z jednej strony jest bardzo silną tarczą, z drugiej symbolem nieokiełznanych mocy. Pamiętać przy tym należy o jej głównym przesłaniu, ze destrukcja na dłuższą metę nie działa.

Jego olbrzymia, pierwotna siła i odporność pozwala łączyć go równeż z runą Uruz.

Wędrówka, podczas której nieustannie walczy i zmienia oblicze świata może w pewien sposób łączyć go również z Runą Raido

Baldur i Hodur oraz runa Sowelu, runa Dagaz i runa Jera

Baldur i Hodur są braćmi bliźniakami i synami Odyna i Fryggi. Baldur zwany "Pięknym", był najbardziej elokwentnym z Bogów, gdyż jego Ojciec wyrył na jego języku Runy. Po rodzicach odziedziczył mądrość i umiłowanie przyrody, praktykował zresztą ziołolecznictwo. Był umiłowany przez wszystkich bogów i ludzi, z wyjątkiem Lokiego, który go nie cierpiał (prawdopodobnie ze zwykłej zazdrości). Baldur jest bogiem elokwencji, światła i zabawy, przy czym światła rozpraszającego mrok, dającego pozytywną energię i zdrowie.

Ze względu na powyższe przymioty, Baldur utożsamiany jest z runą Sowelu, związaną ze słońcem.

Jego brat-bliźniak, Hodur, miał mniej szczęścia, choćby dlatego iż był niewidomy. Jest bogiem zimy, nocy i ciemności.

Z braćmi tymi wiąże się opowieść:

Matka Baldura miała straszliwy sen o śmierci jej ukochanego syna, zatem odbyła wizyty u każdej możliwej, rośliny i kamienia, które mogły być groźne, wymagając przysięgi iż nie skrzywdzą Baldura. Ominęła jednak Jemiołę, uznając ją za zbyt wiotką aby mogła skrzywdzić jej syna.

Podczas jednej z zabaw bogów Baldur, który czuł się nieśmiertelny, pozwolił aby rzucano w niego włóczniami (rzutkami)... Loki włożył w rękę jego niewidomego brata strzałkę (włócznię) wykonaną z jemioły, a ten.. trafił Baldura i go zabił.

Wkrótce po pogrzebie, Frigga wyprawiła innego ze swych synów do bogini Hel, z prośbą o uwolnienie Baldura z jej świata. Hel się zgodziła, jednakże postawiła warunek, iż każda istota na ziemi musi uronić łzę za Baldurem. Niestety olbrzym Thokk (uznawany przez niektóre źródła za jedno z wcieleń Lokiego) jako jedyny nie uronił łzy, tak więc Baldur pozostał w królestwie Hel.

Runicznym aspektem bliźniaków Baldura i Hodura jest runa Jera, symbolizująca śmierć i odrodzenie, tudzież zmianę czasu - noc i dzień. Czasami, ze względu na przeciwieństwa istniejące między nimi, brana jest pod uwagę również runa Dagaz.

Tyr i runa Tiwaz

Tyr jest ogólnie szanowanym bogiem, za swą odwagę i godność. Początkowo był bóstwem rządzącym, lecz został zdetronizowany przez Odyna i sprowadzony do roli mniej znacznej - boga wojny. Zwany jest też czasem "Jednorękim", gdyż poświęcił swą rękę, dając ją Fenrisowi. Dzięki Jego postępkowi, udało się tę groźną bestię spętać łańcuchami.

Tyr jest bogiem szanującym prawo, sprawiedliwość i kosmiczną równowagę. Zwiera i dotrzymuje umów, sędziuje w rozstrzyganiu sporów i pojedynków. Zawsze bierze odpowiedzialnośc za swoje czyny, a czasem również za czyny innych (jak w wypadku pętania Fenrisa - mimo iż Fenris był spętany, nie cofnął ręki, czekając aż mu ją odgryzie aby dochować umowy jaka wcześniej była zawarta).

Tyr jest bogiem wojny, ale nie wojny dla łupów lecz jako narzędzia wymierzania sprawiedliwości. Podczas wojen tak kieruje losem, aby wygrała strona, która bardziej na to zasługuje.

Jego runą jest Tiwaz, w aspekcie prawdy, honoru, sprawiedliwości i rozwagi. Runa Tiwaz w swym rycie symbolizuje włócznię, albo... kolumnę Yrminsul, podtrzymującą niebo nad ziemią.

Heimdall i runa Mannaz, runa Algiz oraz runa Kenaz

Heimdall jest kolejnym bogiem wojownikiem i... synem dziewięciu sióstr. Jest to jeden z bardziej tajemniczych bogów tego panteonu, niektórzy opisują go jako boga światła - podobnego do Baldura, jednak jeśli jakikolwiek jego aspekt jest pewny, to to iż jest obserwatorem.

Heimdall jest strażnikiem Bifrostu - tęczy łączącej Asgard z Midgardem, charakteryzuje się ponadto tak dobrym słuchem, że słyszy jak trawa rośnie, nie wyłaczając doskonałego wzroku.

Heimdall symbolizuje obowiązkowość, cierpliwość i niezmienną czujność. To właśnie Heimdall zwrócił Thorowi, jego młot, wykazując przy tym wagę przewidywania przyszłości. Nic dziwnego, iż Heimdall jest uznawany również za mistrza Run. Ponadto to on właśnie przekazuje wiedzę o nich ludziom.

Efektywnie Odyn odkrył Runy i przyniósł je do Asgardu, ale Heimdall przyniósł je na ziemię. Odyn tchnął życie w pierwszych ludzi, ale Heimdall zorganizował ich społeczność i wydzielił trzy klasy: niewolników, ludzi wolnych i wysoko urodzonych - tym ostatnim zresztą jedynie przekazał tajemnice Run.

Z Heimdallem łączona jest runa Mannaz, symbolizująca jednostkę i społeczeństwo, oraz wzajemne funkcjonowanie w nim jednostek, zarówno jako wykorzystanie społeczeństwa jak i świadome w nim działanie. Niektórzy łączą go również z runą Algiz, ze względu na jej znaczenie i powiązanie z Bifrostem, jako drogą do świata bogów (niezależną od Yggdrasila). Wiedza i tajemnice, jakie Heimdall przekazał ludzkości łączą go natomiast z Runą Kenaz.

Loki i runa Dagaz, runa Ansuz, runa Thurisaz oraz runa Kenaz

Loki jest jednym z bardziej kontrowersyjnych i zagadkowych Bogów tego Panteonu. Ze względu na jego działania, nierzadko wymierzone przeciwko samym Bogom, z punktu widzenia chrześcijańskiego jest przyrównywany do diabła, jest to jednak pewne niezrozumienie jego faktycznej roli.

Loki pochodzi z rasy gigantów i należy to duchów ognia, co może tłumaczyć jego nieprzewidywalne zachowania. Właśnie charakter ognia jest również doskonale przez niego oddawany - zarówno w aspekcie niszczącym jak i niosącym pomoc.

Loki zawsze jest moralnie dwuznaczny, ale jego działalność jest raczej figlami niż stanowi realne zagrożenie dla Bogów. Oczywiście owe "żarty" komplikują a nieraz i narażają życie Bogów, niemniej Loki końcowo uznaje zazwyczaj swoją winę i pomaga w naprawieniu szkód, nierzadko też swoim sprytem wyciąga ich z kłopotów, nie będących jego zasługą. Za najostrzejszy wyjątek można uznać obwinianie go o śmierć Baldura, jednak ten mit, powstał prawdopodobnie w późniejszym okresie - w wersji bazowej, całą winą za śmierć Baldura obarczany był jego brat bliźniak - Hodur.

Istotnym wydaje się również umiejętność Lokiego do zmiany kształtu - w mitach i opowieściach pojawia się jako: koń, ptak, mucha, pchła oraz... łosoś. Skoro już przy przemianach jesteśmy, dziećmi Lokiego jest duża część bestii kluczowych dla Nordyckiej mitologii, jest więc ojcem (i matką w wypadku Sleipnira):

· Wilka Fenrisa, który być może zabije Odyna

· Węża Jormunganda, opasującego ziemię w Midgardzie, który być może zabije Thora

· Bogini Hel - Pani podziemia i śmierci

· Sleipnira - ośmionogiego rumaka Odyna

Dla uzupełnienia opisu, należy dodać iż Loki w ostatecznej bitwie ma stanąć po stronie Gigantów i prawdopodobnie zabić Heimdalla.

Z Lokim związana jest Runa Dagaz - nie przez przypadek, bowiem Loki łaczy w sobie skrajności. Ze względu zaś na jego umiejętności, przypisuje mu się również związki z Ansuz. Ci, którzy widzą w nim więcej negatywów, biorą pod uwagę jego pochodzenie (Giganta) i przypisują mu czasem Thurisaz. Ci, którzy widzą w nim spontaniczność i "dziecięcą" ciekawość typu "a co będzie jak porusze tę dźwignię?", łączą go z Kenaz, co brzmi niemal paradoksalnie zważywszy na to iż łączona jest również z Heimdallem (którego Loki ma zabić). W obojętnym układzie jednoznaczne przypisanie mu Runy jest niemal niemożliwe, choćby przez dwuznaczność samej postaci.

Hel i Hagalaz

Hel jest boginią rządzącą krainą śmierci o tej samej nazwie, położoną głęboko w korzeniach Yggdrasila. Jest boginią śmierci i świata podziemnego. W/g Eddy (pisanej prozą) połowa jej ciała jest zielono-czarna a połowa biała, zaś zmiany światła powodują iż twarz i tułów jej wygląda jakby się rozlewały i nieustannie zmieniały tworząc karykaturalne wzory.

Hagalaz jest Runą, która w mancji zazwyczaj oznacza gwałtowną zmianę, jednocześnie pokazując nam rzeczy nieuniknione i nizmienne. Właśnie ta charakterystyka powoduje iż jest łączona z Hel.

Pusta runa - 25 - Wyrd

Wiele mitów i legend narosło wokół tzw. pustej runy, jedni wogóle nie wróżą dalej, gdy się ona pojawi, inni cieszą się, gdyz oznacza dla nich nowy początek... nim jednak zaczniemy rozważania nad jej znaczeniem, warto zastanowić się nad jej historią.

Pierwszą znaną publikacją na jej temat była książka autorstwa Ralpha Bluma - "The Book of Runes" z 1982 roku i przyjmuje się iż On jest jej Twórcą. Tak więc runa ta nie dość iż młoda pochodzeniem, nie należy również do Futharku Starszego - z punktu widzenia historycznego. Jednym z podawanych powodów jest to iż wraz z książką R.Blum rozpowszechniał tanie, masowej produkcji komplety runiczne, a pudełko jakie najłatwiej było mu zdobyć pasowało do wykonania przegródek w kształcie 5x5 pól. Inną hipotezą jest iż R. Blum zaczynając swoją przygodę z runami, nie wiedział nic o nich, tak więc zaczął od pustego kamienia. Tak wygląda udokumentowana historia owej runy, przejdźmy więc teraz pokrótce do ideologii jaka wokół niej narosła:

Insynuacje jakoby pusta runa miala spełniać rolę odstępu między słowami nie są zadowalające, choćby dlatego iż funkcję "spacji" pełniła w inskrypcjach runicznych kropka, bądź dwie kropki.

Słowo "Wyrd" służące za jej określenie, oznaczało wśród ludów używających Futharku Starszego pojęcie zbliżone do czegoś co obecnie nazywamy na modłę wschodnią - karmą, ale za zjawiska z nią związane odpowiada już w Futharku klasycznym inna runa.

Podobnie jest z "niespodzianką i kształtującym się losem" - te są wspaniale objęte przez runę Pertho.

Można w ten sposób podawać jeszcze wiele argumentów, jednakże pytanie jakie warto postawić brzmi: Używać, czy nie używać?

Odpowiedź zależy tak naprawdę od osobistego wyboru - jeśli chcemy używać run w zgodzie z ich historycznym układem i podążać ścieżką tradycyjną, to pozostaje nam 24 znakowy Futhark Starszy. Jeśli nie interesuje nas zgodność historyczna, mamy pełną dowolność, przy czym ze świadomością iż 25 znakowy alfabet runiczny Nie jest Futharkiem Starszym.

...

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Łączenie run z pojedynczymi bogami nie jest dobrą praktyką... po prostu nie ma przełożenia mitologicznego - wyjątkami mogą być tu Odyn/Asowie jako grupa łączeni z runą Ansuz oraz Tyr wiązany z Tiwaz i ew. Frey (Ing) łączony z Ingwaz - lecz te wyjątki mają umocowanie w poematach runicznych.

Łączenie runy Thurisaz z Thorem jest niedopuszczalne. To tak, jakby w jednym garnku zamknąć rozpalone węgle i wodę i dziwić się, że nie powstał lód, lecz breja.

Podobnie jak Ansuz może być łączona w ogólności z Asami, tak i Thurisaz ma jedynie konotacje z Thursami.

Edytowane przez Szerszen
1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

O widzisz, dzięki za te informacje. Swego czasu właśnie mocno szukałam Bóstw opiekujacych się runami, ale w róznych miejscach wiele bylo sprzecznych informacji.

A teraz wiem, że nie ma co się na tym skupiać. Ale mam pytanie, kto opiekuje sie runa Algiz? Jeśli są gdzes jakieś informacje na ten temat będe wdzięczna za pzrekazanie ich.

Pytam bo podczas pracy z runami miałam wrażenie, ze ktos za ta runą jest.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nikt... spójrz na poemat z nią związany - można tam znaleźć odniesienie do bagien... miejsca, w którym składano ofiary wotywne (np. przedmioty pokonanych wrogów, niewolników etc...) - z jednej strony masz grozę niedostępnego miejsca, z drugiej miejsce "sakralne" dające zarazem ochronę... bagna same się sobą opiekują.

A kto ich nie zna... kończy jako "błędny ognik".

A kto za nią jest... - może być Odyn, bo też i jemu te ofiary prawdopodobnie składano, ale nie w formie "opiekuna runy".

Edytowane przez Szerszen
2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki. Własnie ten "Opekun" sporo mi o naturze samej runy powiedział, a poniewarz przyznaje bez bicia, ze Mitologii Germanów nie znam tak dobzre jak Egipcjan czy Greków, wiec trudno było mi poznać.

Bardzo Ci dziękuję

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.