zielna

Kadzidła ze swojskich ziół

53 postów w tym temacie

Oprócz książki Marlis Bader "Kadzidła ze swojskich ziół" - do tej pory nie udało mi się odnaleźć żadnych materiałów z tytułu "zrób to sam" :mysli:, może macie pomysły/przepisy na "zielne" kadzidła ???? :) świece też mile widziane :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ja natomiast ze swoich zasobów materiałowych wrzucam następujący tekst - znaleziony w internecie :

Kadzidło jest w zasadzie dowolną kombinacją materiału roślinnego, zwykle zmieszanego z olejkami zapachowymi oraz bazą (jaką stanowią na przykład sosnowe trociny, sproszkowane drewno kwasji lub sproszkowane drewno sandałowe).

Kadzidło sporządzane jest w trzech podstawowych rodzajach: w formie granulatu (inaczej "surowe") rzucanego i palonego na małym, płonącym kawałku węgla drzewnego, w formie szyszki i w postaci patyczków. Wszystkie trzy formy można stosować w praktykach magicznych; , jednakże, granulat uważany jest za najbardziej tradycyjną formę kadzidła.

Kadzidło jest istotną częścią Rzemiosła i posiada magiczną moc w każdej formie. Jeżeli zamierzasz jednak sporządzić wonne kadzidło samodzielnie (zwłaszcza po raz pierwszy), najłatwiejsza do wykonania będzie forma granulatu.

*Magiczne właściwości kadzidła

Przedstawiam wykaz różnorodnych wonnych kadzideł wraz z ich magicznymi właściwościami.

AKACJA: Palona z drewnem sandałowym w celu pobudzenia psychicznych sił.

ALOES: Palony w celu przyciągania powodzenia, miłości, duchowych wibracji i siły.

ALPINIA OFFICINALIS: Palona w Celu odwrócenia zaklęć rzuconych przez czarowników.

ALTHEA: Palona w celu ochrony i pobudzenia sił psychicznych.

ANYŻ (NASIONA): Palony przy medytacji.

ANYŻEK GWIAZDKOWY (NASIONA): Palone w Celu pobudzenia lub spotęgowania sił psychicznych.

BAZYLIA: Palona w celu wypędzenia diabła i ochrony przed złymi demonami oraz duchami, jak również przyciągania wierności, miłości, szczęścia, sympatii i bogactwa. Pomocna jest również przy wykonywaniu miłosnych wróżb.

BENZOES: Palony w celu oczyszczania i przyciągania pomyślności.

BEZ: Palony w celu pobudzenia i spotęgowania sił psychicznych oraz wprowadzenia harmonii w czyjeś życie

BOSWELLIA: Palona w celu odpędzenia negatywnych zjawisk, oczyszczenia magicznych miejsc, ochrony przed złem, pomocy w medytacji, wywoływania metapsychicznych wizji, przyciągania szczęścia oraz składania hołdu pogańskim bóstwom.

BYLICA: Palona jako środek wspomagający uzdrawianie, również do przepędzania negatywnych energii i złych nadprzyrodzonych sił.

CEDR: Palony w celu oczyszczenia, pobudzenia lub wzmocnienia sił psychicznych, przyciągania miłości, zapobiegania koszmarom nocnym oraz leczenia różnorodnych dolegliwości, w tym kataru.

CEDRAT: Palony podczas rytuałów uzdrawiania oraz w celu wzmocnienia sił psychicznych.

CYNAMON: Palony w celu ochrony i przyciągania pieniędzy, pobudzenia i wzmocnienia sił psychicznych oraz jako środek wspomagający leczenie.

DRACENA (ŻYWICA): Palona w celu usunięcia negatywnych sił, wypędzenia złych nadprzyrodzonych mocy, przyciągania miłości i odnowy męskiej potencji. Żywica draceny palona jest przez czarownice w celu ochrony podczas rzucania zaklęć i przywoływania bóstw. Dodana do innych kadzideł, potęguje ich siłę.

DREWNO SANDAŁOWE: Palone w celu wypędzenia demonów i złych duchów, zaklinania dobrych duchów oraz sprzyjania świadomości duchowej.

DRZEWO GOŹDZIKOWCA: Palone w celu przyciągnięcia szczęścia i pieniędzy.

DYMNICA: Palona w celu wypędzenia demonów, złośliwych duchów oraz złych nadprzyrodzonych mocy.

DYPTAM KRETEŃSKI: Palony w celu zaklinania duchów oraz jako środek pomocniczy w astralnej wyobraźni (zwłaszcza zmieszany w równych częściach z benzoesem, drewnem sandałowym i wanilią).

FIOŁEK AFRYKAŃSKI: Palony dla ochrony i pobudzenia duchowości w domu.

GAŁKA MUSZKATOŁOWA: Palona jako środek pomocniczy podczas medytacji, w celu pobudzenia i spotęgowania sił psychicznych oraz przyciągania powodzenia.

GOŹDZIK KORZENNY: Palony w celu rozwiania negatywnych sił, oczyszczenia świętych i magicznych miejsc, przyciągania pieniędzy oraz powstrzymania lub zapobieżenia rozprzestrzenianiu się plotek.

JAŁOWIEC: Palony w celu pobudzenia lub zwiększenia sił psychicznych, a także odwrócenia zaklęć rzuconych przez złych czarowników.

JAŚMIN: Palony w celu przyciągania miłości i pieniędzy, także wywołania proroczych snów.

KOKORYCZKA: Palona głównie jako kadzidło ofiarne ku czci pogańskich bóstw.

KOLA: Palona jako środek pomocniczy podczas medytacji.

KOPAL: Palony w celu oczyszczenia i przyciągnięcia miłości.

KORZEŃ ŻEŃ-SZENIA: Palony w celu osaczenia złośliwych duchów oraz ochrony przed złem w każdej postaci.

KWIAT MUSZKATOŁOWY: Palony w celu pobudzenia i spotęgowania sił psychicznych.

KWIAT RÓŻY CHAŃSKIEJ: Palone dla przyciągnięcia miłości.

LAWENDA: Palona w celu spowodowania snu i odpoczynku oraz przyciągnięcia miłości (szczególnie ze strony mężczyzn).

MAK (NASIONA): Palone w celu pobudzenia płodności u kobiet, przyciągania miłości, szczęścia i pieniędzy.

MASTYKS: Palony w celu zaklinania dobrych duchów, pobudzenia i spotęgowania sił psychicznych oraz nasilenia seksualnych pragnień. Odrobina mastyksu dodana do innych kadzideł znacznie zwiększy ich magiczną moc.

MIĘTA: Palona w celu nasilenia seksualnych pragnień, wypędzenia złych nadprzyrodzonych mocy, zaklinania dobrych duchów i przyciągania pieniędzy.

MIRRA: Palona (często z Boswellią) dla oczyszczenia, uświęcenia, uzdrowienia, wypędzenia i zniszczenia zła. Mirra wspomaga również medytację. W starożytnym Egipcie palono ją na ołtarzach ofiarnych na cześć bóstw Izis i Ra.

OMAN WIELKI: Palony w celu nasilenia mocy jasnowidzenia i zdolności wróżenia ze szklanej kuli.

ORLICA: Palona na ogniskach w celu magicznego wywołania deszczu.

ORZECH KOKOSOWY: Palony dla ochrony.

PACZULA: Palona w celu przyciągania pieniędzy i miłości oraz pobudzenia płodności.

PAPROĆ: Palona na ogniskach w celu magicznego wywołania deszczu. Służy również do wypędzania złych nadprzyrodzonych mocy.

PIOŁUN: Palony w celu pobudzenia lub zwiększenia sił psychicznych. W połączeniu z drewnem sandałowym i palony nocą na cmentarzu, potrafi podobno przywołać duchy z grobów.

PROSOPIS: Dodany do uzdrawiających kadzideł, znacznie zwiększa ich magiczną moc.

RDEST WĘŻOWNIK: Palony (często z Boswellią) jako kadzidło wspomagające wróżby.

ROZMARYN: Palony dla oczyszczenia, pomocy w leczeniu, zapobiegania koszmarom sennym, zachowania młodości, rozproszenia depresji, przyciągania czarodziejskich duszków oraz powodowania spokojnego snu i miłych snów.

RÓŻA: Palona w celu zwiększenia odwagi, wywołania proroczych snów i przyciągania miłości. Różane kadzidło używane jest we wszystkich rodzajach miłosnych czarów i posiada najsilniejsze wibracje miłosne spośród wszelkich magicznych kadzideł.

RUTA: Palona jako środek wspomagający poprawę zdrowia.

SOSNA: Palona w celu oczyszczenia, także dla zniszczenia negatywnych energii, wypędzenia złych nadprzyrodzonych sił, przyciągania pieniędzy, jak również odwrócenia czarów i skierowania ich przeciwko czarownikom, którzy je rzucili.

SZAŁWIA: Palona dla ochrony przed wszelkimi formami zła, oczyszczenia świętych miejsc i rytualnych narzędzi, pobudzania mądrości, przyciągania pieniędzy oraz jako środek pomagający w uzdrawianiu ciała, umysłu i duszy.

SZANTA: Palona w starożytnym Egipcie jako kadzidło ofiarne na cześć boga Horusa.

TATARAK: Palony w celu przywołania dobrych duchów przed rozpoczęciem zaklęć.

TRUSKAWKA: Palona w celu przyciągania miłości.

TURNERA DIFFUSA: Palona w celu wywołania metapsychicznych wizji.

TYMIANEK: Palony w celu oczyszczenia magicznych miejsc przed rozpoczęciem rytuałów, również jako środek wspomagający w uzdrawianiu oraz dla przyciągania zdrowia.

WANILIA: Palona w celu przyciągania miłości, zwiększenia seksualnych pragnień oraz poprawy sił umysłowych.

WAWRZYN (JAGODY): Palony głównie w celu przyciągania pieniędzy.

WAWRZYN: Palony w celu pobudzenia sił psychicznych oraz wywołania proroczych snów-wizji.

WERBENA: Palona w celu wypędzenia złych nadprzyrodzonych sił.

WETIWEROWY OLEJEK: Palony dla odwrócenia czarów i ochrony przed czarną magią oraz złodziejami.

WIERZBA: Palona w celu oddalenia zła, przyciągnięcia miłości i wspomagania leczenia. Używana również przez czarownice jako kadzidło ofiarne ku czci pogańskich księżycowych bóstw.

WISTERIA: Palona dla ochrony przed wszelkiego rodzaju złem.

WRZOS: Palony w celu zaklinania pożytecznych duchów, a także magicznego wywoływania deszczu.

** przepraszam z góry jeśli w/w tekst pojawił się w innej tematyce - chodzi mi tutaj o magiczne właściwości kadzideł - nie doczytałam ;)

Edytowane przez zielna
3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przepis jak zrobic kadzidło

- najlepsze są zioła świeże, należy je rozmiażrzyc w moździeżu, ponieważ nie zniszczy to włąściwości aromatycznych rośliny,

- następnie dodac kilka kropli olejku, który lubimy, lub ma wspomóc działanie.

- pozostawiamy ową mieszankę, na dwa tygodnie w szczelnie zamkniętym pojemniku. Trzymamy, to w pojemniku w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu.

- po tym czasie, można już spokojnie węgielki posypywac mieszanką naszych suszonych ziół.

5

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a tak "farmaceutycznie" ? czyli gram tego + gram innego ;) mi trzeba tlumaczyc jak dziecku : krok 1 , krok 2 , ... , krok n :mysli:

musze zalozyc dziennik eksperymentow ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kadzidła i świece ziołowe

Zawartość substancji zapachowych w surowcach zielarskich, głównie olejków eterycznych, może być wykorzystana do sporządzania kadzideł lub świec ziołowych. Przygotowanie kadzideł jest trudne, gdyż wymaga wielu niedostępnych w naszym kraju składników, natomiast świece ziołowe może zrobić każdy. Najprostszym sposobem będzie stopienie zwykłych świec (odzyskujemy wówczas knoty). Do płynnej parafiny dodaje się drobno pocięte zioła, a dla lepszego efektu plastycznego do formy można włożyć świeże lub suszone większe fragmenty roślin: liście, kwiaty itp. Wcześniej należy przygotować formę szklaną, w niej będziemy odlewali świece o pożądanym kształcie, i knoty, które zalejemy parafiną zmieszaną z ziołami.

* źródło

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a zapomniałam dodac, że nie powinno się miksowac świeżych ziółek maszynka ani blenderem, ponieważ wytraca się aromat podczas ucierania rzeczami mechanicznymi i metalowymi.

A do kadzielnicy powinno się włożyc troszkę piasku, a na to węgielki do kadzenia i dopiero posypac naszym proszkiem.

Sama przyznam, że suszoną bylicę i szałwię, palę bez węgielków, i fajnie się tlą- akuratnie starcza na oczyszczenie mieszkania.

Gorzej już z mirrą kościelną, nie che się tak tlic... :( i tu potrzebne są węgielki.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

na bazę kadzidełka można użytc: grubszą sztywną trawę, trzcinę (ale ta mocno dymi) lub roślinęSitłodyga do kadzidełka powinna byc okrągła. Takie łodygi gdy są świeże przycinamy na odpowiednia długość.

I tu są różne sposoby zrobienia takiego kadzidła:

1) w/w roślin możemy na noc zamoczyc w naszym ulubionym olejku eterycznym, następnie suszymy, po czym znów nasączamy w olejku.

2) zioła które chcemy użyc mieszamy razem w proporcjach 1 do 1. Najlepiej jak zioła byłyby w formie proszku. Gdy wszystko razem wymieszamy dodajemy kilka kropel wody i mieszamy dalej.Mieszanina powinna miec konsystencję ciasta, wówczas dodajemy kilka kropel olejku. Gdy ciasasto jest gotowe możemy:

- zrobic z niego tzw. szyszki do kadzenia,

- laseczki poprzez ugniatanie w palcach,

- lub obtoczyc w tym cieście łodygi w/w roślin.

Gdy już to uformujemy pozostawiamy do wyschniecia, kładziemy na papierze do pieczenia, suszymy od 2 do 3 dni.

Do sporządzenia kadzidła, jako podstawę można również użyc drobnych trocin.

3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja gielki to i nad gazówką lub płomieńiem swiecy rozgrzewam, do maleńkiej kamiennej miseczki daje, jeden węgielek i sypie kadzidło i się dymi ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
- najlepsze są zioła świeże, należy je rozmiażrzyc w moździeżu, ponieważ nie zniszczy to włąściwości aromatycznych rośliny,

- następnie dodac kilka kropli olejku, który lubimy, lub ma wspomóc działanie.

- pozostawiamy ową mieszankę, na dwa tygodnie w szczelnie zamkniętym pojemniku. Trzymamy, to w pojemniku w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu.

- po tym czasie, można już spokojnie węgielki posypywac mieszanką naszych suszonych ziół.

ale to w koncu rzucamy je świeże czy suszone. jak są w szczelnym pojemniku to kiedy mają sie ususzyć ?

poza tym, chciałbym zwrócic uwagę że te listy roślin są pochodzenia zachodnioeuropejskiego i sporo tych roślin oraz żywic trudno u nas dostac.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ale to w koncu rzucamy je świeże czy suszone. jak są w szczelnym pojemniku to kiedy mają sie ususzyć ?

poza tym, chciałbym zwrócic uwagę że te listy roślin są pochodzenia zachodnioeuropejskiego i sporo tych roślin oraz żywic trudno u nas dostac.

Sosna, możesz suszone i świeże...

żywice jak się rozglądniesz to dostaniesz,możesz też nabyc gumę arabską, która jest dobrym spoiwem, można nabyc nawet ją w bryłkach- koszt ok. 15 zł, wtedy trzeba zmielic ją w młynku na proszek sypki i dodac do utłuczonych, wysuszonych ziółek. Natomiast, jeśli nie che się mielic, to można kupic proszek, który kosztuje 12 zł.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

świeże liście kiedyś paliłaś czy tak sobie piszesz ?

bo mi sie to wydaje bardzo mało realne O_O

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Paliłaś? No popatrz ;)

Sosna, ja kiedyś dodawałam świeże gałązki jałowca i igły.... Sosnowe, ale nie bierz tego do siebie ;) Na mocno rozżażone węgle można to dac i się będzie tliło ale suche są lepsze.

Na allegro mozna kupic kadzielnice i kadzidła juz gotowe, mieszanki - mam na myśli sypkie kadzidła. Ja od jakiegoś czasu uzywam do oczyszczania właśnie takich kupnych z żywicą i drzewem sandałowym i bardzo sobie chwalę. Świetnie oczyszcza mieszkanie.

Białą szałwie można ppoformować w takie grubsze pałki suche i to palić, ale tli sie złabo i tzreba co chwilę od nowa zapalać.

Podobnie robię pałeczki lawendowe, jeszcze świeże splatam w taki mały warkoczyk, i obwiązuję nitką, tak suszę, tez można potem podlalić.

Jednak chyba najbardziej lubię te kadzidła z suchych ziół rzuconych na węgle. ale uwaga, nie polecam proszkować ziół. Jeśli juz to je pokruszyć, ale nie mielić na proszek, bo ten moze zapalić sie gwałtownie i nawet "buchnąć" nam w twarz.

Mozna też do kadzidła wykorzystać sieczke bursztynową, wiec z wakacji nad mozrem proponuję przywieść sobie taką sieczkę. Nawet nie jest to drogie.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki za te wątek, od jakiegoś czasu myslę o stworzeniu sej łwasnej kompozycji świec bo kocham świece palić ale nie lubie tych sztucznych zapachów...więc przyda mi się ta wiedza będę zaglądać:)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Szept i Kuanan bardzo dziękuję za informacje :) są dla mnie bardzo cenne :_slonko:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mozna zrobic ale te gliniane czasem pękają. Poza tym na szrotach lub w sklepach z rzeczami uzywanymi czasem mozna dostać małe metalowe tygelki lyb misy, idealnie nadają sie na kadzielnice

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

dobrym sposobem na zabezpieczenie gliny jest werniks , który już wielokrotnie używałam , ale sprawdzę jego wytrzymałość przy kadzielnicy ;) :) chyba ,że ktoś już robił to przede mną - to poproszę o informacje ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a ja dziś wymyśliłam sobie, że jak będę nad morzem kupię sobie dużą muszlę i zrobię z niej kadzielnice, o... ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A mnie ro sie marzy taka misa na trójnogu ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Szepecie, myślisz o czymś takim?

38rz.jpg

powiem Wam, że tam gdzie jeżdżę nad morze, jest taki mały sklepik z rzeczami z Turcji, w tamtym roku była tam piekna kadzielnica z turkosem, ale też i pięknie kosztowała :( Były też misy najrozmaitsze z mosiądzu, co prawda uzywane, ale piękne :) hym... chyba zacznę odkładac, i może uda mi się uzbierac na jakieś cacko z tego sklepiku ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hmm mysle ze uzywanych raczej nie mozna kupowac.

Z prostego powodu.Zawiera w sobie energie poprzednich wlascicieli.

I pytanie-jakich ziol uzywacie do okadzania?

Nie czytalam jeszcze calego forum i pytanie moze sie wydac dziwne.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Betty można kupowac używane też, tylko powinno się oczyścić po przyniesieniu do domu.

Ja nawet wole te uzywane, bo czesto jak się bierze taki pzredmiot do ręki to czuje się jego duszę.

Co do ziół to zależy w jakim celu. Jeśli chodzi o ochronę to podstawą jest biała szałwia, poza tym ostrożeń (mozna jego klaczki) bylica, zwykła szałwia.

Ja używam też gotowych mieszanek z żywicą i z drzewem sandałowym, które i ślicznie pachną i i dobrze oczyszczają powmieszcenie.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.