Gość alathea

2012 - byc moze zobaczymyna niebie dwa slonca...

15 postów w tym temacie

Dr Carter z University of Southern Queensland, Australia opublikowal w news.com.au

artykul mowiacy o tym, ze w 2012 roku mozemy sie spodziewac przemiany Betelgeuzy,

drugiej co do wielkosci gwiazdy w konstelacji Oriona, w supernowa

obecnie gwiazda ta gwaltownie traci mase

sa tez mozliwe inne scenariusze - przemiany w gwiazde neutronowa

lub czarna dziure - i to 1300 lat swietlnych od Ziemi...

co prawda, uczeni mowia, ze moze to sie stac w 2012, a moze i pozniej ;)

ponizej dwa artykuly (ang.), pierwszy pierwotny w stosunku do drugiego:

http://www.news.com.au/technology/sci-tech/tatooines-twin-suns-coming-to-a-planet-near-you-just-as-soon-as-betelgeuse-explodes/story-fn5fsgyc-1225991009247

http://www.huffingtonpost.com/2011/01/20/two-suns-twin-stars_n_811864.html

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Muhaha, i tutaj to powielają :).

To teraz tak gwoli ścisłośći - tak, Betelguese będzie bardzo efektowną supernową w niedalekiej przyszłości, ale przyszłości astronomicznej - a ta nie trwa roku, ale nawet kilkanaście milionów lat. Więc proszę nie oczekiwać fajerwerków w 2012.

To po pierwsze, po drugie, większość źródeł przedstawia katastroficzny scenariusz drugiego słońca i niszczącego promieniowania. Oj, drugie słońce będzie, ale też astronomiczne :muza:. Oznacza to, że jasnością supernowa przebije jasność księżyca, ale nie będzie wielkości księżyca. To nadal będzie nieco większa kropka na niebie, którą przy dobrym szczęściu zobaczymy także za letniego dnia. A promieniowania też się nie należy bać, bo Betelguese jest tak daleko, że dla nas to rybcia.

When this happens a giant explosion will occur, tens of millions of times brighter than the sun.

Tak, ale to nie oznacza, że dla nas tak to będzie wyglądać, tylko że eksplozja będzie miała taki rozmach. Z tym brakiem nocy też bym raczej się nie rzucał do gazety, gdybym miał doktorat.

Podkreślam te rzeczy, co by zaraz się nie posypały kolejne konspiracje na temat 2012. Zaznaczam jednak, że jeśli w 2012 Betelguese zrobi bum, to astronomowie-amatorzy będą mieli niezłą frajdę z dzisiejszym sprzętem :szok:.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Betelguese jest tak daleko, że dla nas to rybcia.

Betelguese Betelguese Beetlejuice !!

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
:) ,aż mnie brzuch rozbolał ze śmiechu,co rusz czytam o końcu świata,wygodnie tak no nie ,nabroić wiele złego ,i sobie umrzeć :szok: ,lecz powoli :muza: stworzył nie jeden skutek ,to niech oczekuje przyczyn ,lub zasiało się ,to trzeba zbierać owoce swoich życiowych wyborów, i decyzji :lol: Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Z tego co ja wyczytalam to bedzie to bardzo ciekawe i efektowne zjawisko trwajace kilka tygodni, dajace efekt 2 slonc na nebie. W nocy mzoe byc jasno jak w dzien. Najwczesniej bedzie to widoczne pod koniec roku, i tyle.

I to zakłądając ze Betelguese wywali jako Supernowa

Tu jest o tym naukowe opracowanie: http://www.if.uj.edu.pl/Foton/107/pdf/04%20odrzywolek.pdf

Więc nie dajmy się zwariować i raczej cieszmy, ze mzoe za nasego życia uda nam sie zobaczyc to niezwykle zjawisko astronomiczne

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zróbmy jakiś fajny rytuał wtedy,razem :) Np odcięcie klątw kościelnych rzuconych na Polskę :>

Kto jest za?:muza:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja jak najbardziej ,jestem chętny .

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Powiedzcie mi co to za zjawisko było które widziałam dawno temu, a to co widziałam wyglądało jak dwa słońca ,niebo było lekko zamglone, promienie słoneczne grzały i zrobiło się jaśniej niż zwykle, godzina coś miedzy 12:00 a 13:00 ,nie pamiętam miesiąca ale było ciepło ,wiosna chyba,spojrzałam do góry i zobaczyłam dwa identyczne słońca, wyglądało to jak odbicie lustrzane na niebie ,efekt był niesamowity .Widziałam to ja i moja mama potem była burza .To raczej jakieś zjawisko pogodowe ,ale przyznam że zrobiło na mnie wrażenie .

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pewnie coś takiego jak "halo" wokół Księżyca :) Może właśnie przez powietrze niżowe stworzył się taki efekt

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

@Domi,

Wiem o czym mówisz, ale nie potrafię sobie przypomnieć nazwy zjawiska, tym samym nie podrzucę linków, bo nie wiem jak szukać. Ogólnie jest tak, że zamglone powietrze robi nam coś pomiędzy soczewką a pryzmatem, promienie świetlne szaleją i widzimy dwa słońca. Hmm, to tak jak na zdjęciach albo filmach idzie taki efekt soczewki, na pewno kminisz. Jak są odpowiednie warunki środowiskowe, to zamiast efektu soczewki, robi się drugie słońce, albo raczej jego odbicie.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mój facet - fizyk powiedział, gdy zapytałam go o te dwa słońca, że owszem, takie zjawisko może mieć miejsce, ponieważ szacuje się, że w grudniu 2011 wybuchnie Supernowa.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ostatnio na ktoryms progarmie naukowym bylo cos z serii swiat oczami Howkinga i tam bylo o tej supernowej.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.