Szept

Jak poznać znaczenie run?

3 posty w tym temacie

Dziś w temacie "Runy na dziś" wywiązała sie dyskusja na temat znaczenia runy Ingwaz i jej odesłania do poematow.

Przyznam, że już wcześniej często zastanawiałam się jak to z tymi runami jest. W literaturze i na setkach stron netowych mamy sposro informacji o znaczniu danej runy. Ale w sumie pieni o nich nie zawsze są jednoznaczne i nie zawsze zbieżne w tradycjach staroangielskiej, starogermańskiej i staroislandzkiej. To jak to w końcu z tymi intrepretacjami jest?

Runa Fehu ma dosć jednoznaczne znaczenia w pieśniach tez zbieżne. Ale już runa Uruz ma takie oto pieśni (SZerszeń z Twojej strony skopiowalam)

Staroangielski - Ur

Tur to mądre zwierzę, ze wspaniałymi rogami.

Silny nimi w walce.

O łowcy z wrzosowisk, to cudowne

zwierzę.

Staronordycki - Ur

Żużel z kiepskiego jest żelaza;

Reny często biegają na silnym mrozie.

Staroislandzki - Ur

Mżawka jest płaczem chmur

I marznąc w lód się zamienia

I nienawidzą jej pasterze.

Ulewny Deszcz. Władca.

I mamy tu trzy znaczenia, trzy rózne pieśni. Jak więc interpretować znaczenie tej runy? Czy całosciowow w odniesieniu do wszystkch peiśni, czy wybrać jedną? Czy tylko intuicyjnie?

I jak się to ma do powszechnie znanych ibnterpretacji runy?

Szerszeń nie ukrywam, ze licze tu na Ciebie i Twoje zdanie w tej kwestii. Mam też propozycję by w ten sposób pzranalizować cały futhark. Ja w kazdym razie chciałabym byc z runami jak najblizej pierwowzoru, na ile sie oczywiscie da :)

Z góry dziękuję.

..................................................

Pieśni skopiowałam ze strony: http://www.runy.net.pl/?q=node/28

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ech...to w zasadzie temat na "warsztat" ale niech będzie. Ogólnie i szybko, bo pędzę do pracy.

Większość znaczeń - nawet tych ezoterycznych ma swoje korzenie w poematach. Niestety - zwłaszcza te ezoteryczne korzystają również często z prac Guido von Lista, mieszając strasznie i wkładając w miejsce run zaklęcia runiczne (mamy tego przykład w Warnecku)

Poematy mają swoją historię, okresy powstawania... i co istotne - rejon.

Trudno wymagać aby Islandczycy, nie mający pojęcia o Turze (bo na Islandii Turów nie było) z wyjątkiem legend... wsadzali Tura w Uruz... ale gdzieś tam echo potężnej i dzikiej siły zostaje... (kto szedł z plecakiem jesienną porą w mżawkę przez cały dzień, nie będzie wątpił w jej potęgę).

Detale to naprawdę długa historia.

Poematy jak sami możecie zresztą sprawdzić mają nawiązania i mitologiczne i obyczajowe - i ich interpretacja jest często kluczem do tłumaczenia runy tak a nie inaczej.

Oczywiście jest wiele możliwości - są tacy, co używają tylko staroangielskiego, bo jako jedyny zawiera runy futharku starszego (ale też ma Ansuz przerobione na Os), są tacy co próbują robić syntezę... niemniej źródłem dalszym lub bliższym są najczęściej poematy, rzadziej inne teksty źródłowe - które zresztą tylko dla pojedynczych run można próbować wyodrębnić.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bardzo Ci dziekuję i mam nadzieję, ze po pracy znajdziesz czas i rozwiniesz temat. Moze byc i warsztatowo. Kochany jesteś :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.