Mrs Bear

Dezyderata

16 postów w tym temacie

Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech, i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy.

O ile to możliwe, bez wyrzekania się siebie bądź na dobrej stopie ze wszystkimi.

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoja opowieść.

Unikaj głośnych i napastliwych - są udręką ducha.

Porównując się z innymi możesz stać się próżny i zgorzkniały, bowiem zawsze znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Niech twoje osiągnięcia zarówno jak plany będą dla Ciebie źródłem radości.

Wykonaj swą pracę z sercem - jakakolwiek byłaby skromna, ją jedynie posiadasz

w zmiennych kolejach losu.

Bądź ostrożny w interesach, na świecie bowiem pełno oszustwa.

Niech Ci to jednak nie zasłoni prawdziwej cnoty; wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów

i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

Bądź sobą, zwłaszcza nie udawaj uczucia.

Ani też nie podchodź cynicznie do miłości, albowiem wobec oschłości i rozczarowań ona jest wieczna jak trawa.

Przyjmij spokojnie co Ci lata doradzają z wdziękiem wyrzekając się spraw młodości.

Rozwijaj siłę ducha, aby mogła cię osłonić w nagłym nieszczęściu.

Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

Obok zdrowej dyscypliny bądź dla siebie łagodny.

Jesteś dzieckiem wszechświata nie mniej niż drzewa i gwiazdy, masz prawo być tutaj.

I czy to jest dla ciebie jasne, czy nie - wszechświat bez wątpienia jest na dobrej drodze.

Tak więc żyj w zgodzie z Bogiem, czymkolwiek On ci się wydaje,

czymkolwiek się trudzisz i jakiekolwiek są twoje pragnienia, w zgiełkliwym pomieszaniu życia zachowaj spokój ze swą duszą.

Przy całej swej złudności, znoju i rozwianych marzeniach jest to piękny świat.

Bądź pogodny. Dąż do szczęścia.

----

Dezyderata

, utwór zawierący wskazówki "jak żyć", tekst o szczęściu, ludzkiej dobroci i pięknie świata. Nazwana przez Jana Pawła II "niezwykłym przesłaniem zrodzonym z ducha ekumenizmu i tolerancji".

Dezyderata

znaleziona rzekomo w kościele z Baltimore w XVII wieku (datowana na 1692 rok), tak naprawdę jest wierszem podrzędnego poety amerykańskiego

Maksa Ehrmanna

z 1927 roku.

Prostota i optymizm tekstu przyczyniły się do jego olbrzymiej popularyzacji. Zrobił on karierę w ruchu hippisowskim, na zajęciach terapeutycznych anonimowych alkoholików, w poradniach psychologicznych.

Niektórzy uważają, iż Dezyderata mogła być inspiracją dla Herbertowskiego Pana Cogito - wiersza bez porównania lepszego literacko, lecz podobnego w duchu i wymowie.

W Polsce Dezyderata została rozpowszechniona przez Piwnicę pod Baranami (Muzyka: Piotr Walewski).

Dezyderata

(od łac. desideratum 'pragnienie')

Dezyderat

wyraźnie określone życzenie, postulat; wymaganie; żądanie.

3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dezyderata jest ze mna od blisko 20 lat, a to wykonanie jej, które jest hymnem "Piwnicy pod Baranmi" towarzyszy mi dosć często.

Dzięki Sybirko.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pierwszy raz z Dezyderatą zetknęłam się czytając dedykację na książce koleżanki. Pomyślałam wtedy, że to piękne przesłanie dla nas.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja się tylko zdziwiłam biegając po forum, że jeszcze tu tego nie ma ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Znam ten tekst od ponad 15 lat, to nic innego jak instrukcja obsługi do życia.

Dezyderata

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamiętaj jaki pokój może być w ciszy.

Tak jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.

Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego co mówią inni, nawet głupcy

i ignoranci, oni też mają swoją opowieść.

Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

Ciesz się zarówno swoimi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.

Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów

i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć: nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem

w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.

Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości.

Rozwijaj siłę ducha by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności. Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie.

Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy to jest dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

Tak więc bądź w pokoju z Bogiem cokolwiek myślisz o jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia: w zgiełku ulicznym, zamęcie życia zachowaj pokój ze swą duszą.

Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny.

Bądź uważny, staraj się być szczęśliwym.

Tekst troszkę się różni od przedstawionego przez Ciebie Syberiusko, ale mniejsza o szczegóły :)

Edytowane przez pertapa
1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiesz Pertapa tego tekstu w zmienionych formach jest wiele :) i nie moglam się zdecydować, którą by tu dać :)

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

nie moglam się zdecydować, którą by tu dać :)

Nie ważne Syber, obydwa są piękne i warte przemyśleń.

Dziękuję Wam za nie. :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dla mnie ważne jest przesłanie zawarte w Dezyderacie.

Przeczytałem ten tekst setki razy odkąd go poznałem. i nie znam na pamięć, bo to nie wierszyk na konkurs recytatorski tylko mądrość

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

cały tekst Dezyderaty jest ważny , ale najistotniejsze jest to :

"Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć: nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa."

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dla mnie ważne jest przesłanie zawarte w Dezyderacie.

Przeczytałem ten tekst setki razy odkąd go poznałem. i nie znam na pamięć, bo to nie wierszyk na konkurs recytatorski tylko mądrość

Ja często nucę sobie dezyderatę i tak ja zapamietuje ale nie jako klepankę tylko madrość. Tam nie ma zbędnych słów

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Podoba mi się, i wciaż na czasie Loddfafnirze :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W 1692 r w kościele w Baltimore został znaleziony tekst zwany"DESIDERATA"

Proszę o komentarz.

W chwilach kiedy było mi bardzo ciężko czytałam psalm 91 "O Bożej opiece" , Hymn o miłości - 2 list do Koryntian ,i ten tekst "DESIDERATATA" - który był w moim domu do zawsze, i nie wiem w jaki sposób znalazł się w moich książkach - i jeszcze coś , przepraszam za ewentualne błędy i literówki ...

DESIDERATA

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu,pamiętaj jaki pokój może być w ciszy.

Tak dalece jak to możliwe,nie wyrzekają się siebie,bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.Prawdę swoją głoś spokojnie i jasno,słuchaj też co mówią inni,nawet głupcy i ignoranci oni też mają swoją opowieść.Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały,albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.Ciesz się zarówno swoimi osiągnięciami jak i planami.Wykonuj sercem swoja pracę ,jakkolwiek by była ona skromna .jest ona twardą wartością w zmiennych kolejach losu.Zachowaj ostrożność w sowich przedwsięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa.Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty,wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie jest pełne heroizmu .Bądź sobą , nie zwalczaj swoich uczuci,a zwłaszcza nie bądź cyniczny wobec miłości,albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa .Przyjmuj pogodnie to co lata niosą,bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości.Rozwijaj siłę ducha ,by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie.Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni .Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie.Jesteś dzieckiem wszechświata,nie mniej jak gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj ,i czy to jest dla ciebie jasne ,czy nie ,nie wątp,że wszechświat jest taki jaki być powinien.Tak więc bądź w pokoju z Bogiem cokolwiek myślisz o jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz, i jakiekolwiek są twoje pragnienia : w zgiełku ulicznym , w zamęcie życia zachowaj pokój ze swoją duszą .

Z całym swym zakłamaniem,znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny .

Bądź uważny , staraj się być szczęśliwy.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tekst znany a nawet chętnie śpieany, jednak z ta datą 1692 rok to niepoworozumienie. tekast napisal Max Ehrmman w 1927 r i pzrekazal w 1933 jako życzenia dla przyjaciół. Nieporozumienie z datą 1692 wynika z błedu w gazetce episkopatu kościoła św. Pawła, gdzie tekst był publikowany w późxniejszym okresie juz pzrez wdowe autora.

Tak czy siak warto znać ten utwor bo wiele w nim mądrości.

Teskt stał się jeszcze za życia Piotra Skrzynecjiego rodzajem hymnu "Piwnicy pod Baranami" i jak dla mnie, jest to jedno z lepszych wykonań tego utworu.

Zapraszam do posłuchania

http://www.youtube.com/watch?v=TKG9O_f--e8

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.