Gość Sok ze skał

Tomasz Beksiński

1 post w tym temacie

Tomasz Beksiński (ur. 26 listopada 1958 r. w Sanoku, zm. 24 grudnia 1999 r. w Warszawie) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy, tłumacz języka angielskiego.

beksinski.jpg

Urodził się w Sanoku, był synem Zdzisława Beksińskiego. Muzyką interesował się już od 12 roku życia, szczególną pasję przejawiał do muzyki rockowej i jej mrocznych gatunków (jak rock progresywny, rock gotycki), oraz do horrorów. W felietonach wspominał, że po raz pierwszy i ostatni bał się na filmie "Kobieta wąż", który obejrzał w 1970 roku. Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach studiował anglistykę, której jednak nie skończył.

Pod koniec lat 70. został dziennikarzem muzycznym i wkrótce stał się jedną z najbardziej charyzmatycznych osobowości wśród polskich prezenterów radiowych. Już jako licealista prowadził szkolny radiowęzeł w Sanoku, potem jako prezenter muzyczny grał w dyskotekach, np. w klubie "Dedal" w Rzeszowie. Wybór drogi życiowej nie był dziełem przypadku – znany był wśród melomanów jako osoba posiadająca bogaty zbiór płyt, w czasach PRL niektóre z nich, pochodzące z zagranicy, były prawdziwym rarytasem. Chętnie je udostępniał, dlatego też wielu prezenterów radiowych zabiegało o jego przyjaźń. Zadebiutował na antenie radiowej w 1982 roku w audycji Marka Niedźwieckiego. Radiowego rzemiosła uczył się od Piotra Kaczkowskiego, Jerzego Kordowicza i Korneliusza Pacudy. Na początku współpracował z Programem II Polskiego Radia, gdzie od 1985 prowadził autorską audycję "Romantycy muzyki rockowej", popularyzującą głównie muzykę New Romantic. Równolegle prowadził "Klub stereo", a następnie wraz z Tomaszem Szachowskim "Wieczór płytowy". Jego ostatnią audycją w Programie II, był program "Czas na Rock". Po przejściu w 1991 roku do Programu III prowadził audycję z cyklu "Muzyczna poczta UKF" i "Trójka pod księżycem". Jego nocne autorskie audycje zyskały duże grono słuchaczy i status "kultowych", będąc starannie opracowanymi całościami słowno-muzycznymi.

Pisał felietony oraz recenzje do czasopisma "Tylko Rock" oraz "Magazynu muzycznego". Od 1998 roku miał w "Tylko Rocku" stałą rubrykę pod tytułem "Opowieści z Krypty" gdzie drukowano jego felietony. Ogółem napisał ich 18. Pisał również felietony i reportaże filmowe do czasopisma "Machina".

Skłonności samobójcze przejawiał już od czasów młodości – w wieku lat 16 próbował popełnić samobójstwo poprzez otrucie gazem i zażycie środków nasennych. Dowodem obsesyjnego zainteresowania własną śmiercią jest również fakt, że w wieku lat 18 rozwiesił w rodzinnym Sanoku własne klepsydry, których wykonanie zamówił wcześniej w lokalnej drukarni.

24 grudnia 1999 Tomasz Beksiński popełnił samobójstwo zażywając znaczne ilości leków, wcześniej dwuznacznie zapowiadając je w pesymistycznie podsumowującym współczesną kulturę felietonie w piśmie "Tylko Rock".

Grobowiec rodziny Beksińskich (Cmentarz Centralny w Sanoku)

Wolą wyrażoną w testamencie przekazał wszystkie swoje płyty Programowi III PR, a posiadane obrazy autorstwa swojego ojca Zdzisława Muzeum Historycznemu w Sanoku.

2 listopada 1988 przeżył katastrofę lotniczą pod Rzeszowem, w której zginęła jedna osoba, a kilka zostało poważnie rannych. Nigdy później nie wsiadł do samolotu.

W dniach od 12-15 listopada 2009 r. w Sanoku odbył się festiwal „Love Never Dies, czyli dlaczego pamiętamy Tomka Beksińskiego”. Organizatorami festiwalu byli Fundacja Beksiński przy współudziale Miasta i Powiatu Sanok oraz Muzeum Historyczne w Sanoku.

Felietony z cyklu "Opowieści z Krypty"

Felietony publikowane w czasopiśmie "Tylko Rock":

* Solsbury Hill – nr 8/1998,

* Martwy krab – nr 9/1998,

* Odsuńcie ode mnie ten komputer goryczy – nr 10/1998,

* Upadek cesarstwa kasetowego – nr 11/1998,

* III Reich'n'roll – nr 12/1998),

* The Michael Douglas syndrome – nr 1/1999,

* Seks dla dorastających – nr 2/1999,

* Kobieta wąż – nr 3/1999,

* Patetyczny bękart – nr 4/1999,

* Shit przyszłości – nr 5/1999,

* Co by tu jeszcze spieprzyć – nr 6/1999,

* Młotek człowiekowi sąsiadem – nr 7/1999,

* Jaszczurka w bidecie – nr 8/1999,

* Simone Choule – nr 9/1999,

* Tylko nie rock! – nr 10/1999,

* Dyskretny urok klasy robotniczej – nr 11/1999,

* Mur – nr 12/1999,

* Fin de siecle – nr 1/2000.

post-17887-100000537%201227718950.jpg

http://chomikuj.pl/AragoN66/Tomasz+Beksi*c5*84ski/Lacrimosa

http://zapisajki.bloog.pl/id,3879839,title,XIILacrimosa-tlum-Tomasz-Beksinski,index.html?ticaid=6beab

http://www.artrock.pl/aktualnosci/1866/noc_z_lacrimosa_i_tomaszem_beksinskim_-_w_trojce_juz_dzis.html

http://tbmp3.prv.pl/

http://www.nosferatu.art.pl/

http://krypta.whad.pl/

http://www.beksa.ovh.org/

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.