Gość Muten

Medytacja - czy tylko w ciszy?

27 postów w tym temacie

Ostatnio mam strasznie dużo nauki więc robię mnóstwo niepotrzebnych rzeczy.

Ostatnio sobie czytam coś na internecie i wpada mi taka myśl:

"Czy żeby medytować trzeba siedzieć w niewygodnych pozycjach i słuchać jakiejś sennej muzyki?"

Dla mnie taka medytacja jest po prostu męcząca, nie potrafię oczyścić myśli, muzyka usypia, a siedzenie po turecku ze splecionymi rękami nie jest moją ulubioną rozrywką.

Osobiście wolę pograć na gitarze, wyjść pobiegać - łatwiej mi wtedy uciec od niepotrzebnych myśli i na pewno jest to przyjemniejsze.

A jakie jest wasze zdanie?

Trzeba siedzieć w spokoju w jednym miejscu, czy można jakoś inaczej do tego podejść?

Zapraszam do dyskusji. :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

nie trzeba

mozna medytowac biegnac, plywjac, przekopujac ogrodek albo wygodnie siedzac i sluchajac przy tym muzyki, ktora nam pasuje

wazne jest wylaczenie "analizatora"

Edytowane przez Bagheera
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dokładnie Bagi jak napisałaś ,dzięki ,w końcu jakieś przebudzenie ,każdy chce żebym zrozumiał odmienny punkt widzenia,tak jakby tylko odemnie zależało o czzym piszę.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki Muten za ten post ,jako że zawsze chciałem doprowadzić u ludzi do przebudzenia Duchowego -Przemiany Wewnętrznej na nadchodzącą Nową Erę "Erę Wodnika"",to niestety ,ale nie zawsze byłem sobą, pisałem to pod wpływem Duchów ,obecnie jako że Medytuję już 18,5 roku co jest powiązane z Jogą ,bo Medytacja to jedna ze ścieżek Jogi -Radźa Joga .

Medytacja jest nadzwyczaj potężym Narzędziem Fizycznego i Psychicznego Odprężenia ,oraz Osobistego i Duchowego Rozwoju ,Praktyki Medytacyjne uprawiano od tysięcy lat (głównie Daleki wschód -Tybet,Indie -Chiny),a dziś mają nowe ,istotne znaczenie dla wielu ludzi.

Żadna psychoterapia Zachodu ,nie potrafi sięgnąć ,tak bardzo w głąb psychiki ludzkiej i go oczyścić (nawet nieświadome strefy),obecnie po wielu latach nie piję w ogóle alkocholu,ani żadnych leków nie przyjmuję nic ,żadnych psychotropów,choć nieraz byłem o to posądzany .

Od jakiegoś czasu będąc przebudzony jak historyczny Budda co znaczy Przzebudzony ,życie,poprostu każda czynność życiowa jest dla mnie Medytacją .

Medytacja to Świadomy Sen ,A Sen To Nieświadoma Medytacja ,i podczas Medytacji otrzymujemy Więcej Energii ,niż podczas Snu ,gdyż podczas Medytacji jesteśmy świadomi napływu do nas coraz większej ilości tej Energii ze Świata Astralnego ,Natomiast podczas Snu nie mamy na to wpływu . .

Medytacja to praca z całym naszym Światem Umysłowym, a Życie to przebywanie w swoim świecie Umysłowym ,Przebudzenie to jakby wyjście z tego nasego Więzienia Jakim jest Umysł.

Wyobraźmy sobie Nasz Umysł ,jak taką kulę,jak taki Wszechświat ,i czym więcej Medytujemy , opuszczamy nasze więzienie,wykraczamy ponad Śmierć,Przyczyny,Skutki,Samego Siebie ,nazywa się to Samsarą i doznajemy Oświecenia .

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I tu się zgodzę (chyba) z Mistykiem - medytacja nie jest "wyłączeniem" analizatora... (nie jestem pewien ale ten nurt pojęciowy chyba ma źródło w Tarace) a uświadomieniem sobie analizatora - i opanowaniem go. Jeśli jesteśmy świadomi, tego co robimy w każdym momencie, to jesteśmy stanie medytacji.

Mogę medytować w tramwaju, przed komputerem, podczas forsownego marszu z plecakiem albo w knajpie, pijąc piwo...

Z tym analizatorem jest tak... jak z użytkownikiem komputera:

- standardowy mówi: "robiłem coś i komputer mi zrobił..."

- świadomy mówi: "robiłem coś i w efekcie komputer wygenerował"

próba wyłączenia analizatora, to oszukiwanie samego siebie.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

moze inaczej to rozumiemy

chodzi mi o to, ze np. spacerujac po plazy nie nalezy myslec o tym, ze ktos nam dokuczyl albo jaki mamy plan na jutrzejszy dzien - tylko isc...czuc calym soba slonce i wiatr, a pod stopami goracy piasek

zatopic sie w tu i teraz

moze teraz lepiej, jasniej

to dla mnie jest medytacja

Edytowane przez Bagheera
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak ,to jest jak w reklamie :

Myśleć Sercem -Emocjonalnie ,bez Analizatora,Analizowania,itd.

lub Myśleć Rozumem -Loggicznie , Analizując wszystko ,wnioskując,przemyśliwając itd.

Możemy to odnieść do dwu półkul naszego mózgu :LEWA -LOGICZNA i PRAWA -EMOCJONALNO/PSYCCHICZNA.

A Stan Medytacyjny jest jakby połączeniem w nas uczuć i logicznego myślenia ,czyli zatopienie się całym sobą w jakiejś czynności,mrzecież gdy zatapiamy się w jakiejś czynności bez wybierania-nie to,mnie tamto czy to lektura ,czy tv. lub inne ,wchodzimy w taki trans chipnotyczny to to jest właśnie Stan Medytacjny -Samadhi.

A teraz żeby było najprościej jak potrafię,długo nad tym myślałem -medytując .

Przeniosę Buddyzm Na Zachód ,tak jak Bodhidharma Przen. Buddyzm z Indii do Chin.

A słyszałem kiedyś że Buddyzm Przywędruje na Zachód Jako Psychologia.

Mamy Boga Osobowego w Chrześcijaństwie ,Natomiast w Buddyźmie Jest Bóg Bezosobowy,a raczej go nie ma bo słowo Bóg jest zastępowane słowem "Umysł Uniwersalny".

I dlatego jest to bardzo trudno pogodzić ze sobą , tak jak nasze :

- Logiczne,racjonalne,analityczne myślenie ,ograniczone w czasie,dostrzegające część sprawy .

- Z symbbolicznym,Intuicyjnym,kreatywnym,emocjonalnym ,ponadczasowym , dostrzegającym całość sprawy,myśleniem ,ale czy kierujesz się Sercem ,czy Rozumem ,to zawsze dbaj o Równowagę między Logiką = a = Emocjami ,między Analizowaniem ,Przemyśleniami = a = Uczuciami .

Jeśli odnieść by to do naszych półkul mózgu :

LEWA - Logiczna to bardziej Zachodnia,Europejska Mentalność.(Filmy W Holiwood -Ameryka )

PRAWA - Emocjonalna to bardziej Wschodnia ,Azjatycka Mentalność (Filmmy W Boliwood -Indie)

Mówi się - TY JESTEŚ TYM = BOGIEM = SOBĄ = DUCHEM W GÓRZE ,ponieważ - jak na górze,Tak i na Dole,Jak Na Dole ,Tak i Na Górze,Jak We Wnętrzu ,Tak I Na Zewnątrz i wice wersa .

Czyli wniosek jest prosty POZNAJ SAMEGO SIEBIE,TO POZNAJ ŻE WIERZĄC W BOGA, WIERZYSZ TAK NAPRAWDĘ W SIEBIE.

JESTEŚ JAKI JESTEŚ,TY TO JA = A JA TO TY itd.itp.

//Połączyłem posty - Szerszen

Edytowane przez Szerszen
1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To napisalam juz jakiś czas temu: http://ezodar.blogspot.com/2011/02/medytacja-kury-domowej.html

Nie jest potrzebna cisza.

Nie wiem czy bycie świadomym w kazdym momencie życia jest stanem medytacji czy nie. W zasadzie nie ma to znaczenia, wazny efekt bycia świadomym.

W zasadzie tzreba by wyjśc od pojęcia medytacji.

Fajna jest tez medytacja w tańcu, przy muzyce ciszy nie będzie.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Szept,jakbym ja miał pisać co pisałem wczxeśniej ,a co nie raz czytałem .

Ja niewiem co pisałaś wcześniej ,ponieważ nigdy nierobie tego cco inni,podkradając pomysł.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mistyk podalam link do tego co pisalam wczesniej a co ma związek z tym tematem. I tyle

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

OK.: napisałem to z głębi serca,co i jak ,bo jestem już nadwrażliwy przez obmowy ,plotki ,podkradanie pomysłów i mylenie mnie nie wiadomo z kim,a potem raz ,po raz czytam to samo, jakby człowiek kręcił się w kółko samego siebie,nie mogąc wyjść poza Iluzje Umysłu.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Właśnie,jak chcesz wiedzieć facet to kręci się wokół mnie.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie kręci.

EDIT:

A co mi tam, napiszę. :D

Mistyku, czemu uważasz, że świat kręci się bardziej wokół Ciebie niż mnie?

Szanuję Twoje zdanie, ale każdy może mieć własne. :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Oczywiście Mutenie ,możesz równie ty ,jak i każdy stwierdzić tak samo .

Moje wypowiedzi to kwestia szacunku do ludzi .

Pozdrawiam :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wracając do Medytacji jestem zdania, że wszystko co robimy może byc medytacją. Nawet słuchanie swojej ukochanej piosenki, gra na instrumencie cokolwiek co jest dla nas ważne. Medytacja to stan skupienia na swym byciu.

Ostatnio do ciekawych rzeczy doszłam sprazątając mieszkanie:) Więc medytacja nie musi być irytującym skupieniem w pozycji lotosu:)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czyżbys zastosowała w praktyce medytację kury domowej? :D

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

tak chociaż to robię bardziej nieświadomie. W pewnej książce o medytacji autorzy bardzo polecali ogółem skoncetrowanie się na codziennych czynnościach, nad którymi ogółem się nie zastanawiamy. Mycie zębów też może byc medytacją

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Oczywiście ,ponieważ mamy Medytację Bierną -Zen,Vipassana ,Transcendentalna .

Jak również Medytacje Aktywne : Joga,Tai Qi,Taniec,Spacer,Wszelkie codzienne czynności życiowe jak np. -sprzątanie,gotowanie ,jedzenie ,mycie ,ubieranie się ,wyprużnianie ,jeżdzenie na rowerze itp. ważne żeby podczas tych wszystkich czynności człowiek był obecny całym sobą ,zachowując świadomość - własnych myśli i uczuć, gdzie poprzez ruch pozbywamy się Stresów ,a Stres gdy mu się wcześnie nie zapobiegnie wzrasta i może w końcu doprowadzić do wielu groźnych chorób ,uzależnień wszelkiego typu ,Depresji,a w końcu do Śmierci .

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Prawdziwy cel medytacji to doswiadczenie umyslu sprzed myslenia, "nie wiem", zrozumienie czym jestesmy... ;) i... utrzymanie tego stanu w kazdej chwili naszego zycia. Nie sztuka jest siedziec w ciszy w odosobnieniu i zaglebiac sie wprzyjemnym stanie medytacji. Sztuka jest ten stan utrzymac w zyciu codziennym. Prawdziwa sztuka jest utrzymac ten umysl bez wzledu na okolicznosc... wiec nie, do medytacji cisza potrzebna nie jest. ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rzekłbym, że im bardziej ktoś doświadczony i wprawiony w medytowaniu, tym mniej jest mu potrzebna cisza, by się nie dekoncentrować :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiesz... ja np. zazwyczaj nie mam mozliwosci, aby medytowac w ciszy. Mam trojke bardzo energicznych dzieci. Ciesze sie, gdy uda mi sie usciasc i nikt nie wchodzi mi na plecy, nie probuje uczesac czy nie wchodzi mi na kolana w tym czasie. Takze pod tym wzgledem warunki do medytacji, rzeklabym, mam wrecz idealne. Musialam sie nauczyc medytowac w takich warunkach, bo inaczej nie moglabym medytowac wcale (lub prawie wcale)... Swietny trening... ;)

Faktem jest jednak, ze nie jestem w tym poczatkujaca... moje poczatki z medytacja siegaja czasow teenager`owskich... wiec nieco w przeszlosc. ;)

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ano sama widzisz :)

To jak ze wszystkim - jak się czegoś dopiero uczymy, co wymaga skupienia, to na początku zwykle nam potrzeba dość dobrych warunków, żeby wszystko 'ogarnąć'. A potem z czasem nabieramy wprawy, wręcz automatyzmu i wtedy wokół może się dziać wiele rzeczy, a my nasze zadanie wykonujemy bez problemu :)

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A potem z czasem nabieramy wprawy, wręcz automatyzmu i wtedy wokół może się dziać wiele rzeczy, a my nasze zadanie wykonujemy bez problemu :)

Ważne, żeby przejść z tym na poziom nieświadomej kompetencji i wtedy może się walić i palić, a nam i tak dobrze wychodzi :_slonko:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

TAK ,DOKŁADNIE ,ALE NAJWAŻNIEJSZYM CELEM MEDYTACJI ,WEDŁUG MISTRZÓW ,takich jak - BUDDA ,CHRYSTUS  ,JOGANANDA , BODHITHARMA , I  inni ,to oświecić umysł  PEŁEN IGNORANCJI  ,PRZESĄDÓW ,PARANOI I ZABOBONÓW,czyli oczyścić niepotrzebny balast życiowy i śmietnik historii - POŚWIADOMOŚĆ , która dręczy nas nieraz w snach 

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.