Szept

Ziola - ostrożności nigdy dość, czyli skutki uboczne ziołolecznictwa

6 postów w tym temacie

Zioła cieszą się sporym zainteresowaniem, a kyracje ziołowe mają opinię bezpiecznych a skutecznych.

Niestety z tym bezpieczeństwem w stosowaniu ziół bywa różnie. Dlatego lepiej zachowac umiar i konsultować z lekarzem ziołowe specyfiki, ajkie zamierzamy stosować.

Niektóre zioła mogą blokować lub utrudniac wchłanianie niektórych leków, lub wykluczać się z nimi wzajemnie. inne powodują silne alergie, a jeszcze inne mogą być toksyczne, jeśli się je stosuje niewłaściwie.

O ostrożności w stosowaniu leków ziołowych już rozmawialiśmy w temacie: Zakazany rumianek ale temat myślę, że wart uwagi.

Kiedys napisałam artykuł o pewnych zalecancyh środkach ostrożnosci w stosowaniu ziół, który w całości jest na moim blogu "Szepcząca z gór sowich". Artykuł napisałam w oparciu o źródła książkowe, min "Zioła w Polskim Domu" D. Tyszyńskiej Kownackiej. Tu przedstawię tylko fragment o samych ziołach:

ALOES – nie powinny go stosować (zwłaszcza wewnętrznie) kobiety w ciąży, a także osoby chore na nadciśnienie oraz te z osłabionymi i kruchymi naczyniami krwionośnymi. Poza tym przy długotrwałym stosowaniu aloesu lub jego preparatów można uszkodzić sobie wątrobę oraz spowodować niedobór kilku pierwiastków (m.in. sodu i potasu).

CHRZAN - nie powinni go spożywać chorzy na marskość wątroby, a także osoby, u których wystąpiły stany zapalne układu pokarmowego i nerek.

DZIURAWIEC – stosowany w dużych dawkach może spowodować oparzenia słoneczne i podrażnienia skóry. Dlatego należy go unikać w lecie, a jeśli kuracja jest konieczna unikać słońca.

GŁÓG – jest raczej bezpieczny ale stosując go często (długotrwałe kuracje trwają nawet kilka lat) i w dużych ilościach działa ujemnie na organizm.

JAŁOWIEC POSPOLITY – należy go dawkować bardzo ostrożnie, gdyż w dużych ilościach podrażnia nerki, a stosowany zewnętrznie może podrażniać skórę.

JARZĘBINA - Zawiera kwas parasorbowy, który rozpada się pod wpływem wysokich temperatur i suszenia, dlatego nigdy nie należy spożywać surowych owoców jarzębiny – może się to skończyć biegunkami, wymiotami i osłabieniem organizmu.

KRWAWNIK POSPOLITY – w dużych ilościach może być bardzo toksyczny. Niepożądane objawy to silne bóle głowy oraz stany podobne do oszołomienia. Czasem powoduje omdlenia. Stosować raczej według zaleceń specjalisty.

MALINA WŁAŚCIWA - przy stanach zapalnych nerek lub u chorych na podagrę duże ilości malin mogą wywołać podrażnienia. Dlatego te osoby powinny spożywać ją ostrożnie.

MIĘTA – Należy do często i powszechnie stosowanych ziół. Ale zalecam stosować ją z umiarem. Nigdy nie należy jej podawać niemowlakom, a małym dzieciom dopiero po konsultacji z lekarzem.

MNISZEK - stosować ostrożnie, w dużych ilościach i spożywany często może zwiększyć liczbę białych krwinek.

POKRZYWA - Nie powinny jej spożywać osoby z chorymi nerkami, a także przy cystach i polipach. Poza tym stosując kuracje pokrzywową należy raz na kilka dni zrobić sobie 2-3 dniową przerwę.

SKRZYP POLNY - Stosując kuracje ze skrzypu (wewnętrznie) należy robić przerwy. Kilka dni przyjmowania skrzypu na kilka dni przerwy. Dotyczy to herbatek oraz innych preparatów. Skrzyp, przy skutecznym działaniu na wiele schorzeń, może wypłukiwać witaminy z grupy B z organizmu.

SZAŁWIA – olejek szałwiowy może wywołać uczulenia. Ponadto szałwia nie zalecana jest dla kobiet w ciąży i karmiących matek. Nadmierne spożywanie szałwi i preparatów szałwiowych powoduje podrażnienie skóry, dlatego nie należy jej stosować przy silnym nasłonecznieniu.

TYMIANEK WŁAŚCIWY - zawiera tymol, który w większych ilościach jest silnie toksyczny (trujący). Ponadto tymianku i preparatów tymiankowych nie wolno spożywać kobietom w ciąży oraz osobom z chorobami serca.

......................................

A z forum zielarskiego, podaję listę ziół wraz z ostzreżeniami

Lippia trójlistna- uzywana przez dłuższy czas powoduje podrażnienie zołądka

Chrzan - nie wskazany przy chrobach nerek

Gorzyca- nasiona podrażniaja delikatna skórę

Złocień dalmatyński - ekstraktowane i czynne składniki pyretyna i cyneryna śa trujace dla ludzi i zwierząt

Fenkuł zwyczajny- wszelkie księgi mówią że nalezy trzymać się ustalonych proporcji ( nie przedawkować!) poneważ działa toksycznie.

Poziomka pospolita- u niektórych osób uczula

Wieczornik damski- duże dawki wywołuja wymioty ( czasem potrzebne)

Hyzop lekarski- nie stosowac w czasie ciąży

Szczaw zwyczajny- większe dawki uszkadzają nerki

Ruta zwyczajna- Może wywołac mocne uczulenia skóry , zbroniona w czasie ciąży

Santolina - nie stosować wewnętrznie

Szaławia lekarska- nie wskazane jest długotrwałe stosowanie ziela

Mydlnica lekarska - Korzenie mydlnicy są trujące , nie wolno ich stosować wewnętrznie

Zywokost lekarski - zdania podzielone na temat zastosowan wewnetrznych

Wrotycz- zakaz stosowania podczas ciąży , w wiekszych dawkach uczula ( dobry do aromatyzowania kiełbasek , ciasta z miesnym farszem , ,omletów)

Kozłek lekarski- po 2,3 tygodniach zązywania obowiązkowa 2 tygodniowa przerwa

Dziewianna pospolita - uzywac w małych dawka ze względu na długotrwałe podraznienia gardła

Aloes- duże dawki powoduja wymioty

Arcydzięgiel litwor- kontakt ze swieżą roslina moze wywołać reakcje alergiczną (zaczerwienienie , swedzenie) arcydziegiel zawiera furanokumaryny powodujace nadwrazliwość skóry na światło słoneczne.Podczas stosowania unikac opalań.

Arnika- przedawkowanie- biegunka wymioty , zaburzenia rytmu serca, utrata przytomnosci, Nie powinno sie jej stosować w przypadku stanów zapalych zołądka i jelit , krwawienia z przewodu pokarmowego , stanów pozawałowych , podczas leczenia strofantyną i glikozydami naparstnicy , w ciąży.Arniki nie wolno stosowac na rany i ostre stany zapalne skóry . nalezy unikać przetworów o wysokim stężeniu (mogas doprowadzić do zmian martwiczych)

Bez czarny- nie wolno stosowac bzu kiedy organizm jest odwodniony

Berberys pospolity- nie wolno przyjmowac go zbyt długo ponieważ berberyna odkłada się w organizmie

Biedrzyniec anyz- przedawkowanie olejku (doustnie) może spowodowac podrażnienie błony słuzowej żołądka ,i nawet odurzenie i drgawki

Borówka czenica – napar z liści obniża poziom cukru we krwi – osoby cierpiące na cukrzyce powinny skonsultować się z lekarzem

Obiecano tam uzupelnić listę o kolejne zioła, wiec jak się pojawi to dodam.

Cały temat znajduje się na forum zielarskim pod adresem: http://rozanski.ch/forum/index.php?topic=375.0

Pozdrawiam i czekam na Wasze informacje o ostrożności w stosowaniu ziół, tu uklon zwłaszcza w strone osób, które zajmują się uzdrawianiem.

4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

lubie w/w forum i stronke internetowa rowniez , do tematu mozna jeszcze dodac wlasciwosci psychoaktywne :) na ten temat mozna przeczytac w "Zwiezlej encyklopedii legalnych ziol i substancji o wlasciwosciach psychoaktywnych" Adama Gottlieba

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bylica Piołun - Gdy masz krwawienia z przewodu pokarmowego, ostre stany nieżytowe błon śluzowych żołądka i jelit, hemoroidy, krwawienie miesiączkowe, choroby wątroby. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie stosować długotrwale, gdyż może prowadzić to do zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego

Anyż - Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania anyżu, w czasie ciąży

Kminek - W przypadku ostrych bóli brzucha lub jeśli objawy po przyjmowaniu naparu nasilą się lub nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem. W ciąży stosować po konsultacji z lekarzem.

Arcydzięgiel litwor - Zaleca się ostrożne stosowanie jeśli występuje nadwrażliwość na promienie nadfioletowe, w stanach zapalnych kłębuszków nerkowych i wyrostka robaczkowego, podczas ciąży.

Arnika - Nie należy przyjmować doustnie razem ze strofantyną i glikozydami naparstnicy. Arnika górska stosowana wewnętrznie może być toksyczna nawet przy niewielkich dawkach. Obecnie zioło to stosuje się głównie zewnętrznie lub wewnętrznie w lekach homeopatycznych

Babka jajowata - Patologiczne zwężenia przewodu pokarmowego, zagrażająca bądź istniejąca niedrożność jelit.Nasiona, łuski i wyroby zawierające Plantago ovata powinny być zawsze przyjmowane z zalecaną ilością cieczy i co najmniej pół godziny przed przyjęciem innych leków. Nie należy ich nigdy brać do ust w postaci suchego proszku, ponieważ istnieje możliwość zablokowania jelit, szczególnie u osób, które wcześniej przeszły operacje jelit lub mają anomalia anatomiczne. Podawanie tego rodzaju preparatów dzieciom poniżej 6 roku życia powinno być konsultowane z lekarzem. Preparaty tego rodzaju należy przyjmować zachowując odstęp czasu (30-60 minut) po zażyciu leków. Przy jednoczesnym doustnym stosowaniu leków, ich resorpcja może być opóźniona. U cukrzyków, prowadzących kurację insulinową może wystąpić konieczność obniżenia dawki insuliny.

Babka lancetowata - Jeśli objawy nasilą się lu nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem. Z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się przyjmowania leku przez kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią.

Babka Płesznik - Nie stosować przy nadwrażliwości na babkę płesznik, w stanach skurczowych lub niedrożność jelit, bólach brzucha o nieznanej przyczynie, nudnościach, wymiotach. Przy jednoczesnym stosowaniu nasion i innych leków należy zachować co najmniej godzinny odstęp (nasiona babki mogą opóźniać wchłanianie leków).

Bez czarny - Nie należy jeść świeżych owoców. Niedojrzałe owoce są lekko trujące i mogą wywołać nudności. Brak wystarczających danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie stosować bez konsultacji z lekarzem.

Bluszcz Pospolity - Nie stosować zbyt dużych dawek w ciągu dnia. Zawarte w zielu saponiny spożywane w nadmiernej ilości mogą powodować podrażnienia błon śluzowych oraz skóry.<br style=""> <br style="">

Bobrek Trójlistkowy - Ziele przeznaczone do stosowania doraźnego. W przypadku nieustąpienia objawów lub ich nasienia się należy skonsultować się z lekarzem. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Borówka brusznica - Choroby wątroby, bóle brzucha o nieustalonej przyczynie, choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy. Nie należy stosować równocześnie z preparatami zakwaszającymi mocz, gdyż osłabia to działanie borówki brusznicy. Nie stosować w okresie ciąży i okresie karmienia piersią. Nie stosować dłużej niż kilka dni. W przypadku nieustąpienia objawów w ciągu kilku dni od mometu rozpoczęcia stosowania produktu leczniczego lub ich nasilenia należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania

Borówka czernica (Czarna jagoda) - Gdy masz nadrważliwość na owoce borówki czernicy. W przypadku wystąpienia bólów brzucha, gorączki, nudności, wymiotów, stwierdzenia obecności w stolcu śluzu, ropy, krwi lub wystąpienia innych, niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli objawy w przypadku leczenia biegunek nie ustąpią po 1-2 dniach stosowania preparatu należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią, ze względu na brak odpowiednich danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania.

Brzoza - Podczas stosowania preparatów zwierających brzozę zaleca się wypijanie dużej ilości płynów. Jeśli objawy nie ustąpią lub będzie im towarzyszyć gorączka, ból i trudności w oddawaniu moczu lub obecność krwi w moczu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się podawania dzieciom, ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

Bylica Boże dzrewko - W ciąży i okresie karmienia piersią a także w przypadku kamicy dróg żółciowych stosować po konsultacji z lekarzem

Centuria pospolita - Gdy masz nadrważliwość na ziele tysiącznika, wrzody żołądka i/lub dwunastnicy

Chmiel zwyczajny - Nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia. Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie zaleca jednoczesnego stosowania z syntetycznymi lekami uspokajającymi, jeżeli nie zostały przepisane w takim zestawieniu przez lekarza. Ze względu działanie uspokajające oraz zwiększające skłonności do zasypiania nie zaleca się stosowania szyszek chmielu przez osoby kierujące pojazdami i obsługujące urządzenia mechaniczne w ruchu.

Cykoria podróżnik - Gdy masz nadwrażliwość na cykorię lub inne rośliny z rodziny Złożonych. W kamicy żółciowej stosować ostrożnie i tylko po konsultacji z lekarzem. Nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Czosnek - Gdy masz ostre nieżyty żołądka i/lub jelit, niskie ciśnienie krwi. Preparatów z czosnkiem nie należy zażywać z alkoholem etylowym.Maceraty olejowe z czosnku nie powinny być stosowane wraz z lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi (m.in. lekami przeciwzakrzepowymi, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi).

Czyściec Lekarski - W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

Dąb (Szypułkowy i bezszypulkowy) - Unikać kontaktu preparatów dębu z oczami. Nie zażywać kąpieli w przypadkach poważnych zranień, zapaleń skóry, gorączki i chorób zakaźnych. Dębianki i występującej w niej taniny nie należy stosować łącznie z preparatami zwierającymi sole metali ciężkich, alkaloidy i pankreatynę. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

Drapacz lekarski - Gdy masz nadrważliwość na ziele drapacza lub inne rośliny z rodziny Złożonych, nadkwaśność, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

Dziewanna Kwiatowa - Gdy masz nadrważliwość na kwiat dziewanny. Ze względu na brak danych dotyczących stosowania nie zaleca się podawnia dzieciom poniżej 12 roku życia, kobietom w ciąży i okresie karmienia piersią. Stosować po konsultacji z lekarzem.

Dziurawiec zwyczajny - Nie należy podawać dzieciom poniżej 7 roku życia. Uwaga! Podczas stosowania preparatów zawierających hiperycynę należy unikać przebywania na słońcu, korzystania z solarium.

Goryczka żółta - Goryczki żółtej nie powinny stosować kobiety w ciąży, osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy.

Imbir - Gdy masz nadwrażliwość na imbir, kamicę żółciową. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią (nie stosować w przypadku wyymiotów ciężarnch). Nie należy podawać dzieciom do 6 roku życia. Stosowany jednocześnie z alkoholem może nadmiernie pobudzić perystaltykę jelit.<br style=""> <br style="">

Jałowiec pospolity - Nie stosować w ostrych stanach zapalnych dróg moczowych i niewydolności nerek. W okresie karmienia piersią stosować po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Jałowca nie powinny stosować kobiety w ciąży.

Jaskółcze ziele (glistnik) - W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

Jemioła - Wszystkie części jemioły są trujące dla człowieka w bezpośrednim spożyciu.

Jeżówka purpurowa (Echinacea) - Uwaga! Nie zaleca się jeżówki z lekami upośledzającymi czynność wątroby (jak np.: steroidy anaboliczne, amiodaron, metotreksat, ketokonazol).

Kalina koralowa - W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

Kasztanowiec zwyczajny - Uwaga! Zawarta w kasztanowcu escyna może nasilać toksyczny wpływ na nerki antybiotyków aminoglikozydowych oraz doustnych leków przeciwzakrzepowych. Cefalosporyny z kolei mogą osłabiać wiązanie się escyny z białkami osocza.<br style=""> <br style="">

Kocanki piaskowe – nie stosowac jeśli niedrożność dróg żółciowych. W kamicy żółciowej stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią. Stosować po konsultacji z lekarzem

Kolendra siewna - Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 lat. Jeśli objawy po przyjmowaniu odwaru nasilą się lub nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem. <br style=""> <br style="">

Kozieradka - Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Kozłek Lekarski - Przy dłuższym stosowaniu (powyżej miesiąca) zaleca się dwutygodniowa przerwę.

Konwalia Majowa - Preparaty z konwalii mogą być podawane nawet przez dłuższy okres czasu, jako że, w przeciwieństwie do innych leków tego typu, nie kumulują się w organizmie. Należy jednak pamiętać że przyjmowanie w nadmiernych ilościach może doprowadzić do zatrucia.

Krwawnik - Nie zaleca się podawania dzieciom poniżej 12 roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tej grupie pacjentów. Brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania w ciąży i okresie karmienia pierisią. Nie stosować bez konsultacji z lekarzem.<br style=""> <br style="">

Kruszyna pospolita - Nie stosować w okresie ciąży i okresie karmienia piersią, podczas miesiączki, przy hemoroidach, w stanach zapalnych narządów jamy brzusznej, przy bólach brzucha o nieustalonej przyczynie, ostrych chorobach zapalnych jelit. Nie zaleca się długotrwałego przyjmowania preparatów kruszyny.Uwaga! Długotrwałe przyjmowanie środków przeczyszczających może prowadzić do przyzwyczajenia, konieczności zwiększania dawki, atonii jelit i nasilenia zaparć. Uwaga! Przewlekłe stosowanie kory kruszyny z glikozydami naparstnicy może prowadzić do nasilenia ich działania. Równoczesne stosowanie z tiazydowymi lekami moczopędnymi, steroidami kory nadnerczy zwiększa ryzyko niedoboru potasu.

Lawenda - Nie stosować bezpośrednio na skórę olejku nierozcieńczonego olejem roślinnym lub olejem do masażu. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Lebiodka Pospolita - W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

Len zwyczajny - Śluz zwarty w lnie zobojętnia sok żołądkowy, co może mieć wpływ na wchłanianie innych leków. Dlatego zalecany jest co najmniej godzinny odstęp między stosowaniem lnu i innych leków

Lipa drobnolistna - Uczulenie na kwiat lipu. U alergików podatnych na pyłki może zaistnieć nietolerancja nawet na napary. W przypadku nieustąpienia objawów w ciągu kilku dni od momentu rozpoczęcia stosowania produktu leczniczego lub ich nasilenia się należy skontaktować się z lekarzem. Z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia.

Łopian - W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

Lubczyk ogrodowy - Nie stosować w ostrych stanach zapalnych chorobach miąższu nerek oraz w upośledzonej pracy nerek, obrzękach spowodowanych niewydolnością serca i/lub nerek. Podczas stosowania naparów z korzenia lubczyka należy przyjmować duże ilości płynów. Przy dłuższym stosowaniu należy unikać intensywnej ekspozycji na słońce oraz zrezygnować z solarium. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. Kobiety w ciąży oraz z zaburzeniami miesiączkowania, powinny unikać dużych ilości lubczyka ogrodowego.

Lukrecja gładka - Nie jest wskazane stosowanie lukrecji przy nadciśnieniu, obrzękach. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

Macierzanka piaskowa - Jeśli objawy po 7 dniach przyjmowania nasilą sie lub nie ustąpią, należy skonsultaować się z lekarzem. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania u dzieci, kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią.

Malina właściwa - Ostrożnie stosować owoce malin w przypadku skazy moczanowej oraz niewydolności nerek.

Marzanka wodna - W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem

Mącznica zwyczajna - Środki zakwaszające mocz osłabiają działanie preparatów mącznicy. Podczas stosowania przetworów z mącznicy należy jednocześnie podawać środki alkalizujące mocz ( z zachowaniem 2-godzinnego odstępu przed przyjęciem innych leków).Nie zaleca się długotrwałego podawania przetworów z samej mącznicy (najlepiej przyjmować ją w mieszankach ziołowych). W ciąży i okresie karmienia piersią nie stosować bez konsultacji z lekarzem.

Mięta pieprzowa – nie stosować przy nadwrażliwość na olejek miętowy lub liść mięty. Nie należy stosować w kamicy żółciowej i innych chorobach dróg żółciowych. U niemowląt i małych dzieci preparatów z olejkiem miętowym nie należy stosować bezpośrednio w obszarze nosa oraz piersi, ze względu na możliwość wystąpienia skurczu krtani i oskrzeli. Olejku miętowego i mięty nie należy stosować równocześnie z lekami homeopatycznymi. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach w temperaturze nie wyższej niż 25°C, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.°

Mniszek lekarski - Nie ma ograniczeń co do okresu stosowania mniszka. W kamicy żółciowej stosowany może być tylko w porozumieniu z lekarzem. Brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią. Stosować po konsultacji z lekarzem.

Mydlinica lekarska - Ze względu na drażniące działanie na błonę śluzową żołądka nie należy stosować wyciągów wodnych z mydlnicy w przypadku krwawień z przewodu pokarmowego, ostrych stanów zapalnych żołądka lub jelit i bezpośrednio po operacjach jelit i dróg żółciowych.<br style=""> <br style="">

Morszczyn pęcherzykowaty – przeciwwskazania: Gdy masz nadwrażliwość na jod, niedoczynności tarczycy spowodowaną brakiem jodu ze względu na zmienną zawartość jodu i możliwość przedawkowania. W razie przedawkowania mogą wystąpić objawy nadczynności tarczycy (bezsenność, nadciśnienie tętnicze, nadmierne pocenie się, przyspieszone tętno, niekiedy napady dusznicy bolesnej). W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.

Nagietek lekarski - Gdy masz nadwrażliwość na rośliny z rodziny złożonych (Compositae). Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia. Brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania w ciąży i okresie karmienia pierisią. Nie stosować bez konsultacji z lekarzem

Nawłoć pospolita - Nie stosować w przypadku obrzeków spowodowanych niewydolnością serca i/lub nerek. Podczas stoswania ziela nawłoci niezbędne jest dostarczania dużej ilości płynów. Nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia bez konsultacji lekarskiej. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustępują należy skontaktować się z lekarzem. Brak danych odnośnie stosowania ziela nawłoci w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie stosować bez konsultacji z lekarzem.

Nostrzyk żółty - Przetwory przyjmowane do wewnątrz należy stosować w małych dawkach i przez krótki czas. Najlepiej dostosować się do zaleceń lekarza. Dotyczy to zwłaszcza osób ze skłonnością do skaz krwotocznych i osób przyjmujących leki rozrzedzające krew (np. Aspiryna, Polopiryna). Należy ostrożnie stosować u osób z niewydolnością wątroby i nerek.

Ogórecznik lekarski - Nie należy stosować z lekami wydłużającymi czas krwawienia. Podawany łącznie z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi zwiększa ich działanie.

Oman wielki - W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Podobnie jak w przypadku liścia, istotne dla zachowania jakości olejku jest przechowywanie w zamkniętych pojemnikach, z dala od światła, wpływu wilgoci i obcych zapachów. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie stoswac w nadwrażliwości na oman.

Ortosyfon graniasty - Nie stosować przy obrzękach spowodowanych ograniczeniem czynności serca i/lub nerek. Uwaga! Podczas przyjmowania należy pić duże ilości płynów.

Orzech włoski - Ze względu na obecność juglonu nie stosować doustnie dłużej niż 7-10 dni. Ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Ostróżeczka polna - Ostróżeczka należy do roślin silnie działających, dlatego obecnie wykorzystywana jest tylko zewnętrznie. Przy zbiorze, suszeniu i innych czynnościach należy zachować ostrożność.

Ostropest plamisty - W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki (zażółcenia skóry, zabarwienia na żółto białek oczu) należy zasięgnąć porady lekarza. Ta metoda nie nadaje się do leczenia ostrych zatruć. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 roku życia, w czasie ciąży i laktacji. Nie stosować z lekami, które wykluczają się z silimarolem i jego pochodnymi. Nie należy stosować, jeśli występuje nadwrażliwość na którykolwiek ze składników lub nadwrażliwość na rośliny z rodziny Compositae (Złożone).

Ostryż długi – Przeciwskazanania: Gdy masz nadwrażliwość na ostryż długi, niedrożność dróg żółciowych.

Perz właściwy – nie stosować: Gdy masz niedrożność dróg moczowych, obrzęki spowodowane niewydolnością serca i/lub nerek. Brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią. Stosować po konsultacji z lekarzem.

Pięciornik kurze ziele - Ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. W przypadku gdy objawy nasilają się lub nie ustępują w ciągu 2 dni od momentu rozpoczęcia stosowania należy skontaktować się z lekarzem.

Pierwiosnek lekarski - Nie należy stosować przy ostrym nieżycie żołądka lub jelit, krwawieniach w przewodzie pokarmowym, bezpośrednio po operacji. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

Pluskwica groniasta - Uwaga! Bez zaleceń lekarskich nie stosować dłużej niż przez 6 miesięcy.

Podbiał pospolity - Nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia oraz u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie zaleca się systematycznego stosowania dłużej niż 6 tygodni w ciągu roku.

Pokrzywa - Nie zaleca się jednoczesnego stosowania z lekami przeciwcukrzycowymi. Nie zaleca się przyjmowania w ciąży i okresie karmienia piersią ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tym okresie.

Prawoślaz lekarski - nadwrażliwość na prawoślaz. Uwaga! Wchłanianie innych równocześnie przyjmowanych leków może być opóźnione. W przypadku wystąpienia duszności, gorączki lub odpluwania ropnej plwociny należy zasięgnąć porady lekarza. Jeśli dolegliwości nasilają się lub nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowanie u dzieci poniżej 12 roku życia, kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tej grupie pacjentów.

Przymiotno kanadyjskie - Gdy masz zwiększoną krzepliwość krwi, chorobę zakrzepową żył, żylaki. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Ze względu na brak wystarczających danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią nie zaleca się stosowania w tym okresie.

Przywrotnik pospolity - Jeżeli w przypadku leczenia biegunek objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3-4 dniach stosowania należy skontaktować się z lekarzem. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem

Rdest ostro gorzki - W żylakach odbytu stosować po konsultacji z lekarzem. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem

Rdest ptasi - Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. Nadwrażliwość na ziele rdestu ptasiego

Rozmaryn lekarski – nie stosowac: Gdy masz nadwrażliwość na liść rozmarynu. Do masażu nie należy stosować nierozcieńczonego olejku. Olejku nie należy stosować podczas ciąży i u dzieci do 6 roku życia. Liści stosować wewnętrznie w okresie ciąży. Kąpieli rozgrzewających nie zaleca się osobom z uszkodzeniami skóry, z poważnymi zaburzeniami krążenia oraz nadciśnieniem.

Rumianek - Stwierdzona alergia na surowiec. W przypadkach osób, u których stwierdza się nadwrażliwość na rośliny z rodziny Compositae, nie zaleca się również podawania rumianku lekarskiego (możliwe jest wtedy tzw. "krzyżowe" uczulenie). Osoby uczulone na rumianek oraz inne rośliny z rodziny Compositae (Złożone) powinny zachować szczególną ostrożność w stosowaniu preparatów z rumianku.

Rutwica lekarska - Jednoczesne stosowanie z L-DOPĄ może doprowadzić do podwyższenia poziomu cukru u diabetyków. W ciąży stosować po konsultacji z lekarzem

Rzewień - Nie stosować w stanach zapalnych jelit, bólach brzucha o nieznanej przyczynie, hemoroidach, schorzeniach nerek. Nie jest wskazane łączne stosowanie rzewienia z glikozydami nasercowymi, lekami przeciwarytmicznymi, moczopędnym, steroidami. Możliwość nadmiernej utraty potasu może prowadzić do nasilenia działania glikozydów nasercowych oraz wpływać na działanie leków antyarytmicznych. Niedobór potasu może się nasilać przy dodatkowym stosowaniu niektórych leków moczopędnych, steroidów kory nadnerczy lub korzenia lukrecji. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Uwaga! Nie stosować długotrwale

Serdecznik - W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. Stosowanie serdecznika nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn

Skrzyp – Przeciwskazania - Gdy masz niedrożność dróg moczowych, obrzęki spowodowane niewydolnością serca i/lub nerek.

Szałwia - Napar z liścia szałwii powoduje zmniejszenie laktacji. Należy go jednak stosować z umiarem, ponieważ może doprowadzić do całkowitego zaniku pokarmu.

Szanta zwyczajna - W przypadku kamicy żółciowej ziele szanty stosować w porozumieniu z lekarzem. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

Tarczownica islandzka – przeciwwskazania Gdy masz nadwrażliwość na porost islandzki. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia, kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią. W tej grupie pacjentów stosować tylko po konsultacji z lekarzem.

Tasznik pospolity - Uwaga! Ziele jest nieskuteczne w krwawieniach płucnych

Tymianek – przeciwskaznia Nadwrażliwość na tymianek lub inne rośliny z rodziny wargowych (Lamiaceae/Labiateae). Jeśli objawy nasilą się (np. pojawi się ropna wydzielina) lub nie będą ustępowały należy skontaktować się z lekarzem. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią bez konsultacji z lekarzem.

Wąkrota azjatycka - Gdy masz niskie ciśnienie krwi (zawarte w gotu kola związki czynne obniżają ciśnienie krwi). Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią nie powinny przyjmować doustnie preparatów zawierających wąkrotę azjatycką. Uwaga! Przyjmowanie doustnych preparatów zawierających wąkrotę azjatycką w późnych godzinach popołudniowych może powodować bezsenność.

Wiązówka błotna - Nie stosować u osób nadwrażliwych na salicylany, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz u osób chorych na astmę. Ze względu na zawartość salicylanów nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania kwiatów wiązówki podczas ciąży i karmienia piersią nie zaleca się przyjmowania produktu w tym czasie.

Wierzba – nie stosowac Gdy masz nadwrażliwość na salicylany, astmę oskrzelową. Jedna z substancji czynnych (salicyna) może nasilić działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować tylko po konsultacji z lekarzem. Można tu stosowac te same środki ostrożności co w wypadku aspiryny

Wiesiołek – nie stosować Gdy masz nadwrażliwość na wiesiołka, hemofilię, padaczkę. Gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe (ryzyko nasilenia działania leków przeciwzakrzepowych), przeciwpadaczkowe (pochodne fenotiazyny). Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią. Stosować po konsultacji z lekarzem.

Wilżyna ciernista - Gdy masz nadrważliwość na korzeń wilżyny, niedrożność dróg moczowych. Ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania u dzieci poniższej 12 roku życia, kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią. Stosować po konsultacji z lekarzem.

Złocień maruna – nie stosować: Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie jest zalecane stosowanie złocienia maruny w ciąży i okresie karmienia piersią.

Żywokost - Żywokostu nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u niemowląt. Nie stosować wewnętrznie. Zawarte w korzeniu żywokostu związki czynne wywierają toksyczny wpływ na wątrobę

............................................

informacje zebrane ze strony http://www.aptekimedyczne.pl/am-web/

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.