Monika

Kamienie z Rollright

2 posty w tym temacie

"Kamienie z Rollright" jest to zbiór wapiennych megalitów położony niedaleko wiosek Long Compton, Great Rollright i Little Rollright w Anglii, rozciągający się na granicach dzisiejszych hrabstw Oxfordshire i Warwickshire. Kompleks kamienny składa się z trzech oddzielnych terenów: The King's Men (Ludzie Króla), The King's Stone (Kamień Króla) i The Whispering Knights (Szepczący Rycerze). Według lokalnego folkloru wapienie są skamieniałymi pozostałościami po królu i jego rycerzach, jednakże dowiedziono, że kamienie te pochodzą z innych okresów. Nazwa zdaje się pochodzić od Hrolla-Landriht czyli Land of Hrolla (Ziemie Hrolli).

Ludzie Króla

"Ludzi Króla" datuje się na około 2500-2000 roku przed naszą erą, składają się oni z siedemdziesięciu siedmiu kamieni ułożonych bardzo blisko siebie, tworzący koło o średnicy trzydziestu trzech metrów. Kamienie ułożone były na kolistej skarpie z wejściem po południowej stronie, które to zaznaczone było dwoma kamieniami. Oryginalnie "Ludzie Króla" składali się ze stu pięciu kamieni, ale wiele zostało przeniesionych. Zakłada się, że około trzy czwarte kamieni powróciło na miejsce podczas restaurowania tego miejsca w 1882 roku.

Kamień Króla

"Królewski kamień" jest pojedynczym monolitem, wysokim na 2.4 metra i szerokim na półtora metra. Stoi siedemdziesiąt sześć metrów na wschód od "Ludzi Króla". Kamień został wzniesiony pomiędzy 1800 a 1500 rokiem przed naszą erą. Najprawdopodobniej jest to znacznik, jakim oznaczało się cmentarze podczas wczesnej Ery Brązu.

Szepczący Rycerze

Kamienie te datuje się około roku 4000-3500 przed naszą erą i są pozostałością komnaty grobowej we wczesnej erze Neolitu przypominającej dolmen*, leżący czterysta metrów na wschód od "Ludzi Króla". Cztery kamienie stały, składając się na komnatę o rozmiarach dwóch metrów kwadratowych w pobliżu leżącego piątego kamienia, który był prawdopodobnie sufitem.

Folklor

Wiele opowieści mówi o kamieniach. Jedną z nich jest opowieść o królu jadącym przez królestwo ze swoją armią, kiedy na swojej drodze napotkali wiedźmę zwaną Matką Shipton. Powiedziała ona do nich:

"Seven long strides thou shalt take, And if Long Compton thou canst see, King of England thou shalt be!"

przyp.tłum. - są to staroangielskie zwroty, tak jak na przykład nasze staropolskie "zali wżdy", "azali" i tak dalej, dlatego przetłumaczę najnormalniej jak będzie można, mało tego, dorzucę od siebie rymowanką, żebyście wiedzieli mniej więcej jak to brzmiało w opowieściach.

"Powinno to trwać siedem długich kroków i jeśli Long Compton ujrzą twoje oczy, jako król Anglii będziesz dalej kroczył"

Dokładne tłumaczenie – "siedem długich kroków to zajmie i jeśli Long Compton zobaczysz, zostaniesz królem Anglii"

Jego żołnierze zebrali się w koło, aby przedyskutować to zadanie i mamrotali między sobą - ale królewski krzykacz postąpił siedem kroków naprzód. Unosząca ziemia zasłoniła mu widok Long Compton i wiedźma zarechotała:

"As Long Compton thou canst not see, King of England thou shalt not be! Rise up stick and stand still stone, For King of England thou shalt be none; Thou and thy men hoar stones shall be, And I myself an elder tree!"

przyp. tłum. - tu mi się nie chce układać rymów, więc od razu przetłumaczę dokładnie: ”Jeśli nie ujrzysz Long Compton, królem Anglii nie zostaniesz! Wbijcie korzenie i stańcie nieruchomo jako kamienie, królem Anglii nikt nie zostanie; Wy i oni kamieniami będziecie, a ja zamienię się w stare drzewo".

Król stał się samotnym "Kamieniem Króla", podczas gdy jego żołnierze uformowali się w kółko i zostali nazwani później "Ludźmi Króla". Zanim wiedźma zamieniła się w drzewo, odwróciła się i odnalazła pozostałych z armii króla, którzy szli z tyłu i szemrali pomiędzy sobą plotki o królu. Ich również zamieniła w kamienie i znani są dzisiaj jako "Szepczący Rycerze".

Legenda mówi, że o północy kamienie ożywają, stając się na nowo królem i jego ludźmi z krwi i kości i zaczynają tańczyć. Każdy, kto spojrzy na ich radosne tańce zostanie przemieniony w kamień lub umrze.

Według osiemnastowiecznego podania, dziewice z okolicznych wiosek skradały się nieopodal "Szepczących Rycerzy" w dzień przesilenia letniego i uważnie się wsłuchiwały, mając nadzieję, że usłyszą wyszeptane swoje przeznaczenie i przyszłość. Mówi się również, że nie można dokładnie policzyć kamieni i każde liczenie skończy się innym wynikiem.

Kamień Króla został ogrodzony w okresie międzywojennym. Żołnierze brali sobie po kawałku z tego kamienia wierząc w legendę, która głosiła, że daje on odporność podczas walk.

Nieszczęście natomiast przynosi dotknięcie któregoś z kamieni "Ludzi Króla".

Źródło http://www.paranormalium.pl/kamienie-z-rollright,834,5,artykul.html

Edytowane przez Monika
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.