Szept

Kosmetyki z Kuchni

7 postów w tym temacie

Artykuł z kwartalnika PANACEA:

http://www.panacea.p...les.php?id=2607

............................................................

Kosmetyki z kuchni

Oleje roślinne są niezbędne zarówno w zdrowej kuchni, jak w kosmetykach. Stanowią podłoże dla kosmetyków, dostarczają skórze substancji budulcowych i odżywczych. Działają regenerująco i odmładzająco, naprawiając uszkodzenia wywołane działaniem czynników zewnętrznych i naturalnym starzeniem się skóry. Podobnie działają na strukturę włosów.

Oliwa z oliwek

W kosmetologii nazywana jest „płynnym złotem”, ze względu na dużą zawartość witaminy E, która ma udowodnione właściwości odmładzające. Efekt anti-age polega na jej silnych zdolnościach antyoksydacyjnych.

Na zniszczone włosy: żółtko wymieszać z łyżką oliwy, nałożyć na włosy, owinąć ręcznikiem, po 30 minutach dokładnie umyć głowę. Maseczkę o identycznym składzie można stosować na twarz, szyję i dekolt przez 20 minut. Polecana do skóry suchej, skłonnej do zmarszczek.

Olej ryżowy

Ma korzystny skład kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, a najważniejszym składnikiem dla urody skóry jest gamma-oryzanol, aktywny antyutleniacz i naturalny filtr UV.

Olej lniany

Najbogatsze wśród olejów roślinnych źródło kwasów tłuszczowych omega-3. Nasiona lnu w swoich osłonkach zawierają też substancje śluzowe, zmiękczające skórę, łagodzące podrażnienia i stany zapalne. Siemię lniane jest także źródłem rekordowej ilości lignanów – substancji odmładzających o działaniu fitoestrogennym. Kleik z siemienia jest pomocny w leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik, łuszczyca, rogowacenie, szorstkość skóry.

Ciepły kompres z kleiku (20 minut) nawilża i uelastycznia skórę dłoni lub stóp. W czasie zabiegu muszą być one owinięte gazą i zabezpieczone folią przed utratą ciepła.

Olej z pestek winogron

Służy do pielęgnacji skóry dojrzałej i starzejącej się. Świetnie wchłaniany przez skórę.

Mak

Dostarcza oleju makowego, który jest bogatym źródłem NNKT, głównie omega-6.

Z ziaren maku możemy sporządzić peeling na zniszczoną skórę dłoni: 2 łyżki zmielonego maku połączyć z łyżką miodu. Masować skórę przez 3-5 minut, zmyć wodą. Przy masowaniu usuwamy martwy naskórek i wydobywamy z ziaren olej makowy, który natłuszcza skórę. Dodatek miodu nawilża ją i odżywia.

Płatki owsiane

Zawierają krzem, niezbędny do syntezy kolagenu, dzięki czemu skóra zachowuje elastyczność i jędrność. Witaminy z grupy B i kwas foliowy łagodzą podrażnienia i regulują pracę gruczołów łojowych. Mączka owsiana matuje skórę.

Maseczka do cery tłustej: garść płatków zmieszać z sokiem z jednej cytryny i ubitym białkiem kurzym. Pozostawić na skórze przez 10 minut, po czym zmyć wodą.

Maseczka na odświeżenie: szklankę płatków zalać szklanką gorącego tłustego mleka. Po ostudzeniu kleistą papkę nałożyć na twarz, szyję, dekolt i ramiona. Po kilku minutach zmyć wodą.

Mąka ziemniaczana

Pudry z naturalną skrobią ziemniaczaną (także ryżową, pszenną i kukurydzianą) mają doskonałe właściwości kryjące, chłonące, chłodzące i zmiękczające naskórek. Skrobia pochłania wilgoć, także pot i łój, dobrze przylega do skóry. W maseczkach domowych mąka ziemniaczana służy jako zagęstnik.

Kąpiel w wannie z dodatkiem krochmalu dobrze służy skórze suchej. Moczenie w krochmalu można też aplikować zniszczonej skórze rąk lub pękającej skórze pięt.

Herbata

W kosmetyce stosowane wyciągi z herbaty zielonej i białej, które są silnymi antyoksydantami, chronią skórę przed szkodliwym działaniem ultrafioletu i innych czynników zewnętrznych. Oczyszczają skórę i cały organizm z toksyn, wspomagają leczenie trądziku. Napary działają ściągająco, co jest ważne przy cerze tłustej. Okłady na oczy pozwalają zmniejszyć obrzęk i skutki przeciążenia oczu pracą przy komputerze. Ostudzony napar z liści zielonej herbaty można stosować jako tonik do przemywania skóry. Kompresy z herbaty łagodzą stany zapalne po oparzeniach słonecznych. Herbatę można polecić jako środek wzmacniający cebulki włosów, przeciwdziałający ich wypadaniu oraz łupieżowi. Mocny napar z czarnej herbaty jest doskonałą płukanką do przyciemniania włosów. Herbata czerwona Pu Erh, zwana „pożeraczem tłuszczu”, przyspiesza przemianę materii, co jest ważne w terapiach odchudzających.

Kawa

W kosmetyce stosowane są ekstrakty z zielonych ziaren kawy oraz wyizolowana z nich czysta kofeina, która wspomaga mikrocyrkulację krwi, co znajduje zastosowanie w kremach likwidujących opuchliznę oczu. Kofeina to także uznany środek antycelulitowy, pomaga usunąć toksyny, wspomaga odpływ limfy i przyspiesza rozkład tłuszczów w komórkach tłuszczowych. Ważnym składnikiem ziarna kawowego jest kwas chlorogenowy – antyoksydant chroniący białka, lipidy oraz DNA skóry przed uszkadzającym wpływem światła słonecznego.

Nie wyrzucajmy fusów, można z nich zrobić peeling antycelulitowy (kawa powinna być świeżo zmielona). Fusy wymieszać z odrobiną oliwy (natłuszczenie), można dodać cynamon lub olejek cynamonowy albo imbirowy (rozgrzewa). Powstałą papką masować ruchami okrężnymi miejsca dotknięte celulitem, po czym spłukać chłodną wodą. Na zakończenie można nałożyć dowolny preparat antycelulitowy, który po peelingu lepiej wnika w skórę. Efekt ujędrnienia zauważamy po 10 dniach stosowania zabiegu.

Drożdże

Surowcem kosmetycznym jest spreparowany wyciąg z drożdży. Reguluje pracę gruczołów łojowych, jest wykorzystywany w preparatach do cery mieszanej, trądzikowej i tłustej. Zwykłe drożdże spożywcze, stosowane w postaci napojów lub maseczek, wygładzają skórę, oczyszczają ją z wągrów i wyprysków.

Maseczka drożdżowa: rozdrobnione drożdże (2 dag) zalać odrobiną letniego mleka lub wody do konsystencji papki i nałożyć na twarz na 20 minut. Zmyć wodą. Maseczka ściąga pory, oczyszcza i wygładza skórę.

Przyprawy i bakalie

Zioła przyprawowe, za sprawą olejków eterycznych, wydzielają silne aromaty. Stosowane są w przemyśle perfumeryjnym jako składniki wielu nut zapachowych. Olejki eteryczne oraz wyciągi z roślin przyprawowych można znaleźć także w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Do cery łojotokowej lub naczynkowej poleca się rozmaryn, tymianek i majeranek. Rozmaryn, imbir oraz cynamon występują w preparatach ujędrniających ciało, poprawiających mikrokrążenie i dotlenienie skóry.

Cynamon, imbir, gałka muszkatołowa to składniki kosmetyków solaryjnych typu tingle, czyli wzmacniających efekt opalenizny poprzez pobudzenie krążenia i rozszerzanie drobnych naczyń krwionośnych.

W kremach do masażu i płynach do kąpieli stosuje się zioła rozgrzewające, odświeżające i relaksujące, takie jak kolendra, cynamon, imbir, kurkuma, chilli, papryka, melisa, bazylia, hyzop, jałowiec, tymianek i mięta. Mentol zawarty w mięcie dezynfekuje, chłodzi i koi, dlatego miętowe składniki umieszcza się często w szamponach do wrażliwej skóry głowy z łupieżem.

Goździki, łupiny z awokado, kardamon, pieprz znajdujemy w preparatach do łagodnego złuszczania i oczyszczania naskórka, co wspomaga odnowę komórek, podobnie jak zmielone figi, daktyle, nasiona oliwek czy łupiny z orzechów.

Olej migdałowy, tłoczony na zimno z nasion migdałowca odmiany słodkiej, potocznie zwanych migdałami, jest składnikiem bazowym wielu kosmetyków. Wygładza skórę, nawilża, wspomaga leczenie egzemy, łuszczycy oraz skóry suchej i podrażnionej, przy tym jest lekki i dobrze się wchłania, dlatego chętnie wykorzystuje się go do masażu.

Demakijaż i oczyszczenie skóry po japońsku: rozgnieść 4 łyżki płatków migdałowych, zalać 1 szklanki letniej, przegotowanej wody. Wymieszać na jednolitą masę, nałożyć na zwilżoną twarz, masować okrężnymi ruchami, po czym zmyć wodą. Stosować 2 razy w tygodniu.

Korzenna kąpiel rozgrzewająco-energetyzująca: 10 goździków, kawałek kory cynamonu i skórkę z jednej pomarańczy zalać 2 l zimnej wody. Gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 20 minut, po czym odcedzić i wlać do wanny z wodą. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut.

Kosmetyki domowe są tanie, skuteczne i nie zawierają zbędnej chemii. Pamiętajmy jednak, że w ich składzie są substancje aktywne biologicznie, które mogą uczulać lub podrażniać skórę. Należy stosować je z umiarem.

dr Elżbieta Kowalska-Wochna

- Wyższa Szkoła Kosmetologii i Ochrony Zdrowia w Białymstoku

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

CZEKOLADOWE MASECZKI DO TWARZY

Odmładzająca maseczka kakaowa

Maseczka do twarzy z kakao posiada silne działanie odmładzające i rewitalizujące. Doskonale oczyszcza cerę, nawilża ją i odżywia. Idealna w pielęgnacji skóry zwiotczałej, starzejącej się i/lub wrażliwej, wymagającej intensywnej stymulacji i głębokiego nawilżenia.

Składniki:

1/3 filiżanki naturalnego kakao w proszku

¼ filiżanki miodu naturalnego

2 łyżki tłustej śmietanki

3 łyżeczki mąki owsianej (zmielone płatki owsiane)

Przygotowanie:

W porcelanowej miseczce wymieszaj podane składniki. Maseczkę nanieś grubą warstwą na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Pozostaw na 15-20 minut, spłucz letnią wodą.

Maseczka z zieloną herbatą i czekoladą

Zawarte w maseczce składniki zawierają silne antyoksydanty, skutecznie zwalczające wolne rodniki i powstrzymujące procesy starzenia. Maseczka działa detoksykująco, polecana jest szczególnie w pielęgnacji cery zwiotczałej, starzejącej się, wymagającej intensywnej regeneracji.

Składniki:

1 łyżka zielonej herbaty w proszku

1 łyżka kakao

miód

odrobina wrzątku

Przygotowanie:

Wymieszaj kakao z zieloną herbatą, dodaj odrobinę wrzątku i nieco miodu – w ilości odpowiedniej do uzyskania konsystencji gładkiej pasty. Nałóż na oczyszczoną skórę, pozostaw na 15 minut, spłucz letnią wodą.

www.portoroz.si

CZEKOLADOWA EKSFOLIACJA

Cukrowy peeling do ciała z czekoladą

Kryształki cukru w połączeniu z drobinkami kakao poprawiają mikrokrążenie i oczyszczają powierzchnię skóry z martwych komórek. Peeling działa silnie nawilżająco, intensywnie wygładza i ujędrnia skórę, a jego doskonałe właściwości ścierające przygotowują ciało do dalszych etapów pielęgnacji.

Składniki:

3 łyżki naturalnego kakao w proszku

1 filiżanka brązowego cukru

1 łyżeczka olejku waniliowego (opcjonalnie)

oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Wymieszaj kakao z cukrem, następnie stopniowo dodaj oliwę, do uzyskania konsystencji gęstej pasty. Wmasuj w wilgotną skórę całego ciała - najlepiej przy pomocy rękawicy do masażu lub czystego ręczniczka, spłucz ciepłą wodą.

Odżywczy peeling kakaowy

Peeling zapewnia doskonałe odżywienie i głębokie nawilżenie. Redukuje cellulit i intensywnie rewitalizuje zmęczoną skórę. Polecany szczególnie osobom zestresowanym, poszukującym zabiegu silnie pielęgnacyjnego a jednocześnie relaksacyjnego.

Składniki:

1 filiżanka brązowego cukru

3 łyżki naturalnego kakao

¼ filiżanki mąki owsianej

ok. 3 łyżki miodu naturalnego

oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Połącz wszystkie cztery składniki, następnie dodaj oliwę w ilości pozwalającej na uzyskanie gęstej pasty. Peeling wmasuj w wilgotną skórę okrężnymi ruchami, następnie spłucz letnią woda.

CHOCOLATE BODY SPA

Czekoladowa maska do ciała

Zabieg ten wykorzystuje doskonałe właściwości aromaterapeutyczne, wyszczuplające i odżywcze czekolady. Maska intensywnie nawilża i odżywia skórę, polecana osobom poszukującym intensywnego zabiegu pielęgnacyjnego i relaksacyjnego w jednym.

Składniki:

½ filiżanki kakao

6 łyżek tłustej śmietanki

3 łyżki miodu

3 łyżki mąki owsianej

Przygotowanie:

Połącz wszystkie składniki. Otrzymaną maskę wmasuj w skórę całego ciała. Owiń się czystym ręcznikiem i połóż się do łóżka. Po godzinie spłucz maskę letnią wodą.

Hot chocolate – zabieg redukujący cellulit

Maska intensywnie wygładza i ujędrnia skórę, redukuje cellulit. Poprawia napięcie skóry i wzmacnia tkankę łączną, dostarcza skórze niezbędnych składników pilęgnacyjno-odżywczych.

Składniki:

6 łyżek glinki kaolinowej

2 łyżeczki miodu

2 łyżeczki kakao

Odrobina bardzo ciepłej wody

Przygotowanie:

Połącz pierwsze trzy składniki. Stopniowo dodaj niewielką ilość wody. Po peelingu lub masażu ciała, nałóż maskę na brzuch, pośladki i uda. Pozostaw na 15-30 minut, spłucz letnią wodą.

Aromatyczna kąpiel czekoladowa

Kąpiel działa na wszystkie zmysły i oferuje niepowtarzalne efekty: stymuluje mikrokrążenie, głęboko nawilża, odżywia, uelastycznia skórę. Poprawia samopoczucie i przynosi głęboki relaks i odprężenie. Po kąpieli całe ciało staje się aksamitnie gładkie i zyskuje piękny koloryt "kawy z mlekiem".

Składniki:

1 filiżanka naturalnego kakao

2 filiżanki pełnotłustego mleka

½ filiżanki miodu naturalnego

Przygotowanie:

Podgrzej mleko i rozpuść w nim miód oraz kakao, całość przelej do napełnionej ciepłą wodą wanny. Czas kąpieli – 15-20 minut.

Intensywnie stymulująca kąpiel wyszczuplająca

Kąpiel zawiera najlepsze w redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej składniki. Doskonale pielęgnuje i ujędrnia skórę, przywraca utraconą jędrność i elastyczność. Przyspiesza spalanie tłuszczu, wzmaga krążenie krwi, działa antycellulitowo. Piękny aromatyczny zapach kąpieli energetyzuje i pobudza do działania.

Składniki:

2 filiżanki pełnotłustego mleka

½ filiżanki naturalnego kakao

½ łyżeczki cynamonu w proszku

Przygotowanie:

Dodaj wszystkie składniki do kąpieli. Czas kąpieli – 15 minut.

Czekoladowo-migdałowa sól kąpielowa

Luksusowa kąpiel o działaniu wybitnie relaksującym i odprężającym. Przyjemny aromat czekolady zapewnia dobry nastrój na wiele godzin po zabiegu.

Składniki:

1 filiżanka mleka w proszku

1 filiżanka soli morskiej

2 łyżki oleju migdałowego

2-3 łyżeczki naturalnego kakao w proszku

Przygotowanie:

W suchej miseczce połącz razem wszystkie suche składniki. Dodaj olej migdałowy, całość ponownie starannie zamieszaj. Mieszankę przechowuj w szczelnie zamykanym słoiku, w chłodnym, suchym miejscu.

Miętowo-czekoladowa sól do kąpieli

Odświeżająca kąpiel bogata w substancje przynoszące uczucie szczęścia i zadowolenia. Doskonale eliminuje zmęczenie, uwalnia od stresu i złego humoru. Poprawia kondycję skóry, ujędrnia ją i wyszczupla.

Składniki:

1 filiżanka soli morskiej

1 filiżanka soli epsom

2-3 łyżeczki kakao

5 kropli olejku miętowego

Przygotowanie:

Połącz wszystkie suche składniki, następnie dodaj olejek miętowy i starannie wszystko wymieszaj. Przechowuj w suchym miejscu, w szczelnie zamykanych słoiczkach.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No to teraz zamiast obiadu będzie maseczka upiększająca, a na kolację drożdże na piękne włosy :p

Sądzę, że po tym co apisala Goya na ciasto też nie ma co liczyć :p

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Fajne przepisy. Większośc kosmetyków opiera się na składnikach czerpanych z natury, ale proporcje są bardzo oszczędne. Same możemy zrobic sobie super spa.. za niższą cenę w domowym zaciszu;)

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Swego czasu próbowałam kilku,ale to jednak nie dla mnie,jeżeli kosmetyki do pielęgnacji to oddzielam je od kuchennych przepisów,na moja cerę nie poskutkowały:)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kiedyś piłam olej lniany, codziennie dwie łyżeczki, miał wzmacniać odporność. Niestety po jednej butelce przestałam, bo smak mnie odrzucał, ale jedno, co zauważayłąm, to to, że paznokcie rosły mi jak szalone! Mogłam codziennie obcinać ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.