Szerszen

Dlaczego Asatru nie jest sektą

5 postów w tym temacie

Ten tekst postanowiłem popełnić, na skutek bezpośredniego pytania oraz (paradoksalnie) dyskusji jaka toczy/toczyła się w dziale chrześcijaństwo.

Do rozwiązania tego problemu użyję analogicznie formularza z opoki, firmowanego przez Dominikanów: http://www.opoka.org.pl/varia/sekty/poczympoznac.html

Ad.1 Nie mamy jednego przywódcy, każda rodzina/klan rządzi się własnymi prawami i generalnie istnieje w niej zasada demokracji. Rola społeczna przywódcy danej grupy jest jak najbardziej zbywalna i uznaniowa - ogół członków danej grupy decyduje czy dana osoba może ją repezentować w danej sprawie, czy nie.

Tym samym nie ma możliwości nieograniczoności władzy.

Ad.2 Każdy w klanie posiada własny majątek i nim sam zarządza, jeśli pieniądze są gromadzone wspólnie to są to cele ustalone i uzgodnione przez grupę wewnętrznie. Nie mamy idei misyjności tym samym kwestowanie na rzecz grupy czy religii raczej nie wchodzi w grę. Jeśli handlujemy dobrami rąk swoich czy czymkolwiek innym, to jest to w zakresie ogólnospołecznym - analogicznie do prowadzenia własnej firmy.

Ad.3 Jednostka może w każdej chwili zarówno opuścić grupę zakładając swoją jak i odejść od wiary. To decyzja indywidualna każdego człowieka.

Ad.4 Nie posiadamy jednolitej doktryny - każdy klan i grupa jest inna, bazujemy na podobnych (historycznych) źródłach ale uznajemy prawo do różnych ich interpretacji. Absolutna wiekszość naszych rytuałów jest jawna - przy czym wymagamy godnego zachowania się podczas nich dla innowierców. Mamy do tego prawo tak jak każda inna religia.

Ad.5 Podstawą naszej religii jest rodzina. Nie tworzymy grup zamkniętych dla rodziny, co więcej innowierstwo czy ateizm, agnostycyzm etc. nie jest przeszkodą z naszej strony do funkcjonowania jako rodzina. Nie wyobrażam sobie aby ktokolwiek mieniący się Asatryjczykiem przedkładał ponad rodzinę cokolwiek innego, włącznie z praktykami religijnymi - ale tu mogę mówić jedynie za siebie.

Ad.6 Nie ma obowiązku zakładania rodzin wewnątrz grupy. Temat częściowo rozwinąłem już w odpowiedzi na punkt 5

Ad.7 Nie tworzymy grup zamkniętych ciekawość i poznawanie świata oraz pewna pasja w odkrywaniu nowego jest wręcz w pewien sposób zalecane. Uznajemy bowiem iż jest to jeden z istotnych elementów, które wpływają na kształtowanie się naszego światopoglądu.

Ad.8 Jedną z głównych zasad tej religii jest nie roszczenie sobie prawa do "jedynej słusznej ścieżki" i nieomylności - uznajemy iż istnieje wiele wiar i dróg i cieszymy się z tego, że ludzie mają wybór i możliwość jego dokonania. Podobnie jest ze spoleczeństwem - żyjemy w nim i jest ono w pewien sposób formułą "rozszerzonego klanu" - tym samym wrogość wobec panującej w nim różnorodności jest bezsensowna. Nie oznacza to zgadzania się na wszystko - tak jak w rodzinie, nie mamy obowiązku potakiwać każdemu wujkowi i ciotce a niektórych możemy po prostu nie lubić.

Ad.9 odpowiedź na punkt 7 chyba dość jasno określił, że jesteśmy otwarci na świat i czerpiemy z niego i dobrodziejstw cywilizacji pełnymi garściami.

============================

Jak widać na 9 punktów, można ew. zastanawiać się nad jednym twierdzącym. Tym samym dla wątpiących - ruch religijny Asatru nie może być uznawany za sektę i nie powinien być żadną miarą.

Dla leniwych... wersja "z pytaniami" i przeformatowana "pod stronę" znajduje się tu:

http://runy.net.pl/content/dlaczego-asatru-nie-jest-sekta

3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bardzo dziękuje za tak obszerne wyjaśnienia. Dla mnie Aasatru jest świetne. A im wiecej osób poznaję z grupy Asatryjczykó, tym mam lepsze zdanie :)

Przede wszystkim podobaja mi sie zdrowe zasady i świetne normy moralno etyczne reprezentaowane pzrez Asatryjczyków. Gdyby dla innyh Honor nie był tylko sloganem sztandarowym byłoby swietnie.

Pozdrawiam i dzięki

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Szerszeń, zapłodniłeś mnie zbożną myślą, zrobię ten test w dziale o Reiki :thumbsup:

PozP

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.