Gość Siergiej

Pająk

7 postów w tym temacie

Witam

Właściwie nie wiem nic na temat symboliki pająka. Zakładam temat aby przedstawić mój problem.

Od dłuższego czasu męczą mnie pajęczaki. Początkowo ukazywały się tylko w snach. Później przez jakiś czas miałem spokój. Teraz pająki wróciły i są bardziej natrętne niż dawniej.

Oprócz snów mam też halucynacje. Nie wiem czy tak można to nazwać, ale tak to wygląda. Nie potrafię tego nawet opisać. To dziwne.

Dzieje się zawsze przed snem. Kiedy już gaszę światło, leżę i czuję jakby coś po mnie chodziło. Kiedy odsłaniam kołdrę widzę pająka. Zrywam się odruchowo, próbuje go zrzucić, a kiedy siadam i rozglądam się, nie ma go. Czasem dzieje się to przy zamkniętych oczach. Po prostu w głowie widzę pająka na mojej nodze, głowie, widzę pajęczynę, czuję ją. :) Często mam świadomość tego, że pająk jest nad moją głową, na ścianie, wtedy też odruchowo zrywam się z łóżka i biegnę zapalić światło. haha :D Dosłownie jakbym postrzegał go poza zmysłowo, wizualizował. Inaczej nie umiem tego określić. :)

Jeśli ktoś wie czego pajączki mogą ode mnie chcieć to proszę o sugestie. :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na początek dam ze słownika symboli coś o pająkach:

Pająk symbolizuje twórcę, pracę, przędzenie, tkanie; zręczność, pilność, cierpliwość, roz­tropność, ostrożność, przezorność; pienią­dze; chytrość, przebiegłość, podstęp, złośli­wość; pułapkę, agresję, okrucieństwo, krwio­pijcę, truciciela; chciwość, wyzysk, skąpstwo;

bezużyteczność; zwycięzcę, przyjaciela bo­haterów; szczęście, nadzieję, zmartwienie, pokusę; Księżyc, deszcz, czary, czarną magię, wróżbę; introwersję, narcyzm.

Pająk — mądrość przy małości. Pośród rzeczy maluczkich, a mądrzejszych od mędrców: „pająk na rękach się wspiera, a przecież mieszka w pałacach królewskich" (Ks. Przypowieści 30,24—8). Wg niektórych egzegetów mowa tu o jaszczurce.

Pająk — ukarana pycha demiurga. Arach-ne (gr. 'pająk'), tkaczka i hafciarka lidyj-ska, wyzwała Atenę do współzawodnictwa;

zmieniona przez rozwścieczoną boginię w pa­jąka (Metamorfozy 6,1—145 Owidiusza).

Pająk — pośrednik między bogami a ludźmi, przyjaciel bohaterów słonecznych. Wg legendy muzułmańskiej, gdy Mahomet

<br style="page-break-before: always;" clear="all">

uciekał z Mekki przed wrogami, schronił się w jaskini, a nasłany przez Allacha pa­jąk natychmiast rozwiesił pajęczynę przed wejściem; dlatego ścigający proroka ominęli pieczarę. Podobna legenda o św. Rodzinie w czasie ucieczki do Egiptu. Pająk — atry­but św. Konrada, Kamiona i Feliksa z Nole, który spędził pół roku w cysternie; jej otwór osłonięty był pajęczyną broniącą świętego przed poganami.

Pająk w folklorze — truciciel, przeci­wieństwo pszczoły. Przysłowie: Gdzie pszczo­ła wysysa miód, tam pająk chłonie jad.

Pająk w chrześcijaństwie — wyzyskiwacz (wysysa krew małych owadów, tj. ubogich), krwiopijca, skąpiec; diabeł (gotujący przeciw nam swe sidła).

Pająk — agresja, zniszczenie, pułapka, podstępna napaść. „Mózg, pracowitszy niźli skrzętny pająk, snuje nić długą na mych nieprzyjaciół" (Henryk VI cz. 2 3, l Szekspi­ra, tł. L. Uiricha).

Pająk — racjonalizm. „Racjonaliści są jak pająki; wysnuwają wszystko ze swych wnętrzności" (Apoftegmaty nr 19 Francisa Bacona).

Pająk w wierzeniach wielu ludów: (zna­leziony na ubraniu) pieniądze; (zabicie) deszcz; (noszenie przy sobie) zdrowie; (w domu) szczęście, dobrobyt; (małe, czerwo­ne pajączki) szczęście w interesach; pająki wyryte na kamieniu (pół)szlachetnym (amu­let) — przezorność.

W heraldyce: praca, ostrożność; mądrość.

W marzeniu sennym: zdrada; proces są­dowy.

Pająk jako prządka, tkacz — twórca (łac. faber), arcytkacz świata zmysłów za­pewniający porządek Kosmosu; tworzenie i niszczenie; życie i śmierć; przemienność świata zjawisk; fazy Księżyca; Księżyc snu­jący sieć poświaty; tkacz iluzji, mylnych pozorów, sieci złudzeń, związany z Wielką Boginią i z czarami; tkanie losu ludzkiego;

tkactwo; rzemiosło.

Snuć sieć pajęczą tac. aranearum telas texere — marnować czas na błahe zajęcia;

oddawać się próżnym marzeniom.

Pająk w środku swej sieci — introwersja, narcyzm, pochłonięcie istoty przez jej własny ośrodek; środek Wszechświata; wieczny tkacz sieci złudzeń; rozpacz i nadzieja (w oczekiwaniu na łup)

<br style="" clear="all">

Pająk — bezużyteczność, bezwartościo-wość. „Płócien pajęczych natkali (...). Tka­niny ich nie zdadzą się na szatę, a ich ro­botą nie można się przyodziać" (Izajasz 59,6). „Nicią pajęczą jest nadzieja obłudni­ka, uchwyci się jej, a nie podtrzyma go" (Hiob 8,14).

Nić pajęcza w folklorze — sznur a. dra­bina, po których bajeczne istoty wdrapują się do (a. spuszczają się z) nieba; szczodrość (dla przyjaciela zamykamy swą sakiewkę nicią pajęczą); wolność; wyzwolenie.

Prząść — snuć marzenia, pajęczą nić marzeń. Przysłowie nm.: Spinnen am Mor-gen — Kummer und Sorgen, spinnem am Abend — erguickend und labend 'prząść rano — troski i zmartwienia, prząść wie­czorem — orzeźwia i krzepi'; sens: rano nie czas marzyć, ale brać się do roboty. Z błędnego tłumaczenia fr. Malin — chagrin, soir — espoir 'rano (zobaczyć pająka) — zmartwienie, wieczorem — nadzieja', po­wstały w wielu językach przysłowia o pa­jąkach. Gdy się widzi pająka z rana, to radość, gdy w południe — dobra nowina, gdy wieczorem — nieszczęście. „Lecz pająk wieszczek po srebrnej sieci z rana niesz­częścia zwiastować leci, a gdy wieczorne godziny wieją, wróżbita cieszy złotą na­dzieją" (Pająk, do imionnika M. hr. P. 6—9 Antoniego Czaykowskiego).

Pajęczyna — matnia, niebezpieczeństwo, rozpad, ruina, nicość, pustka (także w kie­szeni, w sakiewce), niszczący wir powietrzny;

centrum mistyczne związane z rozwojem i tworzeniem; subtelna robota, delikatność. W mit. skand, atrybut Friggi, matki bogów, opiekunki rodziny, prządki chmur, zapo­wiadający pomyślność w małżeństwie. Słoń­ce i jego promienie; emanacja ducha bożego;

słabość człowieka; labirynt. W filozofii ind. welon Mai, iluzji tworzącej kosmiczną ułudę rzeczywistego bytu świata materialnego, wy­rażający piękno stworzenia. Sztuczna, ko-listo-promienna sieć z pająkiem w centrum — obraz Kosmosu.

Pajęczyna — krótkotrwałość. „Wybudo­wał swój dom jak pająk, jak budkę stróża, który kładzie się spać bogaty, a gdy otwo­rzy oczy — nic nie ma" (Hiob 27,18—19). „Lata nasze jak pajęczyna bada poczytane" (Psalm 89 9). „Dom pająka jest naj-kruchszym z domów" (Koran 29,40). „Na-

<br style="page-break-before: always;" clear="all">

sze dzieła — pajęczyna, nasze życie — go­dzina" (Pająki 33—34 Aleksandra Fredry).

Pajęczyna — prawo. „Prawa są równie jako pajęczyna: wrobi się przebije, a na muszkę wina" (Na XII tablic ludzkiego ży­wota 7 Jana Kochanowskiego).

Pajęczyna — opatrunek na rany, powstrzy­mujący krwawienie, leczący. „Dobra pani Pajęczynko, gdy się skaleczę w palec, śmiało się do twej usługi odwołam" (Sen nocy letniej 3,1 Szekspira, tł. S. Koźmiana).

(źródło: Slownik Symboli Władysław Kopaliński)

A tutaj jest link do Shamaniki do tematu o pająkach i co one moga oznaczać, moze to Ci coś pomoże w poszukiwaniach związku z pająkami

http://forum.shamanika.pl/zwierzeta-mocy-f23/pajak-i-jego-moce-t125.html

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A nie możnaby nachalnego gościa "oswoić"?

Tutaj ważne pytanie, czy nie masz arachnofobii?

Taka fobia zmieniłaby postrzeganie przez ciebie pająka jako symbolu.

Jednak w snach uznawać go można za symbol szczęścia:

należnej nagrody związanej z własnym trudem.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Arachnofobii raczej nie mam. Choć zacząłem mniej lubić pająki. Żeby to były tylko sny... Te stworzonka mnie prześladują. Właśnie odsłaniając roletę zobaczyłem tego który co noc od paru dni robi mi drugie drzwi na balkon. Nie chce go zabijać bo mi go szkoda. :D

Dzięki za odpowiedzi, może to rzeczywiście symbol szczęścia. Poczekam, wyjaśni się samo.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hej, nie chciałabym , żebyś mnie źle zrozumiał... Ale mam takie pytanie: nie masz gdzieś w pokoju, w domu konopi? Niekoniecznie oryginalnego "zielska", ale może taką dziką, polską? Ususzonego listka, gałązki albo jako kwiatka w bukiecie jakimś?

Wbrew pozorom nie mam na myśli, że działa to na Ciebie halucynogennie :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.