Gość Siergiej

Runy W Świetle Prawdy

36 postów w tym temacie

Pomyślałem żeby założyć temat w którym wypowiedzą się osoby, które posiadają wiedzę na temat run.

Mianowicie chodzi o różnice w pojmowaniu run przez osoby znające je ze strony mitologiczno-historyczno-religijnej, a te osoby które kierują się współczesnymi zasadami new age'u.

Parę razy na forum wpadłem na różne wypowiedzi które pobudzają do przemyśleń. :D

Korzystając z okazji, że na forum dość aktywnie goszczą asatryjczycy, pozwolę sobie na kilka pytań, a nóż nauczę się czegoś.

Jak wy traktujecie runy? Do czego wam służą? Czy używacie ich również we wróżeniu? Jak wygląda ta prawdziwa "tradycja wykładania run"?

Chciałbym zmienić swój sposób patrzenia na runy. Zauważyłem, że zbyt łączy się z new age'em, może ze względu na to, że pierwszą książką która wpadła mi w ręce to książka E.Kulejewskiej...

Czy są jakieś konkretne pozycje, które możecie polecić mi abym mógł nauczyć się czegoś konkretnego, prawdziwego?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi. :D

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak, poczytaj "Ścieżki i bezdroża runiczne" Tomasza Misterki, "Mitologia Gertmańska" Artur Szrejter, Havamala, Edda Poetycka i Sagi plus strona www.runy.net.pl

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie, niech zacznie od R.I.Page "Pismo runiczne" - jako odtrutki od ezoterroryzmu. A jak traktujemy runy? - Każdy inaczej... - może Szept się nie obrazi jak zaproszę na http://asatru.pl/forum - tam można zobaczyć naszą różnorodność.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki wam. A mam takie pytanie. Zapewne odpowiedź znajdę w podanych pozycjach, ale zapytam. :D

Co ze skryptami runicznymi w Asatru? Widzę pełno próśb o układanie przeróżnych skryptów. Jak się do tego odnosić? Wymysł "ezoterroryzmu"?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie, niech zacznie od R.I.Page "Pismo runiczne" - jako odtrutki od ezoterroryzmu. A jak traktujemy runy? - Każdy inaczej... - może Szept się nie obrazi jak zaproszę na http://asatru.pl/forum - tam można zobaczyć naszą różnorodność.

Właśnie wylecial mi autor i tytuł z głowy, ale tak, od tej pozycji warto zacząć. I się upieram przy Havamal ale ja po prostu ją uwielbiam :D

I nie, Szept się nie obrazi na link do Asatru, a przeciwnie. Każdemu polecę. :D

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wróciłem. :chytry: Oczywiście z pytaniami.

Przeczytałem "Pismo runiczne", Havamal i przejrzałem forum Asatru. Na książkę Szerszenia na razie mnie nie stać. A tak swoją drogą, gdyby nie było w niej kart to byłaby tańsza i więcej ludzi by kupowało. :D Są jakieś wydania bez kart?

Czy macie jakieś propozycje co dalej? Eddy? Sagi?

Czy chciałby mi ktoś wyjaśnić znaczenie tego kawałka?

"Ta rzecz jest pewna: gdy pytasz o runy,

Od bogow pochodzacem rada ich rytowane,

Przez Najwyzszego znaczone -

Najlepiej zachowaj milczenie."

Jakiś czas się zbierałem do przeczytania Havamalu, pomyślałem, że będę sobie kopiował jakieś bardziej interesujące kawałki i skończyło się na tym, że zainteresowało mnie prawie wszystko. :lol: Mogę powiedzieć, że to co tam przeczytałem jest mi bliskie.

I jeszcze jedno. Po lekturze "Pisma runicznego" wiele pytań mi się nasunęło. Jak to Szerszeń napisał, miała to być odtrutka od ezoterroryzmu. Tylko nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Chodzi o to, że w rzeczywistości runy to po prostu pismo? Czy to oznacza, że wszystkie te współczesne znaczenia run są kłamstwem? A co z całą magią runiczną?

Może pytania trochę laikowe, ale w końcu "Kto pyta nie błądzi".

Edytowane przez Belen
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

przeczytałeś forum asatru a stronę, którą podał ci Ulf?? tam są 'odpowiedzi' na te pytania

I jeszcze jedno. Po lekturze "Pisma runicznego" wiele pytań mi się nasunęło. Jak to Szerszeń napisał, miała to być odtrutka od ezoterroryzmu. Tylko nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Chodzi o to, że w rzeczywistości runy to po prostu pismo? Czy to oznacza, że wszystkie te współczesne znaczenia run są kłamstwem? A co z całą magią runiczną?

ponieważ sama jestem laikiem, z chęcią poczytam wypowiedzi doświadczonych na resztę Twoich pytań :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

przeczytałeś forum asatru a stronę, którą podał ci Ulf?? tam są 'odpowiedzi' na te pytania

Racja, wypadło mi. Mój błąd.

A więc "Pismo runiczne" miało mi najprawdopodobniej przybliżyć to naukowo-historyczne spojrzenie na świat. Teraz musiałbym przeczytać Eddy i Sagi żeby dowiedzieć się nieco o stronie magiczno-mitologicznej. O ile dobrze załapałem.

Tak czy inaczej chciałbym zapytać tych bardziej doświadczonych jaki mają personalnie stosunek do wróżenia runicznego i magii runicznej. :drinking25:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na wróżenie nie ma wystarczających dowodów, co nie oznacza iż nie było czynione.

Na zastosowanie run w sferze religijno-magicznej (ważne jest tu też słowo religijno...) sądzę, że jest wystarczająco dużo dowodów.

Aby zgłębić stronę magiczną, raczej bym Cię odesłał do znalezisk archeologicznych i ich interpretacji niż do mitów i sag... choć i one dają pewne cenne wyobrażenie.

Tak czy inaczej, nie wyobrażam sobie dziś używania run w oderwaniu od wierzeń Forn Sidhr

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rozumiem, że chodzi o zastosowanie magii run w życiu codziennym. Jak to pisze na stronie Asatru na przykład do ułatwienia porodu, lub przyciągania szczęścia.

Tak czy inaczej mity i sagi mam w planach.

Zetknąłem się już kiedyś z nazwą "Forn Sidhr" i o ile pamiętam znaczy to "Stara Wiara", ale w sumie tylko tyle wiem. Chyba będę musiał coś poczytać.

Dzięki Szerszeniu. :drinking25:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki Elwingo, jak się czasem człowieka nie popchnie to sam się nie domyśli w którą stronę iść. :p

No tak, w "Mitologii Skandynawskiej..." L.P.Słupeckiego czytałem coś o zaklęciu miłosnym z Bergen.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Myślę że każda runa emanuje jakąś energią , posiada swoje wibracje przynależne do danego kształtu, ale nie ma ona siły działania jeśli człowiek nie daje w nią wiary -czy to bedzie marzenie ,dążenie do określonego celu , czy to bedzie podświadoma obawa jej negatywnego wpływu , co kol wiek to będzie i bedzie siedziało w naszej głębokiej podświadomości , posłuchu który do nas dojdzie i na ile w to uwierzymy na tyle pozwolimy runie działać na nas samych

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

...i to jest właśnie podejście do run nie mające nic wspólnego z ich historią i tradycyjnym użyciem...

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I niestety jest bardzo częste, zwłaszcza w środowiskach nowoerowych.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
...i to jest właśnie podejście do run nie mające nic wspólnego z ich historią i tradycyjnym użyciem...

A co ma do tego historia i tradycja , przecież kiedyś był jej początek ,jak wszystkiego innego i nie była wtedy jeszcze tradycją ani historią .

Chyba ze coś źle zrozumiałam to przepraszam

Edytowane przez Wika091
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wika chodzi o to, że kiedyś coś było czy nie było tradycją. Chodzi o to, że runy sa związane z konkretną tradycją i kulturą, z konkretnymi Bogami. To zas wiaże się z tym, że pewne niuejdżowe interpretowanie i stosowanie (takze rozumeinie) run jest sprzeczne z tym, czym one faktycznie były, sa i miejmy nadzieję wciąz będą.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Myślę że każda runa emanuje jakąś energią , posiada swoje wibracje przynależne do danego kształtu, ale nie ma ona siły działania jeśli człowiek nie daje w nią wiary -czy to bedzie marzenie ,dążenie do określonego celu , czy to bedzie podświadoma obawa jej negatywnego wpływu , co kol wiek to będzie i bedzie siedziało w naszej głębokiej podświadomości , posłuchu który do nas dojdzie i na ile w to uwierzymy na tyle pozwolimy runie działać na nas samych

A co zrobisz z runami, które miały kilka wersji "kształtu"?

Teoria energii kształtu wykłada się niestety (na szczęście) na runach.

Wiesz, wedle mitologii, można było nie wiedzieć o tym iż "jakieś runy na nas działają" aby działały... wystarczy przeczytać "Sagę o Egilu"... to kładzie znów na łopatki argument o "konieczności wiary" lub "przyzwolenia" a pełne konsekwencje nieumiejętnego bądź niewłaściwego wykorzystania run... - pozostawię Twojej wyobraźni.

Dlatego między innymi tak często ostrzegam (i nie tylko ja) przed korzystaniem z run.

"Run nie powinien ten ryć,

kto ich nie umie czytać;

Od czarów ciemności pełnych

znaczenie można zagubić ..."

4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dlatego między innymi tak często ostrzegam (i nie tylko ja) przed korzystaniem z run.

"Run nie powinien ten ryć,

kto ich nie umie czytać;

Od czarów ciemności pełnych

znaczenie można zagubić ..."

heh pamietam jak ja sobie 'zrobiłam' skrypt runiczny na coś tam...oczywiście w ogóle się na tym nie znałam...

docierało do mnie, że powinnam mieć jakąś wiedzę o tym, ale co mi tam :)

być może na szczęście mały, płaski kamyk ze skryptem wyleciał mi z ręki tuż przed moim wyjściem z domu i rozwalił sie na pół...hehe; drugi skrypt nie zadziałał pewnie z uwagi na "nośnik".... :) i chyba dobrze...

Edytowane przez hedwiga
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie ma za co. Uważam, że zawsze warto sięgać do źródła i spojrzeć na daną rzecz, w tym wypadku runy, z punktu widzenia kulturowego i źródel historycznych. Dzięki temu można uniknąć np wielu przykrych konsekwencji, płynących w tym wypadku z niewłaściwego, choć nieświadomego używania run.

Przy tym w ich wypadku mamy pewne tylko pieśni o runach, i na ich podstawie dokonujemy interpretacji znaczenia, co jak sama się przekonalam, bez znajomości choćby podstaw mitologii Germańskiej, nie jest możliwe. A w zasadzie jest, ale wtedy powstaje coś, co mamy okazje obserwować w tzw ezorunach, ktorym nagle przypisuje się właściwości i znaczenie wyssane z palca, lub błędnie pokazuje jak to beezpiecznie i skutecznie mozna stosowac to czy tamto.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wika chodzi o to, że kiedyś coś było czy nie było tradycją. Chodzi o to, że runy sa związane z konkretną tradycją i kulturą, z konkretnymi Bogami. To zas wiaże się z tym, że pewne niuejdżowe interpretowanie i stosowanie (takze rozumeinie) run jest sprzeczne z tym, czym one faktycznie były, sa i miejmy nadzieję wciąz będą.

Swoją drogą zastanawia mnie u ludzi takie upieranie się przy słuszności pewnych poglądów, jednocześnie deklarując chęć poszerzania wiedzy, np o runach. Ale jak ktoś zwroci uwagę, że te od Kulejewskich i Kolesowów są be to już afera na całą sieć, jacy to są źli i nietolerancyjni, Ci, którzy wiedzą więcej :D

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wilku, bo oni chcą poszerzyć ilość bełkotu a nie wiedzy. Szukają kolejnych co im przytakną a nie pytań i ich rozwiązań.

No i niestety jak się im pokazuje historię i mitologię, to cały romantyzm "run" diabli biorą - a to wymaga zmiany światopoglądu - to boli. Każdego.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Może to ich przekona:

Ta rzecz jest pewna: gdy pytasz o runy,

Od bogow pochodzące rada ich rytowane,

Przez Najwyzszego znaczone -

Najlepiej zachowaj milczenie. (Havamal)

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiadomo, każdy ma swoją prawdę i jak się ktoś uczepi, że Taka Pani Kulejeswka, Chrzanowska czy inni piszacy podobnie o runach są najlepszymi znawcami tematu, to nawet świety nie przekona. Tyle, że często słychać, jak to tacy runmasterzy, co to tylko na pieśniach i źródłach bazują o runach wiedzy nie mają, ale ezoruniści sami znają tylko jedną stronę medalu. I za skarby świata nie chcą poznać drugiej

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Chrzanowska za dużo zapożyczyła sobie z tarota. Teraz widzę to dokładnie po raz enty przeglądając jej książkę (niestety weszłam w jej posiadanie i była to jedna z pierwszych książek o runach jaką przeczytałam ;/). Szczególnie porównywanie run do konkretnego odpowiednika z tarota.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.